Reklama

Reklama

Případy detektivní kanceláře Ostrozrak

(seriál)
Česko, 2000, 5 h 47 min (Minutáž: 57–58 min)

Režie:

Karel Smyczek

Předloha:

Josef Škvorecký (kniha), Jan Zábrana (kniha)

Scénář:

Ivana Nováková

Kamera:

Petr Polák

Hrají:

Ondřej Vetchý, Barbora Srncová, Veronika Žilková, Lenka Vlasáková, Naďa Konvalinková, Eva Holubová, Vilma Cibulková, Lukáš Vaculík, Miroslav Táborský, Václav Chalupa, Josef Somr, Boris Rösner (více)
(další profese)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Šestidílný seriál natočený podle knih Josefa Škvoreckého a Jana Zábrany "Vražda pro štěstí", "Vražda se zárukou" a "Vražda v zastoupení". Charaktery a osudy postav, metody vyšetřování soukromého detektiva Pivoňky (Ondřej Vetchý) a jeho pomocnice Boženky Skovajsové (Barbora Srncová) i rozuzlení jednotlivých příběhů neomylně zapadají do groteskně "malých českých poměrů" v Praze konce 30. a počátku 40. let dvacátého století... (Česká televize)

(více)

Recenze (43)

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Miluji dobu první republiky, což už jsem mnohokrát zmiňoval. Tento seriál splňuje prakticky vše, až na drobné detaily, co očekávám od seriálu natočeného v současnosti pojednávajícím o třicátých letech. Ondřej Vetchý je jako vždy výborný. A líbí se mi i Barbora Srncová. Škoda, že nehraje častěji a ještě více v komediích. Ukázala, že komediální role jí sedí. A jako Boženka je doslova k sežrání. Neméně důležitými postavami jsou kupříkladu Eva Holubová, Miroslav Táborský a jeho pes, Petr Brukner ale hlavně Josef Somr a Bohumil Klepl. Právě posledně jmenovaný se společně s Bá. Srncovou starají o největší zábavu. Škoda jen, že seriál nebyl delší a že se v průběhu již objevovaly ty vážné věci v podobě blížící se války. ()

elizabeth_ba 

všechny recenze uživatele

Docela se zájmem jsem se podívala při znovuuvedení seriálu v nědělních dopoledních hodinách... Krásná atmosféra 30. a blížících se 40. let, charismatický Vetchý (nyní soukromý detektiv), někdejší idol dívčích srdcí Vaculík a známý svůdník Langmajer, jako dávní přátelé ze studií a úžasný ženský - fešná Kodetová, sympatická a hezká Srncová (jako Múza a anděl v jednom) a afektovaná Žilková (která mě v roli slečny Carmen rovněž nadchla - (Žilková): "Pan továrník je jako dítě."- (Bára Srncová): "Prdlajs, dítě. Je to dobrodruh."...(Klepl jako továrník Zdeborský): "Slečna Skovajsová je tady vítána" - (Žilková) "Vítána? Prdlajs." aneb ukázka toho, jak se v případě nutnosti slečna Carmen dokázala přizpůsobit jadrné mluvě Boženky z periférie.) Předlohu jsem nečetla, tudíž nemohu porovnat, ale bavila jsem se, jak je vidět z citace, takže 3.75*. ()

Reklama

meda2016 

všechny recenze uživatele

Až po pozdějším přečtení knižních předloh od Jana Zábrany (trochu Škvoreckého) jsem si začal vychutnávat epizodky v epizodkách tohoto TV seriálu. Komedie je to parodická a záporným postavám je možné se strejcovsky vysmívat. Podobně i panu kladnému továrníkovi Bohumila Klepla. Typická zábava v náhledu na český vtip (gag). Všichni nahoře vyjmenovaní, co tam hrají, mne potěšili svými výkony. A když už jsme tenkrát Němcům podvratně nevzdorovali, my si ten (od)boj vybeletrizujeme a ještě to je zábava. ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Ústřední herecký pár (Vetchý, Srncová) ledacos zachraňuje, B. Klepl coby "Mlha" Zdeborský jim zdatně sekunduje, stejně jako V.Preiss s B.Rossnerem. Adaptace prvních dvou knih (Vražda pro štěstí, Vražda se zárukou) docela ujdou, ale problém nastává u Vraždy v zastoupení, kde se tvůrcům nepodařilo navodit tu správnou tísnivou protektorátní atmosféru, M.Donutil hraje esesáka s divnou manýrou a závěr...chápu, že pro "laskavou" televizní produkci bylo těžké natočit divokou noční přestřelku a tu spoustu mrtvých (včetně některých klíčových postav), ale až zase takhle to uhlazovat taky nemuseli. ()

vitekpe 

všechny recenze uživatele

Tenhle serial je zvlastni, nemel jsem ho rad tehdy a nemam ho rad ani ted. Proste mi z nejakeho duvodu nesedi. Postavy me nezajimaji a neudrzim pozornost... Podle meho skromneho nazoru je to proste spatne a lacine udelane. Kdyby usetrili penize a udelali z toho jeden celovecerak, bylo by to mozna lepsi, nevim... ()

Galerie (12)

Zajímavosti (12)

  • Natáčanie seriálu prebiehalo na zámku Slapy, v Žatci v Kovářské uličce i Prahe. Konkrétne v častiach Malá Strana, Vyšehrad, Staré Mesto, Nové Mesto, Střešovice, Vinohrady a taktiež na hlavnej stanici. (dyfur)
  • V závěru epizody zazní že zesnulý vrah Kruliš (Viktor Preiss) byl obviněn In memoriam, což je nesmysl, protože toto latinské označení neznamená „posmrtně“, ale „na památku či na paměť“. Navíc v kriminalistice není možné někoho obvinit posmrtně, naopak, když pachatel zemře, nastává zánik tresnosti. (sator)

Související novinky

Zemřel herec Jaroslav Weigel

Zemřel herec Jaroslav Weigel

05.09.2019

Ve věku 88 let zemřel známý cimmermanovský herec Jaroslav Weigel. Weigel se kromě herectví věnoval také grafice, malířství a scénografii. Byl dlouhodobým členem divadla Járy Cimrmana, kde za více než… (více)

Reklama

Reklama