Případy detektivní kanceláře Ostrozrak (TV seriál)

Krimi / Komedie

Česko, 2000, 5 h 47 min (Minutáž: 6x57 min)

Karel Smyczek

Předloha:

Josef Škvorecký (kniha), Jan Zábrana (kniha)

Ivana Nováková

Petr Polák

Ondřej Vetchý, Barbora Srncová, Veronika Žilková, Lenka Vlasáková, Naďa Konvalinková, Eva Holubová, Vilma Cibulková, Lukáš Vaculík, Miroslav Táborský, Václav Chalupa, Josef Somr, Boris Rösner, Viktor Preiss, Petr Nárožný, František Němec, Jiří Langmajer, Martin Faltýn, Vladimír Javorský, Ondřej Havelka, Arnošt Goldflam, Miroslav Donutil, Světlana Nálepková, Bohumil Klepl, Jan Unger, Radek Kuchař, Zdeněk Srstka, Svatopluk Matyáš, Gaston Šubert, Michal Dlouhý, Rostislav Kuba, Petr Brukner, Martin Vačkář, Zdeněk Wronský, Jiřina Pachlová, Josef Kubíček, Ludmila Zábršová-Molínová, Alice Šnirychová-Dvořáková, Jiří Sedláček, Jiří Datel Novotný, Jiří Strach, Barbora Kodetová, Zdeněk Vencl, Oleg Reif, Otmar Brancuzský, Ljuba Krbová, Simona Stašová, Valérie Zawadská, Stanislav Zindulka, Tereza Grygarová-Groszmannová, Jiří Kalenský, Bořivoj Penc, Břetislav Farský, Ilona Svobodová, Oldřich Navrátil, Jaroslav Weigel, Jiří Knot, Martin Kolár, Petra Špindlerová, Jaroslav Sypal, Václav Postránecký, Jaromír Dulava, Ivan Tříska, Jan Hraběta, Milan Šimáček, Luděk Jelen, Pavel Hejný, Michal Kozelka, Katarína Krivánková, Tonya Graves

Scénografie:

Luděk Souček

Kostýmy:

Petr Kolínský
  • Paity

Pěkná třicátá léta, které jsou v seriálu vykreslena opravdu ja zlaté časy zemí koruné české. To jsou Případy detektivní kanceláře Ostrozrak. Hodně mi ale vadí styl hraní (resp. napsaná postava) Onřeje Vetchého. Zmatený a popletený až submisiní detektiv Pivoňka nepůsobí zrovna důvěryhodným dojmem. Vlastně mě skoro irituje, že taková "ho... boží" něco vyšetřuje a hlavně vyšetří.(14.6.2012)

Ústřední herecký pár (Vetchý, Srncová) ledacos zachraňuje, B. Klepl coby "Mlha" Zdeborský jim zdatně sekunduje, stejně jako V.Preiss s B.Rossnerem. Adaptace prvních dvou knih (Vražda pro štěstí, Vražda se zárukou) docela ujdou, ale problém nastává u Vraždy v zastoupení, kde se tvůrcům nepodařilo navodit tu správnou tísnivou protektorátní atmosféru, M.Donutil hraje esesáka s divnou manýrou a závěr...chápu, že pro "laskavou" televizní produkci bylo těžké natočit divokou noční přestřelku a tu spoustu mrtvých (včetně některých klíčových postav), ale až zase takhle to uhlazovat taky nemuseli.(1.3.2007)

• type_B

Nechci vypadat jako zapřísáhlý zpátečník (což v jistém smyslu jsem), ale knihy jsou jednoznačně lepší. Hlavně je v nich ukryto několik hádanek pro čtenáře, které při filmové adaptaci není možno realizovat. Tak třeba šifry ukryté v básních s dvojitým akrostichem jsou nářez ! A pokud vím, tak v televizní verzi Boženka neumře, což je pro cynické literární vědce podpásovka. Mně osobně vadí i vzhled interiérů, který se mi zdá laciný, stejně jako zpracování seriálu. Z knížky atmosféra jen teče, ehm. nebo spíš kape jako krev ze stropu jedné obstarožní vdovičky?(12.10.2008)

Až po pozdějším přečtení knižních předloh od Jana Zábrany (trochu Škvoreckého) jsem si začal vychutnávat epizodky v epizodkách tohoto TV seriálu. Komedie je to parodická a záporným postavám je možné se strejcovsky vysmívat. Podobně i panu kladnému továrníkovi Bohumila Klepla. Typická zábava v náhledu na český vtip (gag). Všichni nahoře vyjmenovaní, co tam hrají, mne potěšili svými výkony. A když už jsme tenkrát Němcům podvratně nevzdorovali, my si ten (od)boj vybeletrizujeme a ještě to je zábava.(7.10.2018)

Docela se zájmem jsem se podívala při znovuuvedení seriálu v nědělních dopoledních hodinách... Krásná atmosféra 30. a blížících se 40. let, charismatický Vetchý (nyní soukromý detektiv), někdejší idol dívčích srdcí Vaculík a známý svůdník Langmajer, jako dávní přátelé ze studií a úžasný ženský - fešná Kodetová, sympatická a hezká Srncová (jako Múza a anděl v jednom) a afektovaná Žilková (která mě v roli slečny Carmen rovněž nadchla - (Žilková): "Pan továrník je jako dítě."- (Bára Srncová): "Prdlajs, dítě. Je to dobrodruh."...(Klepl jako továrník Zdeborský): "Slečna Skovajsová je tady vítána" - (Žilková) "Vítána? Prdlajs." aneb ukázka toho, jak se v případě nutnosti slečna Carmen dokázala přizpůsobit jadrné mluvě Boženky z periférie.) Předlohu jsem nečetla, tudíž nemohu porovnat, ale bavila jsem se, jak je vidět z citace, takže 3.75*.(6.6.2012)

• - Autory detektivních románů „Vražda pro štěstí“, „Vražda se zárukou“ a „Vražda v zastoupení“, podle kterých je seriál natočen, byli Jan Zábrana Josef Škvorecký. Škvorecký ovšem před rokem 1989 nemohl být jako autor uváděn, proto byl na starších vydáních knih uváděn jen Zábrana. [Zdroj: slovnikceskeliteratury.cz] (Pedro72)

• - V závěru epizody zazní že zesnulý vrah Kruliš (Viktor Preiss) byl obviněn In memoriam, což je nesmysl, protože toto latinské označení neznamená „posmrtně“, ale „na památku či na paměť“. Navíc v kriminalistice není možné někoho obvinit posmrtně, naopak, když pachatel zemře, nastává zánik tresnosti. (sator)

• - Natáčanie seriálu prebiehalo na zámku Slapy, v Žatci v Kovářské uličce i Prahe. Konkrétne v častiach Malá Strana, Vyšehrad, Staré Mesto, Nové Mesto, Střešovice, Vinohrady a taktiež na hlavnej stanici. (dyfur)