Reklama

Reklama

Případy detektivní kanceláře Ostrozrak

(seriál)
Česko, 2000, 5 h 47 min (Minutáž: 57–58 min)

Režie:

Karel Smyczek

Předloha:

Josef Škvorecký (kniha), Jan Zábrana (kniha)

Scénář:

Ivana Nováková

Kamera:

Petr Polák

Hrají:

Ondřej Vetchý, Barbora Srncová, Veronika Žilková, Lenka Vlasáková, Naďa Konvalinková, Eva Holubová, Vilma Cibulková, Lukáš Vaculík, Miroslav Táborský, Václav Chalupa, Josef Somr, Boris Rösner (více)
(další profese)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Šestidílný seriál natočený podle knih Josefa Škvoreckého a Jana Zábrany "Vražda pro štěstí", "Vražda se zárukou" a "Vražda v zastoupení". Charaktery a osudy postav, metody vyšetřování soukromého detektiva Pivoňky (Ondřej Vetchý) a jeho pomocnice Boženky Skovajsové (Barbora Srncová) i rozuzlení jednotlivých příběhů neomylně zapadají do groteskně "malých českých poměrů" v Praze konce 30. a počátku 40. let dvacátého století... (Česká televize)

(více)

Recenze (43)

elizabeth_ba 

všechny recenze uživatele

Docela se zájmem jsem se podívala při znovuuvedení seriálu v nědělních dopoledních hodinách... Krásná atmosféra 30. a blížících se 40. let, charismatický Vetchý (nyní soukromý detektiv), někdejší idol dívčích srdcí Vaculík a známý svůdník Langmajer, jako dávní přátelé ze studií a úžasný ženský - fešná Kodetová, sympatická a hezká Srncová (jako Múza a anděl v jednom) a afektovaná Žilková (která mě v roli slečny Carmen rovněž nadchla - (Žilková): "Pan továrník je jako dítě."- (Bára Srncová): "Prdlajs, dítě. Je to dobrodruh."...(Klepl jako továrník Zdeborský): "Slečna Skovajsová je tady vítána" - (Žilková) "Vítána? Prdlajs." aneb ukázka toho, jak se v případě nutnosti slečna Carmen dokázala přizpůsobit jadrné mluvě Boženky z periférie.) Předlohu jsem nečetla, tudíž nemohu porovnat, ale bavila jsem se, jak je vidět z citace, takže 3.75*. ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Ústřední herecký pár (Vetchý, Srncová) ledacos zachraňuje, B. Klepl coby "Mlha" Zdeborský jim zdatně sekunduje, stejně jako V.Preiss s B.Rossnerem. Adaptace prvních dvou knih (Vražda pro štěstí, Vražda se zárukou) docela ujdou, ale problém nastává u Vraždy v zastoupení, kde se tvůrcům nepodařilo navodit tu správnou tísnivou protektorátní atmosféru, M.Donutil hraje esesáka s divnou manýrou a závěr...chápu, že pro "laskavou" televizní produkci bylo těžké natočit divokou noční přestřelku a tu spoustu mrtvých (včetně některých klíčových postav), ale až zase takhle to uhlazovat taky nemuseli. ()

Reklama

type_B 

všechny recenze uživatele

Nechci vypadat jako zapřísáhlý zpátečník (což v jistém smyslu jsem), ale knihy jsou jednoznačně lepší. Hlavně je v nich ukryto několik hádanek pro čtenáře, které při filmové adaptaci není možno realizovat. Tak třeba šifry ukryté v básních s dvojitým akrostichem jsou nářez ! A pokud vím, tak v televizní verzi Boženka neumře, což je pro cynické literární vědce podpásovka. Mně osobně vadí i vzhled interiérů, který se mi zdá laciný, stejně jako zpracování seriálu. Z knížky atmosféra jen teče, ehm. nebo spíš kape jako krev ze stropu jedné obstarožní vdovičky? ()

meda2016 

všechny recenze uživatele

Až po pozdějším přečtení knižních předloh od Jana Zábrany (trochu Škvoreckého) jsem si začal vychutnávat epizodky v epizodkách tohoto TV seriálu. Komedie je to parodická a záporným postavám je možné se strejcovsky vysmívat. Podobně i panu kladnému továrníkovi Bohumila Klepla. Typická zábava v náhledu na český vtip (gag). Všichni nahoře vyjmenovaní, co tam hrají, mne potěšili svými výkony. A když už jsme tenkrát Němcům podvratně nevzdorovali, my si ten (od)boj vybeletrizujeme a ještě to je zábava. ()

Paity 

všechny recenze uživatele

Pěkná třicátá léta, které jsou v seriálu vykreslena opravdu ja zlaté časy zemí koruné české. To jsou Případy detektivní kanceláře Ostrozrak. Hodně mi ale vadí styl hraní (resp. napsaná postava) Onřeje Vetchého. Zmatený a popletený až submisiní detektiv Pivoňka nepůsobí zrovna důvěryhodným dojmem. Vlastně mě skoro irituje, že taková "ho... boží" něco vyšetřuje a hlavně vyšetří. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (12)

  • Továrník Zdeborský (Bohumil Klepl) má vůz BMW 327, vyráběný v letech 1937–1941. (sator)
  • Velitelství SS se nachází v Clam-Gallasově paláci na Starém Městě v Praze. (sator)

Související novinky

Zemřel herec Jaroslav Weigel

Zemřel herec Jaroslav Weigel

05.09.2019

Ve věku 88 let zemřel známý cimmermanovský herec Jaroslav Weigel. Weigel se kromě herectví věnoval také grafice, malířství a scénografii. Byl dlouhodobým členem divadla Járy Cimrmana, kde za více než… (více)

Reklama

Reklama