Reklama

Reklama

Případy detektivní kanceláře Ostrozrak

(seriál)
všechny plakáty
Krimi / Komedie
Česko, 2000, 5 h 47 min (Minutáž: 57–58 min)

Režie:

Karel Smyczek

Předloha:

Josef Škvorecký (kniha), Jan Zábrana (kniha)

Scénář:

Ivana Nováková

Kamera:

Petr Polák

Hrají:

Ondřej Vetchý, Barbora Srncová, Veronika Žilková, Lenka Vlasáková, Naďa Konvalinková, Eva Holubová, Vilma Cibulková, Lukáš Vaculík, Miroslav Táborský, Václav Chalupa, Josef Somr, Boris Rösner (více)
(další profese)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Šestidílný seriál natočený podle knih Josefa Škvoreckého a Jana Zábrany "Vražda pro štěstí", "Vražda se zárukou" a "Vražda v zastoupení". Charaktery a osudy postav, metody vyšetřování soukromého detektiva Pivoňky (Ondřej Vetchý) a jeho pomocnice Boženky Skovajsové (Barbora Srncová) i rozuzlení jednotlivých příběhů neomylně zapadají do groteskně "malých českých poměrů" v Praze konce 30. a počátku 40. let dvacátého století... (Česká televize)

(více)

Recenze (39)

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Miluji dobu první republiky, což už jsem mnohokrát zmiňoval. Tento seriál splňuje prakticky vše, až na drobné detaily, co očekávám od seriálu natočeného v současnosti pojednávajícím o třicátých letech. Ondřej Vetchý je jako vždy výborný. A líbí se mi i Barbora Srncová. Škoda, že nehraje častěji a ještě více v komediích. Ukázala, že komediální role jí sedí. A jako Boženka je doslova k sežrání. Neméně důležitými postavami jsou kupříkladu Eva Holubová, Miroslav Táborský a jeho pes, Petr Brukner ale hlavně Josef Somr a Bohumil Klepl. Právě posledně jmenovaný se společně s Bá. Srncovou starají o největší zábavu. Škoda jen, že seriál nebyl delší a že se v průběhu již objevovaly ty vážné věci v podobě blížící se války. ()

elizabeth_ba 

všechny recenze uživatele

Docela se zájmem jsem se podívala při znovuuvedení seriálu v nědělních dopoledních hodinách... Krásná atmosféra 30. a blížících se 40. let, charismatický Vetchý (nyní soukromý detektiv), někdejší idol dívčích srdcí Vaculík a známý svůdník Langmajer, jako dávní přátelé ze studií a úžasný ženský - fešná Kodetová, sympatická a hezká Srncová (jako Múza a anděl v jednom) a afektovaná Žilková (která mě v roli slečny Carmen rovněž nadchla - (Žilková): "Pan továrník je jako dítě."- (Bára Srncová): "Prdlajs, dítě. Je to dobrodruh."...(Klepl jako továrník Zdeborský): "Slečna Skovajsová je tady vítána" - (Žilková) "Vítána? Prdlajs." aneb ukázka toho, jak se v případě nutnosti slečna Carmen dokázala přizpůsobit jadrné mluvě Boženky z periférie.) Předlohu jsem nečetla, tudíž nemohu porovnat, ale bavila jsem se, jak je vidět z citace, takže 3.75*. ()

Reklama

Paity 

všechny recenze uživatele

Pěkná třicátá léta, které jsou v seriálu vykreslena opravdu ja zlaté časy zemí koruné české. To jsou Případy detektivní kanceláře Ostrozrak. Hodně mi ale vadí styl hraní (resp. napsaná postava) Onřeje Vetchého. Zmatený a popletený až submisiní detektiv Pivoňka nepůsobí zrovna důvěryhodným dojmem. Vlastně mě skoro irituje, že taková "ho... boží" něco vyšetřuje a hlavně vyšetří. ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Ústřední herecký pár (Vetchý, Srncová) ledacos zachraňuje, B. Klepl coby "Mlha" Zdeborský jim zdatně sekunduje, stejně jako V.Preiss s B.Rossnerem. Adaptace prvních dvou knih (Vražda pro štěstí, Vražda se zárukou) docela ujdou, ale problém nastává u Vraždy v zastoupení, kde se tvůrcům nepodařilo navodit tu správnou tísnivou protektorátní atmosféru, M.Donutil hraje esesáka s divnou manýrou a závěr...chápu, že pro "laskavou" televizní produkci bylo těžké natočit divokou noční přestřelku a tu spoustu mrtvých (včetně některých klíčových postav), ale až zase takhle to uhlazovat taky nemuseli. ()

type_B 

všechny recenze uživatele

Nechci vypadat jako zapřísáhlý zpátečník (což v jistém smyslu jsem), ale knihy jsou jednoznačně lepší. Hlavně je v nich ukryto několik hádanek pro čtenáře, které při filmové adaptaci není možno realizovat. Tak třeba šifry ukryté v básních s dvojitým akrostichem jsou nářez ! A pokud vím, tak v televizní verzi Boženka neumře, což je pro cynické literární vědce podpásovka. Mně osobně vadí i vzhled interiérů, který se mi zdá laciný, stejně jako zpracování seriálu. Z knížky atmosféra jen teče, ehm. nebo spíš kape jako krev ze stropu jedné obstarožní vdovičky? ()

Galerie (12)

Zajímavosti (11)

  • Natáčanie seriálu prebiehalo na zámku Slapy, v Žatci v Kovářské uličce i Prahe. Konkrétne v častiach Malá Strana, Vyšehrad, Staré Mesto, Nové Mesto, Střešovice, Vinohrady a taktiež na hlavnej stanici. (dyfur)
  • Velitelství SS se nachází v Clam-Gallasově paláci na Starém Městě v Praze. (sator)
  • Pivoňka (Ondřej Vetchý) se snaží vysvětlit Božence (Barbora Srncová), že co říká, je pleonasmus. Pleonasmus je používání nadbytečných slov, např. „mrtvý nebožtík“. Je-li nebožtík, není třeba dodávat, že je mrtvý, protože je to jasné. (sator)

Související novinky

Zemřel herec Jaroslav Weigel

Zemřel herec Jaroslav Weigel

05.09.2019

Ve věku 88 let zemřel známý cimmermanovský herec Jaroslav Weigel. Weigel se kromě herectví věnoval také grafice, malířství a scénografii. Byl dlouhodobým členem divadla Járy Cimrmana, kde za více než…

Reklama

Reklama