Útěk

Steve McQueen vede soukromou válku proti zkorumpovaným policistům... Doc McCoy prožívá v nudě a ve vzpomínkách na svou krásnou ženu Carol čtyři roky v texaské věznici za ozbrojené přepadení. Při  návštěvě požádá manželku, aby šla za byznysmenem Benyonem a řekla mu, že dostane-li ho ven, je ochoten pro něj pracovat. McCoyovi je trest zkrácen. Po propuštění ale musí službu vlivnému a bezcharakternímu byznysmenovi oplatit. Protože se skrýt finanční machinace svého bratra, přikáže McCoyovi, aby vykradl jeho banku. Při akci McCoyovi pomáhá nejen jeho manželka, ale i dva Benyonovi muži banku. Ukáže se však, že je Benyon podvedl, a proto nenachází jiné řešení, než prchat s manželkou a s penězi před gangstery... Kriminální thriller se Stevem McQueenem a Ali MacGrawovou (známou především z Love Story z roku 1970, kde si zahrála po boku Ryana O´Neala) v hlavních rolích patří k nejlepším filmům klasika akčních žánrů Sama Peckinpaha a na přesvědčivosti mu neubral ani čas. Vedle brilantní režie na tom mají lví podíl herecké výkony obou protagonistů. Ali MacGrawová se nedlouho po natáčení tohoto filmu za McQueena provdala. (TV Prima)

Kothy

Docela drsná gangsterka se Stevem McQueeenem. Ali MacGraw byla vážně kočka a dost se k sobě hodili. Jako manželé vykradou banku v Texasu, a pak se vydávají na nekonečnou cestu do Mexika. Jde po nich jak police, tak gangsteři, takže to vůbec nemají jednoduché. Prožijí si i menší manželskou krizi. I přes všechnu tu smůlu ale nakonec dosáhnou svého cíle. Ve filmu je místy dost brutální akce. McQueeen je tu v nejlepších letech. Stojí za vidění. "Ruce vzhůru"! ()

nascendi

Pred napísaním pár poznámok som si rád pozrel film ešte raz. Veď som ho videl pred jedenástimi rokmi a tie ponechajú v pamäti iba zopár záchytných bodov. Je to film, ktorý spĺňa väčšinu diváckych očakávaní. Naplnil aj finančné očakávania opileckého a brutalitu milujúceho režiséra. Mne sa dokonca páčil viac ako Divoká banda a prinajmenšom tak ako Strašiaci. Steve McQueen sa skvelo zhostil úlohy a Ali MacGraw za ním nijako zvlášť nezaostávala. Samozrejme, že strieľačky už po 50 rokoch nie sú tým, čo vidíme v súčasných filmoch, ale tie sú maličkosťami hodnými prehliadnutia. Skôr je potrebné si všimnúť budované napätie, množstva zvratov a rýchly strih nepovažovať za manieru, ale skôr za pokus o dynamizáciu deja. ()

Tomco

s peckinpahom sa vaznejsie zoznamujem az pri tomto filme. jeho zrucnost by sa len tazko popierala, duplom, ked herecku posadku vedie skvely mcqueen. navyse aj napriek pomerne casto vyuzivanej zapletke filmu: vylup banku - pokus sa utiect, je prave tato ta na ktoru clovek len tak lahko nezabudne. mrzi ma, ze ten mcqueen nestihol natocit viac podobnych kuskov. ()

klerik

Nieže by to bolo geniálne dielo, ale tento film má fakt šmrnc. Atmosféra, štýlovosť, dráždivosť, drsnosť... ()

dopitak

Říkám čtyři, ale myslím skoro pět. Štvaly mě nějaký mouchy (proč sakra musí Steve parkovat auto tak, že píská celou cestu, když zrovna v tu chvíli o nic nejde a za zády má celej Amer...), ale všechno je zapomenuto krásně nekonvenčními peckinpahovskými postupy. Kromě udělávek jako "věrná manželka veterináře", úplatek protislužbou s postupným odhalením (jak to s tím propuštěním bylo), mnoha dalších neortodoxních motivů, jsem si hlavně vychutnával realističnost prostředí (a syrovou hudbu). Žádný scénářem učesaný postupy a klišé... Proč by nervózní kumpán nemohl nasedajícímu přejet nohu? Tyhle věci obvykle ve filmech jdou jako na drátkách, ale na to Sam zvysoka kašle a dělá si to po svém. Maličko zklamal dabing, zjevně ztížený rozpočtem (málo dabérů na hodně herců). Lepší film než Konvoj. ()

Chrustyn

Jeden z nejlepších Peckinpahův film. Skvělý McQueen, divoké přestřelky a spousta násilí. Vznikl i akčnější remake "Útěk do Mexika", který se však této klasice nevyrovná. ()

Arsenal83

50-ročná klasika, Steve McQueen a 80%? Čakal som bombu, krimi pecku. Žiadnu som však nedostal. Chýbalo tomu väčšia svižnosť a napätie, najlepší nakoniec bol fúzatý záporák. Hoci v tej mase kriminálnikov som nakoniec ani nevedel, kto má byť ten dobrý a kto zlý. ()

mat.ilda

Vězení jak z cukrkandlu a vězni jako cukráři, ale našemu Doktorovi se sladký život ve státním zařízení už poněkud zajídá a chtěl by ven, když to nejde úřední cestou, musí se posnažit manželka a voalá... povede se. Na oplátku, že se McCoy nemusí hlásit na úřadu práce, musí vzít lukrativní zakázku i s úvazkem packalů zadavatele, takže je nasnadě, že se něco zvrtne a Útěk může začít... Zprvu všechno svědčilo pro úvahy typu - ani u Sama není vždycky posvícení - ale nakonec atmosféra silně vtáhne i přes mírné zklamání, že se široko daleko nevyskytuje žádný Mexikánec a taky mně vrtalo hlavou, jestli je Doc tak naivní (což takhle nějaký ten převlek?) nebo takový frajer - samozřejmě nevyspojleruju, která možnost se ukáže být tou správnou. Kdo rád Samův styl a americké koráby silnic, ať si drží texaský klobouk, v kolotočových otočkách je jich k vidění 100 + 1, a jak jinak, než že i tady jsou všechny ženský buď vypruzený nebo pitomý nebo škaredý nebo čubky - nebo vypruzený pitomý škaredý čubky, takže občasný profackování nemůže pohoršit ani Výbor pro prevenci domácího násilí... Zvláštní pozornost, hraničící s poctou, je věnována všemožným hejblatům a páčkám i zvukům, které při chodu vydávají, taktéž slušné hudbě a samozřejmě jedinečnému peckinpahovskému umírání na střelná zranění... Jinak mě film odradil od občasných myšlenek praštit s prací - to nepohodlí útěku za ty peníze snad ani nestojí ;-) ()

jojinecko

Ďalšie dielko od "zlého muža" Sama Peckinpaha, ďalší dirty film, kde drsnosť je nutnosťou a trademarkom, ale vždy sa nájde miesto aj pre autorovu svojskú "psychológiu vzťahov". Stále sa niečo deje, film nepostráda gradáciu s jemnými a oživujúcimi miniepizódkami- skrátka výborná old-school vec s bonusom v podobe charizmatického parchanta McQueena. ()

Flego

Po rokoch musím zvýšiť svoje hodnotenie o hviezdičku, lebo miera mojich sympatií k manželskému páru prevýšila mieru cynizmu v ich vzťahu. ()

MontyBrogan

Toto čo zas Peckinpah nastváral za testosterónový masaker?! Myslím si, že celkom míľnik v žánrovej tvorbe, kde pridaním intenzívneho rukopisu a citu pre postavy, vzniklo niečo viac než len tradičná heist gangsterka. Efektné sú tu totiž aj scény, ktoré zdanlivo postrádajú akciu, či z pohľadu ignorantských divákov dokonca zmysel. Erotické dusno je cítiť hádam vždy, keď sa na obrazovke objavia zástupkyne ženského pohlavia, napriek tomu, že si režisér (výnimočne?) odpustil pohľad na ich obnažené bradavky. Ďalšia význačná črta filmu je morálna nejednoznačnosť postáv. Toto všetko už teraz poznáme, ale vtedy to ešte nebolo samozrejmosťou. Preto sa domnievam, že vďaka takýmto dielam stúplo sebavedomie aj neskorším talentovaným tvorcom so zmyslom pre originalitu. A mohli si tak rôzni tarantinoidní nadšenci dovoliť dať svojim snom zelenú, a nám robiť obrovskú radosť. Tu by som to nadšenie však stopol a povzdychol si nad tým, že potenciál filmu bol predsa len trochu nevyužitý. Ináč by z toho bol obrovský kult. ()

poz3n

No asi jsem si dle místních komentářů představoval větší nářez a brutalitku, viz Peckiho Strašáci. Dostal jsem jen, v mých očích průměrně zábavný 70kový akčňák, který se stylovostí rozhodně nemůže rovnat Drsnému Harrymu, nemluvě o Bonnie a Clydovi, s kterými se srovnání jistojistě přímo nabízí. 6/10 ()

Necrotongue

The Getaway je dalším z filmů, k nimž mě přivedl vydařený seriál The Offer. A v tomto případě jsem rozhodně nelitoval, protože šlo o kvalitní thriller, v němž mě jen velmi málo rušilo provedení všech akcí se zbraněmi, které dnes nezapře svůj věk, větší diskomfort mi ale chvílemi způsobovala haprující logika.  Já jsem se sice nikdy nedostavil k bankovní přepážce se zbraní a s požadavky, které by se neslučovaly se zákonem, ale kdybych v sobě odhalil takové choutky, první akcí by bylo zpacifikování ostrahy. Zdejší tým to viděl stejně, jenže pak přišla ta nepochopitelná záležitost s volně dostupným revolverem. Já sice chápu, že to panu Peckinpahovi mnohé usnadnilo, mě tím ale nepotěšil. Jak jsem už ale napsal výše, kromě podobných děr v logice jsem si snímek opravdu užil a vedle charismatického Doca McCoye a krásné Carol McCoy mě zaujal hlavně životem těžce zkoušený veterinář Harold. / Poučení: Není horšího místa pro přestřelku s policií než Texas. ()

BoPo

Film z roku, kedy do kín prišiel Kmotr alebo Cesta draka. Do parády si Útěk zobralo trio Peckinpah (rok predtým mal v kinách svoj jediný výborný film Strašáci), Walter Hill (ktorý nemá na konte žiadny zaujímavý scenár) a Steve McQueen (zatiaľ ma žiadna jeho postava nepotešila). A čomu vdýchli život? Začiatok pripomína nemnohočlenných Dannyho parťákov. Následne sa dej prehupne do road movie s arómou Butch Cassidy a Sundance Kid (ako bonus vedľajšia dvojica, ktorá zrejme poslúžila ako predobraz pre Buffalo '66). Záver je Bonnie a Clyde s happy endom. Kupodivu to funguje (hlavne s brokovnicou) a keby Ali MacGraw mala v sebe väčšiu dávku sympatickosti, tak to mohlo byť dokonca vhodné k odporučeniu. ()

Wheatley láká známá jména

Wheatley láká známá jména

26.10.2014

Několik let si svými malými britskými filmy hledal diváky ve festivalových kruzích a dělal jméno mezi kritiky, mimo tuto ale režiséra Bena Wheatleyho málokdo znal. Ovšen zdá se, že jeho vyhraněný… (více)