Tři nerozluční kamarádi Tomáš, Jožka a tulák Hubert žijí v poklidném městečku Levín počátkem století. Tomáš žije u energické tety Apoleny a strýce Václava, kterým pořádně koření život. Jemu zase dělá naschvály bratranec Štěpán, žalobník a zlomyslný kluk. Po pozdním příchodu a následném trestu před celou třídou se Tomáš rozhodne získat odměnu pro nejlepšího žáka. Začne od spolužáků za různé protislužby dostávat pochvalné lístečky, ale pořád jich má málo. Za pomoci Huberta vniknou s Jožkou do ředitelny, kde se zásobí lístečky. Na školní slavnosti ale kluci svým vítězstvím vzbudí poprask a jsou ředitelem a učitelem Lopatou a zamčeni v kabinetě, než se rozhodne, co s nimi bude dál. Hubert jim však pomůže ven a všichni se rozhodnou pro útěk na místní hrad Pokštejn. Cestou hodí své šaty do řeky, aby vzbudili zdání, že se utopili. Druhý den je v městečku poprask utopili se tři kluci a navíc někdo vyloupil místní záložnu! Kluci na hradě najdou poklad ale jak to, že jsou v něm současné peníze? (oficiální text distributora)

orkadimenza

Nesoudružná povídka o honu za dobrodružstvím. Veselá příhoda jedné party, taková klasika. Kdo četl nebo alespoň trochu zná Sawyera, toho nic nepřekvapí, ale pořád se dobře pobaví. ()

Pájusha

Dávám pět ale kamarád tomuhle dílku dává ještě hvězdičku navíc, takže hrdě prohlašuju, že tenhle film našeho dětství od nás dostává 6 hvězdiček. Ať si říká kdo chce: "Ale ne!" My říkáme: "Ale jo!" :) ()

Marina111

Kým bude svet svetom a detstvo detstvom, vždy budú kdesi akýsi "páni kluci" a ich roztomilé kamarátky. Môže sa zmeniť doba - hoci tá vo filme chlapcom veľmi slušala, môže sa zmeniť priestor (veď tu sa to koniec koncov stalo - ale nemyslím, že by Mark Twain mohol veľmi namietať, najmä keď sa hneď v úvode filmu dozvedáme, že to vlastne ON si "požičal" námet :) ale nikdy sa asi nezmenia tie nádherné dobrodružstvá, ktoré sa s detstvom jednoducho spájajú : lásky, šibalstvá, prehry i výhry ... Jednoducho, s týmto filmom je ťažké neriadiť sa výzvou Petra Hapku, ktorý tak podmanivo spieva : "Nestúj a poď, čeká ťe šťestí a sláva tak jako v pohádkach ..." Čo dodať ? Znova si musím pomôcť slovami spomínaného Hapku : "Ať naše vlajka vlaje dál, dál, dál ... všem holkám správu dá že poplujem dál, my plujem dál ..." A hoci ja som už do prístavu dospelosti doplávala, som rada, že vďaka Pánom klukom nie je ťažké si to krajšie z detstva stále znova a znova sprítomňovať ... ()

spiritus

Hotová nostalgická záležitost, která ve mě samotném evokuje vzpomínky na mé dětství, plné klukovin, maloměstské pohody a bezstarostnosti. ()

Garch

Tahle volná adaptace Marka Twaina předá českého Toma Sawyera a Huckleberry Finna je parádní. Věra Plívová-Šimková na vrcholu tvůrčí invence. ()

mira007

Klasika až vzor klukovských filmů, v rámci mantinelů žánru velmi akční, vtipné, dobrodružné, zábavné a poutavě vyprávěné ve skvělém tempu. ()

Pawlisman

Myslím si, že s lehkou hlavou a čistým svědomím mohu tomuto filmu udělit plnou palbu.. Svěží, vtipný, dynamický, potěší na duši a jako bonus obsahuje již zlidovělé a legendární hlášky. Pěkné pokoukání. 8,5/10 ()

neneka

Bez dlouhého komentáře: nejoblíbenější film mého dětství a Michal Dymek v tu dobu u mě opravdu vedl. Koneckonců Páni kluci se mi neomrzeli ani v dospělosti. ()

waits

Filmy Věry Plívové-Šimkové mě nikdy vyslovené neurazily, všechno takové dětské nenáročné kousky, vždy ale s nějakým nápadem a povětšinou dobře obsazené. Dva z jejich filmů se jí ale vyloženě povedly: Krakonoš a lyžníci a Páni kluci. Přihody Toma Sawyera se jí podařilo šikovně přenést od českých poměrů začátku 90.let a hlavní trojice kluků s Janžurovou v pozadí a s Hapkovou hudbou v podkresu utvořily atmosféru teenagerského uličnictví, které je mi sympatické a připomíná mi moje dětství. Jo, my jsme v tomhle věku běhali sami po lesích a hledali poklad, ač se to dnes zdá divné.. ()

Haniczka

Co si z této geniální adaptace pamatuji? Popěvek Petra Hapky, Lábusova potulného brusiče a roztomilou Magdu Reifovou. A to stačí, ne? Máte pravdu - nestačí. Musím se na to podívat letos zase :-) ()

lardko

Opravdu hodně kvalitně spracovaný film , na kterém se mi líbylo úplně vše. Při sledování jsem vždycky uvolněný , a užívám si ho na 100%. ()

RedHot

Kouzelný Tom Sawyer v československém podání. Já vážně nechci psát komentáře jako AngelAngie, ale už mě vážně nenapadá, co dodat. ()

Hyger

Můj nejoblíbenější dětský film, kterému se nic jiného nevyrovná. Do té doby bych se s radostí podíval. ()

J R C Pecuchet

Nůůůůžky, nožžžééé, brousííím !!! Toto zvolání mi uvízlo v paměti z dob, kdy jsem býval malým klukem. A taky díky Jiřímu Lábusovi, představiteli bláznivého Petra.Tento film jsem miloval. Až po letech jsem mohl docenit jeho kvalitu. Věra Plívová - Šimková věděla moc dobře, proč točí filmy právě pro děti. Dnes tento žánr takřka vymizel z portfólia českých režisérů a je to rozhodně velká škoda. Hudba : Petr Hapka ()

Eva_Krejcova

Tohle je prostě ten nejhezčí film který jsem kdy viděla jako malá holka. Mám ho prostě ráda. Jak ten uličník Tomáš tak jeho tetička Iva Janžurová je tam prostě skvělá. ()

Fifer

Podle dramaturgyně Marceli Pittermanové nevycházel Olmer z nějaké starší verze Jana Procházky, ale jen pokryl jeho scénář. A já bych tomu věřil, Olmer je prostě oproti Procházkovi třetí vesnická divize. Neobešlo se to prý bez trapných momentů, kdy Olmera chválili za jeho nejlepší scénář. ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy