Tři nerozluční kamarádi Tomáš, Jožka a tulák Hubert žijí v poklidném městečku Levín počátkem století. Tomáš žije u energické tety Apoleny a strýce Václava, kterým pořádně koření život. Jemu zase dělá naschvály bratranec Štěpán, žalobník a zlomyslný kluk. Po pozdním příchodu a následném trestu před celou třídou se Tomáš rozhodne získat odměnu pro nejlepšího žáka. Začne od spolužáků za různé protislužby dostávat pochvalné lístečky, ale pořád jich má málo. Za pomoci Huberta vniknou s Jožkou do ředitelny, kde se zásobí lístečky. Na školní slavnosti ale kluci svým vítězstvím vzbudí poprask a jsou ředitelem a učitelem Lopatou a zamčeni v kabinetě, než se rozhodne, co s nimi bude dál. Hubert jim však pomůže ven a všichni se rozhodnou pro útěk na místní hrad Pokštejn. Cestou hodí své šaty do řeky, aby vzbudili zdání, že se utopili. Druhý den je v městečku poprask utopili se tři kluci a navíc někdo vyloupil místní záložnu! Kluci na hradě najdou poklad ale jak to, že jsou v něm současné peníze? (oficiální text distributora)

Jaxx84

Hřejivé záběry českého venkova a maloměsta. Skvěle ztvárněné postavy, sice jedna ale o to chytlavější melodie, léto, lokomotiva, hrad, poklad, škola...co víc si přát? Kluci to zahráli fakt parádně. Ale ačkoliv se jedná o dětský dobrodružný film, tak byl příběh podle mě zbytečně jednoduchý a odkaz také - rošťáctví a uličnictví je fajn a většinou se vyplácí. V žánru samotném to je ovšem perla, takže silnější tři hvězdy 7/10. ()

Likan7

Ničím výjimečný film o třech klucích, kteří dělají vylomeniny. Dobová atmosféra mě baví snad v každým filmu, i tady, jenže tady se to nesetkalo s nějakým fajn příběhem, který jsem tu skoro neviděl. ()

junxi91

V šedých časech normalizace vzniknul tento nenáročný a zábavný snímek o lumpárnách třech kamarádů, kteří neustále zvedají mandle svým učitelům, rodičům, tetičkám a strýčkům. Jsou plné energie, mladického elánu a vyhledávají dobrodružství. Film je celkově pohodový, klidný, pro rozmazleného současného diváka může být také nudný. Pro mě to byl příjemný oddych a rád bych si takové dětství zažil znovu, protože Neckářovo "Nestůj a pojď!" mi neustále zní v hlavě a mám chuť procházet se po kolejích, rozdělávat ohně, plavit se na loďce po řece a hledat poklad ve zřícenině hradu. ()

samkko

8.4/10 aneb jeden z nejlepších filmů českého národa. Páni kluci jsou tak neuvěřitelným způsobem atmosférický film, a to tak, že po jeho zhlédnutí budete mít okamžitě chuť na nějaké to dobrodružství. Jako malý jsem četl něco jako obrázkovou napodobeninu originální předlohy a líbilo se mi to, stejně jako se mi líbilo tohle. ()

ChickenPate

Film jsem poprvé viděl až v dospělosti, přesto jsem již předtím znal nějaké hlášky. Především bych na filmu ocenil herecké výkony dětí, které jsou v porovnání s jinými filmy lepší, leč nevím čím. Především "Štrůdl" byl perfektní. Doplním jen malou chybu - četník má na uniformě vyznamenání Verdienstmedaille známější pod názvem Signum Laudis, ale na špatné stuze, která je určena pro Karl-Truppenkreuz. ()

Tiiso

Celkem dobře zvládnutá adaptace slavné knihy. Musím přiznat ale, že převedení děje do našich míst mě kazí celkový dojem. Z filmového hlediska nemá snímek nikde nějaké velké chyby, scénář a dialogy jsou vtipné a Janžurová s Tomášem dobře drží laťku úrovně na výši. ()

xenopus

V mém věku již jen nostalgická vzpomínka. Zamáčknout slzu a hurá na batmana... Úchvatná Janžurová, Nárožný a Somr coby typičtí představitelé maloměšťáckého obyvatelstva. Co naplat, přestože jsme až takového klukoviny nedělali, stejně se na to koukáme, protože, řečeno slovy klasika, muži nestárnou; a mládnou vždy, když vzpomínají na své mládí - a to se mi u tohohle snímku povedlo dokonale. ()

MRPitivier

Velkolepost spočívá v jednoduchosti, v tomto filmu to platí ve všech směrech! Jednoduchý děj se zápletkami a hlavně rošťárnami Vás vždy pobaví, skvělé herecké obsazení, za zmínění stojí vynikající výkony Ivy Janžurové a Josefa Somera! Skvělá komedie pro celou rodinu! ()

Rodin

Do této variace na Twainovky jsem už po léta opravdu zamilován. Věra Šimková - Plívová opravdu uměla natočit film pro děti, i přesto (nebo možná právě proto), že filmování s ní pro zůčastněné děti rozhodně nebyl žádný med. ()

štófy

Film patřil k mým oblíbeným, když jsem byl ještě malý kluk a dnes ho shledávám ještě úžasnějším, především díky výtečným hercům. Přece jen mě dnes už některé části nebaví tolik, jako když jsem byl malý... ()

Godhaj

,,Štěpáne, nevíš kde je Tomáš?“ ,,Nevim, mami!“ Tento film miluju již od dětství, kdy jsem Tomášovi záviděl jeho dobrodružství. A i nyní se rád dojmu nad idealizovaným dětstvím i dobou, v níž se film odehrává. Herci jsou vybraní na jedničku a hrají jedna báseň. Např. Janžurová a její originální styl běhání po pražcích u mě vždy vyvolá ten nejupřímnější smích. Jen trochu moc afektovaně působí herecký projev Nárožného, který ztvárnil imbecilního školského radu možná až příliš věrně. Příběh, který šikovně skloubil kriminální a komediální linku dohromady, je oddechový a velmi hezky se na něj dívá znovu a znovu. ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy