Honza zabije draka a získá princeznu a půl království. A tam, kde jiné pohádky končí, naše začíná. Princezně se totiž obyčejný Honza nelíbí, stejně tak jejím královským rodičům. Neumí se totiž chovat, jeho způsoby vzbuzují všeobecné pohoršení a to není nic proti tomu, když se na zámku objeví jeho rodiče. Princezna si zoufá, král s královnou taky, jenže královský slib je královský slib. Na scénu přichází bývalý princeznin nápadník, panovník sousedního království, sobecký král Egon, který princeznu nechal napospas drakovi. Ta se nechá obelstít jeho výmluvami a odpustí mu. Honza má princeznu upřímně rád a když pochopí, jak je z celé situace nešťastná, svatbu zruší a vrátí se do rodné chalupy. Princezna odjíždí s Egonem do jeho království, jenže tam teprve pozná jeho pravou povahu. Když chce utéct, Egon ji uvězní. Naštěstí se podaří uniknout princezninu rádci, učiteli dvorské etikety rytíři Valeriánovi. Ten věří, že jediný, kdo může princeznu zachránit, je Honza. Dokáže se ale Honza naučit dvorské mravy tak, aby mohl nepozorován vniknout na Egonův zámek a už podruhé princeznu zachránit? To je úkol stejně těžký jako zabít draka, zvláště když Egon nenechal nic náhodě a zatykače na Honzu s Valeriánem visí na každém rohu. Autorem originálního a vtipného scénáře je Petr Hudský, pohádku natočil Karel Janák. V hlavních rolích uvidíme Matouše Rumla jako Honzu, Evu Josefíkovou jako princeznu, Jakuba Prachaře jako krále Egona a Marka Ebena v roli rytíře Valeriána. Pohádka se točila v nádherných lokacích hradu Bouzova a na zámcích Hradec nad Moravicí a Hrádek u Nechanic. (Česká televize)

rakovnik

Výborný nápad, přetavený tak na půl v ucelený příběh. Začátek mě opravdu pobavil, ale s přibývajícím časem mě více těšil Egon, o to méně Valerián. Povídání Marka Ebena o etiketě mi připomínalo hraní vzdáleně. Potěšil mě konec, protože jsem si opravdu neuměl moc představit, jak z něj scénárista vybruslí. ()

Havaj8

Horší ztvárnění hloupýho Honzy jsem v český kinematografii snad ještě neviděl. Ono ne že by to bylo vtipný, ale mě to vyloženě vadilo. To, že se českou pohádku snažili pojmout originálně, se vůbec nepovedlo. Bylo tam spousta hluchejch a nudnejch pasáží. Eben a Prachař mě tam extrémně iritovali, dost tomu přidala ta paruku s ksichtem. Eva, řekněme průměrnej výkon. Tohle nebyla zábavná pohádka pro dospělý, natož pro děti. Tak nevím, kdo byl teda cílovka. Vidět to na Vánoce, tak je mám celý zkažený. ()

Vyhy

Kupodivu jsem překvapen. Na Rumla jsem si musel chvilku zvyknout, jelikož jeho podání nahlouplého Honzy mi nějak nesedlo, pak jsem to ale přijal a šlo to. Normálně bych si to nepustil, ale teď na konci roku s tím nemám problém. Prachařovi role byla ušitá na míru, hezké lokace a fajn příběh. Novodobé české pohádky nemám moc nakoukané, takže nedokážu porovnat, ale mne to bavilo. ()

cariada

Příjemná vánoční pohádka, která dá se říct baví od začátku až do konce. Zbytečná dramatická vložka tam chybí stejně jako písničky, které v pohádkách nemusím. Matouš Ruml si vzpomněl na svojí stěžejní postavu s Comebacku a hrál tu podobného "idiota" a krásně ho doplňoval dlouho nehrající Marek Eben. Pohádka je veselá a dost vtipná. Letos se to zase povedlo po nějaké době natočit pěknou štědrovečerní pohádku. ()

wampilenka

Nejsem pravidelný divák štědrovečerních pohádek, takže nemůžu srovnávat se všemi, ale mezi současnými českými pohádkami, které znám, mi tahle nepřišla úplně špatná. Začít tam, kde většina pohádek končí, byl dobrý nápad. ()

necisty

Vy si tady zas hrajete na kritiky pakoši. S celou rodinou jsem se nasmál. Moc krásná pohádka. Budme rádi, že už to točí jiní. ()

pakobylka

O tom, že záchranou princezny nemusí pohádka jen končit ... ve stejném bodě může klidně i začínat. Neboť likvidace draka nikoho dvorným způsobům nenaučí ... když nebezpečí pomine, urozenost bazíruje na nepodstatných detailech - a neurozenost se jí najednou nezdá dost nóbl. Z námětu by se při troše šikovnosti dalo vytěžit DALEKO víc - i tak se jedná o nečekaně příjemnou záležitost, která pobaví, aniž by tlačila na pilu. Ke spolupráci si přizvala i lehkonohou satiru, která se neobrací jen k dobám (ne)dávno minulým. Škoda jen určité topornosti, které se nedokázali vyvarovat herci a herečky stejně jako zápletka ... 3,5* ()

campix

Není to špatné. Od polesdních let, kdy to úplně neklapalo je tohle příjemný posun v kvalitě a zábavnosti tradiční nové štědrovečerní pohádky. Janák natočil poměrně nekonfliktní a zajímavou pohádkou, které se na stokrát omýlanou látku kouká z trošku jiného světla. Matouš Ruml jako sedlák Honza zachrání princeznu před drakem, ale panskému dvoru se úplně nelíbí a tolik se jim nechce mu dát princeznu a půl království. Zní to trošku zajímavěji, nežli obyčejná klasika. Navíc s velmi zajímavým hereckým obsazením (jenom ten Eben mě tam nesedí). Celkově se jedná o sice průměrnou pohádku, ze které asi tradiční vánoční program nebude, ale já jsem spokojen. ()

Šimpy

On se snad ten nejmladší Prachař naučí i hrát. Ta záporná postava mu fakt sedla. Eben si to vysloveně užívá a ostatní jsou do počtu. ()

kocik1

Jak to bylo s Honzou a princeznou PO drakovi, to je skvělý nápad. Kdyby ho ovšem napsal někdo jinej. Škoda. ()

Sabrewulf odpad!

To se nikdo z tvůrců a kladně hodnotících diváků nepozastavil nad absolutní zhovadilostí scénáře? Tedy konkrétně nad tím, že značnou část stopáže (celý prostředek) je nám cpán do hlav uměle natahovaný děj, který VŮBEC NIC NEOVLIVNIL a neměl nejmenší smysl? Že prostě Honza mohl jen tak vběhnout do kostela a vyzvat s kladivem prince na souboj i bez všech těch trapných serepetiček předtím? Čím se všichni nechali oblbnout, že tomu vstřelili tak vysoké hodnocení? Princip krájeného salámu či vařené žáby, že? Budeme si všichni po kouskách zvykat na špatné NEpohádky, až úplně otupíme. Vždyť je to jen pozlacené hovno! Mně bylo tak strašně stydno (!) za to celé pletení biče z hovna. Jak se pořád vařilo z vody, zvlášť na konci při naháněčce s kočárem, kdy se film zoufale snažil být megavtipný, megaepický, že má spád a tak, ale pořád šlo jen o odvádění pozornosti před tím, jaká je to zbytečná věc. K tomu připočtu lacinost a pohodlnost vůbec neukázat souboj s drakem (který by to aspoň slušně nakopnul). Hned první záběr na princeznu v lese s puštěnou mlhou z mlhostroje byl tak laciný, že působil ještě hůř než televizně. A pak jeden obří problém v dnešních pohádkách - nevěřím jim to. Když šel kovář Mikeš do chalupy na vesnici, viděl jsem kováře Mikeše, jak jde do chalupy na vesnici. Když šel tady Honza do chalupy na vesnici, viděl jsem herce z konzervatoře, jak jde do zapůjčeného stavení v nějakém skanzenu. Nefunguje to. P.S. Eben neskutečně toporný. ()

otík

Štědrovečerní pohádka roku 2019. A nutno uznat, že povedená. Bohužel jí na kvalitě velmi přidává podařené obsazení, kdy netaneční Eben ze Star Dance učí tančit výtečného tanečníka ze Star Dance Matouše Rumla. A kdo se na letošní Star Dance díval, ten musel být unesen vskutku vypečenými scénami, které právě ve světle Star Dance dávají filmu neskutečný šarm. Když si však tohle spojení odmyslíme, zůstane tradiční průměrný pohádkový příběh bez šťávy, napětí a tempa. Film ve své druhé třetině (a to nejdelší) je neskutečně utahaný, fuč je slušné tempo ze Dvanácti měsíčků a nepomůžou ani Ebenovy hlášky, které ze začátku baví, ke konci už spíš otravují (je jich prostě moc). Přesto nutno říct, že pohádka pobaví, dětem se bude líbit nekonfliktnost, krásné lokace i bohaté kostýmy. Děj řešit až tolik nebudou a totéž bych doporučil i dospělému divákovi. Pak bude jistě spokojen. ()

sir-dave

Letošní pohádka byla spíše v nadprůměru v porovnání s jinými. Josefíková i ve skoro třiceti zahrála uvěřitelně princeznu a při svém vzhledu bych jí to uvěřil pravděpodobně i za deset let :) Ruml jako nešikovný a obyčejný Honza, Eben po dlouhé době ve filmu bavil při každém záběru, jen Prachař možná trochu přehrával. Nové Tři ořísky pro Popelku to nejsou, ale od štědrovečerní pohádky při menším rozpočtu se nedají čekat zázraky. ()

vnimatkrasu

Janákův komediální timing je jistota, Eben v hlavní roli zas sympatická změna. Pokud vezmu na milost, že zřejmě rok co rok potřebujeme nový draky, krále, hloupý Honzy a nadutý prince, je tohle nejlepší pokus za poslední roky. Tři hvězdičky a půl království k nim. ()

HonzaBez

Pohádka ve znamení StarDance....:D Matouš Ruml, finalista letošní série StarDance, coby (alespoň ze začátku) "chřupan" Honza a moderátor této soutěže Marek Eben, coby učitel a Honzův průvodce ve světě dvorní etikety. (A k tomu ještě Pavla Tomicová z minulé série soutěže).Už tohle samo o sobě je vcelku vtipný nápad. Sám Eben se sice možná až příliš drží polohy vtipného glosátora, která je mu tak vlastní právě z této soutěže, zatímco herecky je přeci jen trošku slabší, až na výjimky mě to však nerušilo. Co jsem si ale hodně užíval bylo jisté zrcadlo, která tahle pohádka umně nastavuje. Zejména pokud jde o totalitní praktiky v Egonově království a podbízivé chování některých lidí vůči takovéto totalitní moci (viz třeba hláška: "být za dobře z vrchností, se vždy vyplácí"). Samotná zápletka pohádky je vcelku originální, až snad na to učení Honzy dvorské etiketě, při níž se mi hned vybavila základní zápletka z Pygmalionu. Některé situace byly sice možná na hraně uvěřitelnosti (třeba způsob úniku rytíře Valeriána z Egonova království), ale jinak jsem se po většinu času bavil, protože pohádce rozhodně nechybí humor. Celkově tedy za mě jedna z těch lepších štědrovečerních pohádek. ()

Khumbac

Prachař OK. Marek mne rozesmál svým přízvukem ve jménu hodnosti jak v civilu tak v pohádce, kor když oslovoval nosiče rikšy. Bavilo mě to. ()