Již název filmu vypovídá o tématu, kolem kterého se příběh točí. Existuje totiž teorie, že by se každý člověk měl narodit s určitou dávkou alkoholu v krvi. Tato malá intoxikace totiž otevírá naši mysl k poznání světa okolo nás, zmírňuje problémy a zvyšuje naši kreativitu. Tato teorie zaujme Martina (Mads Mikkelsen) a jeho tři přátele, unavené středoškolské učitele, a pustí se do experimentu, při kterém si po celý den udržují hladinu alkoholu v krvi. Když Churchill dokázal vyhrát druhou světovou válku s notnou dávkou alkoholu, kdo ví, co způsobí pár kapek jim a jejich studentům? Prvotní výsledky jsou povzbudivé a tento malý projekt se stane opravdovým akademickým výzkumem. Jak jejich hodiny, tak výsledky se zlepšují a skupina znovu dostane chuť do života! Když však výzkum přeženou, někteří musí skončit. Je stále jasnější, že i když alkohol mohl dopomoci ke skvělým úspěchům v historii, některé odvážné činy mají své následky. (Film Europe)

Willy Kufalt

Co nám tímhle chtěl (ne)básník Vinterberg říci? Že celá země chlastá, že s chlastem může být obrovská sranda nejen v hospodě a že chlast nás povzbuzuje? Tak to pěkně děkuju, viděl jsem poměrně dost filmů na téma alkoholismu, jak domácích, tak ze zahraničí, ale tenhle byl z nich jednoznačně nejhorší. Pokusy o humor jsou zde laciné a často na hraně menší trapnosti, jako drama to na silný příběh bohužel nevydá a ani snímek, který by zaujal vůči čemukoliv kritický postoj, se nekoná. Ve scéně s ředitelkou a učitelským sborem začlo sice chvilku vypadat, že Chlast nabere v druhé polovině druhou tvář a začne problém řešit úderným směrem, ale tato slibná linka záhy vyšumí do ztracena a výpovědní hodnota filmu zůstává po jeho skončení prakticky nulová. Nejen proto, že momentálně pracuji jako učitel, se nedokážu s filozofií tohoto snímku vůbec ztotožnit. Z filmařského hlediska lze určitě pochválit originální nápad s mezititulky (obecně typickými zejména pro filmy němé éry), jímž zde Vinterberg dává nový rozměr a využívá je v podobě přepisu textu psaného postavou či uvádění aktuálních údajů o hlavní postavě (konkrétně stav promile alkoholu v krvi), což je ale stejně hodně málo na to, abych mluvil alespoň o zajímavé formě. Za mě tomu scházelo jak napětí a působivá atmosféra, tak NOSNÁ myšlenka, plynulo to ve zdlouhavých dvou hodinách vlažně a jeden ikonický taneček, který z toho vytváří kultovní záležitost již teď, s pěkným songem na závěr tuhle slátaninu nezachránil. 40% // Vynikající a velice výstižný koment má podle mě uživatel prosty_divak. ()

Slarque

Vinterbergovo alkoholové drama natočené s opojně komediální lehkostí dobře zobrazuje mnohé fáze vztahu muže k alkoholu. Jenže mám dojem, že mu z toho za ty dvě hodiny nevylezlo nic objevného. Pro mne tedy povedený film, který ovšem sbírá ceny na úkor filmů, které něco opravdu závažného sdělují. ()

eLeR

No čo vám poviem ... aj ja som si celý čas udržiavala svoju hladinku. Po skončení filmu som to ale zabalila, aby sa mi to nevymklo z rúk ako tu chlapcom. Bohovský film. Svižne napísaný, kvalitne natočený, ohromne odohraný a ... pravdivý. Skål!! 4,5* ()

Chrustyn

K Madsi Mikkelsenovi mám kladný vztah, stejně tak i k Thomasi Vinterbergovi (hlavně za úžasný Hon) a k chlastu už trochu méně, ale přesto jsem při sledování filmu dostal na něco 30% a výše chuť. Film o partě kamarádů, kteří se rozhodnou každý den žít s určitou (čím dá vyšší) hladinkou a postupně odkrývat temná tajemství, je podobně poutavý jako přechozí film této dvojice, kterou byl Hon, přestože tentokrát téma není tak silné. Herecky skvělé, režijně také a je prostě fajn dění sledovat, protože máte občas pocit, jako byste sledovali skutečné lidi a to právě Vinterberg umí dokonale. ()

Arsenal83

„Celá táto krajina aj tak chlastá ako šialená!“, to je určujúci výrok, ale Dáni zrejme neboli ďalej na východe než v Nemecku. Veď podľa štatistík nie sú ani v top 10 na svete (dokonca až 29.), za to Česko aj Slovensko sa tam umiestňuje pravidelne (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_alcohol_consumption_per_capita). V každom prípade strhujúci výkon Mikkelsena, ktorý má črty alkoholika aj za triezva, tento muž ťahá celý film, ktorý by bez neho bol zrejme o triedu nižšie. Avšak do akej miery ma ten film pobavil? Nachádza sa tu tiež dosť hluchých miest zameraných len na hudbu, kedy má divák pokúšať sa vyčítať z hercovej tváre, ako sa asi cíti. Príbeh je zameraný len na to jedno, že s alkoholom to neradno preháňať, ale dá sa s ním prežiť. Nejak mi chýbalo širšie rozvetvenie deja. ()

Marze

Ve filmu opíjení roste z nudy, která nás obklopuje. Alkohol jí přebijí. Je úžasný společník, ale když nás zotročí, je po srandě. Postavy zde také pijí , když si uvědomí, jak je čas opotřebovává . Alkohol snižuje depresi z marné snahy být věčně mladý. Je to nekončící naplňování této touhy. Vinterberg nenabízí jiný recept na zahnání hrůzy ze stáří a nudy než alkohol. Zároveň mladí lidé, jimž už trochu mládí uteklo a dále mizí jsou opilí z existence. ()

classic

„Nadmerné pitie” sa začína so stupnicou 0,5 ‰, kedy má dotyčný jedinec vypité do tzv. pohodičky, že by to nemalo výraznejšie ovplyvniť jeho bežný chod dňa, keď skrátka môže fungovať bez akéhokoľvek povšimnutia z druhej, oveľa triezvejšej strany, vtedy sa totižto dostavuje tá pôvabná uvoľnenosť, ktorá jednoducho zapríčiňuje odburávanie stresu, čo asi najviac zrovna potrebuje najmä stredoškolský učiteľ dejepisu, Martin, kedy si musí vydobiť priazeň ku svojim študentom, ku ktorým si zatiaľ nenachádza vôbec žiadnu cestičku, čo je na príčine asi jeho (ne)dostatočná sebavedomosť a sebaprezentácia, ktorú si bude čochvíľa plne kompenzovať pravidelným požívaním alkoholických nápojov, aj zároveň spolu so svojimi kolegami zo školy, s ktorými sa podujme na určitý experiment... Totiž na oslave 40. narodenín, jedného z nich, Nikolaja, úplne čírou náhodou nadhodia debatu okolo nórskeho filozofa a psychiatra Finna Skarderuda, ktorý tvrdí presne toto: „Človek sa narodí s deficitom pol promile alkoholu v krvi” , a tak, čo keď by sme vari túto hypotézu teraz následne ešte i naruby obrátili... ? Zavedieme daný výskum na túto tému, ktorú budeme poriadne (pre)chľastávať, a to konkrétne až do najhlbších dnách pohárikov, ďalej, neustále stúpať na krivke opitosti od začiatočnej 0,5, cez pokročilú 1,0, po vyspelú 1,5, či dokonca až po odbornú 1,8 promile, čo to s nami potom vlastne urobí ? Jestvuje potenciálna možnosť, že sa nám to nakoniec totálne vymkne spod kontroly, alebo si to dokážeme ustrážiť ? Dvoch citovaných zamestnancov vzdelávacej inštitúcie, dopĺňajú i - telocvikár Tommy a Peter, profák hudobnej. Toto kvarteto postupne čoraz intenzívnejšie prilieva »benzín do ohňa« , to jest zbytočne si komplikujú svoje súkromné, rodinné vzťahy, ktoré sa môžu doslova otriasať v samých základoch, no i napriek tomu, stále pokračujú !? Postupom času im to už napokon prerastie cez hlavu, keď nebudem menovať koho, to zabije, že sa asi práve v tomto okamihu všetci ostatní poriadne spamätajú, a či predsa ani nie ? Záverečná scéna je viac, než naprosto výstižná, a tak si každý na ňu urobí svoj vlastný názor, kam sa naše postavy dopracovali... ? / Dánska herecká superhviezda, Mads Mikkelsen a dánsky provokatér č. 2, Thomas Vinterberg, si ukrojili príliš veľký kus z koláča, prečo som im musel nakoniec ubrať jednu hviezdičku, ináč som bol s nimi väčšinou maximálne spokojný, i keď zopár (scenáristických) kiksov, by som určite našiel, o ktorých sa teraz akosi ani bohvieako nechcem zmieňovať (spoilerovať), to si musí skrátka každý vyložiť podľa svojho vlastného gusta, ja mu to nebudem predhadzovať na podnos ! So (spolu)scenáristom Tobiasom Lindholmom, mali niekoľko vyložene nevierohodných pasáží, kvôli čomu súčasne trochu strácali i na samotnej vierohodnosti, ktorú si trebárs často vynahrádzali bravúrnou, ručnou kamerou Sturlaa Brandtha Grøvlena, vďaka čomu som mal fascinujúci a realistický pocit pobytu priamo v deji, s postavami v naprostom, alkoholovom opojení, s ktorými by si isto rozumel i taký slávny chľastoš Ben Sanderson. Tak piť, či nepiť, to je teda otázka ? Má dvojaký význam, ktorý musí divák pochopiť. () (méně) (více)

marhoul

Miláček Mads včera oslavil 55 let, nevím, jestli má ještě nalito, ale já zrovna exla jeho Chlast, aniž bych mrkla. Vynikající! Precizní, výborný námět, perfektně zahráno, tragikomický tanec nad hlubokou roklí, kdy se směje jenom blázen. V závěru ani blázen. Excelentní v jemných nuancích, mimice, výrazu, proloženo výbornými momenty všeobecně přijímanými coby norma (chlastající děti, státníci) či inteligentním testem, koho od oka volit. Do toho "dogmatická kamera" a ta radost, když dá malý Brejla gól... Celá čtveřice alkoholtesterů  byla obsazena skvěle. Ve své době zazářil Nicolas Cage v Leaving Las Vegas, který je povinnou jízdou, pro správného fanouška syrového herectví. Má za to Oscara. Pokud si dobře vzpomínám, nalitý pod obraz se sám točil na malou kameru a učil se pak své vlastní opilecké výrazy. Zatím jsem nezjišťovala, jak se natáčelo tohle, ale výsledek by zlatého plešouna zasluhoval taky a nejen za hlavní mužský herecký výkon. Když už se Akademie rozšoupla směrem do Mexika, Korey, proč by to nešlo na Dánsko? Aha, vlastně bílí lidé, heterosexuálové a hlavně naléhavé sdělení, palčivé téma, ...beztak by to nebylo dost potřeštěně vykradené Tarantina či nudně, artově, černobíle, niterně osobní? Hm. Nevadí. Divák sám pozná, co je TOP. Během projekce člověku automaticky naskočí naše slavná Nohavicova teorie alkoholického kopce či řada přátel, známých, jejichž osobnosti se v chlastu rozpustily také.., ale to už jsou jiné příběhy, však všechny jako přes kopírák. Pět promile! ...a z repráků duní (a ještě dlouho dunět bude) "What A Life" od Scarlet Pleasure, sem tam proběhne husí kůže a nesmělé "Tak na zdraví!" ()

mcb

Zaručené vítězství dua Vinterberg/Mikkelsen, tentokrát v hořké komedii o krizi mužství a naději s nejlepší závěrečnou scénou roku. ()

Flego

Dánske vysporiadanie sa s alkoholizmom má atraktívny šat a slušné výkony zúčastnených. Dobrá voľba hercov, kde si každý uhral svoj part a mal dostatok priestoru, pochopiteľne sa záujem najviac upriamil na hlavnú hviezdu filmu Madsa Mikkelsena, ktorý bol úplne báječný. ()

rikitiki

Skvěle zahrané, upřímné, odžité a smutné. Líbí se mi však, že snímek neodsuzuje, jen ukazuje následky. Což bychom měli znát, protože, jestli si opravdu lze dokázat udržet stejnou hladinku, je nám jasné všem. Nebo vy jste někdy opravdu šli jen na jedno a taky jen to jedno vypili? ()

Ivoshek

Zajímavé, jak intenzivně mohou Dánové vnímat alkoholismus z 29. místa žebříčku konzumace per capita (tedy o 20 míst za ČR). Film je fajn, jen humoru by mohlo být o kousek víc. Ale jinak jsem spokojený, hlavně Mikkelsen je moc fajn herec. ()

TheEvilTwin

Z jednoho pohledu je Druk klasické drama o skupině čtyř učitelů a nejlepších přátel, které působí v první polovině jako feel-good movie, ale v druhé polovině kontrastně obráceně vykresluje depresivní rozvrat životů všech zúčastněných. Z pohledu druhého se dá film chápat jako výstižný popis působení alkoholu na všechny oblasti života člověka, ať už sociální, rodinný, osobní nebo pracovní. Důležité ale je, že z obou rovin si film bere jenom to nejlepší a výsledek je nečekaně zajímavý a na poli podobných filmů nevídaný. Mads Mikkelsen opět dokazuje, že je komplexní áčkový herec schopný zahrát cokoliv od drsných thrillerů (Arctic, Focus) přes fantasy záporáky (Doctor Strange) až po hutné dramata (Lov, Chlast), které mu sedí asi nejvíc. Ve výsledku je dojem slabší než u režisérova předchozího Lovu (vzhledem k tématu asi pochopitelné) a ke konci film trochu upadá, ale svoji myšlenku dovedl do cíle výborně a závěrečným tancem divákovi vlastně i příjemně odlehčil. O kvalitách filmu svědčí i to, že přes nepřítomnost na Cannes a covidovém dopadu má pořád obrovský dosah a po opening víkendu se stal nejnavštěvovanějším dánským dramatem posledních let. ()

HellFire

Letos jsem se rozhodl, že zhlédnu všechny snímky nominované na Oscara a „Chlast“ je všechny až na jednoho hravě strká do kapsy, ačkoliv se nominace nedočkal. Nejspíš to má co do činění s tím, že nebyl uveden v amerických kinech. Po všech stránkách vynikající film. Mads Mikkelsen v rukou evropských režisérů je nezastavitelný. A těch Oscarů by si film zasloužil nejvíce ze všech nominovaných. Oscary jsou očividně fraška. Není to ocenění pro filmaře, ale pro hollywoodskou smetánku. 1,8 % a vše šlo do kytek :D. ()

claudel

Filmová výzva číslo dvě v karanténě - průzkum světové kinematografie, Dánsko. Thomas Vinterberg opět nezklamal a přichází s podnětným tématem, na něž lze nahlížet z hlediska sociologie, psychologie, psychiatrie, obecného lékařství, rodinného, profesního a to jsem ještě nevyjmenoval ani polovinu. Vzhledem k osobní tragédii spojené s přípravou tohoto filmu pro něj muselo být natáčení nesmírně bolestivé. Věřím, že je s výsledkem spokojen a jeho zesnulé dceři by se film moc líbil. Chtěl jsem dát čtyři hvězdičky, protože u Vinterberga u mě asi navždy zvítězí Hon a Rodinná oslava, avšak za ten neuvěřitelně energií nabitý konec a taneční kreaci Madse Mikkelsena musím zvednout o hvězdičku nahoru. Vím, že tu scénu si pustím ještě několikrát a dlouho ji nevyženu z hlavy. ()

Necrotongue

Pije jako Dán. Dánští tvůrci se rozhodli ukázat světu, že tato věta nevznikla nahodile, a provedli to velmi slušným způsobem. Kdyby mi to zdraví dovolovalo, už bych si hledal nějakou vhodnou teorii, kterou bych mohl sám na sobě dokázat (nebo vyzvrátit), čímž bych si nepochybně projasnil své šedivé dny. Mads Mikkelsen byl ve své roli tradičně skvělý a já jsem neměl důvod k nespokojenosti. ()

luka4615

Svérázný nápad udržovat si každý den, kromě víkendů, určitou hladinku alkoholu v krvi přetavil režisér Thomas Vinterberg v hutné drama s lehkými prvky komedie, v němž se může najít téměř kdokoli z nás. Celá myšlenka snímku Druk je totiž pevně uchycena v tezi, že lidé se napijí při sebemenší příležitosti či nějakém úspěchu, jen aby vlastně vůbec něco cítili. Tvůrci zde rovněž z několika úhlů nahlíží na věčnou otázku, zda je alkohol dobrým sluhou, který nám pomáhá s naším sebevědomím či jen velmi špatným pánem, který nás s osudovou jistotou posouvá čím dál tím víc k pomyslné propasti bytí. Celý tento dánský koktejl obestírají skvěle napsané a zahrané postavy, z nichž ale dominantně vyčnívá Mads Mikkelsen, jehož herecké kvality jsou vidět nejvíce v emočně a tanečně nabitém finále snímku. Druk je tedy velmi nekonvenčním, ale právě o to zapamatovatelnějším snímkem, jež ve Vás bude se svou myšlenkou zcela určitě ještě hodně dlouho rezonovat. Skvělá práce! PS: Při přehlídce "společensky unavených" vysoce postavených politiků jsem se děsil a zároveň doufal, že se mezi nimi blýskne i náš "prezident" Lihoš Tuzeman. Škoda no. ()

Morholt

Z mého pohledu je to jen další z filmů, který říká, že chlastat jako duha není úplně v pořádku. Tvůrci se tentokrát zaměřili na čtveřici pedagogů procházejících krizí středního věku, kteří kdesi vyčtou, že člověk se rodí s deficitem 0,5 promile. Od toho je jen krůček k experimentu, který spočívá v konstantním dorovnávání hladinky. Jak to nakonec skončí je celkem jasné. Přidanou hodnotu tady tvoří školní prostředí a počáteční fáze pokusu, která dokáže pobavit. Ten zbytek je bohužel předvídatelný. Pokud film postavím vedle našich Úsměvů, tak vypadá jako nedomrlý příbuzný. Absolutorium zaslouží jenom herci na čele s Mikkelsenem, ale to je vzhledem k očekávání málo. 55% ()

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

30.01.2024

36. Premios Goya – výsledky

36. Premios Goya – výsledky

13.02.2022

Ve Valencii byly v sobotu 12. února 2022 předány výroční španělské filmové ceny Goya. Režisérem slavnostního ceremoniálu, jenž se uskutečnil v operním divadle Palau de les Arts Reina Sofía, byl… (více)

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

16.11.2021

Studio Lionsgate si objednalo remake další evropské pecky – tentokrát velebeného dánského snímku Rytíři spravedlnosti. V původním filmu režiséra Anderse Thomase Jensena (O kuřatech a lidech, Adamova… (více)

28. Dny evropského filmu startují!

28. Dny evropského filmu startují!

15.06.2021

DEF proběhnou v termínu od 16. do 23. 6. v Praze, Ostravě, Brně a v dalších městech ČR v rámci festivalových ozvěn. DEF jsou filmovým festivalem, který se již 28 let zaměřuje výhradně na současný… (více)