Zítra vstanu a opařím se čajem

• Velká Británie Tomorrow I'll Wake Up and Scald Myself with Tea
TV spot 2
Československo, 1977, 93 min

Kamera:

Jan Kališ

Hudba:

Karel Svoboda

rodo

Moc pěkná česká komedie, u které se vždy pobavím. Takové komedie se už dnes netočí :-( Čtyři hvězdičky a půl. ()

RonaMidu

super nápad,super provedení,včetně toho,jak se krásně žongluje humorem i kolem takové postavy,jako je Hitler..... ()

Helmutek

Podle mě trochu nedoceněná záležitost. Film je to originální, vtipnej a nápaditej, a kupodivu i dokonce celkem promyšlenej a bez větších logickejch chyb. Kostka je výbornej, výrazně dobrá je tady i Svobodova hudba. ()

Ryuuhei

Nahlížet na to s tím, že to má hodnotu klasiky/komedie? Bohužel nemohu. Cestování v čase je mým snad nejoblíbenějším subžánrem a jakmile někde nefunguje tak, jak by mělo, už si nacházím jenom proti. Ano, je to komedie, taková ta klasická česká, na rozmezí sedmdesátých a osmdesátých let a máloco v ní je bráno vážně. Ale radši bych, kdyby humor a logika navzájem fungovala. Koukat se na to jinak dalo, nápad zajímavý, zpracováno taky na svůj rok a české poměry špičkově, ale z toho vyvrcholení jsem musel jen kroutit hlavou. 55% ()

Lachtaan

Těch časových smyček nebudu mít nikdy dost a proto jsem dost rád, že se jedna neskonale vtipně podaná podařila splácat i na našem území. Dlouho jsem ty naše předrevoluční komediální klenoty opomíjel, což nebylo vůbec dobře. Protože jen stěží narazíte na špatný filmový kousek s mistry žánru panem Sovákem a panem Menšíkem. Petr Kostka rovněž excelující. ()

T-pack

Takovej ultimátní happy end aby člověk pohledal. Neumím si teda představit, jak cestující zkoumají dějiny z oken rakety, leda by byla opatřena také tlačítkem neviditelnosti. Nevím, jak moc mi sci-fi prvek seděl do českého prostředí a Hitlera jsem si taky neužil. Jinak vtipná podívaná, ač plná smrti. ()

lennyd

Bratři Burešové (Petr Kostka) nemohou být rozdílnější. Všemi oblíbený, svůdník žen a gauner Karel a vedle něj trochu uťápnutý, leč galantní Jan. Když se jednoho rána Karel udusí rohlíkem, vidí Jan svoji příležitost, jak získat bratrovo místo, a s tím i jeho přátele a ženy. Získá tím ale také podivný kšeft se skupinou neonacistů, kteří se chtějí vrátit do minulosti a dát Adolfu Hitlerovi vodíkovou bombu... Čím to, že se v druhé polovině minulého století roztrhl pytel s českým sci-fi filmem, a že většina příspěvků do tohoto žánru sice neoplývá dokonalými vizuálními efekty, ale vše vynahrazuje skvělým nápadem a zpracováním. Ať už jde o Což takhle dát si špenát, Zabil jsem Einsteina, pánové nebo právě Zítra vstanu a opařím se čajem. Skvělý scénář doplňuje výborné herecké obsazení (Kostka, Sovák, Menšík, Brodský) a dokonale vtipné scény (kdy Klaus Abbard (Jiří Sovák) přesvědčuje Adolfa Hitlera o jeho prohře právě ve chvíli, kdy se fašistům nejvíce dařilo). Rozhodně jeden z filmů, který nikdy neomrzí... ()

noriaki

Druhé nejlepší sci-fi Jindřicha Poláka, po nepřekonatelné Ikarii XB 1. Tohle mnohem víc zapadá do československé produkce, protože jde o komedii plnou omylů ve stylu "Pane, vy jste vdova!". Troufnu si ovšem tvrdit, že s mnohem ambicióznějším scénářem, z něhož by se po menších úpravách dal natočit luxusní mrazivý thriller. Možná by to ani nebyla škoda, protože mi film přišel mnohem víc napínavý než vtipný. Zapamatovatelných hlášek je tentokrát minimum a ryze humorných situací také. Pokud už se objeví, tak jsou skryté ve s citem pronesených poznámkách nenarušujících atmosféru. Výborný Petr Kostka a možná jde o jeho nejlepší roli. ()

pytlik...

Myšlenka cestování v čase mě fascinuje. S mým romantickým založením mě napadá hlavně jeden způsob, jak by toho šlo využít. Ten způsob je ostatně naznačen i ve filmu, kde Kostka na svém zdvojení vydělá jedny hodinky navíc. Nejprve jsem si tedy myslel, že by bylo fajn před každou cestou si dát do kapsy zlatou cihlu a vrátit se z minulosti těsně před svým odletem, a sobě samému dát tu cihlu, takže by moje zdvojené já nasedalo do rakety už se dvěma zlatýma cihlama. A takhle by se to dělalo opakovaně, takže by se pak člověku hromadily zlaté cihly. Bohužel mi pak došlo, že by přibývaly nejen zlaté cihly, ale i já bych se zdvojoval, ztrojoval atd., takže poměr člověk/zlatá cihla by byl furt 1:1. Samozřejmě by se to dalo řešit podle vzoru filmu, že by se totiž přebyteční lidé (bez)bolestně nějakým způsobem odstraňovali. Jenomže narozdíl od filmu by tady člověk věděl předem, že při návratu dvojníka z minulosti to bude boj kdo s koho, takže do toho by rozumný jedinec nešel. S tím, že by dvojník spáchal altruisticky sebevraždu, moc počítat nejde, páč on je povahově a myšlenkově naprosto stejný jako já. Takže to bych ji spáchal taky a ty dvě cihly by připadly nějakým jiným lidem, což jako altruismus je hezká věc, ale vocaď pocaď! Řešením by bylo, vyvinout nějaký automatický typ rakety, který by létal zcela bez lidské posádky. Tím pádem by se továrny staly naprosto zbytečnými, cokoli by šlo obstarat touto cestou, stačilo by stavět pouze prototypy. Zajímavé by to ale bylo z pohledu zákona zachování hmoty a energie, který by byl v těchto případech porušován, na Zemi by se nám hromadily věci a hmotnost naší planety by neustále stoupala. Vzhledem k nenasytnosti lidí by se mohlo stát, že by se časem Země zhroutila tlakem vlastní hmotnosti a všichni bysme se ocitli v černé díře. Jdu asi prodat tenhle scénář do holyvůdu, mohl by to bejt pěkněj výchovnej film pro mládež. No a i bez automatických raket by na tom šlo pěkně vydělat, stačilo by si počkat, až bude ve sportce pěknej balík, počkat na vylosovaný čísla, kdy nikdo nevyhrál, nasednout do rakety a vrátit se před tím slosováním. Áno, člověk by se zdvojil, ale tak i pěknej balík dělenej dvěma je furt pěknej balík, a navíc by člověk získal kamaráda a nejbližšího duši na celý život, kam se hrabou jednovaječná dvojčata. Neb jak už věděl Dutošvarc, "našel jsem nejlepšího přítele a jsem to já!". ()

dANo

Niektoré sci-fi komédie zo 70tych rokov sa vydarili, ale táto sa zaradila skôr do priemeru. Potešia tu len niektoré scény s presunom v čase do 2. svetovej vojny a pod. ()

Hennesy

Skvelá komédia s perfektným obsadením...Menšík je tradične prirodzený a hraje s ľahkosťou, ale mňa úplne dostal Sovák prezlečený za nacistu..mašina:) ()

Aven

Průměrná česká komedie, kterou dělají koukatelnou jen herecké výkony hlavních aktérů. Humoru pomálu, nejlepší je americký pár a jejich hlášky, jinak nic moc. ()

lucascus

Další komedie, která má právo nosit podtitul "crazy". Přestože i ona je zábavná, vtipná a neotřelá, kvality filmů "Což takhle dát si špenát", "Zabil jsem Einsteina, pánové" nebo "Pane, vy jste vdova" nedosahuje. Hlavním důvodem je zřejmě fakt, že byla natočena z odstupem pár let po těchto třech skvostech. A nejlepší doba pro české sci-fi, byl asi přelom šedesátých a sedmsedátých let, nikoliv doba hluboké normalizace. Ale stejně film pobaví, Kostka v dvojroli (místama dokonce i trojroli) více než zaujme, a scéna ze čtyřicátých let je prostě legendární. A jak už je zvykem, v crazy komediích nemůže chybět Rosůlková... ()

L_Johnny

Wow. Ani jsem netušil že máme takový parádní český Sci-Fi film. Užíval jsem si ho naplno, jásal nad jeho nadčasovostí. Začnu se určitě více věnovat české kinematografii. ()

fabecc1222

Oceňuju originalitu a dobrý námět této komedie. Pochopitelně nechybí ani dobové hvězdné obsazení. Ale, pro mě zásadní problém, je to komedie, ale nesměju se. K tomu je tu dle mého dost tlačená dobová propaganda, a zesměšňování kapitalismu. Hodně přestřelený je tu pak Hitler, který je dost těžkou karikaturou, a Americký turistický pár je místy dost k nesnesení. Škoda promarněného potenciálu. V záplavě jiných dobových, originálních komedií sice tato tedy nepostádá nápad, ale bohužel postrádá humor a svěží tvůrčí přístup, který by jednotlivé momentky dovedl přetavit v legendární počiny. ()

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016