Bratři

Česko / Slovensko, 2023, 135 min

Film Bratři vypráví jeden z největších příběhů studené války o odbojové skupině bratrů Josefa (Oskar Hes) a Ctirada Mašínových (Jan Nedbal). Rodina Mašínových se v komunisty ovládaném Československu stává terčem pronásledování a bratři věří, že po vzoru otce, hrdiny protinacistického odboje, lze proti diktatuře bojovat jedině se zbraní v ruce. Zároveň si jsou vědomi odpovědnosti vůči mámě (Tatiana Dyková Vilhelmová) a sestře (Karolína Lea Nováková). Zakládají odbojovou skupinu, která má na svědomí řadu násilných činů, jejichž vyšetřováním je pověřen kapitán Státní bezpečnosti Koller (Stefan Konarske). Mašínové se stávají nejhledanějšími muži v zemi. Pokusí se o útěk do Západního Berlína, kde plánují vstoupit do americké armády s cílem osvobodit Československo. Pátrání po pětici členů odbojové skupiny pokračuje ve východním Německu, kde začíná jeden z největších honů na lidi v novodobé historii. Jen málokteré téma české historie vzbuzuje tolik emocí jako příběh snímku Bratři. (Cinemart)

karyon

Strucne jasne, prvni pulka příšerná nuda, druha byla akcni a film dostal šťávu. Neustale znudene poposedavani divaku a kontrolovani casu na mobilu, mluvi za vse. Spíše film pro TV, ne pro kina. ()

Petbrab

Četl jsem knihu Zatím dobrý, takže mě nic ve filmu nepřekvapilo, ale i tak to myslím bylo natočeno věcně a velmi slušně. Líbilo se mi to. ()

stuj

Profesionálně udělaná práce. Vizuál nepůsobil vůbec "česky".  Čtyři hvězdičky tedy zejména pro to. Anebo to bylo tím, že to bylo viděno v kině? Jinak jako celek je film vlastně docela průměr. ()

Tempter

Aby to bylo výborné, něco nehmatatelného tomu chybělo, něco, co lze cítit, ale nikdo neví, co by to vlastně mělo být, Ale jinak, zatím dobrý... ()

ragnar1

„Drahé moje děti! Posílám Vám poslední svůj pozdrav před odchodem na věčnost. Poslední má myšlenka platí jen Vám, a to mne nejvíce tíží, neboť jste dosud ještě malé a potřebovaly byste mé největší péče. Bohužel Vás musím opustit. Dnes ještě nechápete vše, ale až budete starší, jistě pochopíte. Bojoval jsem za naši drahou vlast a národ proti odvěkým našim nepřátelům – Němcům, kteří naši vlast a národ chtějí porobit a zničit. Nechtěl jsem připustit, abyste jednou i Vy byli porobenými otroky, nýbrž abyste zůstali svobodnými a volnými občany. Pamatujte si, že hájit svobodu své vlasti a národa jest první povinností každého uvědomělého Čecha. I Vy jednou musíte takto postupovat ... Zůstanete zde nyní jen se svou mamičkou … Mějte se vzájemně rádi a nikdy se neopouštějte … Učte se pilně, abyste byli vzdělanými a prospěšnými lidmi. Buďte vždy svědomití a čestní!… Buďte šťastni! Váš milující otec. Vlasti zdar!“ ()

JenTR

Nebylo to špatné, ale bohužel vlastní útěk zabírá asi jen poslední třetinu filmu a je to pak velmi zkratkovité. Vizuálně je film zdařilý, i když jako vždy, většina se odehrává v temnotě. Herecké výkony jsou v celku dobré, ale člověk má pocit, že se opět hodně zaměřili na výpravu a obsah pokulhává. Některé scény jsou velmi patetické (s klavírem na dvorku, nebo návrat Ctirada z lágru, čekajícího u řeky), ale což. Problém je, že ta látka je obsáhlá, bylo by lepší udělat více filmů, nebo seriál. A nutno dodat, že i když Mašíny nemáte rádi, film vás přiměje jim fandit. ()

Yak

Víc takto ambiciózních domácích snímků prosím! Víc než dvouhodinová stopáž uběhla jako voda, filmu se dobře dařilo nastínit dobovou atmosféru, akční pasáže (až asi na dva záběry s přehnaně rozkvedlanou kamerou) taky slušné. Možná bych uvítala víc dialogů a snahu o lepší navázání jednotlivých pasáží na sebe, jelikož se svižným tempem, jaké si film udržuje, občas přeskakuje mezi událostmi poměrně radikálně. Kolem a kolem, dobré zpracování, kterému by neuškodilo jít ještě trochu do hloubky, co se týkalo motivací jednotlivých aktérů. ()

Klimetka

Na plešouna (čti Oscara) to není, ale radost v kině veliká. Skvělé tempo a nestranost scénáře k oné mašínovské rozpolcenosti cením! ()

former

Vůbec jsem nečekal, že jsme schopni natočit tak kvalitní a ne-nízkorozpočtově vypadající film. Skoro až dokumentární pojetí, tedy prezentování skutečných událostí bez podsouvání jakýchkoliv názorů a závěrů mi skvěle vyhovuje. Připomíná mi to taktéž dokonalý film Pád třetí říše. Doporučuju do kina, je to pěkně napínavý nervák a sluší mu velká obrazovka! ()

FawayitanaXX

Nevím, nevím. Bratři Masinove si po vzoru sveho otce rozhodli založit odboj. Ale proč? Kvůli tomu, že jejich matka se rozhodla vystoupit ze strany a tudíž ji vzali byt. V tu ránu jim došlo, ja je všechno nespravedlivé a začali jednat. Důvod uspořádání odboje, který byl tehdá silný, je ve filmu skoro neviditelný. Bratři jsou velice kontroverzní v tom, že během svého útěku do západního Německa byli ochotní zabíjet. To v tom filmu nebylo podle mě vykreslovano tak, jak by mělo, bylo to tam zobrazeno jen jako nutnost. O odboji vlastně ani film není. Když to řeknu blbě, film je o bratrech, kteří se rozhodnou ještě s dalšími lidmi utéct z Česka, i přes pravděpodobné šanci smrti své rodiny. Film nedává tomu příběhu žádnou sílu. Souhlasím, že konec filmu vypadá pěkně, ale v celku je to jen průměr. Očekával jsem víc. Ale, snaha byla... ()

WingsLotus35

Jak film hodnotí Josef Mašín, dosud ještě žijící z oněch dvou bratrů, je naprosto v pořádku a když o filmu říká, že se s ním a s jeho bratrem Ctiradem neztotožňuje, má na to plné právo celý film popřít. Nicméně já jakožto z pohledu diváka film hodnotím jako zdařilý kousek, který splňuje to co má. Ukazuje současnému divákovi dobu před 70 lety a dává jim přibližný obraz tehdejšího Československa (ostatně to sám Josef Mašín také podotknul), a jeho odvrácenou stranu společnosti nenakloněnou tehdejšímu komunistickému režimu. Ono snažit se zfilmovat něčí osobní vzpomínky, a následně je pak vystavovat podloženým faktům, je v mnoha ohledech nemožné a musí se dojít k nějakým kompromisům. Navíc i film má svá vlastní pravidla, která se musí dodržet, aby mohl výsledný produkt fungovat a tak se může stát, že se historie, osobní prožitky a filmová práce prostě neprotnou a dochází tak k různým výkyvům. Akční scény filmu nebyly na úrovni šílenosti alá John Wick (což je naprostá samozřejmost), ale byly velice decentní a přiměřeně pojaté. Herecké výkony Oskara Hese a Jana Nedbala byly výborné, a bylo poznat, že se hoši na své role poctivě připravovali. Jedinou výtku kterou mám, je obsazení Tatiany Dykové do role Zdeny Mašínové, protože to působí jako na sílu obsazená populární celebrita, jen aby se film dobře prodával, a do její role bych si představoval spíš někoho typově jiného. I přesto všechno se film sám o sobě obstojně prezentuje. ()

Honjanmach

Skvěle natočený film. Od samého začátku se divák nenudí. Film přináší mnoho informací, které byly historicky zkresleny, záměrně špatně interpretovány. Třetí odboj byl a je stejně důležitý jako oba předchozí. Škoda, že se neučí ve školách nedávná historie, ale stále se výuka potýká s lovci mamiuů, Římskou říší, kterým je věnováno mnoho hodin výuky a žáci základní školy se nemohou seznamovat s důležitou historií naší republiky a se souvislostmi v naší krátké historii, historií naší republiky. I tak lze vytvářet vlastenectví, které v naší společnosti chybí ze 74%. ()

Matous555

Je to silný film, rozhodně se člověk nemusí stydět za slzy. Herci byli fakt skvělí a jejich maskéři si taky zaslouží pochvalu. Bylo cítit, že režisér Mašín ví, co dělá, a poměrně se drží předlohy. ()

milos.bradik

Měl jsem pocit, že se tvůrci poněkud více soustředili na to, aby neublížili hlavním hrdinům ani v náznaku. Proto se sice dočkáme mnoha docela realistických scén estébáckého mučení, ale scény vraždění jsou vynechány a pouze se o nich mluví. Dále je tam několik historických chyb, ale to je v podobných filmech běžné. Ocenil bych herecký výkon Dykové a Dobrý je opět perfektní jako záporák. ()

Thane

Pro me to vubec nebylo tak plochy jak jsem vsude cet. Vlastne to byl uplne v pohode film. Sice jsem na cesky filmy dlouho nekoukal ale i tak nevim jestli je tomu u nas neco podobnyho. Vlastne ani nechapu ty narky ze to neco neukazuje. Jasne ze kdybych chtel tak muzu rict ze je to mohlo vykreslit i v horsim svetle ale stejne tak bych to samy moh rict i tech odpornejch komousich. Protoze i ty jejich zverstva jsou tam podany s takovou noblesou a eleganci az mi to prislo skoro zvraceny. Ale jako film to podle me funguje a je fakt peknej. ()

OtokPag

Soudruh Koller nezklamal 😎.  Jinak film nemohl překvapit, co se děje týká.  Jde o tak známý příběh, že to vlastně ani není možné, pokud se tvůrci drží faktů. I když tam něco přeci jen bylo. Netušil jsem, kolik těch nových mladých německých policistů bylo obětí “přátelské palby”. Ve filmu to nebylo tak patrné, ale nedávno jsem poslouchal Čro, kde se tomu věnovali badatelé a byly to celkem jatka mezi těmi německými soudruhy. Na tom prvním nádraží údajně ani ve skutečnosti neměli do zbraní  munici (zřejmě jejich velení vědělo proč). Tvůrci mě mile potěšili množstvím dobové techniky, dále se povedly kostýmy a samozřejmě se velmi povedeně vyřádili i vizážisti. Syrovost příběhu dobře ukázaly scény s bitím zadržených, to jsem si celkem dokázal představit tu bolest, všech těch pečlivě  mířených úderů  a také mi byla pěkná zima při pouhém pohledu na zubožené hlavní hrdiny v tom počasí 🥶. Nejsem v žádném případě fanoušek násilných činů, které výše uvedení odbojáři předvedli v Československu, ale jedno se musí uznat - dokázali tu svojí únikovou “bojovku” zvládnout excelentně. Jejich chování v NDR bylo už vynucené okolnostmi. Na Američany museli tehdy jistě udělat dojem. Filmu bych možná trošku vytknul, že skončil tak brzy a neukázal, co bylo dál. Možná i proto se nedostal do nominace na Oskary a tak mu naložím 5ks 🏅🏅🏅🏅🏅, když je nemůžou z pochopitelných důvodů dostat bratři Mašínové od politiků v ČR🇨🇿 ()

doubravkaa

Já nevím....moc se mi líbí Oskar Hes a Jan Nedbal, jsou to charismatičtí herci a pěkní chlapi. Proto jsem se na film podívala, přestože moc nemusím filmy, kde někdo prchá a střílí se po sobě. Co považuju za skvělý je vizuál, dobové kulisy, světlo, to všechno mě hodně vtáhlo. O téma se ale detailně nezajímám, takže jsem znala jen pár povrchních informací. A z tohoto filmu mi přijde hodně přehnané, co v odboji dělali. Viděla jsem dva vrahy, kteří se mstí za to, že je vystěhovali z bytu a jeden z nich nesměl studovat. Nevím, jak film hodnotit, útěk a střílečka mě nebavila, ale to je asi moje chyba. Vizuálně a herecky je to skvělý. Chápala jsem jen matku, bratři mi připadali chladní a bezcitní. Nevím, jestli je to chyba filmu, že souvislosti málo vysvětlil nebo jestli je to problém příběhu jako takového. Mám z toho rozporuplné pocity. ()

31. Český lev - výsledky

15.01.2024

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

23.10.2023

Proti nacismu ano, proti komunismu ne? Některé rodiny se postavily oběma totalitním režimům. Třeba Mašínovi. Tématem čtvrtého ročníku festivalu filmů o XX. století je protikomunistický odboj, a to v… (více)