Outsider

• USA The Outsider
Krimi / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Thriller
USA, 2020, 9 h 29 min (Minutáž: 49–60 min)

Tvůrci:

Richard Price

Předloha:

Stephen King (kniha)

Ben Mendelsohn, Jason Bateman, Cynthia Erivo, Bill Camp, Mare Winningham, Paddy Considine, Julianne Nicholson, Yul Vazquez, Jeremy Bobb, Marc Menchaca (více)

Epizody(10)

Desetidílný seriál Outsider, inspirovaný stejnojmenným bestselerovým románem Stephena Kinga, sleduje policejního detektiva Ralpha Andersona (Ben Mendelsohn), který se pustí do vyšetřování vraždy jedenáctiletého Frankieho Petersona, jehož zohyzděné tělo bylo nalezeno v lesích Georgie. Tajemné okolnosti obklopující tento děsivý zločin přimějí Ralpha, stále truchlícího nad nedávnou smrtí vlastního syna, aby do případu zapojil netradiční soukromou vyšetřovatelku Holly Gibneyovou (Cynthia Erivová). Doufá, že její nadpřirozené schopnosti pomohou vysvětlit nevysvětlitelné. (HBO Europe)

Beckett51

Mistrovský slowburn s typickým Kingovským antiklimatickým koncem - přesně jak to miluju. Navíc s totálně luxusním castingem (Ben a Cynthia rulez.) ()

Allien.9

Na jednu stranu je to kvalitně natočené a souhlasím, že atmosféra v prvních epizodách by se dala krájet, na druhou stranu mi nesedl hlavní představitel (já toho chlapa prostě nemusím), druhá polovina postrádá tempo a závěr knihy byl opět pozměněn a zbytečně zakčněn. Béčkový dodatek, postrádající smysl hned v několika rovinách, vůbec komentovat nebudu... Netvrdím, že je "Outsider" Kingovým topem, ale zápletka s jedním mužem na dvou místech je geniální, a i když HBO stvořila důstojnou adaptaci, uvítala bych ji raději formou filmu nebo minisérie. 3,5*, přičemž asi nejvíce mě bavila postava Clauda (+ jeho ironického bratra), který v knize tolik prostoru rozhodně nedostal. ()

misterz

Opäť slušná záležitosť podľa Kingovej predlohy. Príbeh ako taký patrí ku štandardu tohoto autora, drží v napätí a postupne už od začiatku buduje atmosféru. Hlavne tie prvé časti boli výborné, kedy ešte človek poriadne nevie čo sa deje. Jediné čo vadilo bol ten šušľavý herec, no na druhej strane nehral zle, to treba uznať. Rozuzlenie také typické Kingovské.... Spokojnosť. Nadpriemer. 75/100 ()

mzss1

(52%) Knížka OUTSIDER od S. Kinga mě teda téměř úplně nadchla. Bavila mě od první do poslední stránky. Ke konci teda tempo trochu pokleslo, ale ne tak hrozně jako od 4.dílu téhle seriálové desetidílné adaptace. Což mě v tomto převedení velmi mrzí. První dva díly byly naprosto boží. Ta atmosféra, hezky přehledné detektivní vyšetřování a pak se to utopilo v totální nudu. Postavy ze začátku super, pak totálně nezáživné. Víc k tomu asi psát nebudu, je to škoda, měli z toho udělat max pětidílný seriál nebo pěkně dlouhý film s rozmezí tak 130 – 150 min. To by bylo mnohem lepší. ()

InJo

Začalo to božsky, skončilo solidně. Žánr nadpřirozené hororové detektivky je dosud prozkoumaný jen velmi zlehka (jaká škoda!), takže Outsider (který k zmíněným žánrům ještě přidává nezanedbatelnou dávku psychologie) je zásluhou toho tak trochu jednookým králem mezi slepými. Nejvíc oceňuju značný důraz na to, jak přísně racionální postavy (v čele s Mendelsohnem) dlouho a umanutě odmítají přistoupit na iracionální řešení případu - tenhle motiv bývá v obdobných žánrovkách většinou odbyt velmi rychle a ledabyle. V Outsiderovi je to naopak jedno z hlavních a nejnosnějších témat. Styl True Detective tomu každopádně sluší a tak jedinou mou zásadnější výtkou je ta, kterou mám k moderním ambiciózním seriálům nejčastěji - nevhodně zvolený počet epizod (za mě by jich bez problémů stačilo 5-6). 75 % ()

Anderton

Seriál s veľmi netradičnou štruktúrou vyšetrovania. Najskôr ponúka vraždu a podozrivého, ktorého na začiatku druhej epizódy úplne opúšťame a už sa s ním až do konca nestretneme. Nasleduje vyšetrovanie smerom do minulosti a dva prípady predchádzajúce ústrednej vražde. Tie však taktiež po ozrejmení situácie opúšťame a vydávame sa vpred, totiž k dvom prípadom, ktoré nasledujú po vražde v prvej epizóde. Relatívne jednoduchá bu-bu kingová zápletka tak dostáva formálne inšpiratívny charakter. Asi dôležitejšie sú ale témy, ktoré ponúka a ktoré možno mnohí prehliadnu, respektíve ich nezaujmú. Ako sa vysporiadať s novým pohľadom na to, čo je naša skutočnosť? Je vôbec možné novú realitu prijať se vším všudy, alebo ako postavy hovoria, iba po kúskoch, aby sme to zvládli? Zvládne to ale súčasná spoločnosť, ak nové objavy v minulosti sprevádzal napríklad nekompromisný boj s cirkvou? A aký je potom skutočný charakter nášho sveta, ak musíme niektoré zdanlivo nevyvrátiteľné fakty prehodnotiť? ()

DwayneJohnson

Asi to celé dopadlo, jak mělo a když tak nad tím přemýšlím, vůbec nevím, jestli to šlo udělat jinak a hlavně líp. Protože začátek a hlavně první půlka je tak strhující, že si přece jen tuhle otázku musíte po celkem průměrném konci chtě nechtě položit. Chválím hlavně naprosto originální nápad a pak hlavní herecké duo, kde mě nejvíc překvapila Cyntia Ervio v roli soukromé vyšetřovatelky, která dala tomuhle netradičnímu průběhu ještě lepší šmrnc. Na plnou palbu to sice nakonec bohužel nebylo, ale i tak patří Outsider k tomu nejlepšímu, co jsem zatím letos na seriálovém poli viděl. ()

Ant

Dokonalý slow burn s tak hustou atmosférou, že by se dala krájet. Celých deset dílů funguje úžasně jako celek. Cynthia Erivo a Ben Mendelsohn jsou vynikající. Až mi bylo líto ty postavy opustit. Finále je pak neskutečný nářez. Scéna v lese mě vynervovala jako málo co. Tahle epizoda mě taky vyděsila nejvíc ze všech. Rozsvítila jsem světla v polovině baráku, než jsem došla do ložnice a za to má The Outsider 5-tou hvězdu. ()

silentname

Možno ten záver mohol byť o niečo silnejší, no aj tak si myslím, že "The Outsider" je Stephen King v plnej sile, ako som ho nevidel už niekoľko rokov. Táto desaťdielna miniséria mi skutočne dala pocítiť, že niekedy urobiť z diela seriál sa oplatí viac ako film. Postavy sú skvelé, atmosféra je vynikajúca a nebezpečenstvo možno nie je jedno z najhrozivejších, ktoré sme od Kinga videli, no ja mám pocit, že najlepšie na tom všetkom je, že strach tu pramení aj z toho, že tvora nikdy nevidíme. Vždy cítime jeho prítomnosť, alebo keď sa zjaví tak je to len veľmi temná postava bez akýchkoľvek rysov. A až postupne sa nám odhaľuje jeho podoba. Sú tu malé elementy, ktoré to mohli urobiť trošku silnejšie, ale to sú detaily. Napríklad by som povedal, že keby na konci uvidíme monstrum v podobe, kde sa už začína meniť na pôvodný stav, bolo by to zaujímavejšie. Tiež si myslím, že keby Holly opäť hrala Justine Lupe, tak by to bolo perfektné. Na druhú stranu však Cynthia Erivo dala perfektný výkon. Je to iná Holly ako som poznal z kníh a série "Mr. Mercedes". Nečítal som ešte predlohu, ale musím si ju pozrieť. Možno je to aj v tomto smere super, že som to nemusel s ničím porovnávať a nehľadal som detaily, ale sústredil som sa na príbeh. Príbeh, ktorý je podľa mňa silný a veľmi dobre spracovaný. A okrem toho tá temná atmosféra z toho preniká skutočne skvele na povrch. Ako som povedal na začiatku, jedna z najlepších adaptácií Kinga za posledné roky. Hodnotenie: A ()

Ratemus

Řádná dávka hutné atmosféry linoucí se od začátku až téměř do konci, kde atmosféru vystřídá krvavý a překvapivý masakr. Sice se to v pár bodech liší od předlohy, ale i tak s ledovým klidem prohlašuji, že se jedná o jednu z nejlepších Kingovek za poslední roky. Ben Mendelsohm je konečně po 100+1 záporných rolích kladný a zde přímo exceluje. Další věc je naprosto temně atmosférická hudba, která skutečně navozuje napínavou hutnou atmosféru. Konec už je takový slabší, čekal bych něco jiného, ale budiž. ()

Yoshitsune

Na to že nejsem Kingův fanoušek, tak sem spokojený, má to výbornou tajemnou atmosféru, která funguje v prvních pěti dílech. A dalších pět dílů, pak už seriál pracuje s fakty a postupně vyhrocuje situace a seriál se žene do finále. Které je hojně kritizované, ale mně se úvodní přestřelka líbila víc, než konfrontace s hlavním zlem, které má být nebezpečné a monstrózní, ale ve výsledku je to opičí prd, uprostřed džungle. Takže pokuď bude něco dál, opravdu bych uvítal, aby ono zlo bylo nebezpečné, aby z něho šel respekt, jak tomu bylo aspoň v prvních pěti dílech. Ale je třeba vychválit, jak seriál pracuje s postavami, jak propojuje jejich osudy a celé to vyšetřovaní, které se zpočátku zdálo jednoduché, tak svede dohromady několik nesourodých charakterů, které sou nuceni spolupracovat. Hudbu také musím vychválit, hudba hodně pomáhá a ty tóny, sou strašidelné. Z postav mi nejméně sedla Glory Maitlandová, která se po celou dobu chovala jako kráva, má právo být nasraná, ale místy to přeháněla. A Ralph Anderson, který až moc dlouho, odmítá fakta a onu skutečnost, že může existovat "něco". Takové charaktery sem už viděl nespočetněkrát, věří ve vědu a ta že dokáže všechno vysvětlit a představa že mohou existovat bytosti, které sou starší než lidstvo samo, tak to nejsou schopni přijmout a mnohdy bývá pozdě. Ale jinak je to fakt výborný a já sem si to užil. ()

Happens

Tak po prvotním neskutečném nástupu, neskutečné atmosféře, která je tvořena především strhujícím audiem, ale také famózní kamerou, kdy děj je natolik dvojznačný, že to vypadá na grandiózní detektivní případ, no ale pak dochází k jistému přelomu, kdy máme doplera z Witchera, co nám popapává děti zvlášť zavrženíhodným způsobem. Takže dramatická detektivka se mění na duchařský blábol. Nicméně oceňuji atmosféru. ()

Chrustyn

Seriál, který začíná jako vynikající temná detektivka, aby se postupně přetvářel v mysteriózní thriller/horor a byl zakončen ... no trochu podivně. Stephen King umí vytvořit zajímavé až pamětihodné postavy, stejně tak dokáže napínat a připravovat diváka na něco velkého. Bohužel už to ale neumí dobře zakončit a tak veškerá snaha vyjde trochu vniveč. Naštěstí má seriál neobvyklou a poutavou atmosféru a výborné herce, kteří zachraňují i ten hořký konec. ()

Arsenal83

Skvele rozbehnutý seriál, ktorý skončil pri báchorke o bubákovi, druhá polovica bola otrasná nuda, stratená aj v politickej korektnosti a záver maximálne slabučký. Poďakovať ale treba užívateľovi Trevor, ktorý každú časť vhodne okomentoval, poukázal na nezmysly oproti knihe a novodobé prvky, ktoré sa do filmov a seriálov tlačia za každú cenu. To, že ho v pošte bombardovali primitívi, ktorých životný vrchol je objednávka sójového lattéčka v Starbucks je dôkazom, že to robí správne. Len tak ďalej. ()

Ivoshek

Pokud jste seriál ještě neviděli, tak je lepší číst jen tuhle část: nestojí to za to. Fakt ne. NÁSLEDUJE DELŠÍ ČÁST, KTERÁ OBSAHUJE ASI I SPOILERY. Kdybych měl popsal kvalitu tohohle seriálu pomocí goniometrický funkce, byl by to nepochybně cotangens (jeho graf je klesající přímka...). První díl je fantastický a diváka naláká, druhý rozvíjí různá tajemství a záhady... No, a ve třetím už je jasné, že to všechno dělá bubák. Zbylých sedm dílů tvoří nesmyslně natahované dialogy o ničem, pochybnosti o tom, jestli je to fakt bubák (jo, je) a spousta zbytečných dlouhých záběrů. Korunu tomu nasazuje naprosto debilní konec bez nápadu. Kdyby to udělali jako film na 2,5 hodiny a obtěžovali se napsat slušný závěr, mohlo to být super. Takhle to je velká zmařený příležitost. ()

anderson

Staršie Kingove látky mám rád a ich potenciál bol viackrát pretavený do vynikajúcich alebo aspoň pozerateľných filmov. V poslednej dobe ale King už stráca "drajv" a ani HBO z jeho podpriemerných námetov nedokáže vyextrahovať zmysluplný seriál. Za troch mizerných doppelgangerov. (9.5.2021) ()

TheEvilTwin

Outsidera bych přirovnal k növému Shyamalanovému Servantovi, kdy z excelentního náběhu se postupně vytrácí veškeré pozitiva seriálu a poslední díl absolutně pohřbí veškerou budovanou snahu předtím. Od začátku výborný nápad, skvělá doprovodná hudba a kvalitní herci i postavy (možná jen škoda, že Jason Bateman se tady ohřál sotva 2 díly), zejména hlavní postava "šišlajícího" detektiva byla pro seriál charakteristická a správně úderná. Bohužel to, co se v prvních dílech jevilo jako největší tahoun, a to atmosféra, napětí a mysteriozní/hororová myšlenka, se postupem času ztrácelo a poslední díl jenom nenápaditě a bezmyšlenkovitě zakončil tuhle desetidílnou sérii. Žádné vysvětlení, za čím se tady 9 hodin honili, zádný velkolepý závěr ani nic podobného. Naštěstí seriál nemá vyloženě úplně hluché místa, kdy bych se doslova nudil, ale ubrat výplňové scény a zkrátit to o 2 díly by nebylo na škodu. Lepší 3 hvězdy, ale za to finále prostě výše nepůjdu... ()

Morholt

Jedna z nejpřesnějších adaptací podle Kinga. Chce se říct až příliš přesná. To, co si může dovolit spisovatel, si nemůže dovolit scénárista a tak tu na můj vkus bylo příliš mnoho postav, dialogů i situací, které sice v předloze mají své místo, ale tady působí trochu nadbytečně. I tak jsem se ale bavil od začátku do konce a to i přesto, že jsem věděl, jak se vše bude vyvíjet, za což se sluší autorům zatleskat. Vedle režisérského týmu zabodovali i herci na čele s Mendelsohnem a Cynthií Erivo, která je tu sice především kvůli kvótě, ale mě se její projev líbil. Slušná práce. 80% ()

Sawy

Vlastně asi ideální způsob, s jakým přistupovat k adaptování Stephena Kinga. Podívat se na předlohu, uznat, že jde o atmosférickou fantasmagorii, která chytlavě začíná a postupně se zamotává do balastu nesmyslů ve vlastním fikčním světě. A při transferu do audiovizuálního díla dávat maximální důraz právě na převod oné atmosféry - paranoidní, vidlácké, potemnělé a bezvýchodné. Outsider je jako první série Temného případu, jen s sebou na noze táhne tu kouli kingovské nestřídmosti a nedotahování nápadů do konce. Škoda, že tvůrci nedotáhli dál ono váhání mezi realistickým a fantastickým vysvětlením událostí, jako se to povedlo například první sérii The Haunting of Hill House. Jako čistá kriminálka s temnými podtóny nadpřirozena by to fungovalo ještě líp. 80 % ()

Nejstahovanější seriály za rok 2020

Nejstahovanější seriály za rok 2020

06.01.2021

Ještě více Kinga

Ještě více Kinga

14.07.2020

Knihy a příběhy Stephena Kinga jsou v Hollywoodu v posledních letech extrémně populární. Snad žádný jiný autor nedostává takovou péči, jako právě King. A nyní byly oznámeny hned tři nové adaptace.… (více)