My jsme Vlna

Německo, 2019, 4 h 58 min (Minutáž: 45–54 min)

Epizody(6)

Tajemný spolužák přivede čtyři idealistické teenagery k revoltě proti rostoucímu nacionalistickému zápalu, ale jejich hnutí se podivně zvrtne. (Netflix)

Recenze uživatele FIAT 500 k tomuto seriálu (1)

My jsme Vlna (2019)

Začněme s tím, co je na tomhle pozoruhodném německém serošu na Netflixu dobré - kamera, narace příběhu, celkový vizuál a herecké výkony. Ačkoliv je mi tohle téma vzdálené jak jen to jde, seriál jsem si i přesto užíval. Jenomže jsem doufal, že na konci dostanu pořádnou kritiku levicového extrémismu, který je vlastně naprosto stejně odsouzeníhodný jako extrémismus pravicový (a ten se v popkultuře, tím spíš filmech/seriálech, natírá skoro pořád). A náznaky tady byly - například zcela legitimní zděšení, že kvůli nenávisti k SUV zničili prodejnu zcela průměrného podnikatele, který tvrdě dřel, aby si mohl rozjet podnik (a ne, takoví rozhodně nejsou předurčení k zavržení). Jenomže tyhle náznaky dokonale spláchl závěr ve stylu "mějme se rádi a protestujme, protože všechno, co není zelené, mírumilovné, veganské, ideálně neznačkové, je špatné". Stejně špatní jsou rodiče, nebo obecně starší lidé. Protože jen banda 17letejch dětí ví, co je na světě nejlepší a jsou ochotni toho dosáhnout i za cenu destrukce cizího těžce vydrženého majetku a ohrožení nevinných životů. A samozřejmě, na příkladu Lei je vidět, že revoluce proti kapitalismu (opravdu tihle lidé chtějí socialismus? cožpak jsme se jako společnost dostatečně nepoučili, že socialismus je cesta do pekel, protože nahoře budou vždycky ti, co budou okrádat ostatní) se nejlépe dělá s iPhonem v ruce, teplým pokojem v domě za miliony a bohatými rodiči za zády, kteří vždy a rádi peníze použijí a dcerku zachrání tak, aby mohla opět rebelovat proti tomu, co oni vybudovali, aby to v konečném součtu využila, a tak pořád dokola. Ale abych do toho jakože moc nezabrušoval - výborná je osoba jakéhosi vůdce, která ukazuje, myslím si, naprosto přesně, jak si podobní "revolucionáři" vybírají své ovečky. Nemilovaní, vykopnutí ze společnosti, uprchlíci (mimochodem, jako fakt je normální, že Arad německému úředníkovi vyčte, že neumí arabsky, i když je v Německu?)... Takoví lidé se nejlépe manipulují na jedné i druhé straně barikády. Tady tomu ale chybělo to, co jsem celou dobu čekal - že vůdce skupinku nakonec zneužije, využije a odkopne (a schylovalo se k tomu). Policisté a vlastně všichni ostatní jsou tu vykresleni jen jako členové AfD (pardon, NfD) a obdivovatelé Adolfa Hitlera - jako by vlastenectví, tedy ne xenofobie, jen normální láska ke své vlasti a kořenům oproštěná od nenávisti k ostatním, byla něco velmi špatného, a kdo není multikulturní, jde proti nám. I přes to všechno a i další chyby a jistou zkratkovitost v závěru jdu na 3 a půl orionu a v konečném součtu zaokrouhluju nahoru. Jen jestli čekáte ostrou kritiku levicového extremismu, budete asi trochu zklamaní jako já. ()