Film Jiřího Sequense Atentát nás vrací doprostřed jednoho z nejtěžších období českého národa, do doby nacistické okupace. Napínavým způsobem vypráví o činu, který má významné místo v dějinách druhé světové války: o atentátu na nejvyššího představitele nacistické moci v českých zemích, zastupujícího říšského protektora SS Obergruppenführera Reinharda Heydricha. Podává široký obraz této události a pokouší se o postižení nejrůznějších souvislostí. Zvlášť sugestivně pak zachycuje závěrečný hrdinský boj parašutistů v kostele v Resslově ulici v Praze. (Bontonfilm)

mcleod

Nebylo to úplně špatné, film uběhl překvapivě rychle, ale naprosto mi v něm chybělo nějaké větší napětí. Třeba samotný atentát byl vyloženě odbytý... vševypovídající je to, že klíčovou scénu celého filmu se autorům povedlo zvládnout za necelé tři minuty. Přitom právě na tomto místě mohl film zpomalit, věnovat té tísni klidně i čtvrt hodiny a divák by ani nedýchal. Navíc mi naprosto chyběla příprava před atentátem, jak se parašutisté dostali na místo, a především pak dramatický útěk z místa činu. Když se tak koukám na ostatní díla režiséra, ve vší úctě mi to připadalo jako jeden z příběhů Hříšných lidí města pražského... taková sekvence klíčových okamžiků, pár rozhovorů v bytech a navíc několik stříleček. Finále v kostele nebylo vůbec špatné, ale chyběla mi tam ta slavná věta, že Češi se nevzdávají... kdepak, i Britové ve svém filmu dokázali mnohem lépe využít sílu vyprávění tohoto hrdinského příběhu. ()

P1tr

Působivý snímek založený na skutečné události vtáhne do dění, až člověku přijde jakoby nesledoval film, nýbrž dobové záběry přímo z války. Herci se nechovají jako herci, ale jsou se svými postavami naprosto sžití, což filmu samozřejmě jen prospívá. Pro milovníky historicky věrných snímků příjemná povinnost, pro zbytek strhující film podle skutečnosti. ()

Styxos

Jiří Sequens nám tu líčí průběh atentátu na parchantského protektora Heyndrycha (v čemž mu dopomáhají herci, které si režisér přitáhl z majora Zemena) a události po atentátu, což se mu i daří a divák tak těm klukům fandí (v okamžiku kdy ten samopal nevystřelil, jsem řekl:"Do prdele, teď jste v hajzlu"), i když z historie ví, že tenhle příběh nedopadne pro hrdiny dobře. takže při replice: "vzdejte se, nic se vám nestane," pronesenou panem Vinklářem, který má ve filmu roli Jidáše, vás zamrazí. Atentát není žádným veledílem, ale pozornost filmového diváka si jistě zaslouží 70% ()

Pecival

Zajímavé vyobrazení nejznámější České odbojové akce během druhé světové války. Hodně slušná atmosféra strachu a nejistoty, ale pokud člověk nemá celou situaci v malíku, v postavách se bude nejspíš strácet. Proto bych byl rád kdyby byly více rozkryty politické motivy a pozadí celé akce. ()

Danoboss

O operáciu Antropoid som sa zaujímal už predtým a preto keď som sa dozvedel, že existuje tento film, tak som si ho okamžite zohnal. Bohužiaľ bol sklamaním v mnohých smeroch. Samotný atentát trval asi minútu a bol historicky úplne vedľa. Celý film bol točený typickým socialistickým štýlom a morálnych hodnotách a protagonisti (ktorí boli vo filme asi tak o 20 rokov starší ako Gabčík a Kubiš ktorých mali predstavovať) boli stelesnením patriotizmu, odvahy, rozvahy a nie som si istý, ale možno boli aj z čokolády. Vôbec tam nebol spomenutý vzťah Liby Fafkovej, ktorá bola snúbenkou Gabčíka a ich vzťach významne zasahoval (v negatívnom slova zmysle) do celej operácie. Filmu by aspoň dodalo na atmosfére, keby tam boli nejaké zábery s vypaľovania Lidíc, pretože podľa neustáleho ukazovania nemeckých "vyhlášok" o popravách sa mi zdalo, že režisérov zámer bol ukázať hrôzy tohoto režimu - preto nechápem prečo to nespravil touto cestou. Ak hľadáte film slepo oslavujúci hrdinstvo počas druhej svetovej vojny, tak tu si prídete na svoje, ale dať k tomuto kolonku "historicky" je skutočne trocha mimo, historicky presný je asi Nostradamove proroctvá.. tiež cca každá druhá vec mu vyšla. ()

Sdoom

Velmi kvalitní zpracování jedné z nejznámějších událostí našich novodobých dějin. Jen jsem nepochopil, proč má ve filmu stejnou stopáž příprava a provedení atentátu a pak to skrývání v kostele. Chtělo to rozhodně dát přípravě větší prostor a zdlouhavý pobyt v kostele klidně zkrátit o něco. Následkem je i naprosto povrchní seznámení se s protagonisty a krom Brzobohatého jsem ani nevěděl pořádně, kdo je kdo. Ovšem Siegfried Loyda byl tak věrohodný Heydrich, že jsem si musel ověřit, jestli je to fakt herec, nebo jestli našeho "milého" ex-protektora pro účely filmu oživili. I z tohoto důvodu dám velkoryse 4 hvězdičky. ()

Ferinka

Tak po xtém shlédnutí hodím koment. Atentát je pro mě filmem, který naprosto splňuje svoji úlohu. Když jsem jo jako 12ti letá viděla prvně, řekla jsem si: vem si do ruky knížku, a něco si o tom přečti. A přesně o tohle jde - film (historický) má buď v lidech vzbudit ten zájem, že si z něj vezmou nějakou tu informaci a spokojí se s ní, aniž by se nad ní nějak zamýšleli (což je dobré, pokud se jedná o dobrý historický film samozřejmě), ale ideálně má v lidech vzbudit touhu proniknout do problému daného tématu víc. U Atentátu to bylo o to těžší, že jeho vznik je vlastně samotným zázrakem a v jeho době nebylo možné se o problematiku víc zajímat (40 let potlačování hrdinství československých západních vojáků). Jak už bylo několikrát řečeno - Sequensův film byl jedinou představou o událostech okolo Anthropoidu a zabití Heydricha v očích naší veřejnosti na poměrně dlouhou dobu. I když dneska už víme, že se spousta věcí odehrála jinak, nebo o nich jenom spekulujem, svého úkolu se Atentát zhostil na výbornou a zatím se mu nedostalo konkurence, protože historické období protektorátu a západního odboje na jeho území (s výjimkou Operace Silver A) je filmařsky celkem pole neorané. Osobní pocity : když vidím Jelínka a Mrkvičku v Případech majora Zemana, je mi z toho sice blivno, ale nějak potrestaní být museli. Při poslechu "Škoda lásky", se mi na parketu vždycky a napořád budou vybavovat parašutisti v kryptě a ne že ne :) ()

Circumscriptor

Čože!? Československý film!? Pri pozeraní tohto filmu som sa cítil ako keby som pozeral nejaký kvalitný film od Spielberga. Bez veľkého potlesku to naozaj nejde, zároveň mi to pripomenulo, že československé filmy po deväťdesiatych rokoch nestoja za nič. ()

insurgentes

Scénář je sice dost klopotný a nepřináší příliš překvapení, pokud tedy nepočítám to, že jsem byl poněkud překvapený, že hlavní akční scénu odbyli za dvě a půl vteřiny. Ale nutno ocenit vlastenectví, nebo alespoň pokus o něj, s jakým je podána touha nepoddat se šmejdům, kteří se tu roztahovali. Škoda že o pár let pozdějc český prezident vlezl na hradě do prdele podobnýmu zmetkovi jménem nikoliv Heydrich, ale Barroso. ()

SG-1

"Tonda ti skočí pro ošetřovatelku, můžeš tady zůstat. My půjdeme do kina, ta ti snad uleví." -Vyskočil- ()

Maynard.

Tak téměž na den přesně o 80 let sem si dal tenhle kousek. Už sem ho teda jednou viděl, ale je to dávno... Musím uznat, že mě to hodně vzalo. Tenhle příběh sem viděl ještě novodobej od amíků, taky celkem slušný, ale tohle fakt mrazí v kostech... Ten konec v kopkách, z toho bych měl snad trauma. Pěkně natočený a hlavně perfektně uvěřitelný a zahraný. Vůbec nevadí, že tomu chybí barvy... ()

klúčik

Tento historický film je veľmi dobre urobený. Skrýva v sebe napätie a ukazuje nám strašnú dobu našich dejín. Na atentáte sa aktívne zúčastnil aj JOZEF GAPČÍK ( hrá ho L.Mrkvička). Bol rodák z obce Polúvsie pri Rajeckých Tepliciach. Už ako chlapec , keď som sa chodil kúpať na kúpalisko do R.Teplíc som sa vždy pozrel na jeho rodný dom, neďaleko železničnej stanice a skoro vždy som si spomenul na tento film. ()

rozbris

Nejprve se mi na to vůbec nechtělo dívat, ale ote řekl pojď a dívej se je to zajimavá a hned po pár minutách jsem se dodíval na celý atentát, který jak jsem se z bonusu dozvěděl byl celý natočen z historických pramenů jak SS tak fotek Gestapa. Stačí se podívat a máte jedničku z dějepisu. ()

ryba443

Skvělá filmová rekonstrukce atentátu na Reinharda Heydricha. Docela mě udivuje, že něco takového mohlo u nás v 60.letech vzniknout, místy to také bylo docela problematické (doporučuji bonusy na DVD - rozhovor s J. Sequensem). Z hlediska historické přesnosti by se sice našlo pár nepřesností, ale není to nic hrozného, nejvíc mě mrzí asi to, že nebyla použita pravá jména účastníků. Přesto dávám pět hvězdiček, stále se v mých očích jedná o jeden z našich vůbec nejlepších válečných filmů. Dobře byla zvolena i hudba, která se velkou měrou podílí na mrazivé atmosféře. Kdykoliv slyším Osudovou nebo Škodu lásky, vzpomenu si na Atentát... ()

casioa....

Dobré spracovanie jedného z najdôležitejších protinacistických odbojových činov WWII. Oceňujem, že napriek dobe vzniku film nebol pojatý komunisticko-tendečne. Veci, ako napr. prečo Sten gun nevystrelil a pod. síce nebudú z určitosťou nikdy vyriešené, ale i tak tento film dosť povedal. Inu, ešte minimálne jedna dôležitá udalosť z SK/CZ histórie by si zaslúžila dôstojné spracovanie: smrť Jána Masaryka (syna T.G.Masaryka, ktorý údajne počas udalostí v r.1948 "vypadol" z okna). ()

xaver

Vynikající film zpracovaný téměř jako válečný dokument formou rekonstrukce tehdějších událostí. Jedna z nejslavnějších, ale zároveň i nejtemnějších kapitol českého odboje. Dodnes se vodu spory o smyslu tohoto činu ve světle následně rozpoutaných represálií, které stály tisíce nevinných lidských životů. Režisér nejen stylem, jakým zpracoval historický námět, ale i hereckým obsazením a natáčením na místě skutečných událostí navodil až neuvěřitelně věrohodnou atmosféru toho, co se tehdy odehrálo. ()

CSSML

Film se realističností blíží dokumentu, herecké obsazení je skvělé a zachycení mocenských bojů mezi nacisty taktéž, ovšem jeho kvality sráží velmi špatný střih, který pomíjí důležité části děje a nechává diváka zmateného. Jak se parašutisté dostali z místa atentátu? Jak se dostali do kostela a proč zrovna tam? Vyznat se v jednotlivých postavách parašutistů a domácího odboje bylo nad moje pozorovací schopnosti, film by si zasloužil delší stopáž, aby divák stačil vše vstřebat. ()

bari68

Nový Anthropoid z americkej produkcie bol svižnejší, zábavnejší, akčnejší. Sequens si ale dal záležať na vernom opise tejto udalosti so surovou atmosférou. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička