Kronika žhavého léta

Předloha:

Václav Řezáč (kniha)

Jiří Sequens st.

Václav Hanuš

Petr Haničinec, Renáta Doleželová, Miloš Willig, Vilém Besser, Slávka Budínová, Martin Růžek, Alena Vránová, Rudolf Jelínek, Josef Vinklář, Josef Bláha, Vladimír Stach, Wilhelm Koch-Hooge, Jaroslava Obermaierová, Bohuš Záhorský, František Hanus, Otto Lackovič, Míla Myslíková, Ilja Racek, Ilja Prachař, Jaroslav Rozsíval, Otto Ševčík, Květa Fialová, Václav Lohniský, Ľudovít Greššo, Ladislav Trojan, Josef Chvalina, Milan Klásek, Petr Oliva, Hans Hardt-Hardtloff, Vladimír Krška, Bohuslav Čáp, Karel Urbánek, Zdeněk Řehoř, Vlastimil Hašek, Ferdinand Krůta, Ladislav Křiváček, Josef Koza, Alena Karešová, Miriam Kantorková, Pavla Maršálková, Carmen Mayerová, Ladislav Kazda, Karel Fridrich, Jiří Flíček, Josef Kalena, Josefa Pechlátová, Václav Kaňkovský, Bohumil Švarc st., Hana Talpová, Zdena Burdová, Kateřina Burianová-Rajmontová, Pavel Robin, Zdenka Smrčková, Eva Rubínová, Jiří Cimický, Miroslav Brejcha, Karel Brůha, Rudolf Horák, Robert Krejčík, Jan Stroner, Josef Vajnar, František Žák, Bert Schneider, Rudolf Kalina, Ivan Horák, Ivan Mládek, Tomáš Procházka, Karel Engel, Ladislav Hrabě, František Jákl, Petr Jákl st., Václav Jánský, Jaroslav Klenot, Jiří Klenot, Jiří Mašín, Jindřich Sejk, Josef Smejkal, Zdeněk Srstka, Jaroslav Tomsa, Stanislav Tůma, Michal Vachun, Jan Váňa, Karel Vítek st., Ludvík Wolf

Ján Chaloupek

Scénografie:

Karel Černý

Řada herců, co hraje i v 30 případech majora Zemana. právě, jak tohle píši, tak film mi i běží na dalším monitoru. Je v něm vábná hudba skladatele Lišky, akční herecké projevy, a líbí se mi i ten podivný děj.(5.9.2010)

Tak nevím, jestli jsem se omylem nedívala na jiný film, nežli někteří kolegové. Já viděla velmi dobré drama z těsně poválečné doby, oni komunistickou agitku. Jeden čestný komunista v podání Haničince měl protipól ve slizkém komunistickém parchantovi v podání Vinkláře. Zkrátka Sequens zachytil lidi poctivé i darebáky. Většina herců podala výborné výkony, za výjimky lze označit jako vždy trapně svazácky rozjásanou a vlezle milou Renátu Doleželovou. Jejím partnerem ve zbroji herecké šmíry se jako obvykle stal Miloš Willig. Pro milovníky absurdního humoru může být přitažlivý jeho tréning na etudu umírání v majoru Zemanovi. Ale jinak filmu nemůžu nic vytknout, ani stopáž, která skutečně nevypadá k divákovi milosrdně, leč film i při ní nenudí.(17.12.2011)

Ta podobnost s 30 případy majora Zemana je vážně očividná. Počínaje empatickým Milošem Willigem přes utrápenou manželku hlavního hrdiny (Renáta Doleželová) až po tu (opět nepochopitelnou) apokalyptickou hudbu Zdeňka Lišky. Ale když člověk ví, o co šlo a dokáže se oprostit od toho jednobarevného vyznění, nutno přiznat, že některé scény jsou výborně zahrané a člověk si smlsne na těch záporácích i nevyhraněných charakterech (Růžek, Budínová, Vránová).(23.11.2011)

Není to až tak velká agitka, jak se říká. Jsou tu samozřejmě momenty, u kterých se člověk usměje, nebo trochu zapochybuje, ale nezaujatý divák může film sledovat bez rizika nějaké duševní újmy a jak se říká "přebere si to". Chápu ovšem, že ti, kdo mají představu, že tady bylo tenkrát pár zlých mazaných komunistů, kteří stáli proti dalším deseti miliónům obyvatel a proti jejich vůli se dostali k moci, budou rozhodně hlasovat pro odpad. Ale tak černobílé to nebylo. A film to také černobíle nepodává. Byť v souladu s dobou svého vzniku, v souladu s předlohou a třeba i tvůrci akcentuje na jedné straně zářivě čistého hrdinu komunistu a proti němu staví proradné kapitalisty. Nedá se popřít, že na obou stranách barikády byly i takovéto typy. Je to jen film, jen příběh z jedné pohraniční obce, stejně jako Zdivočelá země (velmi zdařilá) je také jen film, jen příběh z jiné pohraniční obce. A jako takové je hodnotím.(14.7.2015)

• Ťapka

Tolik energie věnované takovému propagandistickému svinstvu!(28.9.2008)

• Master19

Doplnění hlavičky: film trvá minimálně 170 minut a krom zmiňovaných zde hrají i např. Bohuš Záhorský, Míla Myslíková, Otto Lackovič, Václav Lohniský, Josef Bláha, Květa Fialová, Martin Růžek... a hlavně Josef Vinklář (toho nejzlobivějšího pána). Není vůbec pochyb o co jde. Každý charakter má jasné kontury a je hned čitelný podle okřídleného "šaty dělají člověka". Takže když hrabivý feudál v rukavičkách diskutuje se soudruhem v umolousaném saku a povolené kravatě je úplně jasné, kdo je tu pro lidi a kdo ne. V podstatě se jedná o souvislé hromadění špíny na všechny, kteří brání rozorání mezí a znárodnění fabriky. Film poté vrcholí projevem "právě jsem se vrátil z hradu...", po němž zavládne všeobecné (až na vyjímky) nadšení ze světlých zítřků. Jde o ohavnou vymývárnu, na kterou je dobré se podívat jen z historických důvodů. Mrazí z víceméně nenápadné propagandy. Některé scény jsou pak opravdu strašné - např. přestřelka esenbáka s živly ala Rambo, nebo dialog živnostníka automechanika s partajníkem: "- Půjdu do Prahy a zařídím si tam dílnu, tam uživím i pět - šest lidí..."; "- Nebo spíš oni tebe, že?"(7.12.2006)

Severočeské pohraničí léta páně 1947, kdy se moci chopila komunistická strana vedená dělnickou třídou. 75%(5.10.2016)

Tento film milujem z viacerých dôvodov. Je to predvoj majora Zemana, je tu výborné herecké obsadenie, skvelá réžia a ako je už u Zdeňka Lišku pravidlom, aj veľmi pekná hudba. Keďže má film skoro 3 hodiny, jeho sledovanie mi zaberie takmer celé popoludnie, ale tá atmosféra filmu stojí za to.(21.12.2008)

• Krysa SPK

To nejhorší z Třiceti případů magora Zemana v jednou filmu - Hloupé, nudné, propagandistické. Doporučuji se vyhnout velkým obloukem.(31.7.2012)

• Martin741

Retardovana komunisticka agitka, v ktorej smeruje vsetko k vitazstvu proletariatu nad majetnejsou a bohatsou castou obyvatelstva, a pricom to nevyhnutne meruje k "Vitaznemu Februaru" : zname udalosti z 25. 2. 1948. 20 %(19.3.2014)

Jiří Sequens natočil strašne dlhý film o živote na hraniciach po vojne. Je to prehliadka výborných českých hercov. Už to má dnes historickú cenu. Mnoho z nich už bohužiaľ nieje medzi nami. Film je dosť populistický a nahráva dobe v ktorej sa točil. Ale aj tak , ja mu dávam 55%.(8.8.2007)

Hodne zdlouhavy "31. dil majora zemana", az na to, ze misto Brabce zde ucinkuje Hanicinec. Alespon, ze se po ceste muzeme kochat krasou Fialove, Obermaierove, Vranove a dalsich. :-)(22.8.2011)

• wosho

Když opomenu na obsahovou nekorektnost, pohrávání s fakty a silnou ideouvou rudost je tato Kronika žhavého léta nudnou a zdlouhavou záležitostí. S nafouknutým scénářem, né zrovna nejlépe napsaným a nezáživnou, rutinní režií.(23.7.2010)

Souhlasím cele s PatoPem... Za sebe jen dodávám, že film je bezesporu prodchnut bolševickou propagandou, vždyť literární předloha Václava Řezáče Bitva (1954) byla vrcholem sorely, takže není divu, že schematičnost postav obráží i filmové zpracování. Přesto však jsem s to film sledovat jako pouhý příběh, u nějž od ideologie odhlížím. Shovívavost mého úsudku nepochybně umocňuje niterně ohromující hudba Zdeňka Lišky...(18.8.2009)

(2x) ,,V každém z nás je něco, co na nás ten druhý nesnáší." ... Tomuhle filmu jsem se dlouho vyhýbal, i kvůli dlouhé stopáži (bezmála 3 hodiny), mé dojmy po shlédnutí jsou však silné a jen ty nejlepší. Režisér Sequens opět nezklamal, stejně jako celá plejáda vynikajících herců na čele s Petrem Haničincem, Martinem Růžkem, Josefem Vinklářem a Alenou Vránovou. Hodně nedoceněný a neprávem opomíjený film velkého formátu, jedinečný nejen svým rozsahem, ale i tématem a po herecké a vizuální stránce. Film má velmi podobnou atmosférou jako některé díly z 30ti případů majora Zemana a přínáší dost objektivní pohled na poválečnou dobu v Československu. Navíc velké překvapení, že ač se jedná o hodně politický film, je natočen velice zajímavě a všímá si osudy celé plejády postav i na pozadí jiných tehdejších problémů (z oblasti hospodářství, ekologie, mediciny i každodenního života). Hodně smutných momentů vyváží pár vtipných scén, už teď na mě působí jako nezapomenutelná myslivecká šaráda s Vinklářem a Růžkem, půlnoční kontrola vozidla s opilci v lese nebo záchvaty smíchu Aleny Vránové. Uvítal bych DVD s vyčistěnou kvalitou obrazu.(23.5.2017)

vzorový dokument doby svého vzniku.(17.1.2010)

• bohemia_regent

V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 1972.(16.3.2013)

Konečně trochu objektivního pohledu na poválečnou historii!(22.1.2008)

Film natočený rok před začátkem natáčení seriálu 30 případů majora Zemana má s tímto seriálem hodně společného. Především spoustu herců a komunistický pohled na naši poválečnou historii. Řekl bych, že Kronika... je ještě více bolševicky zabarvená než 30 PMZ (alespoň více než drtivá většina dílů tohoto seriálu). Je to dramatické, má to děj a nenudí to i přes velice dlouhou stopáž. Jako drama poměrně dobré, z hlediska historické věrnosti to hodnotit nelze. Natočeno podle románu napsaného v roce 1954 v době bolševické totality a temna. Příběh je navíc takřka zcela černobílý a průhledně ideologický.(4.1.2009)

• pepek25

Volné pokračování Vávrova snímku Nástup z roku 1952. Děj se začíná odehrávat přibližně po dvou letech od předchozího filmu, v roce 1947. Hlavní hrdina Bagár se už v pohraničí vypořádal s Němci, teď je na řadě kapitalistická smetánka (Rosmus) zlatokopové (Püchler) a kolaboranti (Tymeš). Ve hře je osud družstva, státního statku, ale ohroženo je především pohraničí takové jaké si ho Bagár se svými spolupracovníky vybudovali...(27.11.2012)

<< předchozí 1 2