Davidovo manželství prochází krizí, poslední dobou se mu příliš nedaří a ani psychicky na tom není nejlépe. Přesto má obrovské štěstí. Stane se jediným člověkem, který přežil děsivou havárii vlaku při návratu z New Yorku, kde se pokoušel sehnat lepší práci. Probere se v nemocnici. Z televize se dozví děsivé detaily o smrti skoro sto dvaceti cestujících i o tom, že trosky vlaku se rozlétly na míli daleko. On sám nemá ani škrábnutí. Za pár dní najde za stěračem auta lístek s otázkou: "Byl jste někdy nemocný?" Začne hledat člověka, který mu tam lístek nechal. Je to Elijah, majitel komiksové galerie, který trpí vrozenou vadou mající za následek extrémní křehkost kostí. Elijah hledá někoho, kdo je jeho pravým opakem - člověka nepoškoditelného, nezničitelného. Je přesvědčen, že je to právě David, a považuje ho za komiksového hrdinu, kterému je třeba do cesty stavět různé překážky, na nichž má dokazovat svou nepřekonatelnost. (TV Nova)

kingik

Film, ve kterém je od počátku cítit urputná snaha navázat na stěžejní dílo Shyamalanova předchozího hitu Šestý smysl. Podobnost je tu zejména zvýrazněna obsazením Bruce Willise do titulní role, ale překročení vlastního stínu se nekoná. Shyamalan se spoléhá hodně na to, že mu spousta věcí u diváka projde, aniž by si uvědomoval svůj slabý přístup k látce. Chladný kalkul, který na diváka připravil, je odporný. Snaha dostát šokující pointy je trapná a zcela se míjí účinkem. Prostě nepovedený film. ()

Aknah

Bruce Willis jak jinak v roli, která mu prostě sedla. Celkově na mě film působil tak nějak zvláštně, zajímavě a tajemně - asi to neumím popsat. Sice mi přijde, že se tam nic moc nedělo, až na konci, ale rozhodně to bylo napínavé. Byl to takový pozoruhodný příběh s kvalitními herci a tím tajemnem... když vyšlo na povrch že David vidí tajemstí ostatních - tak to mě fakt ohromilo. Bylo to velmi působivé a konec opravdu překvapivý, skleněný muži ! ()

Legas

M. Night Shyamalan má talent a to se cení. Po vynikajícím Šestém smyslu jsem u Vyvoleného čekal stejně zajímavou pointu, která by snad obrátila předchozí děj naruby. Byl jsem sice zklamán, ale jen do té doby, než jsem pochopil, že o to ve Vyvoleném nejde. ()

InJo

Božsky rozjetá osobitá variace na superhrdinské příběhy, které ale v druhé polovině začne docházet dech. Finální zvrat je velmi fajn, přesto bych si docela přál sequel, poněvadž mi připadá, že ten film skončí dřív, než skutečně začne, přičemž takové téma by s přehledem utáhlo celou trilogii... 80 % ()

IQ Tiqe

Trochu fantasmagorie, což není můj styl, b žánru bych čekal náznak toho, že nejde o reálný příběj. Navíc ta spousta dlouhých a pomalých scén opět není můj styl. Není to špatný, ale není to můj styl. # příběh 6 | hudba 6 | akce 1 | napětí 3 | pustil bych si znovu 4 ()

Tsuki

Zatímco Rozpolcený pro mě byl naprosto strhující zážitek, tento starší Shyamalanův film, který má s výše zmíněným určité pojítko, mě příliš neohromil. Za mě to byl trochu větší bizár, než jsem čekala, a působilo to jaksi nedotaženě… Kupodivu mi to dokonce v určitém smyslu přišlo méně uvěřitelné a méně realistické než právě Rozpolcený. Snad to bude provedením (?) – rozhodně spíše než obsahem. Hlavní postavě (Bruce Willis) jsem její jednání moc nežrala a celkově mi postavy přišly jednáním zvláštní a nedopracované, což mi bránilo se do příběhu víc vžít. Herecké výkony jako takové byly ale dobré, obzvlášť Samuel L. Jackson. Ve výsledku myslím, že mi zkrátka nesedly příběh, provedení a scénář. Čekala jsem mnohem větší napětí a syrovost. ~(3,1)~ ()

dzej dzej

Velmi klidně artikulovaný film ve kterém téměř každý záběr obsahuje ozvláštňující vizuální nápad, již samotná vytříbená kompozice mizanscény je silným zážitkem. Comicsové superhrdinské téma je dovedně a nenápadně propojováno s biblickými aluzemi. Osamělost výjimečného superhrdiny, jehož osobní život, štěstí a touhy jsou podřízeny vyšším účelům (tuto prázdnotu skrytou pod kostýmem dobře reflektuje Spiderman 2 a především Batman Begins) v mnoha ohledech souzní se samotou a pochybnostmi Ježíše Krista. Biblická symbolika proniká na povrch nejen ve jménech postav (hlavní hrdina David, jeho syn Josef, křehký prorok Eliáš), ale především v postupujícím příběhu. Po nedobrovolném křestu ve školním bazénu si David skrz přežité havárie (tj. moderní zázraky) a pomoc Eliase i syna uvědomuje vlastní výjimečnost i odpovědnost z ní vyplývající. Ve vrcholné scéně na nádraží pak v bundě s příznačným nápisem Security (ochrana), prochází se spasitelským gestem mezi lidmi a vidí všechny jejich hříchy. Superhrdina nebo mesiáš, ďábelský padouch nebo Jidáš – různě variace na věčný příběh strachu, samoty a konfrontace dobra se zlem… ()

Anderton

Je veľmi relatívne, či splnil Unbreakable očakávania producentov. Sám o sebe bol mimoriadne úspešný, v porovnaní so Šiestym zmyslom ale zarobil podstatne menej. Je to samozrejme jedno, ja len tak na okraj. Shy natočil veľmi pomalý, neuchopiteľný príbeh takmer bez deja, kde sa oči skúsených inteligentných divákov ale musia sústrediť úplne iným smerom. Dôraz je kladený na použitie farieb, ktoré charakterizujú hrdinov a sú použité na nich a v ich okolí. Rovnako aj niektoré architektonické prvky, ako napríklad klenba. No a ak sú náhodou spolu, kombinácia týchto prvkov a farieb je čistý filmový orgazmus. Prvý krát použil Shy symbol vody, ktorý sa stal neskôr jeho trademarkom. Keďže nie je možné toto všetko zachytiť na prvý ani druhý krát, stáva sa Unbreakable neopozerateľným filmom. 90%. ()

Frajer42

Jedna věc se filmu prostě odpárat nedá. Tou věcí je naprostá orginalita. Není to však pouze orginalita, která pomohla vytvořit tenhle vysoce koukatelný film. Bruce Willis předvedl svůj vysoký standart, Samuel L. Jackson rozhodně nezklamal. Rozhodně zde vznikl kvalitní film. Nejedná se ovšem o nic, co by mi nějak závratně utkvělo v paměti, nebo o nic, kde bych se odvážil rouhat genialitou a bezchybností. Myslím, že * * * jsou tak akorát. ()

Kothy

Film ještě z Shyamalanova dobrého období. Bruce Willis má celý život štěstí a Samuel L. Jackson zase smůlu. To, že se ti dva potkají, je nevyhnutelné. Film dost zajímavě polemizuje nad superhrdiny a jejich místě v našem světě. Obsazení je taky slušné. Něco tomu ale přece jen chybí. Po letech Shyamalan natočil i dvě pokračování. "Našel jsem tě." ()

boshke

No jo, podobně jako u Šestého smyslu to bude asi chtít opáčko, protože závěr film přeci jenom posouvá trochu někam jinam. Ale i tak, na první dobrou - velmi dobrý thriller s velmi dobrými Willisem a L. Jacksonem... Jak pak to asi bude sedět dohromady se Split a Glass? 80% ()

Fingon

Mám komiksy rád, přestože jejich čtením netrávím příliš času a příliš se v nich neorientuju. Mám rád Shyamalana, Willise i Samuela L. Jacksona. A přestože - narozdíl od Šestého smyslu - při dalších sledováních (alespoň pro mně) dot ztrácí, stále je to skvělý film. ()

teutates

Prevedenie komixového hrdinu s takýmto nádychom tajomna a mysteriozity tu ešte nebolo... Atmosfericko dokonalý snímok, ktorý Vám ukáže dve rozdielne strany. Scénaristicko - režisérsky zvládnuté dielo, ktorému nechýba ani herecký potenciál... 7/10 ()

Okara

Pro změnu plavu proti proudu většiny. Nevím, jestli jsem něco nepostřehl nebo jestli jsem se nedíval na něco jiného, ale tenhle "thriller" šel opravdu mimo mě. Něco tak uspávajícího jsem již dlouho neviděl, jediné co mě probralo, byl alespoň nečekaný závěr, za něj přihodím hvězdičku, ale jinak pro mě už nikdy více. 40% ()

predators

Za 5, a to hlavně díky konci. Dalo by se říct, že se jedná o takového předchůdce seriálu Heroes :-), až na to, že v tomto případě to stihli za necelé 2 hodiny :-) Jojo, vynikající thriller a Bruce Willis. L. Jackson tomu všemu zdárně sekunduje.75% ()

Eawy

Jeden z najlepších filmov s hercom menom Bruce Willis. Napriek tomu, že jeho nemám medzi obľúbenými hercami v tomto filme pôsobil uspokojujúco. Samuel L. Jakson zabodoval na plnej čiare. Neviem si však pomôcť k dokonalosti niečo chýba. 95% ()

nascendi

Už som tento príbeh Nerozbitného s Rozbitným videl druhýkrát, ale ani tak som nenašiel dôvod, aby som opustil moje obľúbené trojhviezdičkové hodnotenie. ()

Slartibarkfast

David Dunn je na první pohled obyčejný člověk, jehož život změní tragická událost. Havárie vlaku, při které zahynou téměř všichni cestující. Až na Davida. Jako jediný přežije a jako zázrakem je nezraněn. Bez jediného škrábnutí. Po těchto událostech je náhle kontaktován jistým Elijahem Pricem, který rozvíří události v Davidově životě ještě víc. Výtečný thriller s komixovým nádechem, který baví rozhodně víc, než omalovaní homo-hrdinové v pitkáčích. Promyšlený scénář, který je téměř bez chyby, skvělé herecké obsazení a výtečná hudební kulisa tvoří kompaktní celek. Navíc, polidštění hlavního hrdiny a přiblížení samotného hrdinství k obyčejnosti dodává filmu osobitý nádech. Opravdu jedinečný kousek, ke kterému se stojí za to vracet. 85% ()

Zodd

Chtěl jsem si to chvíli nechat rozložit v hlavě a najít pár zajímavostí, abych se poučil a mohl kdyžtak napsat aspoň trochu konstruktivní komentář, ale čert to vem. Na komiksové superhrdiny jsem narážel v životě poměrně často, ale zase jsem toho tolik nepřečetl, abych si získal větší přehled než okrajově o těch nejznámějších, spíš viděl (a většina těch filmů byla novější než tento). Poznal jsem jenom referenci na Supermana, logo Fantastické čtyřky u zpráv vzhůru nohama a ve stejné televizi při synkově přepínání programů střelený animovaný seriál Powerpuff Girls, který si z této oblasti docela dost utahuje (prý je tam v originále slyšet i I Am Weasel, ale to trošku odbočuji). Co nejvíce detailů je třeba pochytit, aby film dával co největší smysl. O závěr tu jde nejvíce, takže když vám ho někdo vyzradí, už se nemusíte dívat. Ale i přes ten supernaturální námět ten film jako psychologické drama skutečně funguje. K Bruceovi ani Samuelovi připomínky nemám, jen jsem podle obsazení čekal od filmu něco trochu jiného. Hlavně proto, že jsem si nepřečetl jméno režiséra (mimochodem se tu objeví v roli chlápka na stadionu podezřelého z prodávání drog). Pokud na druhé zhlédnutí bude film subjektivně lepší a lépe se v něm zorientuju, jsem ochoten zvýšit hodnocení na maximum. Jen o to zatím nemám zájem, byť narozdíl od geniálního, ale jen jednou použitelného Šestého smyslu by znalost pointy neznamenala až takový prostředníček. Jsem ovšem neskutečně rád za to, že jsem Shyamalanovy twisty poznal sám, v opačném případě nemožné opravdu docenit. ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací

Herci z Vyvoleného se vrací

26.09.2017

Vyvolený se konečně dočká pokračování

Vyvolený se konečně dočká pokračování

27.04.2017

17 let! Tak dlouho fandové M. Nighta Shyamalana vyhlížejí dvojku Vyvoleného, která se konečně stává realitou. Ve filmu nazvaném Glass se objeví Bruce Willis i Samuel L. Jackson a premiéra nás čeká 18… (více)

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda