Reklama

Reklama

Clint Eastwood jako nemilosrdný polda na stopě zločinu, jehož nejlepším parťákem je ráže 44 Magnum. Neznámý střelec ohrožuje San Francisco. Žádá výkupné, jinak bude dál zabíjet. Policie nemá zpočátku proti šílenci žádnou šanci. Vyšetřování přebírá Harry Callahan, který je schopen použít jakékoli metody, jen když protivníka zneškodní. Jde po vrahovi brutálně a naprosto nekompromisně. Mimořádný divácký úspěch filmu veterána americké žánrové kinematografie, Dona Siegela (Invaze lupičů těl, Zářivá hvězda, Cooganův styl), podnítil výrobu hned čtyř pokračování s detektivem Harrym Callahanem, jehož nezapomenutelným způsobem ztvárnil Clint Eastwood. Kriminalista vyzbrojený suchými hláškami a revolverem Smith & Wesson 29 .44 Magnum proslavil typ antihrdinského policisty, který ačkoliv stojí na straně zákona, nikdy neváhá při honbě za spravedlností mantinely zákona překročit. Scénář inspirovaný dobovým případem sériového vraha zvaného Zodiac se sice odehrává v New Yorku, avšak půdorys thrillerového vyprávění nezapře vyostřenější parafrázi na klasické westerny i noirové detektivky 40.–50. let. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (473)

castor 

všechny recenze uživatele

Metody inspektora Callahana, který je mezi kolegy i gangstery neoblíbený a známý jako Drsný Harry, se při usvědčování zločinců velmi často pohybují na hraně legálních postupů. Jemu je to však jedno, protože v ulicích San Franciska (kde se Eastwood mimochodem narodil) má s lumpy dlouho otevřený účet. Možná právě proto si akční kousek Dona Siegela získal takový ohlas publika. Jenže ony metody pomohou propustit zabijáka, který ve městě odkrouhl na potkání několik nevinných lidí. Snímek nicméně i přes potlesk diváků sklidil tvrdou kritiku, kterak není dobré ukazovat a vyzývat k řešení sporů po svém. Má totiž co říct o znepokojujících věcech týkajících se práva. Nekonvenčním způsobem se vyjadřoval k tehdejším aktuálním otázkám, a ať jsou závěry jakékoliv, akční kousek s tímhle samorostlým policajtem je solidní ukázkou řemesla se super hudbou, slušným záporákem Andrew Robinsonem i lehce zklamavším závěrem. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

V rámci početné filmografie Clinta Eastwooda je Drsný Harry považován za jeden ze zásadních filmů, které určovaly jeho kariéru a role tvrdého detektiva Harryho patří k jeho kultovním. Co naplat, při kritickém pohledu nejen na tenhle film, ale na celou sérii s titulním hrdinou, která následovala, se neubráním dojmu, že jde o docela průměrnou dobovou kriminálku, kde kdyby nefungoval charismatický chlapácký Eastwood, by po těchto filmech už nebyla poptávka. Celá zápletka je postavená nedůsledně a nedůvěryhodně tak, aby vynikla role a postoje hlavního hrdiny, který kritizuje systém, takže jak nadřízení, tak zejména političtí představitelé se chovají jako stádo tupců. Stejně tak psychologie padoucha je odbytá a jeho chování nelogické. Ve své době byl film a jeho hrdina předmětem rozsáhlé diskuze a kritiky jak filmových kritiků, tak i publicistů, kteří kritizovali jeho politické postoje jako silácké a ve stylu soudce Lynche, Harry byl dokonce pasován na fašistu, jednalo se holt o aktivistická 70. léta, která následovala těsně po bouřlivém osmašedesátém. S odstupem doby mi přijde Harry jako nevinný sympaťák, to už takoví policajti Belmondových kriminálek ze 70. a 80. let, kteří na potkání odstřelují gangstery na ulicích a mlátí je do choulostivých tělních partií, protože nejlépe ví, kde je vina, a k trestu nepotřebují rozsudek, byť to dělají s okouzlujícím šarmem a hláškami, mi přijdou mnohem problematičtější. Nemluvě o filmech José Padilhy, které mi přijdou jako promyšlený útok na liberální stát a liberální hodnoty uměleckými zbraněmi. Celkový dojem: 60 %. ()

Reklama

Slasher 

všechny recenze uživatele

Přes tak kultovní status, slavnou hlavní roli, feeling špinavý 1970s kriminálky, filmařský cit pro nasnímání velkoměsta a dobře ujeťáckýho hlavního padoucha, nemůžu ani teď po letech s klidem zvýšit na 4 hvězdy. Chtělo to totiž střihnout o dobrých 15 minut, což by dějově vůbec nic nezměnilo a přidalo by k*rva spád. Jinak ale jednoznačný sympatie. Dle Eastwooda by už dnes taková (slovy některých kritik) "pravičácko-fašounská fantasy", či "gestapo movie", nemohla ani vzniknout - neboť na to už jsme moc politicky korektní a bez smyslu pro humor. Tím spíš je vlastně DIRTY HARRY cenný. ()

Boss321 

všechny recenze uživatele

Snímek, který ve své době vyvolal obrovskou vlnu nevole mnoha politiků a zastánců trestního práva. Na celém filmu je nejzajímavější a nejpoutavější právě postava Harryho, kterého fantasticky ztvárnil Clint Eastwood a dostal se tak do první herecké ligy a to mějme na paměti, že měl za sebou legendání dolarovou triologii! Příběh celkem nic nového nepřináší, ale právě Harryho drsné postupy, kterými dává přednost pistoli před soudem, přinesl do akční žánru zcela nový typ postavy - drsného policistu, který se zločinci nevyjednává! Drsný Harry je právem považován za klasiku 70. let a vůbec filmové historie. Bohužel jsem se k němu dostal přes mnoho akčních snímků, které jedou v podobných kolejích a tudíž nejsem schopen ohodnotit plným počtem, ale rozhodně kult svého žánru, který každému vřele doporučuji...... ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Ta hromada masa dole na chodníku, to se moc těžko identifikuje, dokonce i když máte řidičák, tak vás nikdo nepozná." Harryho rozhovor se sebevrahem je naprosto vynikající, se starostou mu to taky jde a respekt k nadřízeným patří rozhodně mezi jeho silný stránky. Harry se svou největší ruční pistolí na světě zkrátka dělá ve správný čas, na správném místě díry do správnejch cílů, takže živnosti sklenářů, autoopravářů a psychologů v San Franciscu jen kvetou a mě to baví. Od chvíle, kdy poprvé nastoupil Harry do práce, prostě spím tak nějak líp. ()

Galerie (115)

Zajímavosti (80)

  • Celosvětová premiéra proběhla 21. prosince 1971 v San Franciscu. (Varan)
  • Andy Robinson byl zarytý pacifista, a proto se zdráhal zahrát scénu, kde přivazuje děti k sedadlům. Don Siegel proto začal na dětských hercích až zuřivě předvádět, jak si to představuje. Robinson okamžitě změnil názor a zahrál roli dle požadavků, jen aby toho Siegel už nechal. (Gastovski)
  • Na dvě scény, které měl režírovat Clint Eastwood, bylo vyhrazeno šest natáčecích dní. Eastwood řekl, že to zvládne za dva dny a nakonec mu stačil pouze den. Dosáhl toho tím, že změnil denní scény na noční, tím minimalizoval davy přihlížejících a problémy s dopravou. (ClintEastwood)

Související novinky

Důchodci vracejí úder

Důchodci vracejí úder

26.03.2008

Varování na úvod: tahle zpráva je už tak trochu rozcvičkou na 1. apríl. To ale neznamená, že bychom si z vás otevřeně dělali srandu. Jen je potřeba zvěsti o těchto dvou projektech brát s jistou… (více)

Reklama

Reklama