Vysvobození

• USA Deliverance (více)

Hrůzný víkend na divoké řece... Začátek sedmdesátých let patří k nejlepším obdobím hollywoodské tvorby. Starý studiový systém se zhroutil a k moci se dostala nová generace, jak mezi tvůrci tak i ve vedení velkých filmových společností (proto bývá tato doba nazývána Novým Hollywoodem). Režiséři prožívali zlaté období, neboť jejich vize byla pro film nejdůležitější, což bylo respektováno diváky i producenty. Anglický režisér John Boorman (nar. 1933) se v Hollywoodu uvedl drsnou gangsterkou Bez okolků (1967) a v době největšího rozmachu Nového Hollywoodu realizoval své nejlepší dílo Vysvobození (1972)... Předlohou snímku se stal stejnojmenný román Jamese Dickeyho z roku 1970. Jeho autor nejen napsal scénář, ale také si zahrál v závěru filmu postavu šerifa. Vysvobození líčí nechtěné dobrodružství čtyř kamarádů, kteří se rozhodnou strávit víkend plavbou na kánoích po rozbouřené řece v hornaté krajině na pomezí Georgie a Jižní Karolíny. Jejich výlet divukrásnou a nedotčenou přírodou se však změní v zápas o holý život. Ze čtyř městských hejsků se jen jediný zdá být vybaven k tomu, aby přežil za všech okolností - Ed (Burt Reynolds), který je iniciátorem celé akce, má zkušenosti se životem v přírodě a považuje se za chlapáka (je výborným lukostřelcem). Tím, kdo se nakonec nejvíc zaslouží o přežití, je však přemýšlivý Lewis (Jon Voight), který v sobě najde nečekaný rezervoár instinktů nezbytných pro mezní situace... Snímek byl ve své době diváckým hitem, který byl brán jako standardní dobrodružný snímek o jedné nepovedené exkurzi do přírody. V průběhu let však nabyl na kultovní proslulosti a stal se častým předmětem nejrůznějších rozborů, jež si všímaly především jeho tehdejších souvislostí (válka ve Vietnamu) a existenciálního přesahu. Film byl nominován ve třech kategoriích na Oscara, za nejlepší režii a film (dvakrát John Boorman) a za střih (Tom Priestley). Bez ocenění zůstala fantastická kamera (Vilmos Zsigmond) i pozoruhodná hudba, jíž vévodí upravená verze známé skladby Dueling Banjos, mistrovsky navozující už na začátku filmu atmosféru blížící se katastrofy. V roce 2008 byl film zařazen do Národního filmového registru při Kongresové knihovně ve Washingtonu. (Česká televize)

Oralfabet

Fakt mě překvapilo, když jsem po shlédnutí filmu zjistil, že pan režisér natočil taky Zardoz, a to dokonce hned po tomhle. Jinak tenhle film byl originální v hodně směrech, ale to využití banja... wow. 7/10 ()

Garch

Nečekaně vynikající. Skvělý příběh, Jon Voight, Burt Reynolds, Ned Beatty i Ronny Cox jsou naprosto v kůži těch čtyřicátníků, kteří si vyjeli s kajaky na vodu. Klobouk dolů, jak herci zvládli nástrahy divoké vody. Vedlejších postav je pár, ale působí famózně. Natočeno tak dokonale, že divák může mít až pocit, že je součástí drsného dokumentu. ()

jilda

Správně drsný, syrový a nepřeplácaný. Souboj s přírodou a úchylnými horaly, střelba z luku na živý terč, kurz sjíždění řeky a lezení po skalách:-) paráda a jako bonus nějaká ta mrtvola. ()

kukentipla

O čem to je? 4 přátelé se rozhodli sjet dravou řeku. Skutčné nebezpečí však neskrývá panenská síla nespoutaného živlu, ale místní lehce zdegenerovaní horalové...... Co já NATO? Solidně se rozjíždějící dobrodružný film, táhnou ke dnu zbytečně dlouhé oleje (vodácká terminologie) a to v podobě zbytečně dlouhého tlachání, nepřipravenosti herců (nejsem žádnej super vodák, ale co předváděli herci v kánoích byl děs). Velký problém jsem měl s jednotlivými charaktery, byly natolik rozdílné. Tihle lidé by nikdy přáteli být nemohli. Největší spád film dostane v posledních přibližně 10-ti minutách, kde přepluje z klidných vod dobrudružného filmu do hutných peřijí psychologického dramatu. ()

Kroupa

Brilantní thriller s tak tísnivou atmosférou, jakou se mohou pyšnit jen ty nejlepší kusy hororového žánru. SPOILER: bohužel po zabití druhého vidláka a dopravení se do civilizace film ztrácí šťávu, ačkoli i tento epilog není nezajímavý. Remake by mohl déle stupňovat napětí na řece, ať už před první konfrontací nebo ve Voightově boji jeho se sebou a urychlit závěrečnou část anebo jí dát hrozivější rozměr - přece jen se chlapci pořád nacházeli na území vidláků a mezi vidláky. ()

bolan

"Strašáci" a "Vysvobození" by asi skutečně mohli být 2 základní kameny subžánru kterému se dnes říká hixploitation. Nelze mluvit o hororu v pravém slova smyslu, ale romanticko-dobrodružným filmem o mužích, co chtěli pokořit přírodu bych to také nenazýval. ()

no2

9/10 - Stará dobrá klasika. A nejen úvodní kytara-banjo duet či scéna, která inspirovala Tarantina a tvůrce současných exploitation hororů. Celé to má neuvěřitelnou sílu, ať už jsou to "vodácké" záběry, dialogy hlavních hrdinů (už od prvních záběrů filmu, kdy vlastně ještě "o nic nejde", je něco "cítit ve vzduchu"...) nebo tajemný děj ve druhé polovině filmu, kdy v podstatě není úplně jasné, co bylo příčinou jejich ztroskotání, a závěr - jak tento hororový trip dopadne?... Toto vodácké dobrodružství bych opravdu nepřál nikomu... :-( ()

arcticsky

Skvělá filmařina! Po všech stránkách - prostředím, napětím i jistým morálním rozměrem...Voight, Beatty, Reynolds, Cox - nádherné výkony! ()

deathka

To všudypřítomné kuňkání žab a cvrkání cvrčků navozuje opravdu hustou atmosféru, už dlouho jsem nebyl u žádného filmu takhle v napětí, a to i u scén, kde se v podstatě nic strašného nedělo. ()

jorgus

tak jsem tento film shanel a nakonec zklamani..film zacina uchvatne..rozhodne do osudoveho stretu je to jeho lepsi polovina..ale pak je to nuda misto dramatu a zdlouhave sceny byli az moc dlouhe...:) ()

dawe787

Je to skoro 40 let co Boorman natočil tento skvělý thriller a mohu prohlásit, že se mi to dost líbilo a mělo to pořádnou šťávu a dávku lidské přirozenosti, která často v klasických akčňácích chybí. Ono taky, ne z každého měšťáka, který si vyrazí do přírody zasportovat se nestane během vteřiny ostřílený lovec vrahů a úchylů. ()

warrenur

Netvrdim, ze snimok v case svojej premiery a i par rokov po nej nemohol byt povazovany za vyborny. Avsak, ako uz u nejedneho velmi vysoko hodnoteneho filmu, i teraz som sa sklamal. Kinematografia pokrocila a hlavne, tento kusok nepatri medzi tie, ktore oslovia aj po desiatkach rokov. Poznam take, ale tento nim nie je. Co sa mi vsak mimoriadne pacilo, bol hudobny doprovod. Banjo-duel scena je legendarna a mnohi na nu roky poukazuju. Vlastne i Robin Williams vo svojich specialoch. :) Inak by sa jednalo z hladiska dnesnej filmovej ponuky o podpriemer. Z dovodu slabych dialogov, hereckych vykonov, silenom predkladani deja a mnohych dier v nom. Dat preto slabe tri...meh. Nepatrim totiz k tym, ktory film ocenuju vysoko len kvoli jeho uspechu v "dalekej minulosti", pokial mi tento pocit nenavodi v case, ked ho vzhliadnem. Ocenujem vsak navodenu "hrejivu" atmosferu pri banjo-duel scene. :) ()

dragoliz

Ďalší z filmov, ktorý nepochopím, čím je dôležitý a obdivovaný, dokonca aj dnes vážený. Knižka môže byť fajn, no jej transformácia do podoby scenáru sa určite nepodarila - je to plytké, bez poriadnej zápletky a motivácie postáv, ktoré postrádajú hĺbku. Výsledok je potom poriadne nejasný, necháva diváka (necielene) s kopou otázok, na ktoré nemá šancu nájsť adekvátne odpovede. Prvá polovica filmu ešte ujde, prácu režiséra a kamery obdivujem, to sa musí nechať. Film má taký správny atmosférický šmrnc loďkovania, amerického zapadákova a leta, ktorý iným, dobrý príbehom zvykne dať ten povestný ďalší rozmer. No tu však príbeh nie je, resp. je veľmi slabunký a celý čas (a hlavne v druhej polovici trvania filmu a pri akčných scénach) z neho cítiť obrovskú neohrabanosť a kŕčovitosť. Naopak, čo sa pri slabších scenároch málokedy stáva, disponuje prekvapivo dobre napísanými dialógmi. Ale čo s takým filmom? Čo s ním, keď každú jednu jeho svetlú stránku zabíja druhá - zlá - veľmi zlá? 50% + Toto nosí nálepku psychologický thriller? Napríklad aj s takými Hitchcockovými Vtákmi? Neviem, ale ja si ten pojem "psychologický thriller" musím asi zle vykladať. Alebo tak označíme aj taký Friday the 13th? Len za to, že sa tam jeden trase a druhý roní slzy, do piče...? ()

agassi68

Najlepšia scéna bola hneď na začiatku - gitarovo benjové duo. Ďalej sa to odvíjalo predvídateľným smerom a napriek tomu má tento už historický snímok zaujal. Možno na rozdiel od svojich filmových nasledovníkov dej nie je taký akčný no veľmi dobre stupňovaný. Mám rád americké reálie 70 tych rokov a vidieckych podivínov.. ()

Hapretor

Předchůdce "exploitation" filmů? Možná. - podobnost s "Hory mají oči" a třeba "Jezero smrti" by tady byla. Ale pro mě to nebyl žádný velký "shocking". Jediný překvápko tady byl Burt, protože bez knírku jsem ho jinak neviděl (tudíž i hned nepoznal) a Jon Vojt, který tady byl tak mladý, až to nebylo "hezký". Děj? No co. Čtyři kámoši/známí jedou po řece a dva z nich přepadnou buranský kokoti. Nechutný to neni na pohled, ale při představě, že se tohle prostě stát může, ať už tomu člověk věří nebo ne. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty