Vysvobození

• USA Deliverance (více)

Hrůzný víkend na divoké řece... Začátek sedmdesátých let patří k nejlepším obdobím hollywoodské tvorby. Starý studiový systém se zhroutil a k moci se dostala nová generace, jak mezi tvůrci tak i ve vedení velkých filmových společností (proto bývá tato doba nazývána Novým Hollywoodem). Režiséři prožívali zlaté období, neboť jejich vize byla pro film nejdůležitější, což bylo respektováno diváky i producenty. Anglický režisér John Boorman (nar. 1933) se v Hollywoodu uvedl drsnou gangsterkou Bez okolků (1967) a v době největšího rozmachu Nového Hollywoodu realizoval své nejlepší dílo Vysvobození (1972)... Předlohou snímku se stal stejnojmenný román Jamese Dickeyho z roku 1970. Jeho autor nejen napsal scénář, ale také si zahrál v závěru filmu postavu šerifa. Vysvobození líčí nechtěné dobrodružství čtyř kamarádů, kteří se rozhodnou strávit víkend plavbou na kánoích po rozbouřené řece v hornaté krajině na pomezí Georgie a Jižní Karolíny. Jejich výlet divukrásnou a nedotčenou přírodou se však změní v zápas o holý život. Ze čtyř městských hejsků se jen jediný zdá být vybaven k tomu, aby přežil za všech okolností - Ed (Burt Reynolds), který je iniciátorem celé akce, má zkušenosti se životem v přírodě a považuje se za chlapáka (je výborným lukostřelcem). Tím, kdo se nakonec nejvíc zaslouží o přežití, je však přemýšlivý Lewis (Jon Voight), který v sobě najde nečekaný rezervoár instinktů nezbytných pro mezní situace... Snímek byl ve své době diváckým hitem, který byl brán jako standardní dobrodružný snímek o jedné nepovedené exkurzi do přírody. V průběhu let však nabyl na kultovní proslulosti a stal se častým předmětem nejrůznějších rozborů, jež si všímaly především jeho tehdejších souvislostí (válka ve Vietnamu) a existenciálního přesahu. Film byl nominován ve třech kategoriích na Oscara, za nejlepší režii a film (dvakrát John Boorman) a za střih (Tom Priestley). Bez ocenění zůstala fantastická kamera (Vilmos Zsigmond) i pozoruhodná hudba, jíž vévodí upravená verze známé skladby Dueling Banjos, mistrovsky navozující už na začátku filmu atmosféru blížící se katastrofy. V roce 2008 byl film zařazen do Národního filmového registru při Kongresové knihovně ve Washingtonu. (Česká televize)

Cushing

Spolu s Excaliburem je Deliverance nejlepší Boormanův film (a zároveň, což vždycky rád ocením, vynikající adaptace románové předlohy Jamese Dickeyho), působivá ukázka toho, jaké divadlo lze předvést s minimem postav a komorní zápletkou -- pár frajírků a jejich pánská jízda divočinou, která není tak spanilá, jak by se na začátku zdálo. Ooops. Není to příjemný film a není bez chyb, taky tam citelně scházejí ženské (aspoň teda mně). Ale nedá se na to zapomenout. Pro mě je tohle první liga, na stejné úrovni a s podobnými rysy jako, řekněme, Peckinpahovi Straw dogs. ()

gjjm

Klasická, strhující, technicky a scénářově ještě úžasná, přesto čistá vyvražďovačka - jedna z povinností každého slušného horror fana. Čtyři chlápci jedou na řeku, jsou v pohodě, místní lovecraftovsky zdegenerovaní horalové je nemají rádi, ale zato umí hrát na banjo (ta písnička, Duelling Banjos, je mimochodem úžasná, nenápadně děsivá a přitom pohodová, mimochodem, použití country hudby v horrorech mi začíná připadat čím dál zajímavější a stylovější), sjíždí řeku, au, au, ne, pomoc - pokud jde o příběh, tedy klasický splatter, mírně obohacen o myšlenku docela podobnou mému milovanému Cannibal Holocaustu (střetnutí hodnot dvou komunit žijících ve velmi odlišných životních podmínkách). Skvělí herci, velmi pěkná atmosféra (prostředí těch prapodivných hor a vodácké plavby po tamní říčce - natáčelo se to mimochodem u řeky Chattooga ve státě Georgia) je docela hezké, zajímavé, dobře popsané a depresivní), skvěle vybudované napětí (nemohu neobdivovat technické mistrovství scénáristy, jeho schopnost osekat příběh až na samou nejdepresivnější kostru, dát mu perfektní dialogy a logicky promyšlenou stránku věci - s takovým scénáristickým mistrovstvím jsem se v horrorovém žánru naposled setkal u Martyrs) a precizní originální kamera. Film v mnohém předběhl svou dobu a pro vývoj horroru znamenal hodně (mj. poskytl vzor a šablonu celému žánru vyvražďovaček, ale na rozdíl od jiných "vzorových" filmů je i sám o sobě velmi kvalitní a zajímavý), i proto se přikláním k plnému hodnocení - nemluvě o tom, že Evil Dead je z velké části vykrádačka tohoto mistrovského díla. P. S. Znásilnění, které tak vyděsilo Tarantina, mi nepřišlo až tak hrůzné. Zato se mi strašně líbily scény s lukem - tato nádherná, vznešená zbraň by si v horroru zasloužila mnohem lepší uplatnění, vytěsnit ji do fantasy filmů je opravdu škoda. A tady si s ní fakt vyhráli, zvlášť v tom opravdu špičkovém sniper fightu luk / brokovnice. ()

Raven0

Zajímavé je hlavně morální dilema hlavních hrdinů a jeho řešení. Neustálé napětí a nejistota... Věci, které u dněšních hororů (sázejících hlavně na brutalitu) bohužel chybí. K dokonalosti však něco schází. ()

neoBlast

Skrytý klenot se spoustou ikonických scén (musím nahlas jmenovat ten banjo - kytara duel v první desetiminutovce?), staví hlavně na poctivě budovaném napětí a s člověkem netušícím dokáže divy. Synopsi jsem nečetl a tak jsem po úvodní expozici čekal spíše oslavu přírody a svobody ne nepodobnou Útěku do divočiny. A hle přišel skvělý thriller s partou vodáků, kteří zažili dobrodružství jaké na Ohři (snad) nenajdeme. 75 % ()

lennyd

Je spousta způsobů, jak si vydechnout od namáhavé kancelářské práce - někdo se vydává žít životem kovboje, a někdo zase vyrazí sjíždět divokou řeku. Jenže ... pokud před tím nasere místní (ne zrovna inteligentní) obyvatele, konflikt na sebe nenechá dlouho čekat. A odpočinkový výlet se mění v jízdu o holý život ... Tento - již postarší - film nám mladším divákům ukazuje, že není všechno jen o digitálních efektech a spoustě výbuchů, přestřelek a podobných ptákovin. Že i film, o pár hercích dokáže diváka připoutat k obrazovce a vrátit se ke zlozvykům z mládí (okousat si všechny nehty, včetně těch na nohou). Už od první chvíle, respektive od legendární scény s hrou na banjo je jasné, že sjezd řeky nebude žádná idylka. Lví podíl na tom skvěle zahrané postavy všech čtyřech představitelů - i když pozornost na sebe strhává převážně Jon Voight (ale hodně se mi taky líbil "nesympatický" Ned Beatty). Ke konci bohužel už film působí trochu nudně (vyšetřování a tak), nicméně stejně si tak jednou do roka tento film rád vytáhnu a zopakuju.. ()

DonHUS

Byly tam nebezpečné peřeje. Ale Burt Reynolds tam přesto přijel s partou přátel pokořit ten divoký tok. Nepočítal ale s tím, že kromě peřejí narazí i na nebezpečné vidláky. Škoda, že vrchol filmu přijde v polovině a pak už jen pozvolna pluje ke konci. Napínavý thriller? Kdepak. Jen normální dobrodružné drama. ()

noriaki

Deliverance má v sobě víc než se na první pohled zdá. Boorman natočil absolutní pecku žánru hixploitation s extrémně hutnou atmosférou paralyzující bezbrannosti a dal víkendovým tůrám do přírody stejný punc smrtelně nebezpečného dobrodružství, jaký dal o tři roky později Spielberg koupání v moři. Mimo tuto rovinu do příběhu zapletl množství psychologických a morálních motivů a podařilo se mu z původně jednoduchého scénáře natočit pořádně hluboký film. Cesta peklem tak probíhá hned dvakrát. Jednou pro postavy a podruhé pro diváky. Šokující scény násilí vedou jak ty na plátně, tak ty před ním k odhození slupky civilizace a rezignaci na univerzálně platné hodnoty moderní lidské společnosti. Ve výsledku tak pouť do vlastního nitra není o nic méně strastiplná a šokující, než sjezd divoké řeky přes území vraždících vesničanů. ()

elanius

(73/2014) / Klasika, ktorú treba vidieť, aby bolo jasné kam sme sa za tých 40 rokov, čo sa násilia a brutality zobrazovanej vo filmoch posunuli. Čo sa ale dá dosiahnuť ťažšie ako zobrazený gore, je tá mrazivá, ale stále tak prirodzená atmosféra. V tomto sa Deliverance väčšina moderných kusov pozera zďaleka na chrbát. Množstvo legendárnych scén, parádny domorodoci, pre fanúšikov hixploitation povinnosť. (8/10) ()

dANo

Jeden z najlepších thrillerov, aké som kedy videl! Napínavé, drsné, dobrodružné a dosť šokujúce. Proste klasika, ktorá sa bohužiaľ ešte stále nedostala do našich kín... :o( ()

Compadre

Pěkná oldchoolová brutalitka...Chlapi z města si vyjedou ve vší počestnosti na vodu (teda jeden z nich pořád hlásí cosi o zkrocení řeky a takovýty řeči a hádejte koho zlotřilý horal opíchá..) a netuší, že jejich výprava bude trnem v oku dvoum nechutným domorodcům. Boorman byl borec, charaktery postav jsou zachyceny výborně. příběh je super a navíc je tady perfektní hudba a všudypřítomný pohled do lesů jakéhosi apalačského pohoří...nádhera. Jen ten konec už mě moc nebavil, mohlo to být o nějakých dvacet minut kratší nebo se to mělo vyvinout trochu jinak...ale to je jen můj názor ()

Hennesy

Ja neviem čím to bude, ale toto som teda nečakal...Deliverance je pre mňa jedno veľké sklamanie a rozčarovanie. O to viac ma mrzí, že nemôžem dať vyššie hodnotenie, lebo mám rád staršie filmy a rešpektujem ak niekto položí základy žánru a pod. Ale tu som nemal čo pochváliť....stupídny scenár s hlúpymi dialógmi, otravní hlavní hrdinovia /Burt bol fajn, ale tí zvyšní by si zaslúžili nakladačku od miestnych "fešákov"/, nulové napätie a hlavne umelo naťahovaný koniec - ktorý bol vlastne dôvod, pre ktorý som dal len 2 hviezdy. Už toho bolo na mňa proste dosť, nebolo sa na čo pozerať a ešte k tomu tá stopáž. Skrátiť o dobrých 20 min. aspoň, aby človek nemusel pozerať na hodinky...toto ma jednoducho minulo a neverím, že sa k tomu ešte niekedy vrátim. ()

Castrator

Mám rád ve filmech, komiksech, literatuře, zkrátka v jakékoliv formě vyprávění, dobrý nápad a dobrý příběh, který mě chytne a nepustí a musím dočíst nebo dosledovat až do konce. Příběh Vysvobození mě chytnul. Stejně jako v jiných filmech na podobné téma (z novějších Jezero smrti, Hory mají oči-remake, ze starších původní Hory mají oči) se třetinu filmu nic neděje, divák se seznamuje s prostředím, postavami, a pak najednou z ničeho nic prásk, a ti na plátně jsou v prdeli a už si je podává partička vidláků, strkají jim své údy do držky a smějí se u toho svou křivou držkou. A divák čumí, nedutá a je zvědavý, co se bude dít dál, kdo zařve příště. Je zkrátka polapen příběhem. Když je film ještě dobře natočen, chrochtá blahem. U Vysvobození jsem chrochtal blahem. ()

VanTom

Výletní sjíždění divoké řeky ("odsouzené" vzhledem ke stavbě přehrady k zániku - hle, environmentální podtext), zapadlé v neprostupných roklích a lesích venkovské Georgie, se pro 4 kamarády/známé změní v boj o holý život, když narazí na dvojici buranských násilníků. Ovšem i přes pěkné záběry peřejí a tísnivou atmosféru ohrožení nedosahuje drsný "survival" takové intenzity, jakou bych očekával (chybí hudba), jelikož mnoho událostí elementárního příběhu podává velice zdlouhavě, včetně vyostřených hádek, a "vysvobození" na konci nepřináší dostatečné. Lepší 3* ()

cross

Pořád mi nějak nedochází, kolem čeho se točí všechna ta chvála... Deliverance je na svoji dobu jistě drsným a skandálním snímkem ale dneska? Z mého pohledu jde o opravdu nudný film, prakticky bez napětí (nevím co jste to všichni viděli za film - jediná znepokujující scéna pro mě bylo vyplutí po řece s dementním chlapečkem na mostě...) a gradace... V mých očích obstál jen jako skvělé psychologické drama s velmi dobrým prokreslením postav a opravdu realistickým průběhem, krásnou přírodou a skvělým úvodním hudebním číslem... Kromtoho, mladý Burt Reynolds ve mně vyvolával mírný úsměv.. Je to spíš za **1/2, omlouvám se, ale za tím si stojím... I přes nesporné kvality mě totiž snímek nedokázal nic než nudit.. ()

ABCD Marta

Beze studu a lži se opovažuji tvrdit, že Deliverance je reálně uvěřitelný příběh o tom, jak se partička velkoměšťáků, aby si odfrkla od svých stereotypem postižených životů, vydá na popud jednoho člena výpravy zažít na víkend dobrodružství v člověkem dosud netknuté přírodě, která se za určitou dobu přetransformuje v přehradu, avšak namísto strhujících zážitků z tohoto víkendového čundru parta potká skupinku lidských hovad, tentokráte v podobě dvou horalů, kteří mají úplně odlišnou představu o prožití závěru týdne. Vyjma jedné scény bych uvěřil všemu, opravdu. ()

Autogram

Výlet do divočiny sa pre starších skautov zmenil z adrenalínového splavu na niečo celkom iné, oveľa viac adrenalínové. Keď ide o život a nakoniec o zachovanie civilizačných hodnôt ako právo a pravda, vyplávajú nad hladinu skutočné charaktery. Tie sú možno pokrivené viac ako tváre miestnych podivných postáv. Film má miestami výbornú atmosféru, ale tá sa ku koncu nestupňuje, skôr zvoľňuje, a z filmu mi nezostal ani trochu výnimočný pocit. –––– Někdy se musíš nejdřív ztratit, dřív než něco najdeš. –––– Teď musíme chvilku počkat, než nám ten kostel uhne z cesty. ()

deckardx

Hutna atmosfera je nejvetsi prednost tohoto snimku... Herci byli naprosto prirozeni a netuctovy scenar, diky nemuz si mozna na cundru vzpomenete, ze pusta krajina nemusi byt tak pusta... ()

Pecival

Ze začátku trochu nudné, ale byla by chyba film hned odepsat, protože zhruba před půlkou to začne nabírat obrátky a ke konci už je to solidně napínavé. Na můj vkus přecijen zbytečně moc záběrů 4 maníků sjíždějících řeku, které dneska už zrovna nikoho nedojmou. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty