Vysvobození

• USA Deliverance (více)

Hrůzný víkend na divoké řece... Začátek sedmdesátých let patří k nejlepším obdobím hollywoodské tvorby. Starý studiový systém se zhroutil a k moci se dostala nová generace, jak mezi tvůrci tak i ve vedení velkých filmových společností (proto bývá tato doba nazývána Novým Hollywoodem). Režiséři prožívali zlaté období, neboť jejich vize byla pro film nejdůležitější, což bylo respektováno diváky i producenty. Anglický režisér John Boorman (nar. 1933) se v Hollywoodu uvedl drsnou gangsterkou Bez okolků (1967) a v době největšího rozmachu Nového Hollywoodu realizoval své nejlepší dílo Vysvobození (1972)... Předlohou snímku se stal stejnojmenný román Jamese Dickeyho z roku 1970. Jeho autor nejen napsal scénář, ale také si zahrál v závěru filmu postavu šerifa. Vysvobození líčí nechtěné dobrodružství čtyř kamarádů, kteří se rozhodnou strávit víkend plavbou na kánoích po rozbouřené řece v hornaté krajině na pomezí Georgie a Jižní Karolíny. Jejich výlet divukrásnou a nedotčenou přírodou se však změní v zápas o holý život. Ze čtyř městských hejsků se jen jediný zdá být vybaven k tomu, aby přežil za všech okolností - Ed (Burt Reynolds), který je iniciátorem celé akce, má zkušenosti se životem v přírodě a považuje se za chlapáka (je výborným lukostřelcem). Tím, kdo se nakonec nejvíc zaslouží o přežití, je však přemýšlivý Lewis (Jon Voight), který v sobě najde nečekaný rezervoár instinktů nezbytných pro mezní situace... Snímek byl ve své době diváckým hitem, který byl brán jako standardní dobrodružný snímek o jedné nepovedené exkurzi do přírody. V průběhu let však nabyl na kultovní proslulosti a stal se častým předmětem nejrůznějších rozborů, jež si všímaly především jeho tehdejších souvislostí (válka ve Vietnamu) a existenciálního přesahu. Film byl nominován ve třech kategoriích na Oscara, za nejlepší režii a film (dvakrát John Boorman) a za střih (Tom Priestley). Bez ocenění zůstala fantastická kamera (Vilmos Zsigmond) i pozoruhodná hudba, jíž vévodí upravená verze známé skladby Dueling Banjos, mistrovsky navozující už na začátku filmu atmosféru blížící se katastrofy. V roce 2008 byl film zařazen do Národního filmového registru při Kongresové knihovně ve Washingtonu. (Česká televize)

farfalla

Překvapivý film, plný zvratů a zmen nálad. Asi tak, jako když se stane něco, s čím se nepočítalo. Film se stal ´kultovním´ kvůli dvěma scénám - souboji banjí a znásilnění muže s ´kvičením prasete´. Čtyři muži z města se rozhodnou sjet řeku v oblasti, která má být brzy zaplavena a stát se přehradou. Příběh buduje perfektní atmosféru thrilleru. Po prvním negativním zážitku s domorodci se čtyři kamarádi chtějí zachránit na dvou lodích a rychle se dostat do městečka ke svému autu. Chtějí jednat rozumně a efektivně. Jenomže se cítí jako štvaná zvěř, napětí je nutí dostat ze sebe maximum, nikdy by nevěřili, že jsou toho schopni. Všechno vypadá logicky, ale nakonec už nevěří ničemu, protože si nejsou jistí, jestli jim stres z otřesného zážitku nepokřivil optiku vnímání reality. Ve filmu je všechno perfetkně vyváženo. Byla jsem proto zklamaná, když jsem zjistila, že kluk ve skutečnosti sám nehrál na banjo. Film s podobnou tematikou ´The River Wild´byl natočen v roce 1994 s Meryl Streep. ()

F.W.Colqhoun

You wont beat it. You wont beat this river. Když jsem kdysi Boormanovy Špunty na vodě viděl poprvé, nemohl jsem otevřené pohrdání a strach z buranů pobrat. O stovky filmů a desítky let setkávání se s milými lidmi možná chápu lépe, ale Boormanovo stanovisko, které ostatně ani nemuselo být jasně formulováno, mi asi stále trochu uniká. Rozostřené morální kontinuum mezi městskými hrdiny z lukostřeleckého klubu a burany, kteří nebyli nikdy ve městě větším než Antiers, činí z čistě žánrového survival-námětu dodnes zajímavé pokoukání - možná zajímavější, neboť prohlubující se rozkol mezi tím, co se považuje za město a co se označuje venkovem, je dokonce sociologicky doložen. Alespoň někteří ze čtyř blazeovaných amatérských vodáků (neschopnost představitelů držet pádlo trčí z každého záběru) zaujímají od samého počátku vůči místním postoj, který má k respektu daleko. Vidláci, zde zobrazeni daleko za hranicí parodie, spíš než lidské bytosti představují nevyzpytatelnou, nepochopitelnou přírodní sílu, zrcadlící nelidskými tvářemi to nejhorší v nás - to co vyplave pod tlakem na hladinu té krásné řeky, která bude brzy mrtvým jezerem. Zákonité důsledky vzájemného vyjasňování pozic, které nachází geniální zkratku ve scéně/skladbě Dueling Banjos, vykvétají ve sbírce drsné filmové poezie. Christ, what a view!  ()

pjotr76

Nejlepší film Burta Reynoldse a druhý, pardon třetí nejlepší Jona Voighta. Mistrovská hra na banjo v podání zdegenerovaného chlapce je, dle mého skromného názoru, jeden z nejsilnějších momentů v kinematografii dvacátého století. Jestliže vydržíte syrové násilí, které se ve filmu sice vyskytuje sporadicky (v porovnání s dnešní produkcí), ale o to větší ve vás zanechá výsledný dojem. Brutální scény, zejména anální znásilnění muže mužem, ukazuje tento film vůbec poprvé, ale vůbec ne samoúčelně. Vizuální násilí právě dotváří celý dojem z tohoto filmu. ()

Haymar

Výtečnej kousek! Právem honosící se statutem "kultovní"! Skvělá režie i herecký výkony! Přesně ten typ filmu co ani po 40ti letech vůbec nezestárl! Bravo, Mr. Boorman (a Pane Voighte)! ()

Schuldiner

Docela dobrej film, ale ne nezapomenutelnej. Prostě docela dobrý dramíčko s lehounce kostrbatym dějem a jednou sci-fi horolezeckou scénkou. Herecký výkony skvělý, ale celkově to na víc než na tři neni... ()

ClimbVibe

Od první chvíle je vám jasné, že tohle nebude jen "vodácké dobrodružství", na které si kamarádi po letech rádi zavzpomínají. I dnes ten film dokáže šokovat svojí reálností. Hlavní hrdinové těžko mohli být vybráni lépe. Výborně napsáno a natočeno. ()

Disease

Hodně dobré zpracování vynikající knihy. Pravzor exploitation filmů, i když tohle má kvality na zcela jiné úrovni. ()

Rozjimatel

4,5     "Machines are gonna fail. And the system's gonna fail. And then..." "And then what?" "And then survival! Who has the ability to survive."     Páni! Tak toto som teda vôbec nečakal. Bavili ma od začiatku až do konca takmer všetky aspekty tejto dobrodružnej drámy, zaradenej aj v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Výborne vykreslené rôznorodé postavy (zaujímavá štúdia charakterov za mimoriadne vypätých okolností), veľmi presvedčivo zahraté (z hercov najviac vynikajú Jon Voight a Burt Reynolds). Ohromne napínavý príbeh, s miestami až hororovou atmosférou. Úžasne podmanivá sprievodná hudba (Eric Weissberg), ktorá si po celý čas vystačí s jednoduchými motívmi hranými len gitarou a bendžom. Splavovanie divej rieky, tečúcej cez úžasnú scenériu nedotknutej prírody, všetko nasnímané výbornou kamerou (Vilmos Zsigmond). Zaujímavá morálna dilema, ktorú film nastoľuje. No a v neposlednom rade niekoľko luxusných scén, z ktorých až mrazí. Spomeniem aspoň 3 z nich: kultový súboj gitary a bendža, znásilnenie a to, čo po ňom nasleduje a vylezenie na skalu.     "We may have to stop just a minute for the church to get out of the way." ()

Blazin

Předchůzce všech filmů typu Pach krve. Na rozdíl od svých následovatelů je naprosto realistický a strhující a není to žádná vyvražďovačka a není to postaveno na efektech a rozhodně je tento snímek mnohem lepší než všichni jeho následovníci. ()

Mouzon

Pokud existuje film, u něhož jsou všechna očekávání zbytečná, jelikož vás stejně s každou novou situací překvapí, pak je to Deliverance. Snímek, který trošičku nekonvenčně staví do popředí spíše ustrašené anti-hrdiny, než macha Reynoldse, což je v akčním žánru poměrně disfunkční, ale filmu to dává možnost jedinečného přesahu (souboj města, zosobněného dvěma couch potatoes, s přírodou). ()

Tarako

Tenhle film jsem viděl, když mi bylo tak deset a dodnes mě vzpomínky na něj a hlavně na scénu znásilnění děsí. Každopádně věřím, že jde o kvalitní snímek a pokusím se ho v nejbližší době sehnat a zhlédnout, snad mě nezklame. Proto zatím bez hodnocení. P.S. Celou tu dobu jsem si nemohl vzpomenout na název tohoto filmu a žádným způsobem se mi ho nepodařilo najít. To se změnilo při sledování Paula, kde na něj hlavní aktéři odkazují. :)) ()

Mikino00

Napínavý, dech beroucí snímek, výborná režie a dobří herci, kteří z i z jednoduchého námětu udělali nezapomenutelný zážitek plný napětí a boje o přežití. ()

lukasd

Celkem slušně natočený "survival" film, u kterého mi trochu vadilo, že dvojice buranských záporáků vypadala jak z béčkového hororu. (Nebo se snad vesničqné v USA skutečně chovají takhle?) ()

aLPaC

Dobrodružné filmy odehrávající se v přírodě mám rád. Zvláště když je to v horách, na divoké řece, kde nepotkáte až na pár výjimek živou duši. Vysvobození tohle splňuje a navrch dodává výborného Jona Voighta a další tři jeho kamarády. Scéna znásilnění musela ve své době otřást Hollywoodem a je v podstatě vrcholem filmu spolu s úvodním banjo kytarovým sólem. Konec jsem čekal tak o 15 minut dřív, ale i závěr, který už se na řece neodehrával měl něco do sebe. ()

WayDott

Mě tak nějak celý ten film jen rozčiloval. Ty 4 hlavní postavy mi přišly strašně debilní. Už jenom jaký to byli „vodáci“ a pořád si přehazovali ta pádla. A pak to přepadení… Ok, padouši měli bouchačku, ale ten tlustej se mu vůbec nebránil a nechá sebou takhle vorat? A jen tak si nechá vo..kat prdel. Normální bytosti by alespoň něco dělaly, nějak reagovaly, bránily se… ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty