Amistad je jméno lodě převážející v roce 1839 otroky z Kuby do USA. Na cestě se africký kmenový náčelník Cinque postaví do čela vzpoury a zmocní se lodi. Pokračují v plavbě a doufají, že najdou cestu zpět do Afriky. Zvolí ale špatný směr a když doplují do Spojených států, jsou uvězněni jako uprchlí otroci a zdá se, že je čeká smrt za vraždu jejich věznitelů. Pak se ale jistý právník, který je přesvědčený abolicionista, rozhodne, že se jejich případu ujme. Argumentuje tím, že to jsou svobodní občané jiné země, nikoli otroci. Případ se dostane až k nejvyššímu soudu, kde John Quincy Adams přednese plamennou výzvu k jejich propuštění. (Filmbox)

genetique

V ďalšej dráme, v ktorej sú hlavnou témou kruté osudy vrstvy, ktorá je ľudom (tentokrát americkým) opovrhovaná. 'Schindler’s List' však napreduje v mnohých faktoroch. Ale myslím, že Steven si toho bol vedomý. Scenár sa možno pekne držal historických faktov, no v hlavnej dejovej línii akoby scenáristovi dochádzal atrament. Ale ani nie tak v pútavosti deja, súdne spory aj celkový príbeh otrokov bol dosť smutný, krutý a tým aj pútavý, zaujímavý, ale mám na mysli dialógové preklenutia medzi angličtinou a africkým jazykom, ktoré mi prišli niekedy až komické. Okrem Hopkinsa, ktorý si imho za tých záverečných pätnásť minút nomináciu na sošku nezaslúžil, a sympatický výkon podávajúceho Djimona Hounsou sa už mnoho hereckých výrastkov nenašlo. Freeman tam bol so svojou rolou akoby len do počtu a ani záverečný doják sa nekonal. Ale inak spokojnosť. 80%. ()

Kaka

Připadalo mi jako kdyby Spielberg nemohl chytnout ten správný vítr do plachet. Místy velmi tvrdé, občas desítky plonkových minut, kdy se divák jen nudí. Zdaleka ne tak velkolepý a atraktivní spektákl jak se čekalo. A navíc divácky poměrně nepřívětivý. ()

Lavran

Steven Spielberg v mých očích znovu nezklamal - je to všeuměl. Tentokrát přišel s diametrálně velmi odlišným tématem (v porovnání se zbytkem jeho tvorby), avšak jak je již zvykem - přímo ukázkově zpracovaným a hluboce lidským. Mnohé scény jsou přímo strhující a mají spadeno do škatulky nezapomenutelných. Taktéž herecké obsazení je bezchybné, Janusz Kaminski je sázka na jistotu, John Williams snad ani nemůže chybovat a vůbec celý tvůrčí tým odvedl prvotřídní práci. Veliká škoda, že za velkou louží nevzniká více podobně ožehavých (ale stále divácky přitažlivých) snímků, které by takto poutavou (dobře, u Spielberga je už zbytečnost psát o poutavosti) a přitom "odpudivou" formou poukazovaly na temné kapitoly lidských dějin. ()

castor

Prvních patnáct minut je skvostných (Janusz Kaminski opět válí), pak už jsem pociťoval nemalý sešup dolů!! O ceně lidské svobody a důstojnosti vypráví Steven Spielberg v dalším ze svých „dospělých“ filmů. Útočí však nečekaně na komfort, který dosud ctil – na divákovo pohodlí. Příběh jižanských plantážníků je totiž další vznešená upovídaná záležitost, které chybí ten správný vítr do plachet. V mistrově filmografii odškrtnuto, ale tím to končí.. ()

*CARNIFEX*

Otroctvo pred súdnou lavicou, podané bez dynamiky slovných výmen. Ako film dobré, ako snímok, ktorý by mal zmeniť uhol pohľadu myslenia - nedostatočné. ()

D.Moore

Nechápu, jak mohl tento film propadnout. Plný skvělých herců, natočený bezchybně a s atmosférou k nezaplacení. No a ten Willamsův soundtrack...! Úvodní masakr patří k nejsyrovějším filmovým scénám vůbec a nikdy bych neřekl, že mi jeho strůjci budou po dvou hodinách tak sympatičtí. Jenže to by nebyl Steven Spielberg. Celá pasáž s Cinqueho cestou do Ameriky je tak sugestivní a dojemná, že slzy nezadržím nikdy. ()

gogo76

Až na druhé pozretie som film ocenil viac a hviezdu pridal. Spielbergova obhajoba rasovej rovnocennosti má v sebe príliš veľa politikárčenia a rozvláčnosti na to, aby bol divácky úspešný. To však neznamená, že nemá svoje kvality. Skrátenie filmu o nejakých 20-30 minút by filmu výrazne pomohlo. Všetky scény na lodi sú výborné, zbavenie sa "zbytočného nákladu" dokonca nezabudnuteľné. Tú spomínanú rozvláčnosť majú na svedomí dialógy okolo obhajoby, tu mohol byť režisér jasnejší a hlavne stručnejší. Veľkú poklonu skláňam J. Williamsovi za úžasnú hudbu. Jeho hlavný motív, je taký žolík v Spielbergovom rukáve. Bez nej by mnohé scény neboli tak chytľavé či dojímavé. Film rozhodne má čo povedať, je dobré ho vidieť a porovnávanie so Schindlerovým zoznamom v istom zmysle sedí. 70%. ()

pepo

raz nepochopím prečo je tento film taký podceňovaný.mne sa páči zakaždým.a že som ho videl veľa krát.ľudia,Spielberg priemerné filmy netočí.zmierte sa stým ()

Xmilden

Amistad jsem si ze všech Spielbergových filmů nechával nakonec. Pro mě naprosto nezajímavé téma. Nelíbilo se mě 12 let v řetězech, neměl jsem tedy jediný důvod těšit se na tohle. Po první půlhodině ošívání v křesle mě bylo jasné, že tenhle film poputuje velmi rychle z mého disku do koše, jenže ..... K mému úžasu, se tentokráte Steven pustil doslova ze řetězu, nastavil zápletku pro výborný a hlavně napínavý snímek a celé to dokázal prošpikovat dechberoucími scénami jako například když se otrokářská loď zbavuje nadbytečného nákladu nebo když na konci pustí ke slovíčku bývalého prezidenta Adamse (mimochodem další skvělý Anthony Hopkins). Film pevně drží při sobě a závěrečný triumf drží pánové Williams s Kaminskim. Kdepak jestli měl nějaký otrokářský snímek kdy dostat Oscara za nejlepší film, zcela poprávu to měl být tento, protože vždy přeci vyhraje ten, kdo vypráví lepší příběh. 85% ()

sepp

Temna skvrna bilych lidi? Gouryello, Gouryello, kazdy prece vi, ze otroky meli nejen "bili" lide, ale i Arabove ci Asiati. Chce to taky trochu zapremyslet a ne jen psat jak na bezicim pasu... Jinak Amistad je opravdu jedinecny film s perfektnimi hereckymi vykony a napinavou, "dusnou" atmosferou. ()

lamps

Takový film prostě nikdo jiný než Spielberg natočit nedokáže. Velkolepé, působivé a strhující. Obzvlášť při sekvencích z otrokářské lodi mi doslova běhal mráz po zádech a i při dlouhatánském Hopkinsově projevu jsem hltal každé slovo, což se nestává zrovna často. Takových silných snímků o lidské špatnosti by se mělo točit více, byť je to v tomto případě opravdu až zbytečně dlouhé a lehce roztříštěné v obsáhlém sdělení. ()

Big Bear

Takoví jsme byli a není to moc lichotivý pohled do minulosti nás bělochů... Amerika si ještě musela projít občanskou válkou a sedmdesátými léty dvacátého stolení než se rozdíl mezi bílými a černými zcela srovnal.... * * * * ()

JohnnyD

Jeden z menších, no neprávom opomínaný Spielbergov film. No podobný double win ako z roku 1993 sa mu nepodaril. ()

kyselina

Hodně snaživý film, který se ale pyšní jednou velkou chybou. Nemám nic proti dlouhým filmům, ale tříhodinové snímky si nemůžou dovolit diváka nudit, ani když je natočí Steven Spielberg. První půlka by potřebovala remake. ()

Madsbender

Výborný historický film zo Spielbergovej dielne z čias, keď ešte výraz "spielbergovčina" neznamenal sprosté slovo. Príbeh prípadu Amistad je vďačnou látkou a obsadenie je jednoducho eleantné. Škoda však, že okrem skvelých výkonov Djimona Hounsona, Matthewa McConaugheyho a Anthonyho Hopkinsa nedostávajú toľko priestoru ani nemajú tak hlboké charaktery. Osobne ma potešil Nigel Hawthorne z britského satyického seriálu Yes, minister. Čo sa týka stopáže, tá je vskutku prehnaná, po dvoch hodinách už som neustále pociťoval zbytočné naťahovanie filmu. Percentuálne hodnotenie sedí s tým celkovým, teda momentálne 76%. ()

S.Quentin QUALE

Spielbergův tříhodinový historický apel na svědomí Američana kvůli afroamerickému otrokářství. Je to pravdivá, vůbec ne pěkná podívaná, a i přes to, že tady to dobře skončilo, tak jsem při sledování nevypustil z hlavy jednu věc. I přes to, co museli ti chudáci vytrpět při unášení od rodin a následném otroctví, dneska jsou jejich potomci vlastně šťastlivci, protože když se podíváte, co se děje v Africe, tak by měli dnes velkou pravděpodobnost, že jsou buď zavraždění, nebo vraždí, nebo umírají na AIDS. Tímhle nechci celou tuhle "černou" historickou epochu zlehčovat, už vůbec se jí zastávat, ale někdy může být i něco zlé pro něco dobré. Kdo má zájem o tématiku, tak směle do toho, ostatním bude stačit trocha představivosti, aby ušetřili 150 minut. 69% ()

HAL

Spielbergovy tradičně vizuálně velmi pěkné, ale prvoplánovitě symbolické a jednoduché obrazy nedokáží navodit opravdu intenzivní pocit z velké a důležité historické události, nebo snad dokonce silného dramatického příběhu. Spíše připomínají jen relativně bezbolestnou, ale i notně přibarvenou a suchou lekci z dějepisu. 7/10 ()

misterz

Veľmi dobre sa na to pozerá, je to výborne natočené, nuž Spielberg sa nezaprie. S obsahovou stránkou to však bolo slabšie, samé siahodlhé politické tlachy s minimálnymi prestávkami ma skoro privádzali do zúfalstva, ešte šťastie, že sa medzi nimi sem-tam vyskytla pekná myšlienka alebo silnejšia scéna. Najlepší boli černoškovia keď svojským rozumom spoznávali okolitý svet za mrežami, ich poznámky (napr. na modliacich sa ľudí) boli zábavné a často i trefné. No ale keby tak vedeli čo ich čaká.... nuž otrokárstvo, to bola hrozná vec. 70/100 ()

Idaho

Žádný jiný film mě nevyvolal takové pocity nenávisti k mé bílé rase jako tento film. Silný prožitek ve mě zůstal ještě mnoho dní po shlédnutí a já nebyl schopen slova. 100 % ()

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

03.01.2011

Piráti bez kostlivců a hlášek?

Piráti bez kostlivců a hlášek?

20.05.2008

Studio DreamWorks na to šlo chytře. V klidu počkalo, až dozní kanonáda z Černé perly a hromobití nad obrovským vírem na konci světa, a teď, když už se na kapitána Sparrowa a jeho kumpány začíná… (více)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce