A.I. Umělá inteligence

• USA A.I. Artificial Intelligence (více)
USA, 2001, 146 min

Svět budoucnosti se změnil. Ledovce roztály, miliony lidí přišly o půdu pod nohama a jejich životní prostor se radikálně zmenšil. Situace si vyžádala absolutní kontrolu nad růstem populace. Chybějící místo zaplnili roboti. Jsou lidem k nerozeznání podobní a rok od roku jsou dokonalejší. Ten poslední, kterého sestrojil profesor Hobby, je tak dokonalý, že je schopen milovat, snít a cítit stejně jako člověk. Má podobu jedenáctiletého chlapce, jmenuje se David a společnost ho předala manželům Henrymu a Monice Swintonovým. Jejich syn Martin leží v nemocnici, kde v umělém spánku čeká, zda bude objeven lék na jeho smrtelnou nemoc. Manželé mají Davida vyzkoušet, a pokud se rozhodnou, mohou aktivovat jeho emoce. Profesor však manžele varuje, že si to mají dobře rozmyslet, protože je to krok nevratný. Žena to přesto po čase udělá a chlapec k ní začne cítit lásku. Dostane plyšového medvídka Tedyho, který patřil Martinovi. Stane se však to, co nikdo nečekal a Martin se uzdraví. Velmi záhy se ukáže, že pro dva chlapce není v rodině místo a Monica malého, vroucně milujícího robota odveze do lesa daleko za město, kde ho vysadí a odjede. Šokovaný David se rozhodne najít pohádkovou vílu Modrovlásku, která dokázala proměnit dřevěného Pinocchia v opravdového chlapce. Doufá, že jako skutečný chlapec se bude moci vrátit k mamince... (TV Nova)

PatrikTM

Takový pocit toho že si mohu své mámy vážit a také pocit slabosti a osamocení kterým si ten robotický kluk musel projít. Budete úplně soucítit. To co jsem v průběhu filmu cítil, bylo něco nového a nedá se to popsat, to vám moc filmů nezanechá. Je to velmi emocionální film, dokážete se úplně vžít do tohoto filmu a nejlepší na tom je, že vám to zanechá pocit podle vaších životů a myšlenek, je jen na vás jak budete vnímat tento film. Slzy se kolikrát nedají udržet. ()

Bogrant

Spielberg sa vysmieva prioritám, rád sa vracia do detských čias a necháva svoju fantáziu na voľnej nohe. To, že najzaujímavejšími sú v tomto filme medvedík Teddy, Gigolo Joe s pohybmi Freda Astaira a pozoruhodný výkon malého Osmenta mi príde dosť málo na vyššie hodnotenie. ()

nikhaj

A Ω sajens bič ! Po 20 rokoch to stale nieje zastarale. Zaklad gramotnosti utopickeho žanru vsetko co ma mat. Pribeh je hlboky naprkiek dlzke filmu sa nerozpadne. Je to ako dobre usity oblek na mieru aj s botami. Kedykolvek luxus ()

Feacher

Hodně zajímavý film, po dokoukani mě přemohl takový zvláštní pocit, což je přesně to, co by měl správný film způsobit. Celou dobu filmu jsem se bál jediné věci, aby se Teddymu nic nestalo a nikde ho neztratili, protože to byla nejuzasnejsi postava.. a hle jak důležitá... Musím ale uznat, že občas mě to přišlo takové podivně nudné a dlouhé, ale to bude stylem filmu.. něco jako 2001:Vesmírná odysea. Nicméně líbilo se mi, že má film nějaké to vnitřní poselství a filosofii, kterou vždycky uvítám.. 80% ()

Malcolm337

Film který ve mě tehdy jako dítěti zanechal extrémní pocity jsem konečně měl tu možnost po dlouhých letech znovu vidět. A byl jsme překvapen jak emocionálně silný film stále je a jaké staré pocity se ve mě znovu vyvolaly. Nicméně atmosféra filmu je velmi silná a depresivní a rozhodně to není pro každého. ()

Triginal

Nedokážu pochopit, jak někdo nevidí, jak neskutečně vizionářský ten film je..A ještě ten nádech kouzla v podobě splnění přání prostřednictvím modré víly, které se v závěru vlastně (částečně) vyplní... Za mne je to rozhodně mezník v kinematografii! ()

Baru.Class

S řádným odstupem času sem se podívala na rádoby diamant futuristické kinematografie. Spielberg = záruka kvality. Hmmm oukej. Začátek celkem cool, jakmile došlo na honičku Power Rangerů v lese, musela sem to přeskočit, to prostě moje limitní IQ hodnota nedala. Přeskočila sem ještě asi dalších 40min a rozhodně mi nic neuniklo. Konec je hodně zběsilej, plusem určitě je, že se film snaží všechno vysvětlit a nebudu kecat, konec je dost depresivní a emotivní a slzička ukápla. Nejvíc je ale Teddy! ()

BONOBON

Rozhodně nejrozporuplnější a nejpodivnější Spielbergův film. Solidní režie, pěkná hudba a hlavně herecký koncert Haleyho Joela Osmenta, jenž navzdory svému věku patří k současné herecké elitě. A tady chvála končí. Scénář nestojí za nic a obzvlášť závěrečná, nuceně slzopudná půlhodinka vyloženě naštve. ()

Patti

chaos se skvelym Teddym :) nevim nevim, muzu hodnotit jen prvni hodinku, jeste kdyz jsem byla bdela, a ta nebyla nic moc. nedomysleny sceny, prvoplanova..nevim...jako neurazi to, je to pjekne natocenys, ale jinak nic moc. ()

ado7

Slzopudný, trochu temný film. PS: osobne by som robota domov nebral, vsak na deťoch je najkrajšia práve tá ich "neposlušnosť" - nie?? ()

Appleby

pobavil mě uživatel gouryella , když napsal, že sci-fi není Spielbergův šálek kávy, zajímavej názor a více než-li zcestný řekl bych..ano možná tohle je nejslabší sci-fi kousek co natočil, ale vůbec to není špatnej film ()

Bow-Z

Tak tenhle film jsem dokoukal až napopátý. Nedokážu si to vysvětlit, ale atmosféra filmu mě uspávala (v kině bych to snad ustál, ale v posteli jsem koukal pár minut a hotovo). Teprve až napodruhý jsem si film vychutnal jako celek. Snímek je opravdu hodně sugestivní, dojemný a drsně jemný. Až budu v budoucnu trpět nespavostí, zaručeně si ho pustim. Silný 3 *. ()

Anakikin

Tohle dílo mi svého času nějak záhadně proklouzlo a tak jsem musel teď tento dluh napravit. Je třeba říci, že Spielberg prostě špatné filmy netočí a ani A.I. není výjimkou. Naopak mám pocit, že nádherným závěrem v mých očích překonal vše co jsem od něj dosud viděl. Jistě může někdo podotknout, že je to všechno vlastně americký happyend, který silou buvolí tlačí na naše city, ale pro mě osobně je to vyjádření jisté myšlenky, že stojí za to jít si za svým snem. A to i navzdory pomíjivosti a prchavosti okamžiku. A to vše podbarveno fascinující hudbou, dobrými triky a podtrženo excelentním výkonem H.J.Osmenta. Nebýt určité zbytečné rozvláčnosti a několika relativně slabších momentů, dal bych bez váhání o hvězdičku víc... ()

Firga

Pre boha, prečo tam každý vidí ufónov?! SPOILER: veď sú to takmer dokonalé bytosti, ktoré sme vytvorili my - sú to roboty, čo po zániku ľudstva pokračovali vo svojej vlastnej evolúcii. Škoda, že to vo filme nie je naznačené jasnejšie. Možno by potom viac ľudí ten film pochopilo a ocenilo. Inak pre mňa nádherná parafráza na Pinocchia, film ktorý predbehol svoju dobu. 10/10 ()

tatka1836

A.I. není, jak se mnozí mylně domnívají, Sci-Fi zábava, "Bubble Gum Show", či podobná kratochvíle. A.I. je pečlivě připravený a promyšlený film, poukazující na typicky lidskou absurditu, že člověkem "stvořený" a naprogramovaný robot je nakonec více "humánní", než skuteční, "živí", lidé, ničící sebe, životy okolo i svět. Film je, až téměř nestravitelně a mrazivě, důsledný v souvislostech. Zcela záměrně se také vyhýbá jakémukoliv hodnocení lidského konání. Vypravuje a popisuje. Smyslem je právě i to, že divák musí s dějem prožít možné konsekvence, své emoce, sám si "uvědomit", kam jsme se, jako lidé, dostali a udělat si závěr. Například, že je třeba skončit s povrchností, cynismem i lehkomyslností a začít také přemýšlet. Život přeci není vůbec jen o zábavě, ale o odpovědnosti a všedním hrdinství. Je nejvyšší čas. To nám tento film chce sdělit zejména. Geniální Stanley Kubrick, který to celé připravil, věděl, velmi dobře, co dělá a proč. Trochu se jen bojím, že nám již citelně začíná chybět empatie a přirozená inteligence, zejména ta emocionální. Třeba nám to, právě takto, ta umělá alespoň připomene. Dříve či později. Pokud tedy ještě nějaké "později", ve světě čtenářů bankovních výpisů, jimž i reklama připadá zdlouhavá, vůbec může být. A.I. je film o naší současné tragické povrchnosti, trestuhodné neodpovědnosti a stále se prohlubující zbabělosti, která nás, při pověstné racionalitě a houževnatosti, přivede k naplnění naší potřeby "přenést" i zbytky "nepohodlných emocí" na stroje a nezatěžovat se zbytečnostmi, jež nám brání být "dokonalým strojem". Velmi se obávám, že k tomu neodvratně směřujeme. Varování odmítáme a stále více se tak přibližujeme k naplnění "svého osudu". Paradoxní svět, v němž lidé ničí stroje, závidíc jim dokonalost, kterou je stroj bez váhání ochoten vyměnit za lidskost, je jednou z možných verzi tohoto osudu. ()

Barquero

Původně to byl Kubrickův záměr natočit tohle dílko, ale technologická nemožnost doby dala za své. Zpracování přenechal Spielbergovi a ten se ho ujal po svém. Osment jako dítě hrál na výbornou a obávám se, že jeho kariéra byla na vrcholu (v dětském věku), tak jako u Shirley Temple-Black. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

13.03.2022

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)