Dobrý voják Švejk

• Slovensko Dobrý vojak Švejk (více)
TV spot

Scénář:

Karel Steklý

Hudba:

Jan Seidel

Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš, Božena Havlíčková, Felix le Breux, Libuše Bokrová (více)

Nejznámější filmová adaptace satirického románu Jaroslava Haška v sobě spojuje nadčasový lidový humor a břitkou ironii, jež necílí zdaleka jen na nesmyslnost válečné mašinerie. Svérázného hrdinu, který se pro horlivé plnění příkazů nadřízených stává pohromou pro své okolí, ztvárnil ve filmu, vizuálně inspirovaném knižními ilustracemi Josefa Lady, nezapomenutelný Rudolf Hrušínský. (NFA)

Biopler

Problém je v tom, že tento knižný príbeh ide ťažko dať na plátno. Zatiaľčo kniha vás zaujme a rozosmeje, snímok až tak nesršal vtipom a aj absurdné scény neboli podané ako v knihe. A samotný Hrušínský sa hoci stavbou tela podobá na Švejka, ale hral ho podla mňa teatrálne. ()

PEZ

Rudolf Hrusinsky genialny. Proste nefalsovany Svejk. Prva polovica ma bavila, absurdny humor len tak srsal, objavili sa dobre narazky na historiu (zaciatok 1. svetovej vojny). Pre mna sa to zlomilo v polovici, kedy zacal byt Svejk obsluhovacom, odvtedy mi to prislo ako natahovanie, aj humoru bolo menej, resp. mi uz dane sceny naprisli nejako vtipne (akurat Kopeckeho postava bola zahrana tiez bravurne). Takze celkovo fajn, Hrusinsky super, zdravy sedliacky rozum a nenapodobitelny Svejk. Nic viac, nic menej. ()

Haide

Přiznávám se že knihu jsem nikdy nečetla a ač mě Švejk, jako takový nikdy nezaujal, Hrušínský je v této roli tak úžasný, že ta jeho typická česká pitomoučkost je naprosto uvěřitelná a přirozená. Příjemná komedie. ()

PavelZava

Švejk je prostě Švejk a filmový Švejk je prostě navždy Rudolf Hrušínský. Na rozdíl od všech jiných z pracování je toto nejvíce podobné obrázkům Josefa Lady a dost věrně se drží románové předlohy ! ()

tranquill

Nezapomenutelná exhibice Rudolfa Hrušínského v roli Švejka. Kouzelnými dialogy je prošpikován celý film. A v tom je vidět i síla Haškovy předlohy, která je celosvětově známa. ()

Ozzy2

Haškovu knihu jsem přečetl snad pětkrát.Nám to naštěstí ve škole nezprotivili,nám rvali ve škole do hlav samé sovětské srágory a to mi zhnusit nemohli,to jsem měl dokonale zhnusené díky výchově rodičů a prarodičů. Film Karla Steklého je naprosto výjímečná záležitost,je to jeden z mála filmů,které nevynechám v předsilvestrovském období nikdy a stále mám pocit,že ho vidím poprvé. Jasných pět hvězd,nestárnoucí klasika, s plejádou herců,kterým se v těchto dobách právem říkalo Mistře! Najděte mi dnes jednoho,jediného českého "herce",který by si toto oslovení zasloužil. ()

chrispe

Musím se přiznat, že jsem se Švejkovi vyhýbala jak v literální, tak ve zfilmované podobě. A včera jsem to (díky tomu, že nebylo co dělat) konečně alespoň shlédla a byla jsem celkem příjemně překvapená. Švejk v podání pana Hrušínského pro mě není nijak zvlášť sympatická, nebo líbivá postava... ale rozhodně zajímavá a já se bavila hlavně vynikajícím Kopeckým a Benešem. ()

Torgal

Absolútna (a zaslúžená) koncoročná klasika. Taký blb ako Švejk nemá na svete obdoby a v kombinácii s jeho nezdolným elánom je to zaručený recept na dobrú náladu. 9-/10 ()

Razzor_82

"Pane obelajtnant, to bude nádhera, až oba padneme za císaře pána a jeho rodinu." Satiricko-humorný herecký koncert mistra Jana Hrušínského podle Haškovy předlohy. Jeho excelentní vžití to téhle ikonické role už nikdo nikdy nepřekoná. Mraky vtipných hlášek, které se vryjí do mysli. Ta hra Švejka na blbečka je prostě geniální. Nesmím zapomenout na báječně zahrané vedlejší postavy. Mé oblíbené jsou agent Bretschneider, Palivec a feldkurát Katz . 10/10 ()

Titus

Neměl jsem vůbec důvod se zde smát. Jediné, co mohu hodnotit je švejkkovský vzhled Hrušínského - ten se opravdu povedl. ()

Solly

Určitě je to nejlepší adaptace slavné knihy Jaroslava Haška s plejádou vynikajících hvězd českého filmu. Všemu však vévodí dokonalý výkon Rudolfa Hrušínského. ()

truhlik

Naprosto úžasné zpracování románu od Jaroslava Haška. Bohužel musím konstatovat, že kniha byla lepší než film, i když nejsem velkým příznivcem literatury. Rudolf Hrušínský je naprosto dokonalý a nezapomenutelný, přesně vystihuje Švejka tak jak jsem si ho představoval při čtení. ()

depp

Švejk jako knížka i jako film je jedno z mála uměleckých děl, které ve mě vzbuzují hrdost na to že jsem Čech. Tím ani náhodou nekritizuji stav české kultury, ale Švejk je prostě něco, co máme jenom my. ()

Theker

Tento film, nech hovorí kto chce - čo chce, môžem v pohode prirovnať ku Krstnému otcovi. Obidva filmy urobili z románových vymyslených postáv nesmrtelné a zaistili slávu svojim filmovým predstaviteľom. Keď Lada kreslil pôvodného Švejka - podľa návrhu a predstavy samotného Haška - bol to malý chudý nevýrazný vojačik. Chvalabohu, že Lada sa po Haškovej smrti inšpiroval práve ním samotným a tak sa Švejk postavou ponáša na svojho literárneho otca. Takisto nemohol Lada tušiť, že sa do Švejka presne trafí Hrušínský a feldkurátovi Katzovi akoby z oka vypadol famózny Miloš Kopecký. Päť hviezdičiek je málo. ()