Takoví normální zabijáci

• USA Natural Born Killers (více)
USA, 1994, 118 min (Director's Cut: 122 min, Alternativní 114 min)

Woody Harrelson a Juliette Lewisová jsou dva mladí sérioví vrazi, kteří se stali miláčky bulváru díky senzacechtivým médiím v čele s Robertem Downeym Jr. Tisk informuje o vražedném řádění manželů, které si vyžádalo 52 životů... Režisér Oliver Stone namířil příběh milenecké dvojice amorálních zabijáků, kteří milují vraždění stejně jako jeden druhého, proti soudobé pop-kultuře, fascinované jakýmkoliv projevem zla. Autorem námětu tohoto kriminální dramatu je Quentin Tarantino. Inspirací pro brilantně šokující snímek Takoví normální zabijáci byla divácká obliba reportáží a rozhovorů s masovými vrahy, z nichž se působením televizního média staly slavné a někdy i oblíbené osobnosti. V tomto prostředí paradoxně sláva podněcuje touhu po krvi, bulvární novináři stoupají stále výš a celému národu připadají vraždy zábavné. Zatímco Tarantino ve svých vlastních filmech tyto jevy rád provokativně paroduje, Stone se pokouší o krutě angažovanou a zároveň atraktivní výpověď o iracionalitě násilí v moderním světě. (Cinemax)

klokyn

Ed Wood vkladal do svojich filmov nelogické zábery, ktoré sa svojím spôsobom do filmu vôbec nehodili. Je považovaný za najhoršieho režiséra, aký tu kedy bol. Tento film tu má hodnotenie 75% a je nelogických vsuviek plný. Pochopíte to? ---- Inak to film nie je zlý, aj keď Vás núti držať palce dvom zvráteným zabijakom. Niektoré scény sú perfektné (celá časť vo väzení je super), iné sú nudné a šialené (časť u indiána). ()

Chosé85

Oliver Stone měl a stále má tendenci se navážet do myšlení lidí, systému a názorů. Tady si vzal na mušku vrahy a média. A daří se mu to vývorně. Doslova glorifikace násilí, které tu představuje zamilovaná dvojice Mickey (Woody Harrelson) a Mallory. Duo, které zabije kohokoliv a kdekoliv i bez nejmenšího důvodu a lidé jim fandí! Protože kdyby byli někdy zabijáky, tak jedině jako tato nezničitelná dvojice. A druhou složku představují média, která tyto individua potřebují ke svému přežití (Robert Downey Jr.). Film nacpaný známými tvářemi a film, který občas už překračuje míru únosnosti. Opravdu snímek, který si nebere servítky.... ()

Kratoc

Oliver Stone prostě umí. Byť ze začátku působí vše poměrně zmateně (hlavně střih), tak postupně se vám vše dostane pod kůži a vy si tuhle klasiku nejklasičtější začnete užívat jako jízdu na horské dráze. Jenom s tím rozdílem, že tady se sviští pořád z kopce a to pořádně. Tento film nelze brát úplně vážně a i srovnání třeba s Tarantinem není dle mého úplně na místě. Stone vtiskl tomuto filmu trochu jinou tvář, než na jakou jsme u něj zvyklí. Ale to neznamená, že je něco špatně! Naopak. Film jsem viděl několikrát ve víceletém odstupu a zatím jsem nenašel důvod, proč by se mi nelíbil. Satira sice drsná, ale pořád jenom satira a pokud na to takhle nahlížíte, tak se filmem nudit určitě nebudete. ()

JK-Stinger

Wow, romantika podle Tarantina ve Stoneově režii. Něco takového jsem opravdu nečekal a i když jsem si po první hodině filmu připadal tak nějak zmateně a lehce znuděně, jsem rád, že jsem vydržel, protože to co se rozjelo po scéně s chřestýši rozhodně stálo za to. Harrelson a Lewisová jsou v ústředních rolích naprosto dokonalí a tak charismatičtí, že ač jsou to prostí zabijáci, musíte je milovat. Když jim pak začne ještě sekundovat Robert Downey Jr., dostáváme se k naprosto famóznímu finále. V neposlední řadě bych se rád zmínil také o sountracku, složeném ze spousty známých melodií, pro mě v čele s Patty Smith. Po všech těch superlativech možná bude trochu divné, že nakonec nedám plné hodnocení, ale jedna věc, která mi fakt vadila, byly ty šíleně přehnané psycho-prostřihy, které provázejí celý film. Přeci jen bych asi raději viděl některý z hlubokomyslných tarantinovských dialogů, než tuto Stoneovu "featurku". ()

Tochal

Nejlepší Tarantinův film – možná proto, že od Tarantina až tak úplně není. Snad nejnápaditější režie, jakou jsem kdy viděl. Herecké výkony na hranici smrtelné vážnosti a bizarní cirkusácké parodie. Poselství a ukrutná zábava v jednom. Grandiózní hudba. Takový normální film, no. ()

Stanley619

První polovina ve stylu road movie mě trochu nudila a hodnotil bych to tak na 2,5*, ale druhá polovina byla naprosto jiná podívaná. Interview mezi Wooddy Harrelsonem a Robertem Downeym Jr. byl ukázkou dvou dokonalých hereckých výkonů. To by bylo za 5*. Dále ten útěk z vězení a následná vzpoura doplněná T. L. Jonesem byla taky úžasná. Závěrem jsem čekal spíš něco ve stylu Bonnie a Clyde, ale i tak jsem byl spokojen. 75% ()

Jaroslaf

Asi milion střihů, milion barevných filtrů a milion satir na satiru v satiře, které vás začnou nudit už tak v dvacáté minutě, nekonečné vraždění, kterým se inspirovala dobrá stovka lidí v reálném světě....Přátelé nabízí se jediné slovo - debilita. (Kterou trošičku zachraňuje tehdy ještě obtloustlý Robert Downey Jr.) ()

Klajnik

Když na to teď vzpomínám, přišlo mi že v mnoho částí filmu nemá větší význam, čímž se průběh děje stává pokulhávajícím. Demonstruji to na přepisu jedné části filmu: Zabijákům dojde benzín vprostřed pouště, ale narazí na indiána, který palivo možná má. Indián prý na Mickeyho čekal, jelikož se mu před 10 lety zdálo o démonovi. nechá ho u sebe přespat, čímž se ohrozí, ačkoliv přišel o ženu a měl by tu být pro svého malého syna. Mickey indiána omylem zastřelí ze spánku, čímž vznikne hádka s Mallory, která uteče ven, kde jsou z neznámého důvodu na každym kroku chřestýši. Oba jsou uštknuti, ale podaří se jim dojet do města, kde v supermarketu hledaj protijed. Tam jsou chyceni policií a přesunuti do vězení, kde probíhá poslední aktu filmu. Nevadilo by mi, že film nemá výraznější příběhovej oblouk. klidně bych se díval jen na to, jak dva magoři brázdí Amerikou a zabijí, kdyby průběh jednotlivých pasáží byl obsahově pestrej nebo dialogově vypiplanější. Většinou se však nic moc nestane. Kupříkladu Mallory, která tak miluje Mickeyho, se nastaví nějakému týpkovi u benzínky. Ten na to přistoupí a snaží se ji ojet, ale na si to rozmyslí ještě než ho do ní strčí a zastřelí ho. Nepřišlo mi to dostatečně uspokojivé/výživné (jistě by toho šlo vysekat víc) a teď snad nejsem jediný, komu to při bližším zkoumání přijde plytké a nudné. Takové to je, ač to tvůrce zastírá rychlým střihem, střídáním barevných filtrů. Uznávám, že občas se nějakej záběr docela povede. Občas to vypadá docela sexy a prostě punk a celé je to tak crazy, avšak nedokážu se zbavit dojmu, že je to levný a obsahově špatný. Výjimkou je sitcomová pasáž z Malloryina domu. Jediná scéna, u které jsem se skvěle bavil. Kéž by to celé bylo jen o tom úchylném fotrovi. Mimo to je to ale bída. Nedivím se, že pod tím Tarantino nechtěl být podepsán. Jeho dialogy bývají brilantní a scény, které napíše, bývají bravurně vygradované. Není mi tedy zatěžko uvěřit, že byl nasranej, když viděl, do jaký břečky to Stone nechal přepsat. Myslím, že jinak bych tu měl skvělej film. ()

Lukoye

T. L. Jones je tady naprosto jasně lepší než v Uprchlkovi. Jeho postava ředitele věznice Mc Laskyho je prostě dokonalá, jeho lišácký knírek, samolibej úsměv a naprosto magorskej mozek z něj dělaj jednu z mých vůbec nejoblíbenějších postav. Kdyby v Americe nebyly takový puritáni, samozřejmě falešní, jak naprosto dokonale tento film ukázal, a neodsodili tenhle film, tak T. L. Jones by za tu postavu určitě měl dostat oskara. O tom jsem přesvědčenej. Parádní prostřihy na ty démony, když jsem to viděl poprvé, tak mi hnedka zkraje vypadla čelist směrem dolu, a já na celej film zůstal koukat s otevřenou hubou, úplně mimo. Je to dokonalá koláž, perfektně natočená, scény vězenský vzpoury nemají chybu. Největší nářez. Pět hvězd je málo. PS: Vůbec bych se nedivil, kdyby amíci nepochopily že jde o satiru. Mám dokonce pocit, že Stone za to byl v některém státě USA odsouzenej, a k nám do Evropy dorazila okleštěná verze o několik scén. ()

Elgin

Pan Oliver Stone je jeden vynimocny reziser a mal by sa drzat toho co mu naozaj ide - tvorenie eposov z americkej historie. Toto bol krok uplne vedla a vobec nechapem tie masy spolukomentatorov - to mal byt vtip? Po zakupeni DVDcka som ho s rychlostov blesku ihned odniesol do bazaru. Totalne katastrofa ktora ma 4 krat odradila- ani akcny, ani krimi, ani romanticky, ani komodia. 5% ()

isla

Tak si vravim,ze stonea nemam rada.ak chcel upozornit na nasilie, isto sa mu to nepodarilo tak,ako by to bolo prijatelne.v porovnani s takym elephantom gusa van santa,ktory dokaze zasiahnut,straca bodyna vsetkych frontoch.velkym tahakom filmu je prave strih.obcasna klipovitost,patos a hra s farbami dodava potrebny satiricky nadych.pre mna je tento film hlavne uzasna lovestory,preto davam celkom slusne hodnotenie.mickey a mallory su snad ten najkrajsi par,aky som videla,co na tom,ze namiesto bowlingu maju za hobby strielanie ludi.woody harrelson v tomto filme len potvrdzuje,ze jeho gumeny ksicht zahra snad hocico a ja ho za to milujem.juliette lewis tiez nechybaju protipolne ulohy,na inu lasku sa zabudnut neda,tym menej,ked si teraz tu inu lasku zahrala zas,ale opet inac. ()

Brasi

Už je to nějaká doba, co jsem si s filmem naposledy takhle rozuměl. Až skoro začínám mít strach, jestli taky nejsem sociopat s kriminálními sklony beztrestně běhající po světě. :) ()

Petrus1

Neviděla sem to snad deset let a pamatovala si z toho akorát základní kostru. Úplně mi vypadlo z paměti, že tam taky hraje R. Downey Jr. a T.L. Jones. No a taky sem zjistila, že v tom příběhu má prsty Tarantino. Tak to už mě teda nepřekvapuje vůbec a ledaco to vysvětluje, že! :-) Taky nutno dodat, že si s tím Oliver poradil dobře. Oceňuji zejména kameru a různé pojetí (čb, jedna barva, animace, amatérská kamera,…) Všechno to vypadá jako jedna velká jízda a vraždění a zneužívání se dá v podstatě natočit i veselým způsobem. Což je taky nářez. :-) Fascinace masovýma vrahama je ve světě asi běžnou záležitostí (ať to působí jakoli zvráceně a šíleně). Musím přiznat, že mě tito vrazi dostávají taktéž, ale týká se to pouze těch filmových, kteří si se svou obětí dokáží vyhrát a vraždu vymazlit do detailů. Mickey a Mallory se s tím ale nijak zvlášť nepářou. A proč taky, že? Vždyť to jsou vlastně jen Takoví normální zabijáci… Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete ()

Saur.us

(Viděno v DC) Stonova vzpoura proti přehnané honbě medií za násilým a zároveň pokřivený i když pravdivý pohled na moderní společnost stejně jako na tu nejzákladnější lidskou přirozenost. Bizardní záležitost s mnoha naprosto úchylnými prvky, která opravdu není jen povrchní krvelačnost ale hlavně filozofické zamyšlení. Celé zabalené do absolutně šíleného hávu, kde střih letí rychlostí blesku mezi barevnými filtry, černobílou a dokonce animem, kameraman žere LSD, leze po zdi a točí dvěma kamerama najednou. Herecké výkony drží ráz filmu, postavy jsou stejně šílené a zvrhlé jako celá tahle filmová divočina. Například T.Lee Jones je naprosto geniálně šílený ředitel věznice. Tenhle film je absolutní jízda, truhlice nápadů, vzpoura. ()

PanPes

Zkoušel jsem to - věřte, že opravdu zkoušel... Ač miluji všemožné druhy zvrhlostí a násilí - tohle mě zanechalo znuděně chladným. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore