Takoví normální zabijáci

• USA Natural Born Killers (více)
USA, 1994, 118 min (Director's Cut: 122 min, Alternativní 114 min)

Woody Harrelson a Juliette Lewisová jsou dva mladí sérioví vrazi, kteří se stali miláčky bulváru díky senzacechtivým médiím v čele s Robertem Downeym Jr. Tisk informuje o vražedném řádění manželů, které si vyžádalo 52 životů... Režisér Oliver Stone namířil příběh milenecké dvojice amorálních zabijáků, kteří milují vraždění stejně jako jeden druhého, proti soudobé pop-kultuře, fascinované jakýmkoliv projevem zla. Autorem námětu tohoto kriminální dramatu je Quentin Tarantino. Inspirací pro brilantně šokující snímek Takoví normální zabijáci byla divácká obliba reportáží a rozhovorů s masovými vrahy, z nichž se působením televizního média staly slavné a někdy i oblíbené osobnosti. V tomto prostředí paradoxně sláva podněcuje touhu po krvi, bulvární novináři stoupají stále výš a celému národu připadají vraždy zábavné. Zatímco Tarantino ve svých vlastních filmech tyto jevy rád provokativně paroduje, Stone se pokouší o krutě angažovanou a zároveň atraktivní výpověď o iracionalitě násilí v moderním světě. (Cinemax)

Ivi.Stewie

Brutálny film plný krvi a dialógov, na ktorého konci sa zbláznil aj sám Robert Downey Jr, ktorý sa mimochodom postaral o hviezdičku naviac... Mickey a Mallory hlásali, že v každom z nás je démon, preto svoje činy neľutovali. Bolo to 118 minút čistej lásky skrytej v hustej hmle čistého násilia. ****+ ()

HEED

Odmítám hodnotit film, který prosazuje vraždu a pohled na ni, jako nějaký druh osvobození od denních realit. Komentář si ale zaslouží. Jako film si mě nezískal natolik, abych jej shlédnul najednou. Zato si ale udržel mou pozornost a zvědavost, jak že to vlastně dopadne. Všechno vypadá tak skutečně. Násilné chování hlavních padouchů, jejich teorie a principy magorských rozměrů. Ti tzv. antihrdinové jsou schopní udělat cokoliv pro své zájmy. Nedělám si iluze že něco takového může být jen ve filmu. Magorů se stejným úmyslem přibývá i ve skutečném světě. Rozhodně patří mezi nejnebezpečnější filmy světové kinematografie. Je to snad vůbec první film, který jsem viděl, a po zhlédnutí jsem neměl ten pocit, že se jedná pouze o film, tady to bylo myšleno dost vážně. ()

lucky.loo

Správná ujeťárna, protkaná anime a různejma dalšíma efektama. Je vidět že se kluci scénáristi ani Oliver i celá herecká crew nenudili. Herecké výkony správně komediálně přehrané. Dějově slabší, ale co bysme od téhle látky jiného chtěli. Slabší 4 hvězdy. Hodnocení 79% ()

subic

Poprvé jsem viděl jako náctiletý při premiéře v kině. Teď s odstupem času už jsem to nesledoval z daleka s takovým zaujetím jako kdysi, nyní bych dal 3 hvězdy, stojí za to však zmínit herecký výkon Tommy Lee Jonse jako šéfa věznice, proto 3 a 3/4, takže dávám 4. ()

kubilov

Scénář, na jehož počátcích stál samotný Božský Quentin, režie a kamera, které bych dokázal popsal jen snad jako zběsile skvělé, protože všechny ty možné technické hrátky, natáčení obrazu, prostřihy, změna barev, zpomalování, do toho různé animace... no k surrealistickému a experimentálnímu filmu to daleko nemá. Právě ten surrealismus je obrovskou výhodou, jelikož je tak násilí ve filmu zobrazované tak nějak cynicky vtipn, avšak poselství je předloženo tak, že si ho nevšimne snad jen idiot. Životní příběh Mickeyho a Mallory mě chytnul hned na začátku a svým takřka absurdním způsobem mě bavil po celou dobu filmu. Strašně mě bavil Woody Harrelson a Robert Downey, ti to ještě o kus zvedaj. Unikátní multižánrovost, stylizace a zajímavý materiál pro teoretiky médií. Na druhé pozretí zvedám hodnocení na maximum. ()

Boulderman

Odsuzování médií ve formě téměř jako v pomeranči. Téměř jako v pomeranči. Zkoušel jsem to vidět asi 3x, ale teprve na čtrvtý jsem překonal dál než úvodní titulky. No a nakonec... mě to moc nenadchlo. ()

M_i_0 odpad!

45 min., chcel som, ale viac sa proste neda. A lutujem hodnotiacich, co dali viac ako(budem tolerantny) 3*... ()

Guran

Quentin Tarantino mě začíná s*át svými přihlouplými nápady, jako je tahle blbost, Pulp Fiction nebo Nespoutaný Django. Tenhle film je nuda nesmysl dohromady. Četli jste si, jak Tarantino nadával režisérovi Oliveru Stoneovi? Jestli ne, tak jděte na CSFD a uvidíte sami. Tarantino je pošahanej magor, kterej si vůbec nezaslouží slávu, ani oskary. Za to, co předvádí by měl hnít někde s bezdomovcema, tohleto totiž není normální! Snímek některé lidi dokonce zblbnul, jako ty dva vrahy na škole Columbine! Stone mě tedy naštval totálně, že bere režii do takovýdle kraviny a o Tarantinovi jsem se již zmínil. Film totiž nemá děj a to je ten hlavní kámen úrazu. Jenom se zde hloupě vraždí. Pak způsob, jakým je film točený mě zaráží nejvíc. Černobílých záběrů + barevných záběrů se nezbavíte. Budete na film koukat barevně a najednou se zabarví do černobíla a takhle to jde celý film. Nejvíce z herců mi zde vadila Lewisová, její role mi přišla trapná a dost mi zde vadila a Harrelson je trošku magor, ale v dobrým slova smyslu. Ten prostě ví, jak zahrát lumpy, nebo pošahance. ()

Hawaj

Trochu zmatek a jakmile tam vrzli to indiánský blouznění tak už to stálo za prd. Jedinej Rodney Dangerfield jim natrh zadel :) ()

iz67

Dost mě to nebavilo, a to jsem na to, že Stone je totální blb, vůbec nemyslel. Nevim, jestli reálné pojetí role obou zabijáků a vysoká stylizace novináře a šéfa věznice byl cíl, ale dost mě to rusilo. Asi hlavně to pojetí hl postav mi nevědělo... ()

mrclTV

Myslel som si, že som to dnes so svojím obľúbeným kokteilom drog prehnal, ale nie, to som len pozeral Natural Born Killers. Neskutočný úlet, ktorý krkolomne balansuje medzi totálnou blbosťou, nevkusným gýčom a úderným satirickým výsmechom médií so sklonom k obdivu násilia a všetko to napumpuje až do absurdnej úrovne. Vo výsledku tak film vyzerá len ako úchylný experimentálny guláš. Ale je lacnejší ako drogy :D (a rozhovor vo väzení mal gule) ()

johnny01

Příběh není špatný, ale zjevně ty úpravy byly k horšímu - podivné, roztřesené a amatérské záběry, do toho nějaké animace a záběry zvířat - celkově nic moc. ()

horor2

Mickey a Mallory jsou dokonalý pár, který je tak trochu zvrácený. Jo a jsou trochu brutální. Krvavý skvost, který se snaží poukázat na společnost coby zblitek, který chce vyvařit snad ze všeho a neštítí se ničeho. Iron Man Downey mohl tušit, že se stane legendou a článkem vyprávění :-D Hodně drsný film. Možná, že všem nesedne, ale takový Oliver Kámen je :-) ()

cinema_cz

Celý film je bizarním ohňostrojem nápadů - režisér Oliver Stone střídá černobílý a barevný materiál s různou hustotou zrna, některé záběry natáčí jakoby televizní technikou, často používá stylizovanou kreslenou zkratku a novým způsobem využívá zadní projekci... To vše je brilantní sestříháno do kompaktního celku, který atraktivním způsobem vypráví příběh a současně reflektuje pocity a emoce jednajících postav. Takoví normální zabijáci jsou laciné amorální gesto v oslnivém formálním provedení. Stone se křečovitě snaží naplnit pověst kontroverzního "umělce" a dostát domnělé povinnosti muže, který je "svědomím" Ameriky. Film se paradoxně stal výraznou a nepřehlédnutelnou součástí jevu, který se Stone snažil kritizovat. Tomáš Hoffman ()

JosefTomas

Popravdě, nechápu, jaké poselství tento film měl mít. Možná, "zabíjej všechny jen tak a stejně tě nikdo nechytne" nebo "Zabíjení je švanda, tak seber pistoli a postřílej koho můžeš". Ne, tady fakt nevidím pozitivum příběhu, docela mě zajímá, co s tím měl v plánu Tarantino, ale popravdě, ani vzdáleně se mu to nepodobá. To už raději tu Pravdivou romanci, tam alespoň jsem fandil hlavním hrdinům, přestože to nebyli žádní klaďasové. Tady koukáte 2 hodiny na pár psychopatů, kteří vystřílí cokoliv a nic jim není svaté. Možná jen oni. Ale pokud film vznikl, aby na násilí upozornil, tak to je teda ale dost debilně natočené. Nakonec ale nějaké pozitivum. Finále je opravdu komorně velkolepé a dialogy (hlavně ten mezi Downeym a Harrelsonem) fantastické. Celková stylizace ale působí nudně a ani tolik střihů nedokáže posouvat děj tak kupředu, aby se divák ze začátku nenudil. Za mě 60% ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore