Asi jsm očekávala příliš mnoho od filmu nominovaného na Oscara a teď už chápu, že neměl šanci. Příběhu jsem vůbec nevěřila, Aňa je sice skvělá herečka, ale přesto mě její postava nepřesvědčila, že by se mohla zamilovat do člověka, kterého od začátku nesnášela (navíc ten dialekt byl u něj strašný ). Příběhy vedlejších postav byly málo vykreslené, konec byl vyloženě přehnaný. Maximálně lepší 3*.(10.7.2005)

Stejný dojem jako z Tmavomodrého světa. Budeme-li se držet dvojího metru, můžeme obdivovat, že "na český film" je tu všechno větší, výpravnější, dramatičtější. Ale jinak nezbývá než konstatovat, že jsme viděli další z řady tříhvězdičkových filmů, jaké se nemusejí stydět před zahraniční konfrontací, ale samy o sobě ničím nevynikají. To nemyslím nijak zle, jen na mě víc působí komornější filmy. 60%(1.11.2006)

Film Želary......očekával jsem silný příběh dramatických let válečných......vše vyznělo obstojně, důstojně, profesionálně, ale jaksi jakoby řečeno z prken divadla. Některé pasáže jsou vyloženě odříkávány takovou divadelní češtinou, že si doopravdy myslíte, že sedíte v Mahenovi. Jako plus filmu oceňuji silně přebarvené záběry krajiny.“(27.6.2004)

Vynikající český film z dob nacistické okupace. Film Želary mě naprosto pohltil už od první minuty! To je tak vynikající příběh, kdy krásná žena se musí provdat za (pro ní) netvora, vydláka. A po čase pochopí že našla tu pravou lásku na kterou člověk čeká celí život. Aňa Geislerová mě jen utvrdila v tom, jak úžasná je to herečka a už se ani náhodou nebojím říct, že z českých je pro mě tou nej! Kdo mě ovšem hodně překvapil byl György Cserhalmi. Kdo by to byl čekal, že (pro mě) úplně neznámý herec s tak záludným jménem bude tak ... skvělý! Je charismatický, milý, hodný a přitom mužný a drsný.. Prostě úžasně zahrál proměnu z netvora (vydláka) na milujícího prince. Romantické i vtipné scény střídaly krvavé a smutné, při nichž mi běhal mráz po zádech. Nejvíc mě zasáhla scéna kdy osvobozující Rudá armáda se změnila v krvavou hordu vyvrhelů. Obdivuji tvůrce že se nebáli ukázat našim bývalým komunistům že Rudá armáda nás nepřišla osvobodil ale obsadit. Tenhle film mě vážně nenechal ani na chvíli v klidu a to je přesně to, co od dobrého snímku očekávám.. Pro mě jednoznačně jeden z nejlepších českých filmů, co jsem kdy viděl.(18.7.2015)

Věděl jsem, že se jedná o jeden z nejoceňovanějších filmů poslední doby, přesto jsem od něj nic velkého neočekával. Čekal jsem myšlenkově náročné ubíjející drama o mezilidských vztazích. Které se v podstatě koná, ale stravitelnou a přitažlivou formou, i pro mne - adolescenta. Elitní obsazení nejen českých herců, nádherné exteriéry a silný příběh ze silného historického období... 90%(25.10.2009)

• - Natáčení probíhalo od března 2002 do května 2003 na Slovensku v oblasti kysuckého skanzenu Vychylovka a v obci Zázrivá na Orave. Nezvykle dlouhá doba filmování byla důsledkem potřeby získat záběry ze všech ročních období. (morgos)

• - Údajne si režisér do hlavnej mužskej úlohy vybral Gyorgyho Cserhalmiho na základe jeho "neopozeranej a drsnej tváre, v ktorej sa však odzrkadľovala detská duša". Tiež vraj vyhlásil, že je na túto rolu možno až príliš pekný. (Marina111)

• - Tvůrci filmu točili se čtrnáctidenním miminkem, které jim půjčili z jednoho slovenského kojeneckého ústavu. Tehdy to ještě bylo možné, dnes už je něco takového zakázáno. (dopita)