Krásný film. Při každém dalším zhlédnutí se mi líbí víc než předtím. Herecké obsazení a hlavně výkony byly výborné, stejně tak hudba, krásná příroda, chvíli mrazivá, chvíli pohodová atmosféra, pravdivé postřehy z války, postupně se rozvíjející vztah mezi slečinkou z města a tvrdým, leč laskavým chlapem z horské vesničky a konec, který sice není žádný hepáč, ale divák může film vypínat s úsměvem na tváři.(25.3.2008)

Ústřední dvojice Aňa Geislerová a György Cserhalmi výborná, ale skvěle jim sekundují i Iva Bittová, nebo v dětských rolích Helenka alias Anička Věrtelářová (škoda, že od té doby nebyla vidět) a Lipka alias Tomáš Žatečka. Silný příběh zfilmovaný podle nádherných povídek Jozova Hanule a Želary od Květy Legátové. Jen jsem si na základě popisu Květy Legátové předtavoval psa Azora trochu jinak než filmaři. Bernský salašnický pes, to mě opravdu rozesmálo. Ale i přesto výborný.(23.7.2008)

Pár much by se našlo - tenhle styl moderní české kinematografii ale celkem sedí a nebudu se tolik zlobit, jestli jí ještě nějakou dobu vydrží. Možná by neškodilo nasazovat více neokoukaných váří. Nic proti Jaroslavu Duškovi, ale začíná ho být poněkud příliš. Na druhou stranu sázka na jistotu v podobě rozkošné roličky Jana Třísky vyšla na jedničku a jeho svérázný horal byl možná i nejrázovitější a nejsympatičtější figurkou celého filmu. Na snímku je poznat, že čerpá ze silné předlohy a její potenciál nebyl rozhodně promarněn - neříkám, že by to nešlo ještě o něco lépe.(2.1.2006)

Zahrané je to dobře, po výprané stránce také dobře zvládnuté, ale celkově mě film nezaujal, asi bude možná chyba v režisérovi - že by se Trojan filmu nevěnoval s láskou, asi jo, ale především za to, že se mi to nelíbilo, může velká stopáž, kdyby měl film tak 100 minut a dělo by se toho v něm o trochu více, určitě by mě to zaujalo více, ale takhle - nic moc.(19.10.2005)

• Vitex

Technicky špatné v mnoha směrech (především nelogický zbytečný střih). Nominaci na oskara na jednu stranu chápu (válečné příběhy, zvláště ty tragické, prostě v akademii frčely, frčí a frčet budou), na druhou se skoro stydím, že byl tento snímek nominovaný. Nic proti příběhu jako takovému - ale po filmové stránce...(19.8.2006)

• - Drevenica, v ktorej hlavní hrdinovia žijú, bola rozobraná a mala očíslované jednotlivé diely, aby sa dala opäť postaviť. Interiéry sa natáčali v ateliéry, pretože vnútro drevenice bolo malé a tmavé. (Marina111)

• - Maďarští a rakouští herci György Cserhalmi, Reinhard Simonischek a Gabriela Schmoll byli do češtiny nadabováni až v postsynchronech. (funhouse)

• - Natáčení probíhalo od března 2002 do května 2003 na Slovensku v oblasti kysuckého skanzenu Vychylovka a v obci Zázrivá na Orave. Nezvykle dlouhá doba filmování byla důsledkem potřeby získat záběry ze všech ročních období. (morgos)