Po dlouhé době skvělý český film. Kromě krásné kamery (nedovedu si představit špatnou kameru v tak nádherném prostředí) a velmi pěkné hudby (na české poměry) jsou hlavním trumfem filmu herecké výkony. Nejlepší je Cserhalmi, ale slušné výkony podávají všichni. I ta Geislerová, kterou jsem dosud moc nemusel, mi tu sedí. Moc se mi líbil závěr, tato lekce z dějepisu asi některé překvapí. Základní dějová linie - vztah Hany a Jozy je doplňována příběhy dalších hrdinů z Želar a všechny tyto příběhy (a postavy) mi přišly zajímavé - nejzajímavější postavou filmu je pro mě malý Lipka.(2.10.2003)

Na pomyslném žebříčku kvality naší, tedy české porevoluční kinematografie má tenhle film hezkou stříbrnou příčku, hned za Sekalem. Dokonce i stále stejná Anča se snažila hodit něco jiného:-)(21.7.2008)

Jeden z těch filmů, u kterých si musím říkat: "Kdybych to byla já, asi by mi nebylo hej, ale jako osud nějaký filmový postavy je mi to úplně ukradený." Příběh mě neoslovil, ač na to měl 150 minut. Kdyby byl tak propracovaný jako estetická stránka filmu, to by bylo něco jiného.(6.8.2006)

Film se rozjizdi opravdu pomalu a rozhodne je nutne pretrpet prvni hodinu, pokud vas nudi. Pote zacina byt pribeh zajimavy a dokaze upoutat vzdor mdlemu scenari. Sceny s krajinkami a kozenkami jsou sice velmi pekne a ceske srdicko zaplesa, ale z filmarskeho hlediska jde uz spis o jisty druh ceskeho kyce, ktery se do urcite sorty nasich filmu vetrel. Mimoto tu jsou rozdilne herecke vykony, kde nekteri ac se sebevic snazi jakoby talentu nepobrali, jini maji zarive i nijake momenty (Geislerová) a nekterym staci k upoutani divakovi pozonosti naproste minimum v podobe par pohledu a cinu (Tříska). Kazdopadne nikde jinde jako v tomto filmu je videt urcita stagnace ceskeho filmu, ktera dle meho nazoru nastala v tomto roce. Ve vsech filmech se objevuji stale titiz herci a zacinaji tak pomalu nudit a naopak neznami herci jsou vitanou a ozdravnou zmenou... Z filmarskeho hlediska je film ale cenny jeste jinak. Cely snimek a jeho zapletka je sice velmi lehce predvidatelny, nabizi ale nekolik dulezitych ponauceni pro pristi generace vcetne zobrazeni osvobozovani bratry Sovety tak jak opravdu probihalo. Jinak ale nic moc noveho pod sluncem a celkovy dojem vyzniva na 3,5*.(1.1.2006)

Je to solídne a 4* si to určite zaslúži. Minimálne za hercov. Ale aj tak ma mrzí, že jediný Svěrák dokáže filmy zaobalovať do krásnej filmovej poetiky. Že nech sa v nich deje čokoľvek, je potešenie na ne hladieť. Práve táto hrejivosť vlažným a "televíznym" ŽELAROM chýba.(1.2.2004)

• - Natáčelo za velmi extrémního počasí. Mrazy dosáhly až 20 stupňů pod nulou, zatímco v létě se teploty vyšplhaly až na 36 stupňů. (morgos)

• - Film byl roku 2003 nominován na Oscara americké Akademie filmového umění a věd v kategorii nejlepší cizojazyčný film. Nakonec však cenu vyhrál film Invaze barbarů (2003). (JoranProvenzano)

• - Petrolejky použité ve scénách v zimní vichřici nejsou tradičními petrolejovými lampami, nýbrž jakýmisi jejich moderními napodobeninami, aby fungovaly i v tomto počasí. (JoranProvenzano)