Jan Hus

Československo, 1954, 115 min

Režie:

Otakar Vávra

Předloha:

Miloš Václav Kratochvíl (kniha), Alois Jirásek (kniha)

Kamera:

Václav Hanuš

Hudba:

Jiří Srnka

Zdeněk Štěpánek, Karel Höger, Jan Pivec, Vlasta Matulová, Ladislav Pešek, Gustav Hilmar, Vítězslav Vejražka, Václav Voska, Eduard Kohout, Bedřich Karen (více)

Praha roku 1412. Papež Jan XXIII. vyhlásil prodej odpustků, ale Pražané, poučeni kázáním mistra Jana Husa, se proti papežově nemorálnímu nařízení bouří. Hus káže v Betlémské kapli, zatímco královna Žofie ho nabádá k umírněnosti. Tovaryši Jan, Stašek a Martin jsou zatčeni u Týnského chrámu, kde společně s dalšími Pražany bránili fanatickému faráři Peklu v kázání o odpustcích. Purkmistr slíbí Husovi jejich propuštění, ale nakonec jsou všichni tři veřejně popraveni. Papež vyhlásí nad Husem klatbu, a proto je Hus nucen uchýlit se na Kozí Hrádek, kde ve svých kázáních pokračuje. Papež požádá českého krále Václava IV., aby Husa přiměl k cestě na koncil do Kostnice. Přes varování přátel se Hus do Kostnice vydá, když získá od římského a uherského krále Zikmunda glejt, který mu zaručuje bezpečnou cestu tam i zpět. V Kostnici je však uvězněn… (Česká televize)

Sid_77

Důkaz že, i se statickou kamerou se dají dělat divy. Je to sice nepřesné a dost idealistické ale pořád top české kinematografie a navíc démonickej Štěpánek! ()

darthvader77

"To je ale hodný bratříček." Dodneška nepřekonaný snímek, který mezi českými filmy nemá obdoby. Představení středověku, kostýmy a celá výprava je ve vztahu k době vzniku špičková. Herci hrajou dobře a pokud jsem měl s nějakou postavou problém, mohla za to chyba scénáře. Nikoliv představitelé jednotlivých rolí. Profesionalita, kterou Vávra předvedl je obdivuhodná, ať už jsou to dobře vygradované scény, záběry na Žižku, které jsou pomrkáváním na ty, co vědí, kam události kolem Jana Husa povedou. A i třeba závěrečné Husovi vzpomínky při pohledu na plamínek ohně splnily svůj účel. Je škoda, že v dnešní době nikdo z českých tvůrců nemá touhu a odvahu natočit něco podobného, protože velkolepých historických filmů by si naše historie zasloužila víc. Všechno, co se tomuhle filmu dá vyčíst vychází ze dvou bodů 1) Předloha Aloise Jiráska, který vždycky upřednostňuje lid před hlubším prokreslením postav a samozřejmě, Alois Jirásek byl Čech jak poleno, což se projevilo i na jeho díle a za 2) Soudruzi určitě bedlivě koukali Vávrovi přes rameno, aby dostatečně vynáchvalil prostý lid a důkladně zhnusil všechnu šlechtu a církev. Oboje se pak podepisuje na celkovém obrazu, kdy zatímco všichni Husovi příznivci, jsou výličeni jako chudáčci, jenž hrozně trpí a nebojí se položit život za pravdu, lásku a vzájemné pochopení, tak veškerá šlechta a katolická církev jsou tu bezpáteřní zmetci, kterým nejde o nic jiného než o způsobení co největšího utrpení všem chudým a bezmocným. Film hovoří o rozumu a jeho užití při rozeznávání dobra a zla, až nakonec zapomíná, že zlo a dobro bylo na všech stranách KAŽDÉ války. Ani jedno Vávra nemohl ovlivnit a tak výsledný počin je vzhledem k problematickým okolnostem to nejlepší, co mohlo ve své době v Čechách vzniknout. Určitě se tam člověk dozví i spoustu informací o schizmatu a interdiktu, což se počítá. Navíc závěrečná scéna s Janem Žižkou navnadí na další díly, ke kterým se jistě v budoucnu dostanu ()

majky19

Trilogii Jan Hus Jan Žižka a Proti všem na motivy knih Aloise Jiráska převedl na filmové plátno Otakar Vávra velmi zdařile a současně i autenticky. Podle mého soudu jsou tyto snímky pro diváka, který např. příliš nevyniká v oblasti historických faktů velmi přehledné a zcela určitě nabízejí alespoň elementární poznatky k problematice historických velikánů Jana Husa a Jana Žižky z Trocnova. Divákovi se zde představí plejáda předních českých herců, Zdeňkem Štěpánkem v hl. rolích Janů Husa a Žižky počínaje, dále Karla Högera v roli krále Václava IV., Jana Pivce v úloze Zikmunda Lucemburského nebo Ladislava Peška v roli královského obveselovače. Řekl jsem to již při hodnocení jiných filmů a řeknu to i nyní. Celá řada diskutujících má zde tendenci výhradně hanit české filmy, které vznikly v éře socialismu. Já neříkám, že všechno, co se v tomto období natočilo, bylo skvostné a že si něco tvůrci mohli třeba i odpustit. Ale na druhou stranu i v polistopadové kinematografii se vyskytly snímky, které dle mého názoru nemusely vůbec spatřit světlo světa. V každém případě na mně zanechala tato trilogie velmi kladný dojem, Zdeněk Štěpánek v hlavní úloze je naprosto nezapomenutelný a nepřekonatelný a protože ani v pozdní polistopadové éře nic lepšího v souvislosti s touto tématikou nevzniklo, hodnotím tento snímek velmi vysoko. ()

PaulCZE

Skvěle natočeno, je to v podstatě historický velkofilm světového formátu. Škoda přehrávání některých postav (např. Johanka), ale to bylo v té době spíše běžné a některých nepřesností, Jan Hus byl menší a tlustý (jak sám psal) a mladší, také politické tendence té doby se do filmu mírně promítli (navzdory tehdejším velmi tvrdým poměrům se ale nejedná o nic dramatického, některá Husova slova jsou cenzurována apod). Výprava, herci, dramatičnost, zpracování vše perfektní. ()

ostravak30

Historických filmů se natočilo více v socialismu jak dnes. Kdo ví proč. Nicméně tady pořád dokola čtu, že Jan Hus byl silně ovlivněn ideologií. Asi byl. Ovšem fakt, že kritizoval církev a poměry v ní je nepopiratelný. Prostě to dělal. A dnes by asi kritikou také nešetřil. Otakar Vávra podobné filmy umí. Dal si záležet na mnoha věcech. Je s podivem, jaké velkofilmy se natáčely v padesátých letech a šlo to. A že film musel být nákladný. Ty skvělé kulisy, kostýmy...vždyť má skoro dvě hodiny. Ale přeci jen. Lid v Kostnici stojí úplně vzadu na nějakých podstavcích, kdy dosahují do poloviny výšky domů, což mi přišlo úsměvné. Ideologie neideologie, dodnes film nebyl řádně překonán, protože pořádný historický velkofilm jsme neměli a nemáme. Tak jsem zvědav na nového Jana Žižku. ()

AgnesDee

Ano, je to prolezlý komunistickou ideologií, ale když se nad tím zamyslíte, tak z těch zlých kapitalistů (církve) se popravou třech mladých mužů stanou vlastně komunisti, a z lidu se stanou demokrati, kteří chtějí svobodu od utlačovatelů. Nevím, jestli to Vávra plánoval, ale je to hustý. ()

Pete

Hus kázal pravdu, a byl popraven, protože neodvolal. Je proto vysoce paradoxní, že ve velkofilmu o něm je tolik lží, nepřesností, a překrucování pravdy - Mistr Jan by chudák koukal. U historických filmů už jsme si na tyto praktiky tak nějak v rámci dramatizace museli zvyknout, dělají to produkce na celém světě, v tomto konkrétním případě to však nás Čechy musí opravdu bolestivě mrzet. Navíc také proto, že je to dělané po čertech dobře, výpravně, a efektivně, řemeslně se jedná o dobovou špičku své generace (už jen ty Trnkovy kostýmy!), ještě povýšenou geniálními herci (Štěpánek, Höger, a mnohé začínající legendy českého filmu). Vyprávět dějepis tendenčně tak, aby byl poplatný době, bude zkrátka vzdycky příliš lákavé, bohužel. Nenamítám nic, pokud vznikne jakási odlehčená středověká pověst například formou zábavné Noci na Karlštejně, jenže smrtelně vážně míněná Vávrova trilogie, ta jde proti všem, a ve smyslu utopie všechno všem. Jirásek nejprve realitu notně zromantizoval v duchu národního obrození, budovatelský fanatismus 50.let dodělal dílo zkázy, a tak vznikla opravdu specificky neupřímná atmosféra. Velká škoda s trpkou příchutí, přitom by stačilo trochu upravit scénář, netlačit tolik na pilu antifeudalismu a vyhroceného třídního boje, který patří až do 19.-20.století, a mohla z toho být opravdová klasika. ()

jack_scott

Vynikající díla propagandy, ja kuž to bývá, mimo totalitu většinou příliš neobstojí. Opak je na ČSFD, respektive v Čechách pravdou. Zde se propagandě daří opravdu skvěle, jak ukazuje zdejší hodnocení. Jistě, v Čechách se dařilo totalitě a herezi vždy dobře. Tent osnímek je toho krásným příkladem. Z reality zde nezůstalo vlastně kromě námětu nic. Nicméně je fakt, že se mi osobně líbil Václav v hospodě :-) To by mohlo být... A pak tedy samotný námět, protože ho kupodivu nikdo jiný nezfilmoval pokud je mi známo. Takže tu je prezentována propaganda v plné síle, proti feudalismu, náboženství, a šíleně xenofobní. Nicméně i propaganda je umění, takže dávám jednu hvězdičku za námět, a druhou za ní, jakkoliv jinak bych to viděl tak na 30%.... ()

cunicekb

Už jenom za úžasný herecký výkon Zdeňka Štěpánka bych hodnotila za 5*. Historické filmy, jsou však vždy sporné co se týče historie, však každý se přiklání k jistému názoru, k jistému proudu smýšlení. Ať je to tak či tak, film je prostě dokonalý! ()

pafka

Jen jsem chtel okem zavadit v TV a neslo to jinak, nez ze jsem to musel, i kdyz v noci, dokoukat. To je dukaz o tom, ze je to proste skutecne neobvykle drama o muzi, ktery za sve myslenky byl ochoten zemrit. Skvele natocena scena po scene. Vyrazove prostredky nekdy pochopitelne dnes jiz malo pouzivane, ale presto velmi dobre funguji. Zdenek Stepanek uzasny. Skvost! ()

DR.SZ

Otakar Vávra dal svými brzkými velkofilmy námět pro Gladiátora nebo další historické a válečné filmy dnešní doby. Coby zpracování kostýmů, scénografie a kamery snímek upoutá ke gauči. Také precizní scénář a jeho podání hlavním představitelem Jana Huse Zdeňkem Štěpánkem ohromí i dnešní publikum. Chybný je ovšem jen kladný pohled na Husa, jakožto na spasitele, ale jeho myšlenky byly občas také jenom pro sebe sám. A jak je zvykem těchto snímků (zvlášť ještě v 50. letech minulého století), ani tento se zdlouhavosti a málo vyplněnému obsahu nevyhnul. Přesto moc pana Vávry oslnit je obrovská. 80% ()

Max Q.

Takže Jan Hus. Co k tomuto film napsat. Nedávno jsem měl možnost shlédnout novou třídílnou adaptaci Jana Husa, tak snad trochu srovnání. Zatímco ten nový je možná historicky věrnější a civilnější, Vávrův Hus má něco, co Hádkovi schází - charizma. Celý film a příběh stojí na to, čemu Hus věřil a je to tady vidět. Na druhou stranu doba, ve které byl Hus točen dala filmu jistou schizofrenii - bojuje proti církvi, ale tak nějak upozaďuje, že Hus položil život právě za církev a za to, aby se očistila a žila v pravdě. Místo toho neznalý může získat pocit, Hus byl nějakým mistrem učení na vysoké škole. ()

Matamoroz

Tak myslím, že díky Vávrovi devět z deseti Čechů "ví", že Hus byl šedesátník a měl vousy. Přitom v době, kdy ho upálili měl zhruba 45 a určitě se holil, protože jako katolický kněz musel. Řemeslně je film zvládnutý na jedničku, ale je tak tendenční, že nemůžu dát víc než dvě hvězdičky. Z Husa udělali komunistu... ()

harycek

Nebudu hodnotit dobový politický podtext a historickou pravdu, ale když jsem to v mládí viděl poprvé byl to pro mne velký zážitek!! ()

Bathory – velkofilm po Československu

Bathory – velkofilm po Československu