Čínský režisér John Woo (nar. 1946) se prosadil v osmdesátých letech sérií akčních filmů (Lepší zítřek, Killer, Hard-Boiled aj.), jež mu vynesly hollywoodské angažmá. Svou zálibu v pečlivě choreograficky připravené akci a ve zpomalených scénách brutálního násilí zdařile přenesl s výrazně vyššími rozpočty do západního prostředí. Ve svém třetím americkém snímku Tváří v tvář (1997) proti sobě postavil člena protiteroristické jednotky FBI Seana Archera (John Travolta) a psychopatického zločince Castora Troye (Nicolas Cage). Jejich vzájemný souboj, jenž je živený letitou nenávistí, ozvláštňuje speciální lékařský zákrok, při němž si oba protagonisté v podstatě vymění své totožnosti. Režisér se spoléhal především na vlastní vyzkoušené postupy (např. působivá akční scéna s holuby v kostele) a také na herectví obou hlavních představitelů, kteří přesvědčivě zvládají obě polohy svých rolí. Nicolas Cage tímto titulem uzavřel volnou trilogii, v níž ztělesnil neohroženého akčního hrdinu (předtím Skála a Con Air). Není bez zajímavosti, že motiv transplantace nové tváře zločinci byl využit už před lety v českém fantastickém filmu Ztracená tvář (1965), natočeném režisérem Pavlem Hoblem podle námětu Josefa Nesvadby. (Česká televize)

Boogeyman

Opravdu příklad povedeného akčního thrilleru. Kvalitní a originální zápletka,skvělé herecké výkony dua Travolta/Cage, povedená akce. John woo takový, jak si ho pamatujeme z Hong Kongu. ()

sheen

John Woo a jeho legendární holubička:) a také perfektní dvojka protivníků Cage a Travolta ( to byl ještě ve formě), nejvíce se mi líbí originalita příběhu, výměna tváří, parádní nápad, co z toho může vzejít? jedna velká akční podívaná ()

petaspur

Chlap by neměl ztrácet svou tvář a sedm z deseti detektivů ani nedoporučuje její výměnu z bezvědomými zločinci. Detektiv Archer však na statistiky nedbá a nedlouho po operaci se s obličejem gangstera Castora, při přísně utajené misi, promenáduje po vězení. Náhle probuzený Castor však není spokojen s absencí své tváře a s drobným nátlakem na lékařský personál si nechá přišít jediný volný obličej v okolí - Archerův. Detektiv tedy hnije v base, gauner si užívá policejní moci, o výměně identit nikdo neví a akce mistra Woo může začít. ()

Stegr

80% - Krásně udělaný akční film, kde nehraje prim jen zběsilé pobíhání a vymlacování se navzájem, ale i zajímavá zápletka a velmi přesvědčivé herecké výkony. Moje výtka směřuje paradoxně právě k akčním sekvencím. Jakkoliv byly stylové, často mi přišly velmi naivní (myslím například způsob, jakým se nechávali ti či oni lehce odrovnávat) a to mi trochu kazilo celkový dojem. Kdyby se jednalo jen o bezduchou střílečku, neřeknu na to ani slovo, ale vzhledem k širokému spektru, které tenhle film obsáhl, mi to vadilo... ()

Disk

Kdyby John Woo natočil Tváří v tvář v Hongkongu a s asijskými herci, byl by to výtečný film. Hollywood Johna bohužel smetl. Ano, je tam několik zajímavých scén (přestřelka za zvuků romantické hudby) a John Travolta si svého záporáka užívá, ale co je to platné, když se pozornost upírá na příšerného a ubuleného Nicolase Cage. 7/10 ()

Aky

Co jsou platné řemeslná dokonalost a štastný počáteční nápad, když je z filmu od samého počátku zřejmé, jak je mu souzeno dopadnout. To pak sebeefektnější triky, které se snaží od předem dané pointy odpoutat pozornost, nutně po téměř dou a půl hodinách začnou nudit. ()

Cappuccino

Jeden z tých (mála) akčných filmov, ktorý má pointu a od svojich kolegov sa líši i pomerne inteligentným námetom. Face/Off začína cestou klasického akčáku typu Die Hard. To pretrváva až do zmeny identít (nechcem spoilerovať, tak poviem len takto stroho). Páči sa mi ako dal režisér priestor obom hercom na zahranie kladných i záporných rolí. ()

Ruut

Tomuhle filmu jsem se dlouho vyhýbal, protože nesnáším Nicolase Cageho a ani Travoltu nemám zrovna v lásce. Ikdyž Cage mi přišel stejně hrozný jako obvykle, tak musím jinak uznat hodně vysoké kvality Face/Off. Střílečky Johna Wooa mám nakoukané skoro všechny a i tady se mu, na dlouho naposledy, povedlo udělat kvalitní inteligentní akční film. Jenom scéna v kostele s holuby mi tentokrát vůbec nesedla. ()

S.Quentin QUALE

Nejlepší hollywoodský John Woo, takže čtverka s komparativní pátou navrch. Jeden z posledních akčních kusů, než Travolta s Cagem zmizeli v béčkových sračkách. 85% ()

Mi Nü-Chai

Skvělý rozjezd (nástup Castora Troye), nudná jízda (příšerně nesympatická postava agenta Archera mi lezla celou dobu na nervy, jeho rodina taky a o těch Wooových oblíbených zpomalených záběrech nemluvě) a odpudivý dojezd (OMGFC, ten konec!!! člověk by z něj zhluboka zvracel). ()

HAL

Nejlepší Wooův film v americe...... bohužel. Ne proto že by byl tak špatný - ve srovnání s libovolnou hollywoodskou konkurencí je to výborný akční film (s notně ujetou a dementní zápletkou, samozřejmě). Ale proto že Woo má na víc. Mnohem víc. A nejspíš už se k tomu nikdy nevrátí. 7/10 ()

misterz

Tvár toho druhého patrí u mňa k tým najlepším akčným thrillerom 90. rokov. Má to nápad, myšlienku, výborné tempo, more akcie a samozrejme aj skvelé herecké obsadenie. Duo Travolta-Cage bolo v tomto prípade neprekonateľné, dokonca tu nechýba ani trocha humoru. Koniec bol síce málinko akčne prepálený, ale to veľmi rád odpustím, pretože vyše dvoch hodín som sa bavil kráľovsky. ()

Satan

Pravý akčňák od mistra svého řemesla Johna Woo. Za největší plusy musím zmínit poněkud jiný pohled na typický akční film (prohození dobrého a zlého = totální zmatek v postavách jak hraných tak filmových). Uvědomíte si, že Cage je vlastně zlý a hodný, ale má tvář Travolty, ale toho zase nepoznávají tamti atd. Je to správně zmatené a hlavně, neskutečně stylové a Woo se vrátil k době Killera, kde je každý akční moment velice působivý a nápaditý (scénka se zrcadlem, s hudbou ve sluchátkách, věznice a samozřejmě nesmějí chybět holuby). ()

mzss1

Vynikající film s vynikajícím duem Johnem Travoltou a Nicolasem Cagem. jedná se o film, který nemá žádnou chybu. Skvělej příběh, dobře propracovaná hudba, herecké obsazení je perfektní, akce, souboje, přestřelky, vtip, drama. Lehký nádech sci-fi, kdy dojde k výměnám obličejů. Líbí se mi, že chvíli je na kladné straně Travolta a další část filmu zase Cage. Není co dodat. Hodnotím 100% = ***** ()

kingik

Co k tomu dodat. Jeden z nejpovedenějších a nejvýraznějších akčních počinů upadajícího akčního žánru. John Woo se nebál zariskovat a obsadil Cage s Travoltou do filmu nabitého strhující akcí, který nenudí ani na chvíli. Woo v té době ještě uměl režírovat. Ano, nápad o výměně ksichtů je absurdní, ale zpracování je excelentní. 100% ()

Snorlax

Celkem slušný nápad, dobře provedené akce a nezbytný závěrečný happyend, tahle směs stvořila celkem průměrný akční film. ()

Legas

Nejlepší americký film Johna Woo. Výměna obličejů je v podání obou hlavních představitulů absolutně skvělá. Nick Cage je ale v záporné roli lepší bastard. Opět se dočkáte holubů. ()

InJo

Pro mě možná vůbec nejlepší film Johna Woo, který v podstatě objevil v Travoltovi výborného záporáka (viz režisérova předchozí Operace: Zlomený šíp). Tváří v tvář představuje dokonalé propojení strhující a úchvatně natočené akční podívané a emocemi nabitého dramatického příběhu, jaký v tomto žánru nemá obdoby. Z šílené zápletky o absurdní výměně identit se podařilo vykřesat originální a výjimečný počin, v němž je vše v nevídaně silném souladu. Od postav a jejich vztahů, přes spektakulární sekvence až po nehorázně stylový hongkongský feeling. Čistá láska. 100 % ()

Sobis87

Johnovi Woo hollywoodské klima rozhodně nesvědčí a pokud je Tváří v tvář považováno za vrchol jeho západní kolaborace, je celá situace o to smutnější. Ústřední nápad záměny identity je vcelku originální (v rámci žánru), avšak v samotném příběhu není ani z poloviny využit, přičemž psychologické drama o fyzické „deformaci“ a s ní spojené deformaci psychické (ztráta identity) by mohlo být zatraceně zajímavé. Kdo by ale čekal něco takového právě od Johna Woo, že? Jeho filmy jsou především o efektní akci a Tváří v tvář není výjimkou. Té akce tu rozhodně není málo a chvílemi dokáže i nadzvednout ze židle, starším dílům mistra Woo se ale stěží vyrovná a je z ní cítit nemalá míra repetitivnosti. V dnešní době od filmu přeci jen očekávám více než jen řetězec hlučných atrakcí a pokud je film už na takovémto principu postaven, musejí být ty atrakce setsakra ohromující…zde tomu tak bohužel není. Ještě, že se hlavních partů ujali John Travolta s Nicolasem Cagem, jejichž psychopatické přehrávání na hraně parodie dokáže zabavit i v těch slabších momentech. 60% ()

John Woo remakuje svůj nejslavnější film

John Woo remakuje svůj nejslavnější film

05.05.2022

Další film ze světa monster na obzoru?

Další film ze světa monster na obzoru?

29.04.2021

Studio Legendary to s Godzillou vs. Kong překvapivě vyhrálo. Jak se ukázalo, hlad po nových blockbusterech v kinech je i navzdory stále trvající pandemii dost velký na to, aby si na sebe mohly filmy… (více)

Adam Wingard chystá vlastní verzi Tváří v tvář

Adam Wingard chystá vlastní verzi Tváří v tvář

12.02.2021

O rebootu či remaku populárního akčního snímku Tváří v tvář z roku 1997, v němž si John Travolta a Nicolas Cage vyměnili tváře a šli jeden druhému po krku, se mluví už několik let. Nyní se však zdá,… (více)

Vrcholný Nicolas Cage

Vrcholný Nicolas Cage