Reklama

Reklama

Cestující na palubě Titaniku navazují přátelské i milostné vztahy. Vzrušující plavba se ale po srážce s ledovcem promění v noční můru. Dramatizace s hvězdným obsazením. (Netflix)

Recenze (13)

FIBO 

všechny recenze uživatele

Haleův S.O.S. Titanic se jeví co do historické přesnosti jako jeden ze slabších filmů pojednávajících o katastrofě Titanicu. Snímek sám o sobě není špatný, ale neobsahuje ani jediný element, který by z něho dělal alespoň slabý nadprůměr. Herecké výkony nejsou úplně dobré, vedlejší příhěhy postav jsou zmatené, sem tam vidíme historické postavy a jejich dialogy, ale vše je takové umělé, nevěrohodné.. Dosti zásadní a hrubou chybou je to, že záběry točené na lodi, která zjevně NENÍ Titanicem, se ještě tváří tak, že se tuto skutečnost ani nesnaží zakrýt (dost mi loď svým vzhledem připomíná Queen Mary). Celý design lodi je úplně odlišný od Titanicu a toto nelze omlouvat tím, že je film starý (starší film "A night to remember" z roku 1958 alespoň klíčové paluby dokázal věrohodně replikovat, ale tento film se o to zjevně ani nepokusil a navíc vystavuje záběry, kde vidíme loď stylově zvnějšku natolik odlišnou od Titanicu, že si toho musí všimnout snad i neznalci fenoménu). Život na palubě ztvárněný na filmový pás se jeví relativně věrohodně, pár scén je podle historických údalostí, škoda jen, že je jich opravdu málo. Ve finále mi přijde, že tento film si na katastrofu Titanicu opravdu jen "hraje" (nemůžu si pomoci při vší vůli), je propůjčený motiv, postavy, které mají se skutečnými postavami pramálo společného (ani se jim skutečně nepodobají jako např. v "A night to remember") a v závěrečné sekvenci je navíc obrovský nesoulad co do časové posloupnosti událostí (time continuity). Když už vidíme záběry, na nichž byl použit věrohodný model Titanicu, tak zde zase nekorespondují střihy mezi tím, co vidíme na modelu se záběry na palubě (v jednu chvíli vidíme model téměr potopený, záď nakloněnou jako krávu, následuje střih, kde je v podstatě rovná podlaha a herci pobíhají po člunové palubě jako na tanečním parketu. Hlavní schodiště, jídelna první třídy - to jenom pár míst, která absolutně neodpovídají když už ne historickým skutečnostem, tak ani dobovým fotografiím. Schodiště je úplně jiné, jídelna ztvárněna jako absolutně fiktiní místnost, kuřácký salón první třídy, tělocvična, vše nesprávně provedené. S.O.S. Titanic není špatný film, ve výsledku se ale nemůže rovnat staršímu filmu, který dokázal většinu chyb zde provedených obejít nebo je alespoň ztvárnit tak, aby si jich dikák nevšiml. Pokud opomenu historii, tak dávám tomuto filmu 3 body, jako fanatik do fenoménu o potopení Titanicu a podle historického posouzení a po důkladném zvážení bych dal sotva dva slabší bodíky. Ale nehodnotíme tu přesnost historie, ale film. Jestli chcete vidět kvalitní film o potopení Titanicu a chcete vidět neco jiného než Cameronův Titanic z roku 1997, tak si pusťte radši Zkázu Titanicu (A night to Remember) z roku 1958. Film je sice starší, černobílý, ale má daleko kvalitnější provedení jak co do filmařiny, tak co do historické přesnosti. ()

defender110 

všechny recenze uživatele

Tento film o tragédii Titaniku bych hodnotil jako dosti slabší. Herecké výkony jsou nepřesvědčivé, a zmatené. Film postrádá jakýkoliv punc originality. Nezajímavý průměr. Absolutní chybou je umístění děje na palubu Queen Mary bez snahy jakkoliv zakrýt velké rozdíly ve vzhledu a konstrukci obou lodí (jak interiérů tak exteriérů). Opravdu, jak již tady bylo zmíněno všimne si toho i úplný neznalec věci. Scéna kdy hlavní konstruktér ukazuje kapitánovi rozsah poškození a zakresluje to jakousi rtěnkou do náčrtku kresleného asi dvanáctiletým dítětem mě úplně berou. Aspoň pořádný plánek lodi si mohli pořídit! Pokud mohu doporučit tak mnohem lepší volbou je film Zkáza Titaniku (A Night To Remember ), jež předčí tento film ve všem. Je sice černobílý ale to dodá celému filmu jen na správné atmosféře! Z celého filmu SOS Titanic bych vyzdvihl snad jen hudbu jež doprovází titulky, záběry na stroj, výstražné sirény a hlášku: "bůh se potopil s Titanikem". Za mě 50% za hudbu a za zvolené téma . ()

Reklama

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Jeden z těch slabších filmů, které popisují plavbu Titanicu a jeho následnou zkázu. Ne že by to bylo vyloženě špatné, to určitě ne - natočeno je to dobře, docela to odsýpá (jako všichni hodnotím tu kratší verzi), je tu poměrně hvězdné obsazení (z dnešního pohledu) a závěrečná padesátiminutovka je opravdu vydařená. Jsou tam všechny podstatné věci, expozice s postavami je taky docela zajímavá a je vidět, že Jim opisoval i tady. V konkurenci tahle verze ale prostě úplně neobstojí. 65%. ()

Madax 

všechny recenze uživatele

Jsou to sice lepší tři, ale přesto jenom tři. Největší slabinou filmu je mdlé pojetí katastrofy. Žádná pořádná panika, triky nebo pocit ohrožení a bezvýchodnosti zde není. Herci jsou převážně toporní, stejně jako režie. Stáří filmu přitom nehraje roli, neboť starší filmy o potopení Titaniku byly mnohem působivější. Tady to vypadá, jako by filmaři nechtěli hrát na dramatickou strunu a spíše se rozhodli vyprávět statický dokument. Film existuje ve dvou verzích - kratší, která má jen něco přes hodinu a půl, u nás vyšla na videu. Pochopitelně doporučuju tu delší, mající hodně přes dvě hodiny, která podrobněji popisuje osudy hlavních postav. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Osud lodě Titanic a její první a zároveň poslední plavby patří k těm skutečným příběhům historie, na jaké určitě nelze zapomenout. Nejsem si však úplně jist, zda to samé lze říci i o filmu S.O.S. Titanic. První polovina před srážkou lodě s ledovcem mě dokonce v některých scénách dokázala mírně nudit a byť se v oněch útržcích celkem úspěšně snaží zachytit dění během plavby z pohledu cestujících tří různých tříd, kapitánů i konstruktéra lodě, a nastiňuje tak sociální rovinu příběhu, občas jakoby postrádala pohltivější atmosféru. Z těchto útržků naplněných množstvím různých tváří ke mě v první polovině nijak výrazněji nedolehl ani jeden z těch malých kvázi příběhů a jelikož Netflix distribuoval jenom zkrácenou verzi o délce 102 minut, můžu se jen domnívat, nakolik by fungovala v tomhle směru lépe prodloužená verze (k níž jsem se zatím nedopátral). Moje hodnocení vyloženě zachraňuje druhá, velmi napínavá a zároveň silně působivá polovina s potápěním Titanicu a záchranou vybraných cestujících, která silně dává do popředí sociální akcent a vrcholí ještě působivějším finále dávajícím šťastnou záchranu desítek lidí do tísnivého kontrastu s pomyšlením na stovky ztracených lidských osudů. Z herců musím vyzdvihnout Iana Holma, který dokázal v roli konstruktéra na poměrně malém prostoru působivě ztvárnit proměnu myšlenkových pochodů své postavy od hrdosti přes tragické zklamání až po šťastný pocit ze záchrany skloubený s velkou tíhou na svědomí, a k závěru vyjádřit silně rozporuplné pocity zejména obličejem. Jako hranou rekapitulaci slavné tragické události, o níž jsem dosud neviděl žádný z natočených filmů (přičemž u toho nejslavnějšího od Camerona mě stále dost věcí odrazuje se podívat), hodnotím tento snímek převažně pozitivně a vážně mě neštvou detaily vypsané Rockym62 o tom, že některé místnosti Titanicu mají tady odlišnou barvu zdí oproti skutečnosti. :o) V tomto televizním filmu o podobně detailní technickou rekonstrukci tvůrcům určitě nešlo... Oceňuji, že se film nesnaží nijak hrát na city a přesto dokáže vyznít v pravou chvíli působivě. [70%] ()

Galerie (8)

Zajímavosti (5)

  • David Warner si zahrál o necelých 20 let později také v dalším filmu o slavné lodi Titanic (1997), tentokrát v režii Jamese Camerona. Jedná se o jediného herce, který se objevil ve víc než jedné filmové verzi tohoto příběhu. (kosticka7)
  • Toto je první celovečerní film o Titanicu natočený barevně. (sator)
  • Většina venkovních scén byla natočena na palubě a kolem RMS Queen Mary v Long Beach. I když Queen Mary připomíná Titanic v obecném smyslu, jeden znatelný rozdíl mezi těmito dvěma parníky je barva komínů. (sator)

Související novinky

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Nekorunovaný král filmových „záporáků“ a britský džentlmen s neuvěřitelně plodnou kariérou, která čítá na dvě sta třicet filmových a televizních rolí - těmito slovy by se dal představit David Warner,… (více)

Reklama

Reklama