Tajemství loňského léta

• Česko Vím, co jsi udělala minulé léto (více)

Je čtvrtého července a v malém přímořském městečku v Severní Karolíně se studenti loučí s bezstarostným mládím. Krásná Helen dnes večer získala titul královny krásy maturitního ročníku a to je důvod k pořádné oslavě s nejbližšími přáteli na opuštěné mořské pláži. Když se pak Helen, Julie, Barry a Ray vracejí vypůjčeným BMW do městečka, srazí na opuštěné přímořské silnici záhadného chodce v gumovém rybářském plášti. Díky krvavým zraněním nevidí do jeho tváře a zdá se, že neopatrný nešťastník je mrtev. Co sním? Po krátké hádce se přátelé rozhodnou hodit jeho tělo do oceánu. Až na molu ale zjistí, že tajemný muž stále ještě žije. Přesto se ho definitivně zbaví a přísahají, že si své strašlivé tajemství odnesou do hrobu. Po roce. Bývalí přátelé by se nejspíš už nikdy nesešli, kdyby Julie nedostala dopis s hrůzyplným vzkazem "Vím co jsi udělala minulé léto". Přes vzájemné obviňování se vyděšení mladí lidé pouštějí do pátrání po totožnosti své oběti. Domnívají se, že jen tak mohou zjistit, kdo je záhadný mstitel. Je opět řtvrtého července a tajemná postava v gumovém rybářském plášti svírá v ruce velký ocelový hák. Hříchy minulého léta se neodpouštějí. Kdo bude první na řadě? (oficiální text distributora)

JohnnyD

Podobne ako to bolo na začiatku žánru slasher s Halloweenom a Piatkom trinásteho, tak Vreskot síce oživil žáner, Tajomstvo minulého leta ho ale nanovo definovalo a určilo štylistiku, klišé a pravidlá krátkeho slasher revivalu z konca 90tych rokov. Oproti ostatným nasledujúcim prídavkom do žánru je to ešte stále dosť dobrý slasher. ()

Nin

Slasher se super-atraktivní partičkou holek a kluků, kteří jsou sice povrchnost sama, ale herci odvádí slušnou práci. Film je pěkně rozjetej, ústřední záhada film dost táhne, ale bohužel jde postupně kvalita dolů. Sem tam se objeví stupidní hláška či scéna a rozuzlení je matoucí a nezajímavý. Průměrný devadesátkový horor. (6/10) ()

Indiana

Solidní teen horor, osobně ho mám z nostalgie o něco málo radši než Vřískot, ale to spíš díky sympatičtějšímu obsazení. Má to pár atmosferickejch momentů a gebil jsem se jak tam Ryan Phillipe byl nesmyslně agresivní a vyhroceně dával lidem do držky. ()

Kusko.t2

Slabé napätie, jednoduchý predvídateľný príbeh s niektorými dosť nepochopiteľnými scénami a slabými dialógmi. To všetko a ešte ďaleko viac charakterizuje túto teen vyvražďovačku. Hlavný slasher s hákom musel byť asi Superman, keď prežil zrážku auta a následne sa neutopil, dostal ranou lodným hákom do ksichtu a vstal akoby ho ofúkol jemný vánok, dokázal aj cez pravé poludnie dostať mŕtvolu spolu s krabmi preč z kufra na frekventovanej ulici (ale toto sa dá považovať iba za predstavu), keď niekoho chcel chytiť stačila mu na to chôdza – nemusel behať, a pri tom všetkom dokázal písať rôzne kraviny na zrkadlá a strihať vlasy v nočnej šichte zadarmo Sarah Michelle Gellar. Superman je oproti nemu čaj! ()

salahadin

Tenhle znáte? Jak se rybář ožere pod obraz, čapne vercajk a splete si pár teenagrů se pstruhy a candáty? Začne je honit, kuchat a když už se zdá, že je kaputt, na konci se zase objeví. Velmi nepovedný vtip a velmi nepovedený a zoufale šablonovitý film. PS: Minulé léto jsem dělal špízy a u toho popíjel Budvar. Tak a tajemství je venku! ()

Pilda17

Tempo dobré, napětí také není nejhorší, ale rozuzlení si zasloužilo daleko víc práce a času. Vše daleko víc zamotat a moment překvapení mi chyběl hodně... 6/10 = 60% ()

Allien.9

Absolutní žánrový průměr, za který mohou především nemastné-neslané postavy. A k čemu je teen vyvražďovačka, když nefandíte ani jedné z potenciálních obětí? Na odpověď škoda slov.;-) ()

2-Xtreme

Tento film nám nepriniesol vôbec, ale vôbec nič nového iba sa zviezol na sláve Vreskotu a spolu odštartovali túto vlnu tzv. neskorších hororov, ktoré sa držia hore určitých aspektov. To, že neprinieslo nič nové potvrdzujú aj jednotlivé vraždy, ktoré sú jednoduché, otrepané a bez akejkoľvek originality... žeby došli nápady ako majú teenageri zomierať?(aspoň, že séria Final Destination nám niečo také priniesla) Jediné čo nám prinieslo bolo nový objav čo sa týka vrieskajúcej obete. Po korunovanej kráľovnej hororu Jamie Lee Curtis a po novodobej Neve Campbell, ktorá sa ako Sidney Prescottová považovala za druhú Curtisovú, prichádza Jennifer Love Hewitt ako postava Julie James, ktorá celý film vygradovala svojím úžasným vreskotom a výkrikmi. Kto videl musí uznat, že to bolo naozaj niečo. Celá recenzia: TU ()

Vančura

Na tehdy 20 letou Sarah Michelle Gellar se zde kouká více než dobře, jinak ten film ale není nic jiného než dementní teenagerská sračka, s absolutně nefunkční atmosférou, děsivě špatnými hereckými výkony a stupidním dějem, jehož nelogičnost je vyloženě směšná. Při novém zhlédnutí v telce po letech tam jen o to víc vyvstanou všechny chyby, které tehdy člověk nevnímal, dílem kvůli své divácké nezkušenosti, dílem kvůli obecně špatnému vkusu, jako u většiny teenagerů. A když tak nad tím přemýšlím, chápu, že se to někomu mohlo líbit tenkrát, ale dnešního přesyceného fandu hororů musí podle mě tento film uspat k smrti - strašidelný není ani trochu, efekty taky dvakrát neoslní, a samotný děj dnes působí neobyčejně ohraně. Osobně tenhle typ filmů - jako Tajemství loňského léta - řadím k filmovým hříchům 90. let, které už dnes za vidění v podstatě nestojí, a klidně bych je už navždy nechal někde spát v archivu. ()

Goldbeater

Slušný teenage-movie, který nějak zvlášť neohromí, ale zároveň neurazí. Obě hlavní hrdinky jsou pěkné, tak proč si nevychutnat jejich herecké etudy. Nic moc nového se zde neobjeví, ale stejně člověk má tak nějak dobrý pocit z toho, že sleduje více méně klidný film. Závěr je snesitelný a docela překvapivý. Je to taková oddychovka, když zrovna chcete něco nenáročného. ()

mzss1

Z části horor, z části thriller. Z mého hlediska vidím obyčejný thriller s minimálním nádechem hororu. Spíš pár lekacích prvků a ponurost filmu připomíná horor. Stopáž je krátká, přesto jsem se dosti nudil. Potěší závěrečná pointa a nepředvídatelnsot. Herecké obsazení ? No nic extra. Hudba průměr. Dilema mezi 2 a 3 hvězdou. Přesto dávám třetí. Ale jen tak tak. Tohle je jednohubka na kterou hned zapomenete. 50% = *** ()

kingik

Když se za volantem parta nevycválaných mladistvých nechová tak jak má, stihne je (ne)spravedlivý trest. Nikdo z nich si nemůže být jistý před mužem oblečeným po vzoru rybářů a s krásně velkým hákem. Hádejte, na copak ho asi má, klučina jeden:-) Na silnici v tom prokletém červencovém létě nezemřel anebo čert ví, jak to tenkrát vlastně bylo. Když se na konci devadesátých let scenárista Kevin Williamson chopil odhodlání vzkřísit hororový žánr po úspěchu jeho autorského Vřískotu, tak každý hororový fanoušek zpozorněl, co mu to ten talentovaný scenárista v podstatě s neznámou hereckou omladinou vlastně předhodí. Z dnešního pohledu už to taková pecka jako kdysi není. Subžánr slasher prošel od té doby velkým vývojem, kdy se do popředí dostaly výrazové prvky, jako je extrémní agrese velmi často spojená s extrémním násilím, což se v tomhle počátečním pokusu až tak explicitně neprojevilo, ačkoliv přišla vlna filmů, které tenhle snímek v mnohém napodobovala. Pro někoho otrlejšího, k této skupině se řadím i já, může být snímek Jima Gillespieho spíše slabá, možná i málo krvavě upražená kávička. Sice jako ok, ale cukr nahradilo sladidlo. Pokud ovšem v přeneseném významu to "sladidlo" je tehdy vycházející hvězdička Jennifer Love Hewitt, tak pak nemám námitek. Pochopitelně nějaká ta staroba je na filmu znát, asi nejmarkantněji zahlodal zub času nejen na hercích, ale také na vizuálu, který se s dnešními vycizelovanými snímky z dané kategorie jen stěží může porovnávat. Přesto mordování je zde na solidní úrovni, své napětí a tejemno to má jistě taky a Gillespie není vyložený režijní břídil. Film možná nemá svůj "letní" název jen tak. Při mé bližší studii jsem zjistil, že mnohem působivější je za vlahých letních nocí s pěknou partnerkou po boku zakrývající si oči, když se objeví nesmlouvavý rybář se svým náčiníčkem. Tak mu ještě po letech šanci dám. Neselhal tenkrát, nemusel by selhat ani dnes. Akorát má v mnohem silnější konkurenci než tehdy a bude muset zapnout na plné hororové obrátky, aby tu propastnou ztrátu dohnal. Věřím, že to pro něho nebude až takový problém. 70% ()

Legas

Vřískot odstartoval vlnu teenegerovských vyvražďovaček. Tajemství loňského léta bylo prvním podobenstvím a docela se vydařilo. Mladí vřískající studentíci jsou lekáni, chytáni a páráni. A kdo že je ten záhadný hákovec s pláštěnkou? ()

Jordan

klasika medzi teen horormi s peknými mladými hviezdičkami na stranách oboch pohlaví. čo je dôležité pri teen hororoch - predsa zabiják - nočná mora, vreskot, halloween a skrátka všetky ostatné mali bohužiaľ (bohužiaľ pre tento film) zabijáka lepšieho. pekné kočky v hlavných úlohách nestačia, aby bol film dobrý, ale rozhodne sú dobré na to, aby som si ho pozrel celý. ()

Anderton

Prvá časť vo svojej dobe fungovala ešte celkom dobre. Ťažila predovšetkým z úspechu Scream a z toho, čo vymyslel Craven pre novú generáciu teen divákov, túžiacich po reinkarnácii slash hororov. Nejaký Gilespie pochopil, že nič nové nevymyslí, že mu stačia rovnako pekné kočky, ako v Sreame a tajomný vrah. Nanešťastie film zarobil a dočkali sme sa neodvratiteľného, nudného pokračovania. ()

francis

Hele super muzika, ne? Jinak průměrně strašidelný a průměrně zábavný, hodnotil bych to i líp, kdyby to mělo nějakej opravdickej nápad ()

Frajer42

V rámci svého žánru velmi povedený slasher, který překypuje jemným humorem, má skvělý spád a nestíhá nudit. Nedovedu říct, zda je jeho vtipnost způsobena tím, že Scary Movie znám takřka nazpaměť a spousta scének mi tuto parodii neustále připomínala, nebo tím, že je tento slasher prostě jen opravdu vtipný sám o sobě. Vraždy hákem trošku sterotypní, ale přesto oku líbivé s přihlédnutím na stáří snímku. Nechybí pár dobrý lekaček. Atmosféra zapadákova zde také sehrála svoji příjemnou roli. Jako celek to prostě funguje a jako večerní jednohubka to funguje. Chválím i docela mile vymyšlenou zápletku. Stopáž tak akorát, protože přeci jen postupem času zvolní tempo a ke konci jsem vyloženě usínal. [70 %] ()

Kothy

Parádní horor. Opravdu žánrová klasika. Až do konce jsem nevěděl, kdo je vlastně zabíjí. Ani herci nejsou špatní. Je to stylu Vřískotu. Hraje tam např. Buffy nebo Leonard z BBT. :) ()

meave

Vcelku nuda. Postavy sú prvoplánové – krásavica, nadutý pracháč, skromný citlivý chudák a múdra pragmatička. Boli zlí – prišla pomsta. Veľa zbytočných obetí na úkor skutočného napätia, a tá chôdza rybára – chodí ako keby trpel rigor mortis – pri ktorom sa ani netrpí. Ja som občas trpela. Jediný, kto ma zaujal bola Anne Heche. ()

nash.

Poměrně tuctová vyvražďovačka, která nijak zvlášť nenadchla, ale zase příliš neotrávila. Děj se omezil na tu nejobehranější osnovu, do níž se naskládal zapamtovatelný zabiják a pár hezkých holek na háku, v rámci genderové vyváženosti doplněných také několika hezouny na háku. ()

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche