Tajemství loňského léta

• Česko Vím, co jsi udělala minulé léto (více)

Je čtvrtého července a v malém přímořském městečku v Severní Karolíně se studenti loučí s bezstarostným mládím. Krásná Helen dnes večer získala titul královny krásy maturitního ročníku a to je důvod k pořádné oslavě s nejbližšími přáteli na opuštěné mořské pláži. Když se pak Helen, Julie, Barry a Ray vracejí vypůjčeným BMW do městečka, srazí na opuštěné přímořské silnici záhadného chodce v gumovém rybářském plášti. Díky krvavým zraněním nevidí do jeho tváře a zdá se, že neopatrný nešťastník je mrtev. Co sním? Po krátké hádce se přátelé rozhodnou hodit jeho tělo do oceánu. Až na molu ale zjistí, že tajemný muž stále ještě žije. Přesto se ho definitivně zbaví a přísahají, že si své strašlivé tajemství odnesou do hrobu. Po roce. Bývalí přátelé by se nejspíš už nikdy nesešli, kdyby Julie nedostala dopis s hrůzyplným vzkazem "Vím co jsi udělala minulé léto". Přes vzájemné obviňování se vyděšení mladí lidé pouštějí do pátrání po totožnosti své oběti. Domnívají se, že jen tak mohou zjistit, kdo je záhadný mstitel. Je opět řtvrtého července a tajemná postava v gumovém rybářském plášti svírá v ruce velký ocelový hák. Hříchy minulého léta se neodpouštějí. Kdo bude první na řadě? (oficiální text distributora)

PetrPan

Ve své době docela slavný teen slasher má zejména díky zabijákovi v rybářském gumáku své nezpochybnitelné kouzlo. Nejhorší totiž není srážka s blbcem, ale s rybářem. A není-li to pouze tichý blázen, ale pod plachetkou psychopat, máte zaděláno na pořádný průser. A přesně na takového narazí ( svým vozem) i čtveřice rozmazlených fracků na jedné pobřežní silnici. Po chvíli bezcílného pobíhání a bezradného chytání se za hlavu dojdou k velmi překvapivému závěru, že za sražení chodce na nepřehledném úseku silnice by taky mohli všichni dostat elektrické křeslo! Nu, řekněme, že panika a přirozená tupost nedospělců si vybrala svou daň. Nejlepší tedy bude tělo odklidit, nejlépe vhodit do moře a na všechno zapomenout. Jen v malou nepříjemnost se obrátí skutečnost, že onen chlapík ještě žije, dorazíme ho a utopíme. A zářná budoucnost není nijak narušena. V kontextu s touto událostí jsem byl až překvapen, že některým scénář o rok později přinesl něco jako náznak svědomí. Rok s rokem se sešel a naši hrdinové ochutnají v praxi význam přísloví "boží mlýny melou pomalu, ale jistě". Film, kde se kladnými hrdiny stávají bezskrupulozní vrazi a v záporné roli máme nevinnou oběť se mi však nemůže nelíbit. Mohlo sice být méně Sarah Michelle Gellar, více vražd a scénář mohl být chvílemi méně bezradný, zabijákovo jednání s provinilci mi totiž místo hry na kočku a myš připadalo spíš jako nabírání času na celovečerák, ale budiž, těch několik švihnutí hákem na led to vyrovnává. ()

WANDRWALL

Říká se sice, kdo si hraje, tak nezlobí, ale na tenhle film se to nehodí. Sem se spíše hodí, kdo s čím zachází, tím také schází. Atak jsou tresty, které si tahle povedená parta mladých lidí vysloužila do roka a do dne rozdělovány zcela oprávněně. Dostává se jim jen toho, co chtěli udělat dalšímu člověku. Takže z pohledu humanity je vše v pořádku. ()

Vitason

,,Roztrhnu ti kušnu hákem," Alkohol za volant nepatří, o pravdivosti tohoto moudra se v průměrném slasheru, jež by mohl klidně fungovat jako reklama na BESIP, přesvědčí čtveřice teenagerů. Hlavním kladem Tajemství loňského léta je velice příjemné herecké obsazení v čele s krásnou Jennifer Love Hewitt a moji seriálovou láskou Sarah "Buffy" Michelle Gellar. Mezi další pozitiva bych zařadil slušnou atmosféru, která nutí diváka stále přemýšlet, kdo že je ve skutečnosti ten vraždící kapitán Hook. Jenže tím výčet kladů končí a nastupují negativa v podobě tupých dialogů, či obehraných klišé. Když to vezmu kolem a kolem, tak se jedná o vcelku průměrnou záležitost, která v porovnání s o rok starším Vřískotem výrazně prohrává. ()

dopitak

Je to hloupé, že se ve svém komentáři projevím jako nadržený barbar, ale JLH to tady šíleně sekne a nebýt autobiografie o Audrey Hepburnové, kterou si zahrála o tři roky později, byl bo tohle jejím nejhezčím (niloiv nejlepším!) filmem. ()

LaciLC

Boli v tom chvíľky napínavé i nezáživné, krvavé i suché a slabé aj vydarené. Malo to celkom dobrú atmosféru, erci nič moc, herečky krásne, ale tiež nič moc, dosť som sa bavil a myslím, že Viem, čo ste robili minulé leto je v dnešnej záplave hororových shitov bez atmosféry celkom nadpriemernou záležitosťou.***a 1/2 ()

Oktavianus

Všechny řeči o "vykrádačce Vřískotu" tento film hrubě podceňují, a to nejen proto, že Williamson napsal scénář ještě předtím, než udělal díru do světa s Vřískotem. Jasně, Scream! je jenom jeden, ale v TLL je to starý dobrý dobrý Williamson s množstvím odkazů a citací starších hororů, jen si tentokrát nebere na paškál subžánr slasheru jako takový, ale městské legendy. A věnuje se jim moc pěkně, díky (bohužel naprosto necharismatickému) vrahovi jako vystřiženému z jedné z nejtypičtějších urban legends si pár puberťáků mohlo živě zahrát na Jánošíka. Nemít počínající pleš, tak kdyby se mi stalo, že se ráno probudím a zjistím, že vrah mi v noci zkrátil lokny (vidíte? další městská legenda!), tak si asi strachy zaneřádím nejen pleny. Bohužel, velmi příjemný film sráží dolů jednak výše zmíněný vrah (a to i přesto, že mu odpustím fůru nelogičností, tak to prostě v urban legends chodí), jednak neherecké prkno jménem Freddie Prinze Jr., jemuž jako jedinému jsem přál osud vyvrženýho delfína, a místo toho na scéně strašil až do konce. ()

Ivoshek

Sarah Michelle Gellar ani Jennifer Love Hewitt mi nepřijdou pěkné a Ryana Philippa považuju za prkenné hovado, navíc nejsem nějak schopen najít na tomhle filmu kromě hereckých výkonů a scénáře prakticky nic děsivého. ()

SOLOM.

Jedná se o průměrný slasher, jehož hlavním lákadlem jsou mladí a krásní herci na úkor dějové kvality. Nezapomenutelný je asi jedině jekot Julie a chci říct, že další dvě pokračování jsou už jen marné pokusy oživit něco, co už nejde! ()

eraserhead666

Devadesátá léta byly na dobré až výborné horory skoupé, takže se asi ani není proč divit, že tenhle film docela uspěl (natolik, že se stal oblíbeným terčem mnoha parodií). On zase ten film špatně nezačíná, jeho problémem je, že každou minutou, kterou se blíží svému konci je slabší, horší a otřesnější. Dobře rozjetý příběh by ustál i ty tragicky sterilně přecharakterizované postavy a herecké výkony jejích představitelů i občasnou nelogičnost (např. mi zcela unikl byť jeden jediný důvod či alespoň náznak, proč "rybář" zabil první oběť), už ale neustojí plytkou pointu a naprosto a zcela tragický, hloupý a trapný závěr, to mi takřka zkazilo dojem z celého filmu. Ano, Jennifer je hezká (od krku dolů) a Sarah Michelle je výborná herečka (jenže ještě ne v tomhle filmu), ale pokud budu chtít koukat na hezké ženské, pustím si třeba porno, od hororu očekávám trochu dost více, než jen hezké herecké představitelky. Naopak za naprosto výborný považuji výstup a podání své role Anne Heche, to je asi nejsvětlejší bod celého filmu. 2.5* ()

ARI50

Překvapivý super snímek kde jsem vůbec nevěděl do čeho jdu, herecky super podívaná a příběh dokázal být mírně mrazivý takže jenom dobře. ()

MáŠa

Podle jména celkem slavný filmeček, parodovali ho dokonce ve Scary Movie, ale jinak v zásadě nic moc výjimečného, podobných filmů s vražedným maniakem je natočeno každý rok dost. Zde snad zmiňme Sarah M. Gellar v hlavní roli, která se v úvodu dokonce představí v plavkách, ale z mýho pohledu trošku zklamání :-) Jinak ještě k filmu: Je to koukatelné, má to i svou atmosféru, ale v i podobném žánru prostě bylo natočeno závratnějších filmů poměrně dost. Kdybych tenhle film viděl v podobném žánru mezi prvními, dám o mnoho víc, ale už sem viděl různé ty Sawy, Hostely, voskové domy apod., že prostě někoho musím peskovat za neoriginálnost. ()

JASON_X

Pro tenhle film mám velkou (a asi i iracionální) slabost. Kdysi dávno se mi líbil především proto, protože se mi v něm líbila Jennifer Love Hewitt. Ta už se mi sice dneska nelíbí tolik jako dřív, ale tenhle film se mi hodně líbí pořád. Je záživný, napínavý, má spád, nejsou v něm hluchá místa, má příjemně temnou atmosféru a zlověstnou hudbu... Jeho hlavní postavy jsou neveselé, neradostné, zádumčivé, sužované vzpomínkami, výčitkami a vnitřními démony, a ne obligátní uječení a povrchně plkající teenageři. Vynikající je také Anne Heche ve výrazné vedlejší roli, a zajímavostí je jistě mladý Johnny Galecki (Leonard z TBBT) v roli Maxe. Je to výborný thriller pro náctileté (i pro nostalgické cetileté), s prvky teenagerské vyvražďovačky a jemného horroru. Vydatně odpočinková (a dnes už retro) záležitost. ()

Lucasion

Kdo by neznal Simpsnovi parodie, Scary movie parodie a určitě ještě další....Kde se to ale vzalo? Rok 97 a vzniknul jeden z nejuznávanějších hororů všech dob. Velmi povedený příběh. Točící se okolo mladé party lidí, kteří v opilosti přejedou muže a následně ho hodí do vody. Muž ovšem nezemře a půjde si za svou pomstou. Popadne hák, pláštěnku a jde se na to. Obětí je zde minimum a zpracování není taky bůh ví jak skvostné. Nicméně v rámci hororů je to slušné. ( 50 procent ) ()

Shaqualyck

Hm, velmi explicitní výklad termínu "MÍT TO NA HÁKU".... Děti, chovejte se o prázdninách slušně nebo přijde pán v pláštěnce a bude po srandě. ()

Ai.ma

Můžete si o tom myslet co chcete, ale tohle byla jedna z mých prvních VHS, kterou jsem dostal za vysvědčení v deváté třídě. I teď s odstupem let se na to mile rád podívám a ...je tam zřejmě moc nostalgie. I přes to, že je to čirý a naprosto do očí bijící pasvil a původce všech teenage kuch hororů, nemůžu mu odepřít, že mě ve čtrnácti pobavil. ()

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche