Film Vřískot od mistra hrůzy Wese Cravena byl kritikou pasován na nejlepší hororový thriller 90. let. Obyvatelé malebného městečka (mezi nimi Drew Barrymore, Courteney Cox a Neve Campbell) se postupně stávají obětmi lstivého psychopata s pokřivenou láskou k hororovým filmům. Když maskovaný vrah pokračuje v napodobování filmových masakrů v opravdovém životě, začne byt jasné, že rozluštit tuto záhadu znamená být zavražděn. Vřískot je stále velmi populární u širokého publika zvláště pro svůj jedinečný styl a morbidní humor. Rozesměje vás, dokud nezačnete... vřískat. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

HAL

Před mnoha a mnoha lety jsem, neznaje do detailu žánr, vnímal Vřískot jako horor - a po zásluze jsem v něm viděl sračku, jako horor je ten film zoufale špatný. O desítky slasherů později je to ale už docela zábavná parodie. Smrt smíchy u ní nehrozí, ale ta hra s pravidly žánru a sebeuvědomělost tu má něco do sebe. 7/10 ()

Satan

Nápad za milión! Craven opět oživil slasher a dělá to prostředky více než zajímavými. V potocích krve mocně cituje a odkazuje (nejen) na známé horory a nachází přesně tu míru sebeparodie a žánrového klišé. Vzniká tak realistický film a horor moderní éry, který odstartoval nanovo vyvražďovačky, které se snaží klamat tělem, zmást průběhem, překvapit pointou...Pro fanouška hororů tu není jiná možnost než plná palba, protože za tu zpracovanou látku si Craven zaslouží prostě absolutorium. Stydím se, že jsem tento film tak dlouho odkládal, měl jsem Scream zafixovaný jako normální vyvražďovačku. Tohle není vyvražďovačka, dámy a pánové, tohle je nesmírně uvědomělá pocta žánru a skvělý příspěvek do fondu hororu. [Přesná stopáž: 106 min] ()

2-Xtreme

Keď vznikol úplne prvý Vreskot, tak sa písal rok 1996 a vyzeralo to, že hororový subžáner s hromadou teenagerov je už out a nič nové už nevznikne. Vreskot ako horor s teenagermi oživil tzv. slasher, ktorý začal kultový vrah s maskou na tvári a smrtiacim zlom v očiach, áno Halloween(1978) to všetko začal síce sa zvykne hovoriť aj o Tooperovom Texaskom Masakre(1974), ale to je trochu iné. Potom po roku 1978 resp. po Halloweene vznikli ešte ďalšie dva kultové horory do tohto žánru, Sean S. Cunningham nám dal Jasona a horor Friday the 13th(1980) a o pár okov neskôr prišiel aj Wes Craven s niečím originálnym s Freddy Kruegerom a jeho Nočnou Morou(1984). Síce sa tieto filmy navzájom vyžierali ako kanibali a vykrádali sa, nič sa na tom nezmení, že už navždy ostanú ako kulty hororu. Potom prišlo ešte pár podobných hororou, ale nebolo to už nič nové a kopírovali buď už spomínanú trojicu, alebo iné horory, a tak sa zdalo, že tento subžáner skončilo, ale... Vtedy sa v hlavne jedného človeka zrodil neskutočný nápad. Mal víziu o novom teenage horore, plným teenagerou a jedným vrahom v maske. Ako sám scenárista Kevin Williamson povedal, potreboval súrne peniaze a tak chcel tento scenár predať, nakoniec sa mu to aj podarilo a scenár kúpilo štúdio Miramax. Tí s tým oslovili Wesa Cravena, ktorý mal za sebou úspešný horor Nightmare on Elm Street a ďalšie menej úspešné. Jemu sa to hneď zapáčilo a tak K.Williamson a W.Craven postavili základ pre novú hororovú sériu a tiež pre novú vlnu, tzv. "teenagerská vyvraždovačka" . . Vreskot je skvelé dielo, je plný odkazov na ďalšie horory, je vtipný a zároveň tak drsný . . Hrdinovia Vreskotu sú iný ako obyčajné postavy v iných hororoch. Tieto postavy majú svoj charakter, každá jedna postava je vo filme zobrazená tak aby sa s niektorou divák stotožnil a povedal si "Aha, ten týpek čo teraz umrel bol skoro ako ja :O" Postavy sú vychované na hororoch a sami dobre poznajú všetky tie veci okolo toho a rozmýšľajú "čo by som asi urobil, keby som bol v horore?" Aj samotný vrah nie je obyčajný tuctový psychoš, ktorý vraždí čo sa hýbe, aj vrah vo Vreskote sa vyzná v hororoch a tesne pred smrťou si s obetami zahrá jeho obľúbenú, tak trochu drsnú hru. To, že sa cez telefón vypytuje aký je tvoj obľúbený horor, alebo už v "hre" Kto vraždil v prvom Piatku 13. Williamson a Craven celý Vreskot postavili na tom, že i samotný diváci poznajú a budú postmodernú hru s žánrovými pravidlami hrať spoločne s filmom. Film má v sebe postavu a to dnešného hororového fanúšika Randyho, ktorý počas filmu sleduje horor Halloween a "radí" hlavnej hrdinke vo filme, nech sa otočí, že vrah je priamo za ňou, ale ich vrah je tiež priamo za ním. Postava Randyho vo filme slúži ako rozprávač hororových pravidiel, ktoré dokonale pozná a vysvetulje ich svojím kamošom, ale to najlepšie je na tom, že Williamson a Craven tieto pravidlá v ďalších scénach porušujú. Najprevratnejším okamžikom filmu je, úvodná sekvencia, v ktorej tvorcovia využili všetko to čo v dalšom priebehu deja len rozvíjajú. Hlavnou zbraňou dvojice tvorcov bola nadsázka s ktorou celé to predstavenie zincesovali. Žiadna z ich postáv sa nebere vážne a dej filmu je až moc jednoduchý na rozdiel od ďalších dvoch dielov, ktoré sú dosť prekombinované. Film sa predovšetkým pohráva s vašou filmovou znalostnou, ktorú sa snaží až do samého konca orientovať na zlú stopu. Vo Vreskote je všetko to čo sa stáva aj v ostatných hororch, len tu je to trochu iné a to, že Craven do filmu pridal kopu vtipu a okorenil to hláškami tipu: "Nikdy som netušil, ako budem rád, že som panic" pretože postavy, ktoré sú vo filme zastrelené ožijú a to preto, že doposiaľ nemali pohlavný styk. A keď to už vyzerá tak, že hlavný záporák filmu je už na druhom svete, prichádza nás posledný krát vystrašiť a aby ho tí čo prežili mohli doraziť! . . Horory psychopatov nevytvárajú, filmy im iba dobre radia . . Po tomto filme sa tento žáner stal znovuzrodeným a prišla následná vlna podobných filmov i keď za ďalšou sériou je scenárista Kevin Williamson, ked stvoril o čosi slabší teenage horor a to I Know What You Did Last Summer či po našom Tajomstvo Minulého Leta. Potom sa Craven a Williamson zišli pri ďalšom filme, ktorý sa ale skončil katastrofálne a ich film Prekliate nezožal žiadny veľký úspech. S následkom teenagerskej vyvraždovackej vlny sa v kinách stretávame doterazi i po 11 rokoch od vzniku Vreskotu. Ale vzhľadom k tomu, že prvý Vreskot bol postmodernou hrou s vyčerpaným subžánrom, žiadny z jeho nástupcov nemohol priniesť nič nové a svojrázny originál zostáva nepokonaný, nezabudnutý a stále svieži. Možno ešte viac než v dobe svojho vzniku, pretože až s rokmi prichádza na javo, ako moc múdro bol vymyslený. Preto je teraz Vreskot povinné pozeranie pre fanúšika hororu, je to kult! Ďalšie reči ako chválenie režiséra, scenáristu či samotných hercov to podľa mňa nemá ani zmysel, pretože všetci fanúšikovia hororu vedia čo to je Vreskot a aké kvality má. Toto píšem ako recku na svoj druhý najobľúbenejší horor(predsa len Nočná Mora je Nočná Mora) tak sa nebránim tomu dať 100%. pôvodný článok: DVD Vreskot /2005/ do tejto podoby upravil: Tomáš "2-Xtreme" Hrnčír () (méně) (více)

Adam Bernau

Fádní, šablonovitý, hrdě béčkový horůrek - sotva na jednu hvězdičku. Jenomže tento horůrek je fádní záměrně, šablonu svého žánru cílevědomě reflektuje. "Jenomže tohle není film, tohle je život." SPOILER Rozuzlení je až krutě prozaické - příspěvek k problematice mladistvých vrahů bez příčiny. Takže oceňuji dvěma hvězdičkami, přestože coby neznalec nevnímám přímé odkazy na starší filmy. ()

Omnibus

Na chytlavé melodie vesele roztančený Mackie Messer junior (a spol.). Do černého hábitu oděná klasika, šklebící se na nás zpod geniálně jednoduché, ale strašidelné masky, jejíž protáhlá huba nám asi naznačuje, kam až nám spadne brada při závěrečném odhalení! Zábavná (a schválně!) nemotorná blbina, plná zjevných i skrytých odkazů na známé filmy, přiměřeně krvavá a sympaticky uvřískaná. A také praktický návod pro všechny zvídavé začínající vrahouny. Napínavé jako kšandy, a strašidelné tak akorát, na příjemné mrazení po těle. Viděno třikrát. Nejprve v kině (samozřejmě dávno před Scary Movie, a lituju ty, co to měli naopak, to jim samozřejmě film zabilo), podruhé z čerstvého, nedočkavě koupeného DVD a potřetí už jen tak pro radost, kvůli hláškám a odkazům.       Ohledně hodnocení: líbí se mi, jak ne zrovna málo uživatelů tady hýří v komentářích nejrůznějšími superlativy (pod které se i já podepisuji) a pak tomu napálí... tři, čtyři hvězdy. Aby nevyčnívali? Cha! To já jsem jen prosťáček a recenzentní triko si nehoním. Já když se královsky bavím, tak dám za pět! A pak teprve si přečtu odborné názory, proč se mi to vlastně nemělo moc líbit.    :-P ()

Vančura

Nehorázná blbost, která je tak hrozná, že si přímo říkala o parodii. Krajně nesympatické obsazení, stupidní děj, hrozné dialogy. Nejvíc otravné mi na tom filmu ovšem přijdou ty narážky na jiné horory a celkově všechny ty momenty, kdy ten film záměrně shazuje sám sebe nebo hororový žánr jako takový. Což je však nejspíš přesně to, kvůli čemu si ten film získal takovou popularitu (pro mě osobně poněkud překvapivě vysoké místní hodnocení 74 %). V tomto se s davovým vkusem rozcházím a celkově tím filmem opovrhuji podobně jako většinou podobných sraček z amerického středoškolského prostředí. ()

Goldbeater

Poslední výkřik slasheru. Vskutku se mi tenhle snímek moc líbí. Jsou zde sympatičtí teenage-herci, na kreré již dnes ve filmu skoro nenarazíte. Charaktery jsou dobře napsané, u mě vyhrál zmatkářský policista Dewey v podání Davida Arquette. Skvělá Cravenova režie a výborný Williamsonův snénář dělá z tohoto hororu něco víc. Je to opravdová lahůdka. Škoda jen, že většina lidí zná jen trapnou parodii, a o tenhle skvělý filmík nezavadí ani koutkem oka. Zároveň tenhle díl znamená začátek mé oblíbené hororové série, v níž každý díl (zatím) stojí za vidění. ()

mzss1

[100%] Vrcholový pilíř všech SLASHERŮ se v tomto nezapomenutelném počinu zrodil! K téhle prvotině, kde v městečku Woodsborro řádí vrah v masce ducha (GHOSTFACE) jsem se po letech vracel a neskutečně jsem si ho oblíbil. Když jsem chodil na základku, tak jsem začal druhým dílem, který byl u mě vždy top a jednička mě až tak tehdy neuchvátila, ale nyní k ní nemám výtek, doslova znám veškeré hlášky nazpaměť. Má to skvělé a ikonické postavy v čele s ústřední holčinou Sidney Prescottovou, která je zde mírně psychicky narušená z drsného úmrtí své matky. No a do toho tu řádí Ghostface! Zde je vražd asi jen 7, ale bohatě to stačí. Úvod je na tu dobu vcelku krutý, poté se vraždy umírnějí a nejvíce se odrazí ve finále v osudovém domě bláznivého spolužáka Stuarta Machera. Finální sekvence dvou psychopatů se vryla do paměti snad všem i ne tak věrným fanouškům téhle Scream ságy. Sem tam když mám dobrou náladu a popíjím pivo, si doma pouštím sekvence oblíbených filmů, ke kterým patří i tahle série Vřískot. Prostě pointa asi není úplně nečekaná, ale ty jednotlivé scény a ta nadlehčenost je zde prostě boží. Postava Billyho Loomise je dobrá, ale bláznivého Sturta, kterému říkají Stue – ta je prostě k nezaplacení. Role Deweyho je zde ještě trochu umírněná, stejně jako novinářky Gale, kteří dostanou víc prostoru až v dalším díle, ale i tak jsou super. Na závěr můžu vychválit OST Marca Beltramiho, který má výrazné hudební motivy. Co k téhle klasice víc dodat? ()

kingik

Žánr upadajícího moderního hororu se podařilo dvojici Wes Craven a Kevin Williamson revitalizovat a jedná se o jeden z nejvýraznějších hororových počinů 90 let. Schematickým hororům se od počátku vysmívá a dovedně pracuje se zaběhanými klišé. Je to kvalitní horor a má v sobě pořádný kus nadhledu i nápaditosti. ()

Webb

[6/10] (Dimension, Woods) (Barevný /// Produkce: Cuthy Konrad, Cary Woods /// Scénář: Kevin Williamson /// Kamera: Mark Irwin /// Hudba: Marco Beltrami) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

IQ Tiqe

Viděl jsem v noci a strach mě asi minul. Veliké plus, že je vše reálné, žádné nadpřirozené hovadiny. Jako horror to moc nefunguje, jako thriller jen o trochu víc. Nosná je kriminální záhada, to je síla příběhu – kdo že je ten srandista s maskou. A díky tomu – a nemálo známým tvářím – jsem neztratil pozornost. Bohužel motiv neexistuje, takže celkově s bídou průměr. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 6 | hudba 5 | humor 1 | akce 3 | napětí 2 | pustil bych si znovu 5 ()

Kudly4

Není na škodu, si připomenout tuhle old school Hororovou klasiku, když téměř po 10 letech vychází další v pořadí již patý díl (25 let celkově). Musím zde vyzdvihnout perfektní úvod s Barrymore a ještě mlaďounkou krásku Campbell a musím se přiznat, že po té době jsem zapomněl, kdo je zde vrahem, takže to bylo překvapení jako tenkrát :o) Dufám, že se Scream 5 povede a bude to svěží, moderní vyvražďovačka se vším všudy. (Čtvrtý díl,  s moji oblíbenou E. Roberts, stále nejlepší) ()

LION-MR.T

Vřískot asi jako jediný dokázal v devadesatých let oživit hororový žánr,který pomalu umíral a Craven dokázal na sebe upozornit,přesto mě nedokázal vystaršit jako jeho Noční můra v Elm Street a nebo znechutit jako Poslední dům na levo. Beru to jako průměr. ()

Anderton

Scream je sviežy revizionistický neo-teen slasher. V tomto jeho prístupe spočíva jeho kultovosť a komerčný úspech. Craven pochopil, že desiť novú generáciu musí inak, a tak si robí zo starších slasherov a ich princípov (aj svojich) miernu srandu. Pre moju generáciu je tento horor zaujímavý tým, že Craven nám predstavuje osadenstvo ako vystrihnuté z extrémne obľúbených teen seriálov typu Beverly Hills a začne ho nekompromisne vraždiť. Tento prvok bohužiaľ súčasní diváci nepochopia. Neviem, či to bol zámer, alebo to jednoducho vyplynulo z doby vzniku filmu. No a len tak mimochodom Vreskot je skvelý horor. ()

Carol Pifková

Taká priemerná vyvražďovačka zo Shaggym. Chýbal mi tam už len Scooby a možno by to bolo zaujímavejšie. A nechápem prečo v žiadnom horore nedajú ranu istoty. Nepoučiteľní! ()

Frajer42

Když vedle sebe postavím tento film a o 4 roky novější parodii na něj Scary Movie, tak mám vážný problém poznat, co z toho je parodie a co film. Wes Craven to celé pojal ve velmi vtipném a odlehčeném duchu. Nefunguje ani náznak hororové atmosféry a z celého filmu se stává pouze nadlehčená vyvražďovačka s obrovským množstvím odkazů na podstatně děsivější hororové kolegy. Děj je v rámci žánru dostatečně zajímavý a hlavně má patřičný spád. Závěrečných 15 minut je velmi vtipných, ale když už člověk viděl parodii, tak už vlastně viděl prakticky i všechno z tohoto filmu. ()

boshke

Slabé až slaboučké. Jediné, co mne bavilo, bylo vzpomínání na Scary Movie a porovnávání parodie s originálem. Nevím, jestli by mi Vřískot přišel strašidelný, kdybych neměl již předtím tu čest se Scary Movie. Takhle mi však připadal jenom jako jedna velká, trapná, únavná a nudná parodie na sebe sama... 50% ()

Kothy

Tento film v polovině 90. let naprosto přepsal pravidla hororového žánru. Dělá si srandu ze spousty hororových klišé a pravidel a odkazuje na spoustu známých snímků. Na první pohled je to klasická středoškolská vyvražďovačka, ale není to tak. Vrah není nezranitelný a oběť může být kdokoliv. Vše se točí kolem Sidney, která přijde tragiky o matku a nemůže se z toho vzpamatovat. Mladí studenti ve městě začnou umírat a propukne panika. Police je v koncích a nikdo není v bezpečí. Kdo je onen tajemný vrah a o co mu jde? Nebo je jich snad víc? Pokračování je hned několik ale už není tolik o co stát. Viděl jsem i seriál a ten mě bavil. "Vy neznáte pravidla?" ()

AllShallFall

Troufnu si napsat, že Vřískot se zapsal na seznam klasických hororů, jako jsou Noční můra, Pátek třináctého, Dětská hra, Halloween a tak podobně. Stejně jako u jiných, tak i u Vřískotu je to jedinečný nápad o vrahovi v masce. Výhodou prvních dílů je, že jsou zkrátka první a originální. A pokud se jedná o kvalitní snímek, jako že ano, tak se na něj dá dívat i vícekrát. Vřískot mě oslovil. A našel si u mě své místo mezi oblíbenými filmy. ()

Fingon

70%. První Vřískot jsem viděl až dlouho po dalších dvou dílech a po slušné várce parodií, které na něj odkazují (Scary Movie, Skřehot...), navíc mě horory nikdy moc nebraly. Co ovšem oceňuji, je vysoká míra citací a odkazování (bohužel z větší části jen pomocí verbálního sdělení) na předchozí hororové filmy. Jo a Halloween jedničku a Jamie Lee mám taky rád:-) ()

Šestý Vřískot oficiálně potvrzen

Šestý Vřískot oficiálně potvrzen

03.02.2022

Následující zpráva by asi jen málokoho překvapila. Novému Vřískotu se v kinech velmi daří - snímek s rozpočtem 24 milionů dolarů má momentálně díky světovým tržbám na kontě už 107 milionů a částka… (více)

Paramount odkládá své hity

Paramount odkládá své hity

02.09.2021

Tak jsme zase zpátky. Zkraje léta se ještě zdálo, že by se třeba koronavirová situace z loňského roku nemusela úplně opakovat, nyní to ale vypadá, že dřívější katastrofické předpovědi, že se filmový… (více)

V novém Vřískotu se vrátí starý šerif

V novém Vřískotu se vrátí starý šerif

20.05.2020

Herec David Arquette se vrátí coby šerif Dewey Riley v chystaném filmovém rebootu kultovní hororové série Vřískot. Série se dočká podobné péče jako pár let starý Halloween, jinými slovy se budou… (více)

Pátý Vřískot od tvůrců Krvavé nevěsty

Pátý Vřískot od tvůrců Krvavé nevěsty

13.03.2020

Už jste si taky mysleli, že se nedočkáte? Kultovní hororová série Vřískot se nakonec ale přece jen vrátí do kin s pátým dílem. Natočí ho režiséři Krvavé nevěsty Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett… (více)