poster

Zlá krev (TV seriál)

Drama / Historický

Československo, 1986, 7x66 min

Předloha:

Vladimír Neff (kniha)

Kamera:

Andrej Barla

Hrají:

Jiří Vala, Daniela Kolářová, Vladimír Ráž, Jiřina Jirásková, Václav Postránecký, Dagmar Veškrnová-Havlová, Taťjana Medvecká, Bronislav Poloczek, Karel Augusta, Stanislav Remunda, Jana Gýrová, Iva Janžurová, Radovan Lukavský, Jaroslav Moučka, Luděk Munzar, Martin Růžek, Otomar Krejča ml., Ilja Racek, Marek Brodský, Libuše Šafránková, Jiří Císler, Čestmír Řanda st., Josef Abrhám, David Vejražka, Vladimír Dlouhý, Oldřich Vízner, Jaroslav Satoranský, Ilja Prachař, Ota Sklenčka, Jiří Pleskot, Martin Šotola, Vlastimil Drbal, Martin Zounar, Miroslav Zounar, Soběslav Sejk, Boris Rösner, Marcel Vašinka, Bořivoj Navrátil, Hana Brejchová, Milan Stehlík, Pavel Zedníček, Karel Heřmánek, Stanislav Fišer, Svatopluk Skládal, Jiří Holý, Otto Budín, Bedřich Prokoš, Josef Bláha, Ludmila Roubíková, Rudolf Hrušínský, Antonín Hardt, Miroslav Masopust, František Hanus, Zdeněk Kutil, Oldřich Velen, Ivo Niederle, Karel Koloušek, Milan Mach, Jiří Lír, Jaroslav Mareš, Mirko Musil, Jiří Bruder, Václav Vydra nejml., Otakar Brousek st., Jolana Maurerová-Zelinková, Josef Kubíček, Lena Birková, Jindřich Hinke, Petr Skarke, Martin Dejdar, Zdeněk Srstka, Adolf Kohuth, Zdena Sajfertová, Zuzana Skalická, Miloš Vavruška, Oldřich Janovský, Jaroslav Pešice, Vladimír Pospíšil, Markéta Valentová, Milan Pěkný, Josef Čáp, Miloslav Homola, Jaroslav Cmíral, Simona Postlerová, Petr Vacek, Svatopluk Skopal, Ladislav Chroust, Rostislav Kuba

Střih:

Karel Kohout

Zvuk:

Roman Hloch

Scénografie:

Karel Lier

Kostýmy:

Ludmila Novotná
(další profese)
 • Kulmon
  ****

  Oproti Sňatkům z rozumu se jedná o mírný kvalitativní krok dolů. To je zapříčiněno mj. i 18letou pauzou. Jiřina Jirásková, která byla v prvním seriálu stará i na starou pannu zde v pětapadesáti hraje novopečenou matku. Ale na druhou stranu je třeba vyslovit tvůrcům dík, že nezměnili starou sestavu a ponechali např. i Míšu (O. Krejča ml.), který se z mladíka stal 40letým gymnazistou. Děj však drží vysokou úroveň, bohužel je vše zatíženo až příliš na sociální otázku a konec vykonstruovaným procesem s Omladinou vyznívá až příliš komunisticky. Stačí vzpomenout zcela poslední větu, kterou vyřkne Václav Postránecký. Hned jsem si vzpomněl na Únor a dobře mi z toho nebylo.(7.6.2009)

 • Blofeld
  ****

  Už to není ono - chybí skvostná černobílá i vypravěč Václav Voska. Krom toho to už není vlastenecké, jako byly Sňatky z rozumu, ale silně socialistické. Nad tím se ovšem dá přivřít oko díky znamenitým hercům - za zmínku stojí dokonalý padouch Kiesel v podání Ludvíka Munzara - a Filipově režijnímu vedení.(10.5.2009)

 • argenson
  ****

  Vzácný příklad, jak se dá důstojně navázat. Na Sňatky z rozumu to určitě nemá, ale kvalitativně to ve srovnání s nimi určitě není průser. Fakt je, že srovnání boje o českou svébytnost ve Sňatcích a proletářský boj v Krvi dokládá posun v dramaturgii Československé televize, přesto nelze popřít výborné herecké výkony. Nevím proč, ale většinu mých sympatií posbíral Jiří Vala jako tvrdý a nekompromisní podnikatel, v jehož sousedství se další pokusy ve velkých rolích jeví jako ochotničina (Václav Postránecký). Pózu utrápených matek po Světle Svozilové zdařile převzaly Dagmar Veškrnová a Taťána Medvecká. Ovšem jestliže byl Marek Brodský roztomilý tydýt v Rozpuštěném a vypuštěném, kdekoliv jinde opakování této pózy působí směšně. Stejně tak i třicátnice Libuše Šafránková jako –náctiletá Ema Destinnová (což ovšem nepopírá, že na svůj věk vypadala výborně). Jako celek s možností debaty.(11.12.2012)

 • Marthos
  ****

  Již barevné pokračování rozsáhlé Neffovy rodinné ságy se z vlasteneckých salonů zvolna přenáší mezi proletářskou chudinu a jemně rýsuje rodící se dělnické hnutí. Seriál chronologicky pokračuje rokem 1881, kdy otevření Národního divadla znamenalo svého druhu triumf českého živlu v rakousko-uherské monarchii. Český národ ovšem nejen tím prokázal svou svébytnost, schopnost existence, schopnost rozvíjet nejen tradice národní. Prokázal v té době rovněž schopnost ekonomického soupeření s německou buržoazií. Ruku v ruce s rozvojem ekonomiky kráčel také narůstající sociální problém. Jestliže v první části ságy byl tento problém pouze naznačen, osmdesátá a devadesátá léta vtiskla dělnickému hnutí zcela jasný charakter. Neffovo vyprávění tak přirozeně přechází od obou gründerských rodin Bornů a Nedobylů k širšímu společenskému záběru a vykresluje bouřlivou atmosféru konce devatenáctého století. Do popředí se proto dostává Pecoldův věčně revoltující syn Karel i Bornův syn Míša, jehož vývoj patří v rámci literární předlohy i seriálu k nejzajímavějším. Osmnáctiletá pauza, dělící oba seriály, se podepsala - bohužel - na hereckých představitelích. I přesto se vedle zavedených bardů dokázali se stejnou suverenitou prosadit příslušníci mladé a střední herecké generace (Postránecký, Medvecká, Šafránková, Veškrnová, Vízner, Satoranský, Heřmánek, Marek Brodský). Zvláštní postavení zaujímají dvě postavy: fanatický komisař Kiesel Luďka Munzara a udavač Mrva famózního Jiřího Císlera. A jestliže lze dnes KRVI něco vytknout, tak je to záměrná zkreslenost revolučního hnutí, předkládaného jako jediný možný směr, kterým se česká společnost musí v dalších letech ubírat. Tehdy ještě žádný z tzv. socialistů nemohl předvídat únorové události, které se staly naplněním jejich ideálů. Protože i tak ušlechtilé ideály mají své chyby. O tom se český národ přesvědčoval dlouhých čtyřicet let. A právě o tom by mohla být napsána nová sága. Snad někdy.(17.5.2009)

 • Snorlax
  ****

  Do Sňatků tomu fous chybí, ale stejně se jedná o výborný seriál. A výkon Luďka Munzara patří ke špičce toho, co kdy kdo v seriálu zahrál. Jeho nácek nemůže nechat nikoho na pochybách, proč mladý Born s chutí a radostí poslouchal svého učitele. Ještě štěstí, že členové NSDP nebyli tak přesvědčiví jako Munzar, ukecali by i Ježíše, aby radostně hajloval.(1.11.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace