Zlá krev (TV seriál)

Československo, 1986, 7x66 min

Předloha:

Vladimír Neff (kniha)

Andrej Barla

Jiří Vala, Daniela Kolářová, Vladimír Ráž, Jiřina Jirásková, Václav Postránecký, Dagmar Veškrnová-Havlová, Taťjana Medvecká, Bronislav Poloczek, Karel Augusta, Stanislav Remunda, Jana Gýrová, Iva Janžurová, Radovan Lukavský, Jaroslav Moučka, Luděk Munzar, Martin Růžek, Otomar Krejča ml., Ilja Racek, Marek Brodský, Libuše Šafránková, Jiří Císler, Čestmír Řanda st., Josef Abrhám, David Vejražka, Vladimír Dlouhý, Oldřich Vízner, Jaroslav Satoranský, Ilja Prachař, Ota Sklenčka, Jiří Pleskot, Martin Šotola, Vlastimil Drbal, Martin Zounar, Miroslav Zounar, Soběslav Sejk, Boris Rösner, Marcel Vašinka, Bořivoj Navrátil, Hana Brejchová, Milan Stehlík, Pavel Zedníček, Karel Heřmánek, Stanislav Fišer, Svatopluk Skládal, Jiří Holý, Otto Budín, Bedřich Prokoš, Josef Bláha, Ludmila Roubíková, Rudolf Hrušínský, Antonín Hardt, Miroslav Masopust, František Hanus, Zdeněk Kutil, Oldřich Velen, Ivo Niederle, Karel Koloušek, Milan Mach, Jiří Lír, Jaroslav Mareš, Mirko Musil, Jiří Bruder, Václav Vydra nejml., Otakar Brousek st., Jolana Maurerová-Zelinková, Josef Kubíček, Lena Birková, Jindřich Hinke, Petr Skarke, Martin Dejdar, Zdeněk Srstka, Adolf Kohuth, Zdena Sajfertová, Zuzana Skalická, Miloš Vavruška, Oldřich Janovský, Jaroslav Pešice, Vladimír Pospíšil, Markéta Valentová, Milan Pěkný, Josef Čáp, Miloslav Homola, Jaroslav Cmíral, Simona Postlerová, Petr Vacek, Svatopluk Skopal, Ladislav Chroust, Rostislav Kuba

Karel Kohout

Zvuk:

Roman Hloch

Scénografie:

Karel Lier

Kostýmy:

Ludmila Novotná

Už to není ono - chybí skvostná černobílá i vypravěč Václav Voska. Krom toho to už není vlastenecké, jako byly Sňatky z rozumu, ale silně socialistické. Nad tím se ovšem dá přivřít oko díky znamenitým hercům - za zmínku stojí dokonalý padouch Kiesel v podání Ludvíka Munzara - a Filipově režijnímu vedení.(10.5.2009)

Ježto opravdu často chodím Michalskou ulicí, kde je natočeno mnoho záběrů, každou chvíli myslím na to, jak Prahou kdysi procházeli Nedobyl, Pilát, Pecold, fýzl Kiesel, potřeštěnec Mrva a další. Kotel vznikajících a soupeřících idejí, zápas o národní ideu, socialismus, upadající monarchie versus republikánství a tak dále. Kromě toho přehlídka herectví. Jak jsem napsal u Byl jednou jeden dům, František Filip svými seriály dokázal poutavě provést národními dějinami od časů F. L. Věka až ke druhé světové válce.(8.1.2016)

Do Sňatků tomu fous chybí, ale stejně se jedná o výborný seriál. A výkon Luďka Munzara patří ke špičce toho, co kdy kdo v seriálu zahrál. Jeho nácek nemůže nechat nikoho na pochybách, proč mladý Born s chutí a radostí poslouchal svého učitele. Ještě štěstí, že členové NSDP nebyli tak přesvědčiví jako Munzar, ukecali by i Ježíše, aby radostně hajloval.(1.11.2012)

Seriálový sequel výborně naznačuje, jak bylo svého času důležité míti Filipa, otřískaného seriálového machra, nejen při práci s hereckou elitou, protože ani v seriálu zkrátka není malých rolí.. Ne, tahle Krev skutečně není vůbec zlá !!(30.10.2015)

František Filip si ve své tvorbě vybírá historické události a ať se to někomu líbí nebo ne, jeho příběhy jsou pravdivé. Že mají sociální námět je samozřejmé. Nebo může mi dát někdo příklad z dějin, že by revoltovali bohači a milionáři ? O co by jim také šlo ? Jedině, že lidé málo nakupuji, že jim klesají zisky a že jim klesá životní standard. Taková byla doba a pokud režisér nechce vyprávět pohádky o červené punčošce, pak musí točit pravdivě, ikdyž to někomu není po chuti. Mě se výkony všech herců velmi líbily, bohužel 80% z nich už je na "pravdě boží".(7.10.2012)