V čase nejrušnějšího chodu do banky přichází skupinka malířů. Netrvá dlouho a všechny důležité průmyslové kamery jsou vyřazeny z provozu a začátku velké bankovní loupeže už nic nebrání. Lupiči mají vše pečlivě naplánované. Z odposlechu je slyšet jakýsi podivný evropský jazyk a lupiči požadují dva autobusy a dopravní letadlo. Všechny rukojmí donutí převléknout se do stejných kombinéz, jaké mají na sobě, aby tak dokonale zmátli zásahové komando. K loupeži je přivolán rafinovaný a inteligentní policejní vyjednavač Keith Frazier, kterému postupně dochází, že se nejedná o obyčejné přepadení banky. Vzápětí se do hry vkládá i předseda představenstva banky Arthur Case, který má obavy z odhalení obsahu své trezorové schránky nacházející se právě v přepadené pobočce. Proto neváhá uplatnit svůj vliv a na místo činu poslat velmi ambiciózní a bezskrupulózní právničku Madeline Whiteovou. (TV Nova)

Paxxx.cz

Není to úplná pecka, ale celkově jde o inteligentní film plný pastí do kterých se postupně chytají obě strany. Herecké obsazení je navíc solidní, takže pro mě v celku slabší čtyři- 70%. ()

Greg

Slušně natočený a hlavně výborně zahraný trhiller, který je velmi citlivě a trefně proložen vtipnými scénami. Opět ale velká sólo jízda pro Denzela Washingtona, který ukázal, že tento typ filmu a stylu vyprávění mu sedí, i když tím docela zastíní další herce. Takže Spike Lee ukázal, že natočit kvalitní film umí a já dávám 4*. ()

TomX2

Po stránke réžie a už tak dosť otrepanom nápade s tématikou vykrádania bánk celkom solídny priemer, no scenár je kvalitou niekde inde a už ten je dosť "prefíkaný". Vo filme nájdete všetko - od rasizmu, cez politiku až po rasizmus. Nechýbajú ani rôzne rasistické narážky, ako to už v Leeových filmoch býva zvykom. Realistickejšie filmové spracovanie s bankovou (ne)krádežou som zatiaľ nevidel a aspoň tu je ukázané, čo sú tie bukvice v modrých oblekoch zač. ()

sta

3 a půl*... pointa je samozřejmě výtečná. Ale trochu mě dráždila práce s hudbou (oproti geniální hudbě u 25. hodiny je tady dost neadekvátní předváděným situacím). A úplně hrozný je český distribuční název - ne, že by Inside man nešlo přeložit jako Spojenec, ale zde to je tedy zcela nesmyslné (neboť spojenec nemá nic společného právě s onou pointou, což spojení Inside man má...). ()

UncleG

"Následující spoileroidní koment vám přináší detektivní kancelář Strýčka Gavrana. Pokud jste film neviděli, neopovažujte se číst dál. Bžoiiinnng!" No dobře, tak co to tady máme... Bejvalýho kolaboranta, kterej si schovává důkazy o tom, že za války podporoval Fricky - a činí tak zřejmě pro případ, až vědecká neonacistická garnitura znovu naklonuje Hitlera a chopí se moci nad celým světem. Jo, jo. Jeden nikdy neví, co se může semlít, proto je vždycky dobrý si takový dokumenty pečlivě archivovat. Takže úplně nejmoudřejší je schovat si ty nacistický papíry do schránky ve vlastní bance a číslo schránky pak vymazat z kartotéčního seznamu - to je totiž nejlepší způsob jak zajistíte, že si vaší suprtajný skrýše fakticky nikdo nevšimne. Obzvlášť pokud jsou číslovaný postupně. Pokud ale naopak jdete vykrást banku, ideální způsob, jak se vymotat z podezření, je, že si v místním příručním skladu zbudujete zcela nenápadnou skrýš - falešnou sádrokartonovou příčku s vlastním hajzlem. Je zřejmé, že si toho policie naprosto nevšimne, a místo aby vás hledali, přikloní se raději k teorii, že ze světa lze samovolně vysublimovat. Pak už jenom zbývá počkat pár týdnů, než se ruch přežene a můžete s grácií odkráčet hlavním vchodem. Naprostou samozřejmostí je fakt, že nikoho ze zaměstnanců banky nevzruší poněkud změněná stavební dipozice jejich pracoviště ... A taky že na krabice od počítačů značky DEL, maskujících váš východ, za celou dobu nikdo nešáhne. No a když jste náhodou policajt, musíte se rovnou smířit s tím, že vám všechno dojde až jako poslednímu. Takhle už to chodí, co hollywood světem vládne. Takže nejenom, že si necháte do svýho výjezdního karavanu školácky propašovat štěnici, ale zároveň vám při pátrání po zločincích zamotaných mezi rukojmí nesmí dojít přímá úměra mezi počtem nevinných a množstvím jim odebraných mobilních telefónů. A i když přehlídnete tohle, musíte taky zapomenout na skutečnost, že vykradení bankovního ústavu nedělají lidi, kteří se navzájem neznaj. Takže pochopitelně nebudete pátrat co je kdo zač - stačí je všechny halabala vyslechnout a pustit. Tohle vidět inšpektor Bouše, tak řekne, pane Fraziere, že jste takříkajíc za vola. A to je konec. Proč dvě hvězdičky, ptáte se, milý Watsone? Možná vám během čtení došlo, že takhle si rozhodně nepředstavuju "inteligentní" zápletku. ()

buldock

Nadprůměrný krimi thriller na téma bankovní loupež. Za zmínku stojí hlavně postava Jodie Foster , která je příjemně záporná a výborně zahraná, Denzel Washington odvedl svůj herecký nadprůměr, ale Clive Owen jako vůdce lupičů mi přišel vcelku nevýrazný. Závěr mi přijde trochu přitažený za vlasy, Ti co viděli ví o čem mluvím, ale nápad s maskami káždopádně velmi zajímavý. Film: 78% ()

Freemind

Nedokážu to přesně pojmenovat, ale něco na Spikeovi mě strašně štve. Možná je to snaha o trendovitost, možná neustálé odkazy na černošskou tématiku (ne, v akčních filmech mě to opravdu nebaví), možná ta specifická newyorská rozvláčnost a ukecanost, snad nekompaktnost jeho tvůrčí vize, kdy bez citu pro věc plácá do děje úryvky svých oblíbených skladeb a až příliš benevolentně zachází s barevnými filtry. Prostě si se Spikem nejsme souzeni, přenechám jeho filmy ostatním. ()

Alementina

Spokojenost. Když má člověk nakoukáno, tak je potěšen, když ho ve filmu pár věcí překvapí, že neuhádne celý vývoj filmu. Neni to stoprocentni, dost veci bohuzel neprekvapilo, ale ja se stoprocentne bavila. A Clive Owen je skutečně samec alfa. ()

blackrain

Dokonale naplánovaná bankovní loupež,ale tady nejde o velké peníze z lupu. Někdo má daleko vyšší zájmy. Třeba nacistickou minulost, která by mohla způsobit velký skandál. Místy docela vtipné. Plno skvělých herců. Budete si přát, aby Clive Owen skutečně odešel z banky hlavním vchodem. ()

SarumanKo

Brilantne natočený, originálne napísaný, nečakanými zvratmi prešpikovaný, nesmierne štýlový, vtipný a bravúrne zahraný kriminálny heist movie, ktorý strhne diváka od prvej sekundy a udrží si jeho pozornosť po tú poslednú. (9/10) ()

Maq

A opět jedna gangsterská story. Pěkná, vizuálně efektní, logicky snesitelně děravá. A proč k tomu musí hrát nějaká rádoby etnická sakra hudba? ()

italka63

Všechno bylo v tomhle filmu až nějak moc perfektni, včetně černého humoru, Denzela i Cliwa Owena, ale nemůžu si pomoci, tolik mě to nenadchlo, takže jen za tři hvězdy. ()

Damiel

Tak tohle Spike Lee trefil téměř přesně. Zejména první dvě třetiny filmu letí jako voda v rozvodněné řece, nemáte vteřinu k nadechnutí se. Výborně vybudovaná atmosféra, postavy sice trochu šablonovité, ale vůbec to nevadí. V poslední fázi - od chvíle, kdy je zápletka v bance rozpletena - film malinko ztrácí grády a konec jsem si přál trochu vygradovanější, přesto se to fakt povedlo. 4* ()

MATADOR

Chytrý námětový plán s vykradením banky. Hm, to by bylo sice super, kdyby to nebylo celé takové nedivné. Nechápu, proč zrovna Spike Lee se snaží udělat ze svých filmů něco víc. Vím, že filmy mají být radši chytré, než-li přitroublé, ale Spojenec nevím proč je velmi diskutabilní. Nehorázně se tahající dvě hodiny nakonec dovedou utahaného diváka ke konci, ve kterém Vám pět minut rozuzlení dá daleko více, než-li celý film. To prostě nepochopím. Solidní, přesto velmi rozporuplné kriminální drama. ()

Thomassi

Panečku, tak toto je stylovka. Spojenec brilantně vyniká v promyšleném příběhu, který si s divákem hraje od začátku do konce a co je hlavní, nikdy netušíte, jak dopadne. Vše se vysvětlí až na samém konci. Začátkem rozezní song "Chaiyya Chaiyya Bollywood Joint", který se mi vryl do paměti a tak nějak směřuje celý film v tempu, které je zábavné a chytlavé. Svoji úlohu hraje i trio Washington + Owen + Foster, které svými odlišnými, ale zároveň líbivými charaktery, vynáší tento film do nebes v rámci žánru. Bankovní loupeže v tomto stylu, to je radost pohledět. ()

Aiax

Řemeslně špičkové dílko, škoda, že se Lee nezaměřil právě jen na to řemeslo a snažil se svoji polívku ochutit "morálním poselstvím", které, jak píše POMO je spíše úsměvné. Jinak všechno ostatní, včetně Cliva Owena, fungovalo báječně. ()

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

21.12.2011

Starořecká řežba 300: Battle of Artemisia nedávno přišla o hlavního představitele, když Joel Edgerton odmítl hrát athénského generála Themistokla, který velel řecké flotile v námořní bitvě u mysu… (více)

Spike Lee si nedá říct

Spike Lee si nedá říct

05.02.2009

...a navzdory velmi vlažným reakcím diváků i kritiků na svůj epos Miracle at St. Anna plánuje další film z období 2. světové války. Předlohou pro něj bude faktografická knížka dopisovatele New York… (více)

Zachraňte černého vojína

Zachraňte černého vojína

11.06.2007

Spike Lee díky svému prozatím nejkomerčnějšímu filmu Spojenec přičichl k opravdovému úspěchu a velkým penězům a klasický Hollywood ho opět láká. Adaptace románu Waltera McBrida Miracle at St. Anna… (více)