Lovci duchů

• USA Supernatural (více)
Horor / Drama / Mysteriózní / Thriller / Fantasy / Komedie
USA, (2005–2020), 247 h 25 min (Minutáž: 29–60 min)

Tvůrci:

Eric Kripke

Režie:

Kim Manners, Robert Singer, David Nutter, J. Miller Tobin, Mike Rohl (více)

Předloha:

John Shiban (kniha)

Série(15) / Epizody(327)

EastWicka

Tu a tam na ně s chutí kouknu, na hošany pěkný, jak likvidujou nadpřirozenou pakáž, co zbyla po Krotitelích duchů. Ale občas mě tak nějak séřou. Jsou to vlastně burani... ()

mad_ness

Seriálu nemožno uprieť veľa vecí a prvou z nich, za ktorú tvorcov skutočne uznávam, je zobrazenie Ameriky bez toho, aby sa z toho jednému chcelo plakať (z rozpačitosti). Nie sú tu potrebné žiadne veľkomestá, zábery na majestátne budovy, vlajúce vlajky, či patriotské reči. Namiesto toho na nás autentickosť dýcha v podobe prírody, života v menších mestách, nanajvýš predmestiach, toho takzvaného klasického rocku a ako tu už niekto tuším spomínal, v individualite a rodinných hodnotách. Rodina nekončí krvou, ale ňou ani nezačína, rodina je tu aj na to, aby si sa kvôli nej cítil mizerne, ale je tu aj keď ju potrebuješ. Paradoxom je, že práve toto sú tradície, ktoré ale inde vidno čoraz menej. Bravo pre scenáristov, vďaka ktorým sa vedľajšie postavy niekedy obľubujú jednoduchšie, než hlavné (možno zámerne). Na druhej strane verím, že nie je jednoduché držať chod celej šou spolu s fungujúcimi bratmi. Naozaj originálny námet, už len v tom, že tu ide o súrodenecký a nie partnersko-romantický vzťah. Bratia si za celý čas prešli cez mnoho sračiek a to, že si vždy našli cestu von, dáva divákom nádej obdobnú zvuku TARDIS. Myslím, že práve toto je zároveň hlavný pohon celého seriálu. Po všetkých sériách sa jednoducho stále žiada pokračovanie, už tomu rozumiem. Žánrovo je tu z čoho vyberať, najradšej mám, keď dôjde na humor. Chalani majú výborne zvládnutú neverbálnu komunikáciu, plus to, na čo sa myslím si ešte žiaden seriál nepodujal, a síce trúfalé prelomenie štvrtej bariéry v 6x15- The French Mistake (jedna z mojich naj epizód). Toto by si mohol zjesť aj taký Deadpool, nekecám. Winchesterovci ale majú takú vlastnosť, keď spočiatku vidia veci príliš jednoducho, ale nakoniec si vyberú tú najkomplikovanejšiu cestu, čo už veľakrát naštrbilo ich vzťah, ktorý je stavaný na piedestál a vďaka tomuto aj neustále rozoberaný. Páči sa mi, ako sa tu pracuje s ľudskosťou, dobrom a zlom, ako nič nie je čiernobiele, ani také, ako by sa mohlo zdať → postavy anjelov aj démonov. Za tie roky si seriál úspešne vybudoval charakteristické znaky, neodmysliteľnú Chevy Impalu '67, kožené bundy, flanel, falošné prezývky (moje naj sú po komiksových hrdinoch) a pesničku, ktorá dokonca nie je ani úvodnou zvučkou, mimochodom krásna symbolika (Kansas). To všetko sa ľuďom evidentne ľúbi, niektorým možno iba trvá dlhšie, kým to čaro nájdu (preto už nehodnotím po pár epizódach). Takže poklona pre oboch hlavných hercov, lebo okrem toho, že sú krásni, sú aj šikovní, ani sami možno netušili, koľko rôznych verzií JA, sa dá stvárniť a samostatne pre Collinsa, ktorého si držím blízko srdiečka. Počas desiatich sérií si človek nájde zopár obľúbených postáv, tu sú moje: Bobby a hneď za ním anjelsky krásny Castiel, Jody Mills, Charlie, Balthazar, Gabriel, Kevin, Rowena a po dlhej dobe aj Crowley. No a keď si mám vybrať z dua, tak Dean. Zvážim, či niekoho vykopnem z topky a ak by aj nie, miesto v profile má u mňa táto šou isté. Plný počet bez váhania aj za to, čo je len moje. ()

ladko

"Let's kill some evil sons of bitches and raise a little hell!" Seriál je pre niekoho možno mierne jednotvárny, pre mňa však nie. Jednotlivé série spája silná ústredná línia, vďaka ktorej to fakt nie je len o tých "príšerách", ktoré treba zabiť v jednotlivých častiach. A naviac "chémia" medzi bratmi funguje, naozaj pôsobia ako bratia a ich podpichovanie je často veľmi vtipné(najmä v tretej sérii bolo pár dielov, ktoré boli v tomto ohľade lepšie ako hociktoré sitcomy). A netreba zabudnúť na Chevy Impala r.v.1967 a kvalitné rockové vypaľovačky a máme tu perfektný seriál, ktorý možno odporučiť každému(aj keď nemá rád nadprirodzeno). ()

fcreading

Supernatural sa ukazuje byť ako nenápadný, mysteriózny seriál, ktorý sa nemôže rovnať k slávnejšiemu seriálu Akty X, ale až tak zlý seriál sa mi nezdal byť. Jeho najsilnejšie body sú v atmosfére a vizuálne spracovanej metafore. Dej okolo bratov a vzťahu k svojmu otcovi je veľmi dobre opísaný, a silnie v priebehu niekoľkých sekúnd. Čo sa týka dejovej línií, tam je to trochu slabšie. Zatiaľ čo som pozrel prvú sériu, musím povedať, že základná štruktúra sa dobre mení a celkovo nespôsobuje chaos. Hodnotenie prvej série 100 percent. ()

phoebess

Skvělý hororový seriál, který sem si oblíbila během pár dílů, ale co mi to teď v té poslední sérii (6., momentálně 10. díl) dělají? Ten typický humor a promyšlený děj, se během pár dílů naprosto vytratili! Připadá mi, že spíš scénáristi zkouší, co fanoušci vydrží, než je to doopravdy přestane bavit. :( Seriál měl skončit s pátou sérií, která měla perfektní zakončení. ()

kareen

Pokud jsem kdy poznala seriál, který by víc klamal tělem, nebo přesněji řečeno první sérií, pak je to právě Supernatural. Počáteční sezona si jede v lehce hororovém duchu a i když je to celkem příjemná oddechovka ,chybí tomu ta originalita a variabilnost, která dělá seriál v dalších sériích tak ÚŽASNÝM. Lepší průměr, u kterého mě udržely hlavní dvě postavy. Jared a Jensen jsou obrovští sympat'áci ( nehledě na Jensenova Deana, to je drsňák a chodící sarkasmus v jednom, s charisma, co by zabilo vola) a díky jejich dokonale fungující přátelské chemii bez problémů uvěříte, že jsou bratry. Navíc mezi vším tím epizodním lovením duchů a jiných potvor už začínají nesměle vystrkovat růžky ( toto přirovnání je myslím vzhledem k novým protivníkům na místě ) první náznaky budoucí ucelenější dějové linky. S objevením se prvních démonů odpadá pouze rutinní ničení jakýchsi odosobNělých přízraků, noví příchozí jsou samostatně myslící, přinejmenším rovnocenní soupeři s vlastní škálou motivací a jednání. To a také rostoucí nápaditost jednotlivých dílů už dělají z druhé série o poznání lepší záležitost. Atmosférické Crossroad blues s muzikou Jacka Johnsona, paranoidní epizoda s croatonským virusem, výborné akční Night shifter, emotivní Heart a hlavně závěrečný dvoudíl, to už mě dokázalo připoutat k obrazovce. Ještě lepší třetí série a s ní také krásná mezinárodní zlodějka Bella nebo sarkastická démonka Ruby, na paty pak našemu duu šlapou umanutý agent FBI Hendrickssen a maniakální lovec upírů Gordon. Poprvé dostávají větší prostor nadsázka a humor, díly jako Bad day at black či Mystery spot s časovou smyčkou mně skutečně pobavily, ale zároveň se začíná i přitvrzovat a takové Fresh blood, mé oblíbené Just in Bello nebo opět finální dvojepizoda už z daleka nejsou žádná selanka. Moje nadšení nadále stoupá a to mám to nejlepší teprve před sebou. Ve čtvrté řadě nastupují andělé a pokud se vám teď vybavily pomáhající laskavé bytosti, tak na to rychle zapomeňte. V drtivé většině jsou to bezcitní parchanti, kteří si nijak nezadají s démony a lidská cháska je jim ukradená. Pravda, někteří z nich mají i poněkud zvrácený smysl pro humor. Pro Winchestery to znamená jen další nepříjemnosti a ne, že by toho měli zrovna málo. Jejich bratrský vztah už zdaleka není tak idylický jak býval, Sam se stále více propadá na temnou stranu, což jen posiluje vzájemnou nedůvěru. Epizody bez vyjímky výborné ( potěšilo mě cestování v čase ), se strhujícím závěrem, který nás nasměroval do nepřekonatelné páté série, kde nejde o nic menšího než o záchranu světa. Tam už je apokalypsa v plném proudu, čtyři temní jezdci táhnou celou zemí a bratři ke své nelibosti zjišt'ují, že v ní hrají klíčovou roli, což je staví do nezáviděníhodné pozice chutného sousta, ze kterého si jak andělé, tak démoni chtějí urvat co největší díl pro své záměry. A tak rodinné dvojce nezbývá nic jiného než zapomenout na své rozbroje a vytvořit si vlastní pravidla hry, ve které by nakopala zadky oběma stranám. Postavy jako démon Crowley, Lucifer, andělé Castiel a Gabriel, mentor Bobby, fantastický smrt'ák a další mi velmi přirostly k srdci, stejně jako Impala 67 nebo popkulturní hlášky všech zúčastněných, proto původní znění nutností. A pokud jsem v první sérii psala cosi o nedostatku originality, tak způsob, jakým si tvůrci později vyhráli s celou křest'anskou mytologií je nevídaný a velmi, velmi zábavný. Další řady už jedou jen tak ze setrvačnosti a i když se sem tam některé díly podaří, zlatou éru už má seriál za sebou. Ještě bych mohla zmínit věci jako třeba absenci nějaké výrazné lovestory nebo zajímavý fakt, že ačkoliv se Dean navenek projevuje jako rebel, tak povahově je vlastně dost konzervativní a u Sama je tomu přesně naopak, ale už jsem se rozepsala až příliš, což jen dokazuje, jak moc jsem si Supernatural oblíbila. () (méně) (více)

mysiak

Keď za tým stojí McG...už to nemôže byť zlé...efektové na vynikajúcej úrovni a vtipné viacej ako niektoré komediálne seriály ()

PKD

Pozor, ten plný počet je jen a pouze za prvních 5 sezon. Dál sledovat, jen na vlastní nebezpečí. Já skončil u 3.dílu, 6.řady. A ten hl.příběh, začínající v pilotu, je stejně vyřešen v 5.s. Pak odešel hl.tvůrce, Eric Kripke a nazdar, bazar. P.s. the best díl ever? Jednoznačně - Monster Movie!!! ()

Redlum

Ke konci to ztracelo dech, hlavne kvuli zabredavani do neprilis domyslene mytologicke linie. Ceho se ale nedostava v mytologii, je dostatecne kompenzovano v ciste epizodickych dilech, ktere i presto, ze v tomto zanru toho bylo receno dost a dost, stale dokazi prekvapit originalnimi napady. ()

Sawyer815

Nejlepší duchařský seriál,který jem měl možnost shlédnout celý. 1. serie 70 %, 2.serie 75%, 3.serie 85 %, 4.serie 80%, 5.serie 80%, 6.serie 70%,7.serie 75%,8.serie 80% ()

AlThorKremser

Tak tohle je absolutně nejlepší seriál. Podle mně lepší seriál neexistuje. Skvěle propracovaný,skvělí herci, super příběhy. Absolutně jasných 100% ()

esopesokeso

Dobrý seriál,ale mohol by byť lepší.Mám pocit,že tie prvé série boli o dosť napínavejšie,dramatickejšie...len seriál sa stal úspešným,tak sa začali príliš rozvetvovať vedľajšie dejové línie,len aby boli minúty a nové časti o ničom.Už ma trochu unavuje veľký nadhľad hlavných hrdinoch,ich veľké ego a pokusy o šarm...niekedy mám pocit,že sú všemocný ako Xena alebo Hercules...kedysi to tak nebolo.4* dávam kôli starším sériam a čiastočne aj preto,že nechcem priznať že sa tak dlho dívam na kraviny...ale mám nutkanie šmariť supernaturalu 2* za to,že to pokazili.Ale ak serial nedokončia kvalitne kôli nízkej sledovnosti ,prepíšem 4* na 1* ako pomstu réžii ()

Tony.cs

Celých patnáct sérií jsem si užil. Občas mě to pobavilo, občas mě to štvalo, občas se postavy chovaly hloupě a nelogicky. Ovšem máte tady dva charismatické hlavní hrdiny, kupu výborných vedlejších postav, skvělé zaporáky a pár super zvratů. Poslední díl si mohli odpustit, ten byl spíchnutý horkou jehlou. Ale jinak jsem si tuhle věc hodně oblíbil. ()

K.I.N.G.

Nemám moc rád seriály a ani tento mě nějak nezaujal. Viděl jsem jen jeden, poslední díl. Není to horor, spíš něco jako Čarodějky. ()

Mikita

Záleží na dílu, na který se natrefí. Téma, které jakoby propujuje všechny díly, je v některých dílech velmi upozaděno. Přesto mě tento seriál baví. Sice mě nemrzí, když mi nějaký díl uteče, ale když se mi nechce spát, ráda si na tento seriál počkám. Zatím mi každý díl přijde jiný, nic se neopakuje a pokaždé mě zápletka něčím malým překvapí. A hlavní hrdiny jsem si prostě zamilovala. ()

movieband

"Víš začíná mi docházet, proč rodiče dětem lžou. Chceš aby věřily, že ta nejhorší věc, co na ně čeká jsou kola a práskací žvejka. Chráníš je před tím opravdovým zlem. Chceš aby šli spát s pocitem bezpečí. A jestli to znamená lhát jim, tak budiž. Čím víc o tom přemýšlím, tím vic si přeju, aby táta lhal nám." Supernatural. Seriál, který jsem svéhočasu uctíval kudy sem chodil. Do páté série se jedná o výborný hororový drama nářez, který byl relativně originální, vtipný, zábavný a charismatický. O vtip s charismatem se starala ústřední dvojice bratrů Winchesterových, kdy člověk nevěděl, jestli fandí víc Deanovi nebo Samovi. Během pěti sérií se v seriálu objevily, jak ty nejklišoidnější zápletky, a známé bestie, až po místní pověsti a legendy z různých částí světa, které člověka držely v šachu a čekal, jak který díl skončí. Samotná hlavní linka bratrů Winchesterových dosahovala apokalyptických rozměrů, mezi nebem a peklem, které vrcholily Kladivem Bohů v páté sérii a vygradovaly samotným závěrem páté série, který bych milerád považoval a sám za sebe ho tak mám ukotvený, jako velké finále celého příběhu. Dojemné, velkolepé a zároveň komorní, chlapácké zakončení. Dál už se jen recyklovalo a byť se našlo pár zajímavých nápadů a postav (Crowley), tak už se jednalo jen o stínovou hru, za geniálními pěti řadami winchesterovic ságy, kterou jsem po deváté sérii neměl chuť jakkoliv dohrát. Prvních pět sérií jsou skvělým a relativně zakončeným příběhem. "Carry on my wayward son, there´ll be piece when you are done. Lay your weary head to reast. Don´t you cry no more.." 1.série - 80%, 2.série - 88%, 3.série - 98%, 4.série - 90%, 5.série - 100%, 6.série - 70%, 7.série - 74%, 8.série - 86%, 9. série - 82% ()

MATADOR

Lovci duchů, aneb hrůza po seriálovsku. Kdyby se jednalo o film, nemělo by to absolutně žádnou šanci zaujmout. Protože děj je takový tripovský, dva bráchově hledají taťku a tak jezdí a hledají stopy, hm. Tam, kde se zastaví se jim pod nohy připlete nějaká místní záhada a jako správní Lovci duchů ji musejí vyřešit. Z toho, co jsem zrovna napsal to musí působit dosti tuctově, ale tím kritika končí :-) Příběhy jsou fajnové a působí mnohdy skutečně strašidelně, ale nakonec je to přeci jen seriál a dobrých scén zrovna moc není. Takže se v jednom díle objeví maximálně jedna dobrá scéna. Protože se jinak jedná o takový ten seriál pro mladé, kdy na to každý bude koukat, jen proto, že zde hrají dva mladící a honí strašidla. Mno, někdo z toho může mít husí kůžu, mě se to zdálo jako mrhání času. Strašidelný seriál, který mám pár světlých chvilek, ale přesto se jedná o průměrnou zábavu. ()

Falconica

Vážně ten seriál žeru, má to neskutečně funkční atmosféru, ale teda naprudim se vždycky když narazim na díl, kde se totálně przněj a komolej a urážej pohanský víry a pohanští bohové. Jsou důkazem křesťanský arogance a filmařský neznalosti. Ale jinak je to výbornej seriál, tak přivírám jedno oko... ()

lucifrid

Bratři Winchesterové se letos na podzim vrátili už s dvanáctou řadou, ale nedá se říci, že by seriál ztrácel dech, zraje totiž jako víno. Jasně, bratři jsou v podstatě nesmrtelní, ale žádný seriál (snad mimo v našich končinách hodně podceňované Buffy) nemá tak neskutečné množství hlášek, legendárních scén a meta epizod, které si prostě sem tam musíte pustit, jen tak pro radost. První tři sezóny se sice trochu kloní, i přes velké nosné příběhy, spíše k epizodním příběhům („Pamatuješ, jaké to bylo, když jsme jen honili Wendigo?“), ale to neznamená, že by byly špatné, naopak. Jen od čtvrté řady vsadil seriál více na hlavní nosné linky a dobře udělal. Bratři dostali posilu z nebes a od té doby je komediálnost téhle mysteriózní chuťovky, která si dělá legraci z hororových klišé i sama ze sebe, ještě lepší. A Supernatural fandom má gif úplně na všechno. ()

Lovci duchů se dočkají prequelu

Lovci duchů se dočkají prequelu