Temný rytíř

• USA The Dark Knight (více)
USA / Velká Británie, 2008, 152 min (Alternativní 146 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (více)

Další Batmanovo dobrodružství začíná. Jeho protivníkem je tentokrát záhadný psychopat Joker. Vítanou posilou by se Batmanovi mohl stát nový státní zástupce Harvey Dent, idealistický právník odhodlaný bojovat zejména proti mafiím ovládajícím podsvětí města. Dent chodí shodou okolností s Rachel, kterou Batman, alias milionář Bruce Wayne, také miluje. Čínský obchodník Lau, se kterým Wayne odmítne obchodovat, navrhne gothamským mafiánským skupinám pro jejich peníze bezpečný úkryt v Hongkongu, kam nesahá Dentova pravomoc. Do jednání nečekaně zasáhne Joker, který chce polovinu mafiánských peněz za likvidaci Batmana. Ti to odmítnou. Batman vzápětí Laua unese a dostane z něj jména mafiánů. Dent rozjede velkou akci, podaří se mu však dostat za mříže jen méně významné gangstery. Vzápětí Joker vyhlásí, že každý den zabije jednoho člověka, a bude to dělat tak dlouho, než Batman veřejně přizná svou identitu a nechá se zatknout... (TV Nova)

Ichabod

Naprostá filmová orgie a must-see záležitost. Sice třeba povrchní primitivní Transformers mne sejmuli víc, ale tohle tak nějak "líp". Kdyby bylo podobných popcornů víc vůbec bych se nezlobil. Výhoda takhle perfektního filmu je v tom, že kdo jde jen na letní biják tak se baví a kdo je filmový fanatik, tak si ho může klidně hodiny rozebírat a užívat si herecké výkony (Ledger je jasný Oscar, jinak to nevidim) a hlavně jít domu s pocitem, že film má myšlenku, je skvělý a v neposlední řadě vás klidně vrhne do přemýšlení o hodnotách svobody nebo současné krizi v boji s terorismem o kterém tenhle film je a Batman v něm hraje jen roli "super-policajta". Už úvodní akce mne naprosto dostala svým realistickým pojetím a měl jsem dojem že sleduji film Michaela Manna nebo pokračování Bodu zlomu. Film je drsný, emotivní, zábavný i děsivý, technicky brilantní a v žánru herecky nedostižný. Několikrát jsem se lekl díky agresivní práci se zvukem (toho se Nolan nějak chytil už v Prestige, ale tady tlačí na pilu mnohem silněji), více než pákrat jsem jen koukal s otevřenou pusou co a scéně se to děje (a to jsem trailer viděl tak třicetkrát) a bohužel díky tragickému skonu Heath Ledgera jsem měl i dosti nostalgické momenty, kde jsem si musel sám v sobě zaplakat, že někoho tak talentovaného už nikde neuvidím. Heath Ledger je padesát procent dokonalosti Dark Knighta a NENÍ to jen součást hype a film stojí na velmi pevných základech i bez té kontroverze.Opravdu nemám co vytýkat s výjimkou přerodu Eckharta z hrdiny v Two-face, kde mi přišel až příliš agresivně a narychlo stvořený motiv, který jeho existenci dovolil a vyvolal na velmi malém prostoru. Jinak ale všichni herci jsou fantastičtí. Bale jako Batman je absolutní hvězda a ačkoliv Burtonovo Batmeny mám rád, tak se směle vezu na současné trendy vlně hyperrealistického pojetí pohádek se superhrdiny, či superagenty - jakkoliv to vypadá neslučitelně. Beznaděj a pocit ohrožení terorismem Joker v DK navozuje tak intenzivně jak jen jsem schopen vůbec pobrat. Osobně teď vnímám Dark Knighta za vrchol umění zpracování komiksu do filmu (před Unbreakable a X-meny 2) . ()

blackJag

První film o Batmanovi, který nenese jméno této kultovní komiksové postavy ve svém názvu, ale hlavně první film podle mainstreamového komiksu, který absolutně ignoruje jakoukoliv komiksovou nadsázku. Nedokáži na filmu najít nic, co by se mi nelíbilo a to jsem měl neodbytný pocit, že film se od diváka odtahuje jako po přiznané nevěře. Někteří zmiňují temnou polohu Batmanova hlasu, ale neumím si představit, že by mluvil civilním hlasem Christiana Balea - takto je Batman s Brucem Waynem naprosto neztotožnitelný. Samostatnou kapitolou jsou pak herecké výkony, které jsou na všech postech bezchybné, je tu ovšem jeden, který si svou výlučnost vydobyl tak nějak dopředu - Ledgerův Joker je famózní studií psychopatické mysli bezskrupolózního zločince a vraha - své výsadní postavení si zaslouží i bez oné aury tragické a nešťastné smrti (mladý talentovaný herec, idol na vrcholu svých tvůrčích sil - té podobnosti s osudem Jamese Deana si nelze nevšimnout). Co zmínit víc? Film má krásnou kameru, jistou režii, výbornou práci se zvukem a skvělou hudbu. 100% ()

JohnSmith

Dokonalý film neexistuje,ale pokud se něco blíží dokonalosti,tak je to právě Temný rytíř. Režie, kamera,scénář,hudba,efecty jsou naprosto bezchybné.Troufnu si říct,že jak kamera,tak efecty jsou minimálně s nominací na Oscara.A herci?Bylo moc příjemný, že se víc objeví Morgan Freeman a Gary Oldman. Výměna Kati Holmes za Maggie Gyllenhaal filmu jen prospělo. A teď tři nejdůležitější postavy. Eckhart podává velice dobrý výkon po celou dobu,ale v závěru jako two face je naprosto dokonalý.O Ledgerovi už toho bylo nápsáno tolik,že budujen nosit dříví do lesa,když řeknu,že něco tak jedinečnýho jsem v životě neviděl.A Bale?K jeho Batmanovi není co vytknout,je to nejlepší Batman jaký kdy byl.Bohužel se oproti Batman Begins začíná projevovat onen syndrom hrdinů, kdy hrdina vlastně přestává být zajímavým a veškerá pozornost je soustředěna na záporáka/y.No v tomhle případě se nelze divit,jelikož Ledger si střihl Jokera opravdu ve velkém stylu.Ještě poznámka k celkovému dojmu. Batman Begins mi přišel jako skvělý a téměř dokonalý film, ale vedle Temného rytíře vypadá jako levný nezávislý film. ()

svobik

Nekompromisní, epické, brilantní. Skvěle napsaná komiksovka s výbornými herci, hudbou, akcí, plná osudovosti a velkoleposti, která nedá divákovi jedinou šanci. Odpor je marný, budete pouze valit bulvy a koukat s otevřenou pusou. Nolan Bros. jsou definitivně boží bratři a na trojku by se měli vykašlat. Skončit se má v nejlepším. Suverénní film roku 2008. ()

p6qwre

Tož nemůžu hodnotit v rámci akčních filmů s hrdinama, viděl jsem snad pouze jednoho batmana a jednoho supermana, takže klidně odkývu, že v tomhle ranku je temný rytíř to nejlepší co zatím bylo natočeno. Ale jinak nadšení na csfd a imdb dost nechápu. Do mých top 100 filmů se TR nedostal. Ale jsem rád, že jsem to viděl v kině, na PC by to možná byla nuda. Dal bych 4, ale protože je podle mne tenhle film hodně nadhodnocený, dávám pouze 3. ()

NoFiction

Zbytecne zdlouhave, hlavne zbytecne dialogy, mohlo to byt o neco kratsi a sviznejsi. Nebyt vyborne zahrane role jiz zesnuleho H. Ledgera ohodnotim tenhle film pouze prumernou znamkou. Takhle hodnotim max. 70% ()

ABCD Marta

Vše začalo tři roky zpět (2005), když Nolan do kin vypustil svého Batman Begins. Málokdo mu tehdy věřil, že dokáže oživit legendu, kterou Joel Schumacher poslal do komiksových lovišť, ale opak byl pravdou. Nolan to dokázal! A dokázal to způsobem, který nás nejenom usadil na prdele, ale navnadil i na další díl. Přišel tedy rok 2008 a pokračování je zde. A jaké je? Uf, nevím, zdali to dokáži říct, je totiž...absolutně F A M Ó Z N Í ! Jestli jsem při filmu Batman začíná seděl na zadku a ani nedutal, tak při Temném rytířovi jsem nedýchal. Temný rytíř má přesně vše, v co jsem doufal, že mít bude, a ještě mnohé navrch. Vynikající herecké výkony, perfektní scénář a kamera, nečekané zvraty, nádherný soundtrack, líbivé akční scény, místy černý humor, luxusní motorku a...Jokera v podání Heath Ledgera, který stvořil jednoho z nejlepších záporáků a právem je nazýván hlavní hvězdou filmu. Ta jeho mimika, gesta, olizování...prostě skvostné. Mám-li si Ledgera pamatovat takhle, nebudu proti. Temný rytíř se tak, alespoň dle mě (a nejsem sám :), stává nejlepším snímkem majícím kořeny v komiksových vodách. It´s simple. Kill the Batman! ()

Jacob23

Co rict kdyz vse uz bylo receno?mno nic moc:)dokonala filmarina(hlavne kamera)skvele odehrana,bez vetsiho hlucheho mista a s vybornou najizdejici hudbou..Nejlepsi film ale rozhodne ne(neni to ani nejlepsi Nolanuv film)-2 zaporaci jsou az moc a v zaveru nedostane ani jeden poradny prostor..itak jednoznacne predcil nej Spidermana 2=92%.Samozrejme Heath Ledger jeho vykon po nekolik shlednutich nema obdoby..kolik jsem ti zabil pratel? ()

Mr.Dogman

Já opravdu nevím co na tom všichni vidí. Což o to, dobrý film to je, ale takový styl Spider-mana se mi líbil více. Já vím, je to Batman, nemůže to být veselé ale já se dokonce u nějákých částí filmu i nudil. Co ale nelze Nolanovi upřít je to, že používá minimum filmových triků. A pak ještě herecký výkon Heatha. A pak ještě - je to Batman... ()

huli601

Až po pozretí filmu som fakt pochopil, prečo je tento film tak dobre hodnotený. Temný rytier nie je komiks popri ktorom sa odohráva ľúbostný príbeh hlavého hrdinu s nejakou ženou, ale je to komiksový príbeh do ktorého je zapletená politika, peniaze, mafiáni,šialenci ako Joker a postupne aj Dent (to značí, že je fakt temný). Christopher Nolan si zaslúži obdiv, pretože urobiť z Batmana takýto film vyžaduje umenie. ()

cross

****1/2 - Nema cenu se tu rozepisovat proto pouze zkratkovité hodnoceni : Geniální vizuální stránka a režie - super atmosféra - bezvadná kamera, hudba, střih, zvuk a efekty - skvělé obsazení - životní doufejme Oscarová role Heatha Ledgera a oproti tomu drobne chybky a nejasnosti v příběhu a ve scénáři o kterých si myslím, že nebyly způsobeny tím, že jsem film viděl jen jednou.... ()

mandlova

Totální anarchie...ufff....nejsem schopná to ani pořádně vyjádřit slovy ve větách, snad až to uvidím podruhé...a potřetí... :) Joker jako postava tohoto roku! Minimálně.... Tento film opravdu není ani tak o Batmanovi, jako o panu Nevkusně-se-oblékám-a-zabíjím-s-dětinským-potěšením ()

homerr

Tak jsem také podlehl, čekal jsem, že mi to moc nechytne a to se také stalo. Jestli kvůli tomuto filmu Heath Ledger nemohl spát a tím začal brát prášky a skončil, tak jak skončil, tak je to veliká škoda. Je pravda, že on to zvedá, Batman je moc toporný, ale co taky čekat. Scéna na lodích je slušný výsměch, za který dávám o hvězdičku méně. Podle mě silně nadhodnocený film a nechápu jak mohl jeden čas i všechny žebříčky vést. Že by nějaká řetězová reakce - pár desítek lidí dá plný počet a ostatní dávají to samé? ()

jitrnic

Vůbec nerozumím tak bouřlivému ohlasu. Souhlasím, že Heath Ledger je vynikající, Michael Caine je také velmi solidní, ale to je asi tak všechno. Christian Bale mi už poněkolikráte dokázal, že je sotva průměrný herec, nepříjemným překvapením navíc jsou poměrně slabé výkony Garyho Oldmana a Morgana Freemana, v akčních pasážích jsem moc nevěděl, co se to zrovna děje a co se týče těch hlubokomyslných promluv, považuji je většinou za bláboly. Stejně jako oba dva vážně natočené filmy o Batmanovi. ()

Spock

Pátou hvězdičku dávám za trestance, který vyhodil detonátor od náloží z trajektu do moře. Nakonec je i Dark Knight pozitivní a vsází na lidskou solidaritu a dobrotu, která obstojí i tváři tvář šílenství chaosu. ()

horacko

Nielen preto, ze umrel, ale naozaj jeho najlepsia rola, aku zahral. Heath Ledger predviedol neskutocny herecky vykon, a nik pred nim nezahral postavu jokera tak briliantne ako on. Film bol po cely cas plny akcie a napetia so skvelym zaverom. Tohtorocna pecka, ktora by si urcite niakeho toho oscara zasluzila. ()

Guzo

Ačkoliv na The Dark Knight nemůžu najít nějakou větší chybku, je to pro mě obrovské zklamání, film jsem viděl až po delší době od premiéry v kinech, proto na mě dolehly ohlasy všech těch obdivovatelů, ať už pouze H. Ledgera nebo celého filmu. Čekal jsem prostě asi něco víc, než co se z Temného rytíře nakonec vyklubalo. První polovina filmu se táhla trošku nudněji, než bych si přál, druhá pak byla hodně dobrá, ale na 5 * to pro mě rozhodně není, natož na tak vysoké umístění v top filmech.. ()

R´Hell

Žádný z dosavadních zfilmovaných komiksů ve mě tak neulpěl. Gotham v Temném rytíři totiž není zidealizovaný svět, kde dobro je napravo a zlo nalevo a mezi je velké prázdné nic. Není to typicky americky moralizující film se supersympatickým hrdinou, jeho překrásnou přítelkyní a nějakým tím záporákem, který to stejně nakonec prohraje, protože každé děcko ví, že dobro vždy vítězí nad zlem. Ne, Temný rytíř je jiný. Bourá stereotypy, je krutě syrový a nepotřebuje si hrát na víc, protože on je víc.To vše ještě podporují vynikající herecké výkony hlavních představitelů. Heath Ledger je nejlepší antihrdina jakého znám, Jokera by snad nikdo jiný lépe ztvárnit nemohl. Rozmáchlá gesta, opovržlivé chování, šílenství, ironický smích a ta krutost - Heath Jokera nehraje, on jím v Temném rytíři je. A vyměnit Kate Holmes za Maggie Gyllenhaal byl dobrý tah. Výkony ostatních, Christiana Baleho, Garyho Oldmana a Morgana Freemana, není třeba komentovat, ty byly jako vždy velmi dobré. Skvělé akce, kamera, scénář... Pro mě nejlepší film roku 2008. ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (více)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý