Temný rytíř

• USA The Dark Knight (více)
USA / Velká Británie, 2008, 152 min (Alternativní 146 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (více)

Další Batmanovo dobrodružství začíná. Jeho protivníkem je tentokrát záhadný psychopat Joker. Vítanou posilou by se Batmanovi mohl stát nový státní zástupce Harvey Dent, idealistický právník odhodlaný bojovat zejména proti mafiím ovládajícím podsvětí města. Dent chodí shodou okolností s Rachel, kterou Batman, alias milionář Bruce Wayne, také miluje. Čínský obchodník Lau, se kterým Wayne odmítne obchodovat, navrhne gothamským mafiánským skupinám pro jejich peníze bezpečný úkryt v Hongkongu, kam nesahá Dentova pravomoc. Do jednání nečekaně zasáhne Joker, který chce polovinu mafiánských peněz za likvidaci Batmana. Ti to odmítnou. Batman vzápětí Laua unese a dostane z něj jména mafiánů. Dent rozjede velkou akci, podaří se mu však dostat za mříže jen méně významné gangstery. Vzápětí Joker vyhlásí, že každý den zabije jednoho člověka, a bude to dělat tak dlouho, než Batman veřejně přizná svou identitu a nechá se zatknout... (TV Nova)

vincchuppo

Jo byl jsem na tomhle filmu s otcem. Moc takových večerů jsem si neužil. Když jsme vylezli z přítmí sálu a já unešen touto theatrální veličinou plul na frekvenci génia, byl jsem sejmut jednou ranou. Vytržen přísnou rukou mého otce jehož slova zněla: "To byla zase americká blbina!" Po další konverzaci uznal, že snad v sobě mohl snímek něco málo skrývat. Po mých dalších argumentech připustil, že možná něco přehlédl. Po večeři jsem mluvil se sestrou a ta mě spravila o tom, že otec celou dobu představení prospal. To jsem si já samozřejmě nestačil všimnout. A tak jsem s pocitem zadostiučinění uznal, že tento film je prostě skvělý, ovšem není pro každého. ()

FreeDooM44

Smutný na tom je, že tak 2 hvězdy na tom filmu utáhnul Joker, jednak tim jak byla postava napsana a jednak tim jak byla zahrana... Zbytek bych videl jako nadprumer, ale nic extra. Kazdopadne není dobrý všechno sázet na jednu kartu, i když je to žolik :) ()

diodoros

Najlepšia časť z Nolanovej batmanovskej trilógie a jeden z jeho najlepších filmov (možno aj najlepší). Perfektná hudba či už ide o melancholické a dramatické pasáže vyjadrujúce tragiku príbehu alebo o "Jokerovu melódiu" (fakt nepríjemný, odporný, šialený a geniálny tón) je jedným z hlavných prvkov tohto filmu. Kvalít filmu je však viac - rozdrobený príbeh s viacerými zvratmi, výborný scenár s viacerými zapamätateľnými scénami, dobre odvedená práca kamery a výborné herecké výkony. Tento film posunul hranice komixoviek na najvyššiu úroveň (ešte vyššie ako X-men) a povýšil ich na psychologicky prepracované diela. Na koniec zostáva iba povedať, že záver filmu je jedna z najepickejších scén vôbec. ()

Desmond000

Konečně originální a realistické pojetí klasického komixu. Temná atmosféra v souladu s dokonalou Zimmerovou hudbou a Joker s neuvěřitelným charisma. Je to snad poprvé, kdy jsou komixové postavy do detailu psychologicky propracované a nejsou z nich jen nicneříkající akční panáci. Dle mého názoru nejlepší ze všech filmových Batmanů. Nolanovi klobouk dolů. 89/100 ()

Chip89

Nevím jestli v tomhle filmu Temný rytíř je název Batmana a nebo Jokera. Tvůrci tak nazvali Batmana, ale mě by se to více hodilo Jokerovi. Prostě a jednoduše hlavní hrdina, který táhne celý film, film pozvedá na vyšší úroveň a dělá z něj něco extra, je herecký výkon Heatha Ledgera. Půl filmu jsem přemýšlela, jestli ten člověk opravdu není labilní, že takhle to přece nejde zahrát. a napadá mne jestli role Jokera nedopomohla k tomu jak dopadl. Je ho škoda, protože kdyby zahrál více takových rolí, film by byl zase trošku bohatší. Batman v tomhle snímku tak trošku dělá druhé housle a pouze doplňující roli - ten film je přece o něm ne?:) A v neposlední řadě jsem chtěl zmínit, že mi hlavní hrdinka vůbec neseděla vizáží, mnohem více jsem byla spokojená s Katie, nevinná, milá, prostě taková jaká ona je a nikdo ji nenahradí. ()

slidealama

Batmana jsem vždycky zbožňoval, ale přišlo mi, že jeho postava je daleko rozvinutější v komiksech než v televizi či na plátnech. Nolanova verze Batmana byla však tak epická a tak úžasná, že po prvním shlédnutí jsem ještě dlouho seděl v sále s otevřenou pusou a pomalu jsem vstřebával toto mistrovské dílo. ()

Brinkley

No, tak pět ódy na Heatha Ledgera již po 3.467 komentářích opravdu nemusím. Ano, je to skvělý herec - rozhodně nejen Jocker; dost mě bavil, ale z Nolanovy batmanovské jedničky jsem byla podstatně nadšenější (to byl tehdy opravdu inovátorský zjev na poli komiksovém; dvojka už se bere přeci jen trochu moc vážně... o trojce radši nemluvím). ()

Lupes odpad!

Totální sra...ka. Překombinované, i na comics nevěrohodné, závěr doráží ještě kupa pateticky pronášených mouder o dobrých lidech... Chápu, že se srdíčko v náctiletých hrudníčcích tetelí blahem, chápu, že používání mozku se obdivovatelé tohoto filmu ještě učí. Jenže tohle není dobré ani v rámci žánru. Možná by pubošům mohla vadit ta spousta keců i to, že se ve skutečnosti vlastně ani jednou nebáli o svého hrdinu. Možná by je mohlo štvát, že ze sedadel zvedající akční scénu vlastně neviděli. Možná by se mohli ptát, proč Batman Jokera nezabil při prvním, druhém ... padesátém setkání. Jenže! Nechte jim umřít batman girl a budou tak rozklepaní dojetím, že přehlédnou tu šílenou stopáž i to, že už měli být dávno u svých playstationů. A to je ještě čekají dlouhé večery na facebookových profilech, plné mučivého sdílení "hluboké" myšlenky Temného rytíře ... ()

Greg4Fun

Skvělé pokračování Batmana, hlavně díky mistrovskému výkonu Heatha Ledgera, díky kterému jsme si psychopatického Jokera prostě oblíbil a Batman mi byl v tomhle filmu ukradený, promě byl hlavní Joker a jeho promyšlené plány a intriky které vždy překvapí. ()

Wyrdas

Milovníci efektů opět zaplesají a je to znát na hodnocení tohoto filmu. Žel Bohu, fanoušci Batmana už tak plesat nebudou. Absence Gotham City opět zničila celkovou Batmanovskou atmosféru a parodie na batmobil dílo zkázy dokonala. Joker u mě bude také jen jeden a to ten původní, nicméně v Joker v podání Heatha Ledgera také nebyl úplný propadák. Rád bych se na to koukal jako na film, co s Batmanem nemá nic společného (hodnocení by pak bylo rapidně vyšší), ale to nejde. Když už film těží ze slávy kultovního filmu, musí i pykat za hříchy, které proti němu učiní. Za Gotham City mínus tři hvězdy, za batmobil hvězda dolů, za zprznění Dvou tváří dvě hvězdy dolů. No, za rafinované Jokerovi triky hvězdu přidám a za příběh, který nebyl díky Jokerově postavě zas tak hrozný druhou. Takže se vším všudy dvě hvězdy, ale s odřenýma ušima a sebeovládáním, že se na to nemohu dívat jako na klasického Batmana. ()

darjeeling

Dokonalé obsazení, samozřejmě zde září Heath Ledger jako Joker. Druhé pokračování je zase o něco lepší než první díl ságy - Batman začíná a zároveň je to i nejlepší díl z celé trilogie. Po trilogii Temný rytíř se vždycky u Nolanových filmů nejvíc těším na konečnou scénu. ()

balcazar

Pred začiatkom filmu mi bolo jasné, že to nie je tak úplne môj žáner, môj šialok kávy ( :D ), znižovať z toho dôvodu hodnotenie by bolo hlúpe. Je jasné, že súboj Jokera s Batmanom a políciou nemôžu tvorcovia prezentovať len tak obyčajným spôsobom na štýl "on je zlý, on dobrý a bijú sa". Psychologická hra Jokera, ktorú rozohral spolu so sociálnym experimentom v závere, bola brilantná, zápletka pre mňa miestami možno trochu zbytočne komplikovaná. Výkony hercov výborné, možno ešte o kus lepšie ako samotný príbeh a myšlienka, aj z toho dôvodu ma film zrejme až tak nezaujal, veľa vkladám do príbehu. Heath Ledger azda jeden z najprepracovanejších výkonov vôbec, wau! ()

Kritik.

Píšem to pri každej novej verzii Batmana: Kde je Batman? Kde je záhadná postava tajomného hrdinu? Kde je atmosféra? Na staré verzie Batmana sa toto nehrabe ani po kolená. Najprirodzenejší Batman je jednoznačne Michael Keaton, čo potvrdil aj v Birdmanovi (nie každý vie, že tu hrá v skrytom význame sám seba). Týchto nových Batmanov neberiem, neprijímam, odmietam! A tento názor neprezentujem preto, že sa neviem odosobniť od starej predstavy či zvyku. Mám rád aj remake-ový žáner. Ale ono to treba aj vedieť natočiť. A zahrať. Režisér oničom, herec slizký anti - Bruce Wayne. ()

rejsek9

The Dark Knight patří mezi mé nejoblíbenější filmy a to z mnoha důvodů. Celý film dokázal Nolan udržet perfektní mrazivou atmosféru filmu, takže stačí zapnout a do konce filmu už neodtrhnu oči. Bale je můj nejoblíbenější herec a tady opět dokázal, že je po právu. Ale on není jedinej, kdo zde hraje výborně. O výkonu Jokera ani nemusím nic psát, protože to byl jeden z nejlepších hereckých koncertů vůbec. Taky ho asi i tahle životní role stála život... Hlavním představitelům ale šlape na paty i Aaron Eckhart, Gary Oldman, kterému to v roli klaďase sluší, a další. Dalším důvodem je hudba Hanse Zimmera, jenž dokazuje, že patří mezi velikány. Na tenhle film se vždycky rád kouknu znovu. ()

Sweat55

Co napsat, když už všechno bylo řečeno? Ani po dlouhých osmi letech (psáno 2016) neztratil Temný rytíř nic ze své velkoleposti. Christopher Nolan si natočil výborný film, který on sám ani nikdo jiný nejspíš nedokáže na poli komixových adaptací překonat. Hudba od Zimmera tomu dává život a společně s praktickými efekty vytvořil Nolan realistickou krimi z Batmanova světa. Jo a navíc tam je dokonalej Ledger. ()

fichty91

Oukejjj, tak tohle už je jiná liga. Oproti jedničce nebe a dudy! Od začátku pořádná akce, skvělá hudba, především však jedna velká show Ledgera. Konečně jsem viděl tuhle jeho veleroli na vlastní oči, jeden z nej hereckejch výkonů vůbec. Jediný malý minus, chyběla mi Katie Holmes v roli Rachel :/:D ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (více)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý