Temný rytíř

• USA The Dark Knight (více)
USA / Velká Británie, 2008, 152 min (Alternativní 146 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (více)

Další Batmanovo dobrodružství začíná. Jeho protivníkem je tentokrát záhadný psychopat Joker. Vítanou posilou by se Batmanovi mohl stát nový státní zástupce Harvey Dent, idealistický právník odhodlaný bojovat zejména proti mafiím ovládajícím podsvětí města. Dent chodí shodou okolností s Rachel, kterou Batman, alias milionář Bruce Wayne, také miluje. Čínský obchodník Lau, se kterým Wayne odmítne obchodovat, navrhne gothamským mafiánským skupinám pro jejich peníze bezpečný úkryt v Hongkongu, kam nesahá Dentova pravomoc. Do jednání nečekaně zasáhne Joker, který chce polovinu mafiánských peněz za likvidaci Batmana. Ti to odmítnou. Batman vzápětí Laua unese a dostane z něj jména mafiánů. Dent rozjede velkou akci, podaří se mu však dostat za mříže jen méně významné gangstery. Vzápětí Joker vyhlásí, že každý den zabije jednoho člověka, a bude to dělat tak dlouho, než Batman veřejně přizná svou identitu a nechá se zatknout... (TV Nova)

Davies182

Wow. Jakpak asi vypadá dokonalý film? Stačí si pustit Temného rytíře a hned je jasno. Byl jsem na něm dvakrát v kině, potřetí jsem to už nestihnul... a jen u málo snímků jsem chtěl v půlce děje doslova seřvat hlavního záporáka (Ledger v roli Jokera), ať se na tyranii už konečně vy*ere a nechá všechny nebohé obyvatele Gothamu na pokoji. O tom ale celý Temný rytíř vlastně je, a bez tohoto charakteru vysazeného na make-up a hlavně bez jeho bravurního představitele by nebyl tak perfektní. Něco by citelně chybělo... Jokerova propracovaná, do nejmenších detailů promyšlená zvěrstva, kterými pomalu ale jistě decimoval pro vlastní potěšení celé město... lepšího záporáka aby filmový fanda pohledal. A ten konec... napopáté jsem slzel jako naposledy u Společenstva Prstenu: asi nejvypilovanější scéna těsně před titulky u akčních blockbusterů. Tohle je film s velkým J. ()

2Pac

Po dlhsej dobe som si konecne vychutnal film, ktory ma riadne zatlacil do "kinosedadla" (skoda vsak, ze to sedadlo bolo riadne tvrde a nepohodlne, co mi pri vychadzani z kina sposobilo niekolkominutovy neprijemny pocit, ako by mi odumrela "zadnica":). Isiel som na Temneho rytiera s tym, ze sa budem bavit hlavne na uzasnom Jokerovi v podani Heatha Ledgera (R.I.P.), avsak film mi ponukol aj vyborne vypointovany pribeh Harveyho a velke mnozstvo silnych scen a momentov. ()

Wacoslav1

Ďábelský Ledger a brilantní úvodní scéna vtáhne do děje. Bohužel časem už to tempo docela ztrácí. Burtonův originál u mě pořád vede. I když je tohle asi Nolanův vrchol, tak na plnej počet to pořád nestačí.80% ()

petero

TDK je vynikajúcou komixovou adaptáciou a to i napriek tomu že ma po jeho dopozeraní nezalial príval nadšenia, ale to niečo výnimočné vyplávalo na povrch postupne, a to i napriek tomu že scenár bol zrejme obšírnejší a do kinoverzie sa proste všetko nedostalo. Veľmi ma potešili hlavne akčné scény, ktorých som sa najviac obával, ale našťastie oproti BB sa strihalo menej a aj na osvetlení sa pridalo. Taká Batmanova motorka je fakt haluz, ktorá dokáže divy, na rozdiel od ťažkotonážneho nemotorného auta a rozhodne ma potešila aj sonarová bitka (niečo také ako vnímal svet Daredevil). Pocit zo zdevastovaného Gothamu je 100%ný. Joker je výborný, ako aj napísaný tak aj zahraný (ten odchod z nemocnice nemá chybu) a hlavne vďaka nemu je TDK tým čím je. Two-Face, i keď má tiež dobrú scénu je už len takým malým nevyužitým bonusom. TDK neprekonal T2, ale ako komixová adaptácia je No.1. ()

gogo76

Ani jeden Nolanov film nesklamal, tento dokázal aj malý zázrak v tržbách a máme dočinenia s jedným s najúspešnejších filmov.Režisér majstrovsky dokázal vyrozprávať niekoľko dejových liniek a všetko to pekne tvorí jeden úžasný celok. O Jokerovi sa toho popísalo dosť, toho posmrtného oscara mu prajem, naozaj je to asi najbláznivejší zloduch s akým sme sa na plátne stretli. Dokonale zatienil inak výborné herecké výkony všetkých ostatných na čele s Ch. Baleom. Som rád, že väčší priestor dostal G.Oldman, dúfam, že nabudúce to bude ešte viac. Na takýto skvost je DVD vydanie dosť úbohé, dokonca aj v porovnaní s prvým Batmanom, ktorý mal 3D obal. Čakal som nejaký pekný steelbox, možno neskôr, ale už som kúpil, takže škoda. Verzia s motorkou je síce pekná ale stále je to iba kus plastu a pôsobí to dosť detsky. Obal je obal, pravý klenot je samozrejme samotný film, ktorý odporúčam každému. Ak ste nevideli prvý diel, jednoznačne to napravte. Film 9/10. ()

Mahalik

Joker!!!!! O tom zda má Temný rytíř právo být v TOP je hodně diskutabilní. Mě už ale tyhle debaty nebaví a co je lepší, než udělat si vlastní názor?? Ha! Snad poprvé (kam moje chorobná pamět sahá) jsem paradoxně nefandil hlavnímu hrdinovi, ale tomu, kdo má zhýralý smích, miluje rťenku od Maybelline a zbožňuje slovo anarchie. Jasně, Joker je hlavním tahákem.... kartou, která zaručeně pokaždý vyhraje a Heath Ledger s ní tak zběsile a zuřivě máchá, že občas (rozuměj pokaždé) máte pocit, že mu totálně přeskočilo.Ha! Co se filmu obecně týče, asi bych souhlasil s tím, že kratší stopáž by neuškodila. Ba co víc, mohla by dopomoci k tomu, že film už tak kvalitní, by mohl soupeřit s ostatními o Oscara (--Heathe musíš!!!!). A měl bych obrovskou radost, kdyby se tak stalo.___ Chris Nolan prostě otevřel dveře dalším režisérum, kteří si z Temného rytíře budou brát příklady. A Ledger, jehož Joker bude pro nejednoho herce představovat ikonu herectví. Budiž největším příkladem věta, která mi parkrát zazněla během filmu v hlavě: "No tak tohle bylo dobrý Batmane, to se ti povedlo, ale kde je Joker???". Nepřipadá mi to jako mínus, naopak je to poklona, protože zpropadených záporáků je dneska děsivě málo.Ha!____ Furt přemýšlím, jestli si nemám dát trochu pauzu s hodnocením......jakobych pořád doufal, že po druhé projekci si všechno ujasním. Beru si tedy příklad z Two-Face a hodím si mincí........vida, tak dneska za 5* :D Famózní!--- P.S. - Why so serious, lidi???? HAAAAAAAAAAAAAAA! ()

pepo

píše sa história.inak nemám slov.nolan ma prevalcoval a ledger by si oscara zaslúžil nielen z ľútosti.jeden z najlepších filmov vôbec ()

Amarcord_1

60% - Temný rytíř... Batman... Hm, ano. Tento film je určitě o třídu lepší, než Batman Begins, a mile mě překvapil některými svými kvalitami. Nad tímto pozoruhodným akčňákem s filosofickými ambicemi jsem se však dost trápil, co se týče vyváženosti postav a jejich přesvědčivosti. Když ponechám stranou pro mě esteticky rušivé prvky (např. Batmanův hlas, nezajímavá hudba, střih, logika, nadlidská fyzická odolnost všech zúčastněných, atd...), pak mi na filmu asi nejvíce vadila právě skutečnost, že jediná postava, která skutečně fungovala, byl Ledgerův Joker. Touha po hlubším zamyšlení nad bojem se zlem je zde sabotována momenty, které divákovi chtě nechtě připomenou, že se kouká na béčkový žánr typu Saw, nebo na docela obyčejný akčňák. Co se týče úvah na téma hrdinství, pak vlastně tento film "cimrmanovsky" zastává názor, který zároveň vyvrací. Dark Knight má spád, atmosféru, a myšlenku. Nemá ale hlavu a patu. Výborná lehce úchylná oddechovka! ()

Reiniš

Temný rytíř je skvělý komiksový film s tím nejlepším záporákem, kterého jsem snad kdy viděl a...To je asi tak vše. Joker bez problémů ukradl celý film pro sebe, a tak všechny ostatní postavy přestoupily na druhou kolej a to i samotný Batman! Bale je dobrý herec, ale jeho postava se tentokrát nijak nevyvíjí a od minulého dílu neprošel žádnou výraznou změnou. Chování většiny postav postrádá logiku a motivaci. Herci hrají svůj standart až na (nečekaně) Heatha Ledgera, který podává svůj životní výkon a s přehledem zastiňuje i Nicholsona z původního Batmana. Nolan má spoustu dobrých nápadů a atmosféru umí udělat pořád dobře, ale tentokrát už to s tou svojí snahou o ,realističnost´ podle mého trochu přeháněl. A těch velkohubých keců a patetických gest...Ono by mi to nevadilo, kdyby Nolan točil třeba takový Nelítostný souboj a ne film o Batmanovi. Z jeho restartu netopýří ságy jsem byl před třemi lety nadšen a Temného rytíře beru jako originální letní blockbuster, to ale neznamená že je to film dokonalý. A kdyby možná ten film nebyl tak nechutně přehodnocený a přechválený, užiji si ho ještě o něco víc... ()

Xmilden

Spousta postav, spousta děje. Stále se něco děje. Že to nejde zrežírovat? Ale ano jde! Nolan to zvládne. Scény střídají jedna druhou a každá se snaží tu předchozí přetrumfnout. Z filmu přímo razí drastičnost děje. A Joker? No to je úplný šílenec. Je mu prakticky plně jedno co se stane, jen když nastane chaos. Myslím, že největší šílenec filmové historie nosí jméno Joker. Nic proti Jacku Nicholsonovi, ale tady ho prostě Heart Ledger přehrál na celé čáře. Nejvýznamnější postavou je opravdu Joker. Když vezmu ostatní postavy. Batman to má řádně těžké, protože tentokrát je protivník velmi silný a navíc Batmanovi se nedaří snad vůbec nic. Na co šáhne se otočí proti němu. Harvey Dent je myslím zajímavější než postava Two-face, ale to je na každém jak to posoudí. Větší prostor zde dostává Lusius Fox, ztvárněný Morganem Freemanem. Komorník Alfréd je opět příjemně ironizující. Potěší také menší role jiných známých herců. Myslím, že Temný rytíř je veledílo a je třeba jej vstřebávat nějakou dobu, prakticky je nemožné na první zhlédnutí objevit všechny vychytávky. ()

Phobia

Pro jednou nebudu dštít síru na nadhodnocování filmů a davovou hysterii "všichni dali 5*, tak já musím taky, ať nejsem za blbce". Nejsem kdovíjakou ctitelkou netopýřího muže, ale po mém zklamání z "Batman begins" je "Dark Knight" jednoznačně příjemným překvapením. Nebudu se věnovat vyjmenovávání kladů, to už přede mnou udělalo kvantum ostatních hodnotících; zmíním tři věci, proč jsem se nepřiklonila k nejvyššímu číslu: A) Maggie Gyllenhaal mi zkrátka neseděla - příliš tuctová, skoro až ošklivá na to, že má lámat srdce nejmocnějších mužů Gothamu. B) Gotham samotný je rovněž naprosto tuctový, anonymní - neuškodila by trochu zajímavější, temnější stylizace (ne burtonovsky přemrštěná, jen dodat městu víc atmosféry a osobitosti). C) Místy mě deptala ta přílišná doslovnost, aby film pochopili i průměrní američané. Líbil se mi drsný, černý humor, solidní efekty a samozřejmě skvělé herecké výkony (zvláště Aaron Eckhart si zaslouží pochvalu, že si kvůli této roli nechal upálit půlku ksichtu:-)). Dvě a půl hodiny utekly rychle, bez nudy a k dokonalosti z mého zcela subjektivního hlediska chybí jen málo - výborně, pane Nolane, vypracované dílo, tento Batman konečně není pro děti. 89% ()

liborek_

Tak tohle je TEN Temný rytíř - do nebes vynášený bombastický trhák roku, v jehož recenzích se kritikové předhánějí ve vymýšlení trefnějších formulací, které ještě častěji od sebe navzájem opisují, a na něhož fanoušci pějí ódy o nejlepším filmu všech dob? Zajímalo by mě, z kterého zřídla vytryskl ten mohutný proud chvály... Vždyť je to vlastně průměrný akční film, který se vymyká jen úžasným výkonem Heath Ledgera. Bez něj by ten film byl třetinový. Samotný scénář, děj i provedení si v mých očích takový poprask vůbec nezaslouží. Prvních třicet minut, tj. úvodní přepadení banky a nástup Jokera na scénu, je výborných: Má to spád, má to šťávu, má to nápad. Ale čím víc se ukrajuje z nesnesitelně dlouhých 152 minut, tím víc film upadá a upadá a upadá...do překombinované, přetechnizované a přehuštěné strnulosti, která je navíc v druhé půlce zabalena do pytle, ušitého z patetických nitek, a navrchu zavázána pseudomoralistickým motouzkem..... Jen v okamžicích, kdy se na scéně objeví Joker, rozčeří se hladina zklamání: Heath Ledger totiž vytvořil nepřekonatelného záporáka, jehož šílenství, podané v neuvěřitelné celistvosti, kape a stříká z každého jeho pohybu, grimasy nebo jen pohledu. Ovšem to ostatní za příliš mnoho slov nestojí. Scénáristi se evidentně předháněli, kdo vymyslí efektnější akci, ovšem zejm v druhé půlce mě už dost štvalo, jak to celé dost násilně natahují; osobní souboje (jakých je plno v ostatních - ne tak přehypovaných - filmech) mi přišly nezajímavé - ale to zřejmě proto, že toto není něco, co bych zrovna dvakrát vyhledával. Výborně byla vytvořena ponurá atmosféra Gothamu, která s Jokerovou všudypřítomností drží film pohromadě. Nicméně závěr ztrácí dech a vlastně nijak zvlášť negraduje. Slušná oddechovka, ale nic víc. Pokud se na ni ještě někdy podívám, tak výhradně, jen a pouze kvůli fantastickému Jokerovi. 3 a 1/2 * ()

sepp

Neveril jsem onomu nadsenemu jasani davu jdoucich z kin a oslavnym recenzim, ackoli Batman Begins me nadchlo pro tuto ozivenou comicsovku a na Temneho rytire jsem sel obezretny. Ovsem po jeho shlednuti se mi vkrada na mysl jedine slovo - dokonale. Pro mne osobne vytvoril Nolan s Balem Batmana jaky mel doopravdy vzdy byt a "devadesatkove" necht jsou radsi zapomenuty, i kdyz samozrejme spousta lidi bude mit nadale rada i tyto verze. Ja s neskonalym pocitem stesti, ze jsem diky Heathu Ledgerovi shlednul na filmovem platne Jokera jakeho jsem si vysnil a ktery se pro me stal jednou z nejdesivejsich zapornych postav vsech dob. Jeho mlaskave slintava dikce, mastne vlasy a prorizly usmev by se ale nikdy nedokazaly vryt do pameti natolik, kdyby mu Heath nevdechnul tu podobu, jakou mu dokazal dat. Opravdu Oscarovy vykon, bez jakehokoliv prehaneni, kterym v me pameti navzdy vymazal desivou vzpominku z Pribehu rytire. Pevne doufam, ze ho ziska post mortem... Dokonala, ano dokonala alegorie souboje dobra se zlem, jednoho temneho rytire na jejich pomezi a ukazka, co vsechno dokaze zlo zplodit. Zadna comicsova adaptace, intenzivni filmovy prozitek s mohutnym presahem. Dekuji vam, panove Nolan, Bale a Ledger. 12/10 :) ()

-bad-mad-wolf-

(2020 - komentář Hirnlego - přihazuju podpis. Následuje muj komentář z roku 2009, k jehož konkrétním bodům se znovu nevyjádřím, jeikož přestože jsem viděl film třikrát (naposled před rokem), pamětihodnýho v něm není nic. Kromě triku s tužkou, pochopitelně). *** Samotného mě ohromil zdrcující nástup tohohle spektáklu... Temný rytíř vydělal tolik a tolik v rekordním čase! Temný rytíř nejrychleji v čele nejlepších filmů všech dob na IMDB! Temný rytíř má v rekordním čase tolik a tolik hodnotících! Heath Ledger umřel, no ty vado a ten jeho výkon! A asi půl triliardy podobných žvástů... Už od předchozího Batmana mám jeden problém. Tvůrci vsadili na realistické ztvárnění a prezentují moderní velkoměsto přeplněné kriminalitou, špičkovou technikou, skleněnými mrakodrapy a politickými rovinami. Do něj zasazují klasické komiksové elementy - nepolapitelné, šílené a všelijak zohyzdněné záporáky, maskované hrdiny, úžasné technologie. Nebudu se odvolávat na zalíbení v prvních Batmanech - přeci jen jde o restart série, nikoliv o pokračování; kontrast zmíněného na mě však příliš nepůsobil. Nolan a jeho spřeženci tentokrát nasadili velikou myšlenku: koketují se společenskou přijatelností a potřebností maskovaného fenoménu, vyprávějí o manipulovatelnosti a o tom, jak se z náhle nabytého symbolu ochrany v momentě selhání může stát ve stejném okamžiku psanec. Temný rytíř. Ale co zbytek? Co se pod touhle vzletnou slupkou schovává? Neustále se kují kdovíjak složité pikle, objevuje se Joker, noví hlavouni v čele spravedlnosti i podsvětí. Je pěkné, že scénář nabídne v první půli standartní velkolepý akčňák a v momentě, kdy by mohl pohodlně skončit, rozehraje další, složitější hru, avšak postrádal jsem jakoukoliv motivaci sledovat dál. Proč tam byla ta linka se zabitím Jamese Gordona? Co měl znamenat Jokerův rozhovor s Harvey Dentem v nemocnici? Proč je tam tolik strojených mašliček? Proč Christian Bale pořád mluví jako srandovní tuberák? Moc se mi nedaří na Temného rytíře nahlížet jinak. Zabíjí nadějně rozjeté linky a pololinky, střílí moudra a pokud chtěl ohromit svou hloubkou, proč tu není žádný pamětihodný moment? Pamětihodnost totiž paradoxně připadá právě akčním sekvencím. Návštěva Hong Kongu, dechberoucí honička v tunelu, skvělá úvodní scéna v bance. Myšlence zůstává mluvený epilog, který hezky shrnuje to, co se Nolanové ve svém poněkud rozbitém celku pokoušeli sdělit dvě a půl hodiny. Heath Ledger nakonec zapadá do škatulky "mírně přeceněné", stejně jako všechno ostatní ve filmu (včetně režie, scénáře, hudby i zbylých hereckých výkonů). Mno. Ale abych jen nezpochybňoval všechny vyšší mety, které tenhle film měl dobýt, tak musím doplnit, že je Temný rytíř pořád slušně nadupaný komiksový thriller. ()

lesumir

Temný rytíř je pro mě něco úplně jiného. Je to spíš psychologické drama, laděné do temného příběhu snažící se nastolit anarchii. Jakoby to byly dva filmy. Jeden, kde je hlavní hrdina sám neohrožený Batman v podání výborného Balea, kde prostě nesouhlasím, že byl ze všech nejslabší. Spíš si myslím, žře nepředvádí nic nového, oproti Batman začíná, což na druhou stranu vůbec nevadí, jeho Batman je i tak úplně jiný a rozhodně více hrůzu nahánějící než kterýkoliv jiný, a že jich bylo. Druhý film je o Jokerovi, který se snaží dostat celé městě pod svojí vládu a neváhá použít jakkoukoliv zbraň. Teď si asi přešdstavíte mega teroristu. Ne, stop. Moje pokračování bude úplně zbytečné, protože vystihnout Jokera v Ledgerově podobě je nadlidský výkon. Z mých slo by to vypadalo ohraně až nudně. Nejde se nezmínit o Heathu Ledgerovi, který se bohužel nedožil premiery, ale v očích diváků nezůstane jako někdo, kdo se předávkoval, ale jako výborný herec, kter ztvárnil Jokera úplně jinak, než Jack Nicholson. Ztvárnil ho tak, že mi z jeho hlasu šel mráz po zádech a z jeho činů se zvyšoval tep na 400 :-) On toho Oscara dostane a věřím, že se tam nahoře dívá a směje se. Už né typickým ha, ha, hi, hi, hu, hu, ah, ah, ah, ale s radostí. Aaron Eckhart aka Harvey Dent nic extra, oproti Bruceovi a Jokerovi je to jako sto a jedno. Maggie Gyllenhaal byla v něčem lepší a v něčem horší, než Holmes. Michael Caine je takový zlato, vždyť přece nejde proti němu něco mít, sympaťák. Gary Oldman stejně jako v předchozím dílem skvělý. Morgan Freeman neurazil, ale ani neoslnil. ___ Příběh byl výborně propracovaný, oproti ostatních dilům, si jsou tři protivníci rovnocení.. I když každý čeká v hlavní roli Batmana, neřekl bych, že je to úplně správné tvrzení. Už začátek ukazuje, že to Nolan myslel s HEAT vážně, ale potom jakoby se to celkově vytrácelo a trošičku navazovalo na Begins a šlo vlastní cestou. Scénář se mi líbil mnohem víc, než u Nolanova prvního pokusu a celkově je to o dvě třídy lepší! Begins mě v poslední půlhodince docela nudil, tady to bylo spíš naopak. Rozhodně to považuji za jeden z nejlepších filmů součastnosti, za nejlepší díl z Batmanovské serie a doufám, že si to první místo udrží, protože je to něco nevídaného, aby nějaký film už po oeváracím víkendu předběhl Kmotra nebo Shawshank. PS: Jsem jedině rád, že jsem to poprvé neviděl v kině, protože by mě asi odváželi s majáčkem na Bulovku!! ___ Já za to prostě nemůžu, zase musím něco připsat, pořád a pořád se chodím dívat na ten profil. Takže, chtěl bych říct, že Bale je nejlepší představitel Batmana a nikdy bych nevěřil, že komiksová předloha může takhle dopadnout. Kruci, jak já bych chtěl být alespoň na hodinku temkný rytíř a prohánět se na černé motorcé s Jkerem v zádech., Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.... No jo, zpátky do reality. 6 HVĚZDIČEK! _____ Kruci! Pustil jsem si to počtvrté, tentokrát už doma, na počítači, a nejsem si jist tím, co jsem tady napsal. Tentokrát mi to už tak oslvnivé nepřišlo. ()

A_FISH

Omlouvám se všem pošukům a dětem, já měl prostě vždycky radši emgeton... joker byl ale fajn, a teď bych si Ledgera snad i oblíbil ....pozdě ...hahahahahahahahaha hihihhihi hohohohoho! ()

Gimp

Každý superhrdina by měl mít svůj protiklad a Batmanův protiklad je Joker. Oběma se stalo v minulosti něco pěkně na hovno a trochu z toho zmagořili - jeden si navléká netopýří kostým a likviduje mafii, druhý si navléká fialový kabát a ... dělá vlastně totéž, jen poněkud méně vybíravými prostředky, bez ohledu na životy civilistů. Jeho programem je vývoj a výzva. Batman má minulost, dal mu jí minulý díl. Rozvoj jeho postavy je ukončený a nebo si to alespoň myslí. Joker, který sám minulost nemá (respektive, jak sám praví v Kameňáku: "If I am going to have a past, I prefer it to be multiple choice.") se také mění a to pod vlivem toho, jak poznává sám sebe a své neomezené schopnosti. /////někdy to možná dopíšu... Batman zasazuje svou antigravitační rukavicí postmoderně poslední ránu a ta se knockautována poslušně poroučí k zemi zapomnění. Zde reprezentována Jokerem s jeho antihodnotami, relativizací, šílenstvím, anarchií, zlem - jak chcete. Batman reprezentuje funkční systém, dobro, ekvilibrium. Ačkoliv sám zmítán pochybami musí uvěřit, aby zvítězil. To musíme i my. Film reprezentuje nutnou víru západní civilizace (možná rovnou USA) v to, co dělá ačkoliv si není jista správností svého konání, ale nekonečná reflexe je příliš nebezpečná, protože ztráta jistot může vést k apatii a "spotřeba" je pouze článkem mezi řádem a anarchií. Paul Feyerabend a jeho leckdy nepochopené Anything goes je střídáno neméně nebezpečným: Uvěř a konej. Vzniká syntéza obou přístupů v podobě Two-Face a je za pomoci samotného Batmana rehabilitována. To, že to je ale taky cesta do horoucích pekel je snad ale už všem jasné ... :) ()

kinej

Burtonův Batman je definitivně překonán. Jeho gotické Gotham city za hudebního doprovodu Dannyho Elfmana je sice nedostižné, ovšem ve všem ostatním Nolan dominuje. Aby navodil ponurou atmosféru nepotřebuje temné uličky ani děsivé chrliče. Stačí mu jeho postavy, které jsou díky psychologické propracovanosti a skvělým hereckým výkonům vskutku plastické. Divák úplně pocítí tíhu břímě, které na svých bedrech hlavní postava nese. Ledgerův Joker je zlověstnější a psychopatičtější než Nicholsonův a porovnávat Harveyho Denta s Lee Jonesovým ani nemá cenu. To, že Bale se pro Batmana narodil už bylo jasné v prvním díle. Opuletní soundtrack Dannyho Elfmana zde geniálně nahradilo místy až miniamlistické kvílení, umocňující dusnou atmosféru strachu a napětí. A o napětí rozhodně není nouze, posledních 30 minut je takřka infarktových. Dark Knight je nejlepší filmový komiks všech dob a rozhodně si zaslouží být viděn v kině. PS: Když jsem se díval na tento film podruhé, byl jsem bohužel nepříznivou shodou okolností donucen sledovat dabovanou verzi. Hodnocení - 60%. Kdo neviděl v originále nemůže nikdy pochopit, jak moc je tento film dobrý. Famózní výkon Heatha Ledgera je absolutně utlumený, je to jen stín orginálu. Nejde o to, že by byl namluven špatně, ale o to, že se se mu sebelepší dabér nemůže nikdy vyrovnat, protože dabing je z principu vždy špatný. ()

LiVentura

Skvělé akční dílko tvořící novou sérii o tomto kultovním komiksovém hrdinovi. Batman znovu žije na plátnech a televizích, konečně a díky. Joker famósní, i když pan Nicholson měl obrovské charisma a sílu přesvědčení, mladý již zesnulý Ledger byl životní.!!! Hudba: Hans Zimmer a spol. ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (více)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý