Tahle zhusta prošlapávaná cesta je v americké kinematografii skutečně hodně dlouhá a Ridley Scott jí prošel obdivuhodně suverénně. Gangsterská volně biografická sága, rozsáhlé filmové vyprávění a vzestupu a pádu černošského drogového bosse a jeho rodiny. Demmeův Kokain zkřížený se Scorseseho Mafiány... Mravně relativní alter ego amerického snu. Obdivuhodně vyrovnaný a řemeslně dokonalý film! Podobné filmy: Mafiáni / Gangsteři, Kokain, Zjizvená tvář(31.5.2009)

Není to Scorseseho odysea na mafiánský život, není zde proklatě líbivý vzestup a strmý pád, ale spíše jemně prokreslený souboj dvou mužů na opačné straně zákona. Dlouho o sobě nevědí, film přeskakuje z jedné linie do druhé, věnuje se detailům, kultuře, americké společnosti na přelomu 60. a 70. let... Výsledkem je celistvý obraz komplexní gangsterky, která ani nepotřebuje akční scény k tomu, aby působila intenzivně. 9/10(4.3.2008)

Téměř ihned po sobě jsem zhlédla dva filmy popisující svět mafie - Americký gangster a Východní přísliby. Každý ten film je úplně jiný, takže srovnání je dost těžké. Ale i když se mi nejnovější filmeček Ridleyho Scotta moc líbil, hlubší dopad ve mně zanechaly Cronenbergovy Východní přísliby. Ačkoli je totiž Americký gangster ve všech ohledech mistrovské dílo starého pardála, nečiší z něho taková autenticita jako z Východních příslibů - Gangster je až moc dokonalý, až moc čistý, je filmový. Naproti tomu Přísliby vás protáhnou tou nejhorší stokou mafie. Takže díky Ridley za Tvých 157 úžasných minut v kině, ale natočil si i o chloupeček lepší fláky ;o)(24.2.2008)

Jak popsat nepopsatelné? Americký gangster je filmem, který tu chyběl. Excelentní podívaná bez jediné chyby. Ridley Scott přivádí k životu příběh dvou mužů, dvou protikladů, které se prostě musí přitahovat. Denzel Washington jako drsný drogový král, který chce čistý Harlem a proti němu jeho nemesis, Russell Crowe, pravděpodobně poslední čestný policista v New Yorku. Vedlejší postavy jsou skvěle vybrané a potěší, ale na ústřední dvojici prostě nikdo nemá. Ridley na plné čáře kvalitou předbíhá Departed i Zodiaca (další vizuální retro) a tvoří pravděpodobně své největší dílo. Celá hvězdná trojce Scott-Washington-Crowe předvádí životní výkony a hodně nahlas si říkají o své Oscary. Budu se moc divit pokud je nedostanou (a taky budu pěkně naštvaný), protože zatím nikdo z nich nemá vážnější konkurenci. Vloni vyhrál Departed a pokud se z ničeho nic nezměnil vkus akademie, tak by o několika Oscarech mělo být rozhodnuto. Film nemá slabý okamžik. Dvě linie, drogového krále a policisty, se v závěru dokonale protnou. Divák sleduje s údivem film, který všechny důležité složky jako je režie, scénář, herce a hudbu spojuje dohromady do celku, který se zapisuje do historie. Čekání na podobný film bylo dlouhé, ale stálo za to. Za všechno může kožich. Neskutečné!(15.11.2007)

Ridley Scott na stará kolena čím dál víc překvapuje. Jeho souputníci už se dávno vyhřívají na Riviéře a on točí filmy, které mají švih tvůrců o dvě generace mladších (nebo jeho bratra Tonyho:). Gangster je opravdu skvělý film: spletitý, atmosférický, autentický, se spoustou vynikajících hereckých výkonů (Josh Brolin rulez). Říká si o ceny - a určitě by je měl dostávat, ať už jde o malé festivaly nebo Oscary. Příběh Stevena Zailliana jako takový však neklouže úplně hladce. Kdyby si postavy šly vědomě po krku a Zaillian jejich osudy skřížil nejpozději za polovinou (a ne v posledních deseti minutách) mohlo z toho být mnohem větší drama. Reálný průběh událostí mě v podstatě nezajímá a Hollywood s "pravdivými příběhy" vždycky nakládal dost volně. Tak na co si to tu hrajeme? (85%)(14.12.2007)

• - Skutečný Frank Lucas je jedním z nejvíce fascinujících zločinců americké historie. Producent Brian Grazer na otázku, proč se rozhodl koupit práva zrovna pro jeho životní příběh, řekl toto: "Ten kluk přišel bez peněz odnikud a kombinací chytrosti a drzosti se neskutečně vypracoval, byť na nesprávné straně zákona." (Camp_nou)

• - Frank Lucas patří od roku 1977 do programu ochrany svědků. Část jeho rodiny se přidala později. Důvod je jasný - Frank udal více než 100 lidí zapletených do obchodu s drogami. (Candice)

• - Scénárista Terry George byl povolán, aby přepsal scénář a snížil náklady. George ho psal na tělo Donu Cheadle v hlavní roli, byl pak překvapený, že nebyl do filmu obsazen. (don corleone)