Jen stavme pomníky mafiánům a drogovým bosům a ukažme, že jsou to vlastně jen obyčejní lidé, kteří se chtějí mít dobře, že to dělají proto, aby se měla dobře jejich nade vše milovaná rodina, aby feťáci dostávali kvalitní materiál za výhodné ceny. Budiž jim země lehká. Těch pár mrtvých - čert je vem. Ovšem z filmařského hlediska precizní práce.(22.1.2009)

Důstojný zásadový muž, gentleman. Tak by se dal charakterizovat Frank Lucas (postava Denzela Washingtona). Přiznávám, že jsem mu v tomhle filmu fandil. Byl to prostě obchodník. Dostala mě scéna jak nutil Cubu Goodinga jr. aby přejmenoval svoje řezaný drogy, protože tim poškozoval Frankovu "značku." Přesně to vypovídalo o charakteru té postavy. Navíc Denzel Washington ho fenomenálně zahrál, takže si mne tato postava naprosto získala. Russell Crowe mi tu tak zajímavý nepřišel. Takovej poctivej policajt alá Serpico. Režie je bezchybná, ale třeba nejlepší Scorseseho opusy mi připadají takové životnější. Ovšem úplný závěr byl dokonalý, ten hip hop v pozadí jako symbol nové doby, kde už se Frank nechytá...paráda. Super film. P.S. (bacha spoiler) taky vám přišlo že Franka chytli vlastně jen kvůli tomu extravagantnímu kožichu?(2.12.2007)

Výborný film z prostředí drogového bosse. Bezesporu jeden z nejlepších filmů roku a co se gangsterského žánru týče od dob Zjizvené tváře a Mafiánů zase jeden film, který nezestárne ani za desítky let. V kontrastu jsou dva hlavní hrdinové filmu: první černošský mafiánský boss Frank Lucas v podání Denzela Washingtona a proti němu neúplatný policista se smyslem pro spravedlnost Richie Roberts, kterého bravurně ztvárnil Russel Crowe. Do boje o Oscara za nejlepší režii je jistě nutno počítat s Ridley Scottem, ale i scénář je opravdu vymakaný, film má spád, takže není proč váhat. 5*(9.5.2009)

Hlavní hvězdou není překvapivě Washington ani Crowe (kteří kromě závěrečné dialogové scény nemají vlastně moc co hrát, spíš jen nechávají působit své charisma), ale Ridley Scott, dávající lekci efektivní klasické filmařiny. Tvůrci se nejspíš chtěli držet co nejvíc reálného základu příběhu, a tak se nedočkáme žádných nečekaných zvratů, ani tlačení na pilu - v čemž vlastně vidím trochu problém. Na dvouapůlhodinový film je story o vzestupu a pádu černošského mafiána příliš jednoduchá. Jinak ale naprostá spokojenost.(28.10.2007)

Tak jsem se po několikaměsíčním naléhání jednoho kámoše konečně kouknul na Amerického gangstera a nemůžu se zbavit mírného nadšení. Naprosto bezchybná režie a bravurní herecké výkony (i když Denzela jinak moc nemusím) se zde pojí se zajímavým příběhem (alespoň pro mě, gangsterky nemám vůbec nakoukané, takže v rámci žánru nemůžu porovnávat) a vznikl tak jednoznačně pětihvězdičkový film. Ačkoli jsou mi obecně sympatičtější film s poloviční stopáží, u tohoto jsem se nenudil ani minutu.(3.7.2008)