Výborný film z prostředí drogového bosse. Bezesporu jeden z nejlepších filmů roku a co se gangsterského žánru týče od dob Zjizvené tváře a Mafiánů zase jeden film, který nezestárne ani za desítky let. V kontrastu jsou dva hlavní hrdinové filmu: první černošský mafiánský boss Frank Lucas v podání Denzela Washingtona a proti němu neúplatný policista se smyslem pro spravedlnost Richie Roberts, kterého bravurně ztvárnil Russel Crowe. Do boje o Oscara za nejlepší režii je jistě nutno počítat s Ridley Scottem, ale i scénář je opravdu vymakaný, film má spád, takže není proč váhat. 5*(9.5.2009)

Soundtrack Marc Streitenfeld: 1. Do You Feel Me - Anthony Hamilton ,2. Why Don't We Do It In The Road? - Lowell Fulson ,3. No Shoes - John Lee Hooker ,4. Across 110th Street - Bobby Womack ,5. Stone Cold - Anthony Hamilton ,6. Hold On I'm Comin' - Sam & Dave ,7. I'll Take You There - The Staple Singers ,8. Can't Truss It - Public Enemy ,9. Checkin' Up On My Baby - Hank Shocklee ,10. Club Jam - Hank Shocklee ,11. Railroad - Hank Shocklee ,12. Nicky Barnes - Hank Shocklee ,13. Hundred Percent Pure - Marc Streitenfeld ,14. Frank Lucas - Marc Streitenfeld ,(10.6.2011)

Až na tých zhruba 50 záberov, v ktorých vidno zvukársky mikrofón (fakt ma to vytáčalo, dúfam, že na DVD to bude vyretušované), skutočne precízna, cieľavedomá, remeselne bechybná filmárčina (ale na to by sme si už asi u Ridleyho mali zvyknúť). Presný Denzel, nepredvádzajúci sa (čo kvitujem) Russell a haldy, skutočne haldy scén, ktoré sa budú citovať v iných filmoch a paródiách. "Takže... kde som to skončil?" Ja dúfam, že to skončí na oscarovom pódiu so soškou v ruke. Prinajmenšom za réžiu. Natočiť 157-minútový film, v ktorom nie je zbytočná ani jediná sekunda, to je skutočné umenie.(14.1.2008)

"My man." Dva muži, kteří stojí proti sobě. Oba na jiném konci zákona. Jenže pouze zdánlivě... Ne, nejde o Mannův Nelítostný souboj, ale American Gangster k němu má velmi blízko. Zdánlivě. Navíc je zde evidentní i předobraz Tenkrát v Americe, Kmotra, Casina a Mafiánů. Ridley Scott se prostě na stará kolena rozhodl, že je čas získat také nějaké to režisérské ocenění a s tímto snímkem mu to konečně může vyjít. Můžeme pouze doufat, že nejde o Scottovu labutí píseň. Tohle totiž je dokonalá a bezchybná záležitost. Tedy takřka dokonalá. Je tu, sice jediný, ale nepřehlédnutelný háček - vše co tento film nabízí jste již viděli v některé z výše zmíněných klasik žánru. Nejde přímo o plagiát, jen to nemá čím překvapit. Na druhou stranu to Scott nabízí v tak perfektním technickém kabátu, tak atmosféricky a tak dokonale obsazené, že to tento fakt zcela zastíní... Americký gangster je skvostný žánrový snímek, ale nic více. Na to mu chybí jakákoli invence. Ovšem na skvělém diváckém zážitku to pranic neubírá.(5.11.2007)

Novodobější gangsterka v podání Ridleyho Scotta, sice mě to tak nedostalo jako ostatní, ale stejně se jedná o jednu z úplně nejlepších gangsterek za posledních 10 - 15 let. Denzel Washington s Russellem Crowem jsou opět bezchybní a příběh zajímavej a hlavně v některých pasážích netypicky natočenej (konečně se taky někde neřežou jenom dva gangy mezi sebou) a je správně namíchaná dávka drsnácých scén, který jsou použitý jen tam kam prostě patří a nikde jinde a nejsou prakticky žádný laciný scény jen aby to bylo za každou cenu cool nebo drsný a proto to je tak dobrý. Možná je to přece jenom trošku dlouhý, ale jednim dechem musim dodat, že to filmu fakt vůbec neubírá, protože to je prostě skvěle natočený.(10.11.2007)