Filmařsky precizní sloučení rise-to-power gangsterky a stylového krimi procedurálu. Zatímco do Lucasova soukromí nahlížíme od začátku, Robertsův osobní život pouze zdržuje vyšetřování a vyprávění. Scott suverénně kombinuje styly a témata filmů, které byly ve Státech v dané době v kurzu (blaxploitation, realistické krimi jako Serpico, Drsný Harry, Francouzská spojka) a zároveň nás provádí dějinami gangsterského žánru od jeho prvopočátků. Na to, jak je film dlouhý a málo akční (zvlášť v režisérském sestřihu, faktograficky ještě výrazně hutnějším než kinoverze), je zároveň překvapivě svižný, neboť nás nepřetržitě zásobuje novými informacemi a informace již známé zasazuje do širších souvislostí. Právě díky neustále upozorňování na dobový kontext a existenci mnohem rozsáhlejší sítě je tohle koncentrovaně odvyprávěné, nezjednodušující drama nejen o jednom ctižádostivém mafiánovi a jednom zarputilém poldovi, ale o Americe jako takové. Takhle se má učit dějepis. 90% Zajímavé komentáře: kleopatra, Renton, Marius, mm13, Texas, Crawler-D(11.11.2007)

Není to Scorseseho odysea na mafiánský život, není zde proklatě líbivý vzestup a strmý pád, ale spíše jemně prokreslený souboj dvou mužů na opačné straně zákona. Dlouho o sobě nevědí, film přeskakuje z jedné linie do druhé, věnuje se detailům, kultuře, americké společnosti na přelomu 60. a 70. let... Výsledkem je celistvý obraz komplexní gangsterky, která ani nepotřebuje akční scény k tomu, aby působila intenzivně. 9/10(4.3.2008)

Oscar 2 nominace: Herečka VR - Ruby Dee, Výprava(22.1.2008)

"My man." Dva muži, kteří stojí proti sobě. Oba na jiném konci zákona. Jenže pouze zdánlivě... Ne, nejde o Mannův Nelítostný souboj, ale American Gangster k němu má velmi blízko. Zdánlivě. Navíc je zde evidentní i předobraz Tenkrát v Americe, Kmotra, Casina a Mafiánů. Ridley Scott se prostě na stará kolena rozhodl, že je čas získat také nějaké to režisérské ocenění a s tímto snímkem mu to konečně může vyjít. Můžeme pouze doufat, že nejde o Scottovu labutí píseň. Tohle totiž je dokonalá a bezchybná záležitost. Tedy takřka dokonalá. Je tu, sice jediný, ale nepřehlédnutelný háček - vše co tento film nabízí jste již viděli v některé z výše zmíněných klasik žánru. Nejde přímo o plagiát, jen to nemá čím překvapit. Na druhou stranu to Scott nabízí v tak perfektním technickém kabátu, tak atmosféricky a tak dokonale obsazené, že to tento fakt zcela zastíní... Americký gangster je skvostný žánrový snímek, ale nic více. Na to mu chybí jakákoli invence. Ovšem na skvělém diváckém zážitku to pranic neubírá.(5.11.2007)

Ďalší člen do rodiny špičkových mafiánskych pomníkov. V prvej polovici trochu zdĺhavé a nezáživné, druhá polovica to vykompenzuje. Washington si to kradne celé pre seba, Crowe má možnosť iba prihrávať. Nový Scorsese (The Departed) bol povrchnejší, ale silnejší v detailoch a mal ostrejšie hrany. Scott je pomalší a menej nápadný, ale tiež harmonickejší a prehľadnejší. Kráľmi pre mňa naďalej zostávajú De Palma (Scarface) a starý Scorsese (GoodFellas).(20.12.2007)