Dokonalé... Režisér Ridley Scott nezaháľa a vo svojom veku a veľkými dlhoročnými skúsenosťami v kinematografii nám točí jeden výnimočný film za druhým, po nevďačne odmietnutom Dobrom ročníku u širokého publika, nám opäť dokazuje že spolupráca s Russellom Crowe len tak ľahko neskončí a že malí neúspech ich spoluprácu môže len spružiť a potom vznikajú veľkolepé filmy ako tento American gangster. Scott sa vydal cestou sebe vlastnou, v tomto počine sa nesnaží kopírovať žiadny chválospevný mafiánsky film, jednak nemal na to ani dôvod do rúk dostal scenár od Stevena Zailliana, zostavení podľa skutočných udalostí za spolupráce vtedajších protagonistov tejto snímky, konkrétne nápaditého gangstra Franka Lucasa a jeho náprotivok na poli vyšetrovacom Detektíva Richie Roberts. Pre stvárnenie týchto úloh si ani lepšie už nemohol vybrať než dvojicu Denzel Washington a Russell Crowe, pre film sa stali stavebnými piliermi a obdobie 70.rokov aj vďaka nim sa stalo na plátne vierohodným. Dej neovplíva žiadnou zbesilou jazdou, ktorá by v tomto smere mohla upútať, je to skôr pomaly - citlivo vyrozprávaní príbeh a veľkom vzostupe a páde vtedajšieho čierneho vládcu ulíc New Yorku vďaka priekupníctvu drog pod názvom Blue Magic. Bol neúprosní, pred ničím neustupoval, neskutočne sa mu darilo vďaka vtedajšej Vietnamskej vojne a nápaditej preprave drog v truhlách padlých vojakov, posielajúcich leteckou prepravou domom do krajiny, do zasľúbenej krajiny veľkých možnosti, dlhé roky mu všetko prechádzalo až musel raz prísť zlomový moment. Na nom mal s časti prsty aj vtedajší skorumpovaní chamtivý Detektív Trupo v podaní výborného Josha Brolina, ktorý bol pre ústrednú dvojicu filmu slušným sekundantom len škoda že len na malom priestore. _Ku kamere nemohol byť ani lepšie vybraný človek než Harris Savides, ktorý sa len pred nedávnom výborne uviedol s Fincherovím Zodiacom odohrávajúcim sa tiež v 70.rokoch, aj vďaka nemu nám bolo priblíženie čaro vtedajšej doby. Na filme sa podieľal dokonca aj Alexander Witt ( režíroval Resident Evil 2) ten bol u tohto projektu ako pomocný režisér / kameraman a po úspešnom podiele aj na Casino Royale si pripísal ďalšiu výnimočnú spoluprácu. ║Rozpočet $100miliónovTržby USA $130,164,645Tržby Celosvetovo $267,985,456║ v USA sa s filmu stal až nečakane veľký komerčný hit na že nemal až také klasické atribúty, ... nakoniec film by mohol prehovoriť hlavne pri udeľovaní Oscarov, Scott by si veru nejakú tu cenu konečne zaslúžil ▐ Tržby od roku 2009 za predaj Blu-ray v USA $1,060,212 //počet predaných kusov ?Tržby za predaj DVD v USA $79,568,660 //počet predaných kusov 4,471,476/videl v kine: 100%/(5.1.2008)

Tady vůbec není co řešit. Nejlepší mafiánský film od dob Kmotra a Scorseseho Mafiánů. Opět zde dokonale funguje spojení Crowe a Ridley Scott a do toho ještě neuvěřitelně charismatický Denzel Washington, který si roli Franka Lucase naprosto užívá. I když má film přes dvě a půl hodiny, nestávalo se mi jako v poslední době u většiný jiných filmů abych se těšil na konec. Film baví celou dobu a mě nezbývá něž dát jasných 5 hvězdiček. P.S. Už dlouho se mi nestalo abych šel dvakrát do kina na stejný film.(3.11.2007)

„Výborná práca, Frank. A teraz, napiješ sa niečoho?“ – „Čo tak svätenej vody?“ Prosto nádhera, Ridley Scott, Denzel Washington a Russell Crowe sú diabli, ktorých filmy získali desiatky nominácií a cien a zarobili stovky miliónov dolárov na celom svete a tak si teraz ich majitelia môžu robiť de facto čo sa im len zachce a ich AMERICKÝ GANGSTER (Scott s Croweom nakrútil už GLADIÁTORA a DOBRÝ ROČNÍK, Crowe s Washingtonom spolupracovali na sci-fi béčku VIRTUOZITA; Scott s Washingtonom na ničom, ale Washington a Ridleyho mladší brat Tony áno – napr. MUŽ V OHNI) je ostrá šlichta s výborným tempom, veľmi zábavnými dialógmi, vynikajúcim hereckým obsadením (Brolin, Gooding Jr.), žiadne zbytočné ženské sa v zábere nemotajú a už úvodné sekundy s upaľovaním dokazujú, že sa s tým nikto z troch dotyčných pánov, pardon, nemieni srať. Ale nechýba im pri tom ani zmysel pre humor (pôvabne improvizačné posledné sekundy). Mínusy: dĺžka a fakt, že celý film je „príliš na istotu“. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/170271/Americky-gangster-80.html(21.6.2008)

Jen stavme pomníky mafiánům a drogovým bosům a ukažme, že jsou to vlastně jen obyčejní lidé, kteří se chtějí mít dobře, že to dělají proto, aby se měla dobře jejich nade vše milovaná rodina, aby feťáci dostávali kvalitní materiál za výhodné ceny. Budiž jim země lehká. Těch pár mrtvých - čert je vem. Ovšem z filmařského hlediska precizní práce.(22.1.2009)

Důstojný zásadový muž, gentleman. Tak by se dal charakterizovat Frank Lucas (postava Denzela Washingtona). Přiznávám, že jsem mu v tomhle filmu fandil. Byl to prostě obchodník. Dostala mě scéna jak nutil Cubu Goodinga jr. aby přejmenoval svoje řezaný drogy, protože tim poškozoval Frankovu "značku." Přesně to vypovídalo o charakteru té postavy. Navíc Denzel Washington ho fenomenálně zahrál, takže si mne tato postava naprosto získala. Russell Crowe mi tu tak zajímavý nepřišel. Takovej poctivej policajt alá Serpico. Režie je bezchybná, ale třeba nejlepší Scorseseho opusy mi připadají takové životnější. Ovšem úplný závěr byl dokonalý, ten hip hop v pozadí jako symbol nové doby, kde už se Frank nechytá...paráda. Super film. P.S. (bacha spoiler) taky vám přišlo že Franka chytli vlastně jen kvůli tomu extravagantnímu kožichu?(2.12.2007)

• - Není pravdou, že si skutečný Frank Lucas odseděl 15 let. Od roku 1975 strávil 5 let ve vězení a následně byl propuštěn. Z důvodu opětovného pokusu o obchod s drogami byl znovu uvězněn v roce 1984. Od roku 1991 se pohybuje na svobodě. (Candice)

• - Frankova matka se odstěhovala zpět do severní Karolíny, kde v roce 1984 zemřela. (Rodriguez)

• - Russell Crowe si vyžádal nahrávky s Richie Robertsem, aby se pokusil co nejpřesnějši napodobit jeho přízvuk. (don corleone)