Este som ani nestacil rozdychat Andersonovu pecku There Will Be Blood a uz tu mam dalsie filmove KO od Ridleyho, ktoreho Americky Gangster je miestami "more Scorsese than Scorsese himself" za cias Godfellas. Bez pretahovania - nadupana gangsterka bez hluchych miest, s reziserskou vitalitou hladneho bullteriera a prieraznostou protitankovej strely. Washington i Crowe su skveli, ovsem herecky ich zatienuje hoc i mensim poctom minut na platne Josh Brolin. A ano, Tsuna ma pravdu - film, ktory nedokaze nebyt "klasikou". [Kontrolna projekcia](28.10.2007)

Nebudu popírat, že Amerického gangstera si užijí nejvíc cinefilové, kteří mají opravdu nakoukáno a rádi si doma kreslí schémata a při projekci dělají poznámky, ale říct o Scottově mistrovském díle, že je "chlapsky chladné a dokonalé, bez zapamatováníhodné scény" či "že konfrontace obou hlavních postav není dostatečně vytěžena a závěr je neuspokojivý", není na místě._____ Americký gangster pracuje s divákovou žánrovou pamětí z jiných filmů, kdy důmyslně užívá scén ze známějších, žánrově spřízněných opusů (gangstersko-mafiánských) a zasazuje je do zcela jiného kontextuálního rámce, nedovolí se nám jimi opájet a vytrhávat z díla, posunují většinou vyprávění dopředu. (Osobně si cením víc filmů, u nichž nemůžete pustit kamarádům jednu scénu a ukázat jim na ní, jak je kousek geniální, ale nutné je k doceněńí zhlédnout celý film.) Proč tomu tak je? Scottův první gangstersko-mafiánský opus po Černém dešti je totiž progresivní v uchopení postav, které nejsou chronicky známými tvářemi zločinu (žádný Carlito Brigante, Al Capone a jim podobní) a ze žánrové škatulky se vymaňují a jsou skutečně dýchající a živelné._____ Uchopení postav slouží i k podvratnosti vůči žánru, kdy ústřední postavy se musí maskovat anebo za maskování-podobání se jiné filmové postavě, populární v té době, někoho jiného peskovat, protože film vypadající jako natočený v 70. letech nenabízí modelové postavy v žánrových filmech, ale modelové žánrové scény, v nichž se ocitnou reálné postavy. Pokud by ve filmových 70. postava policajta proti někomu vedla vyšetřování a věděla by, že její sbor je prohnilý, vyřídila by si to se všemi po "dirtyharryovsku" a rozhodně by nevracela nalezené peníze z drog. To platí i o té záporné, netypicky černé, která by ráda byla šedou eminencí v pozadí, ale nemůže, protože "zlo" je ve Scottově genialitě zpřitomňováno (doporučuji vyčkat do konce závěrečných titulků). V tomhle bijáku nejsou žádní uhlazení skautíkové ala Serpico a pokud jste negr libující si v blaxploitationech, tak se podle nich neoblíkejte, protože na sebe strháváte moc pozornosti a rozhodně se neinspirujte kultem jako Superfly (pro nezasvěcené: obskurně kýčovité blaxploitation o vzestupu a pádu mafiánského dealera drog)!_____ Abych to zkrátil: takhle precizní podívaná (kterou si v kině určitě ještě několikrát zopakuji) tady nebyla od Fincherova Zodiaca či Spielbergova Mnichovu a připojuji se k těm, kteří Amerického gangstera řadí k vrcholům tvorby Ridleyho Scotta a vrcholům mafiánsko-gangsterského žánru spolu se Scorseseho a De Palmovými pastiši. (Lidem vyčítajícím "chlapskou chladnost": emocemi prodchnuté epické díla o vzestupu a pádu mafiána si hledejte u Scorseseho, kdy se femme fatale ukážou být ženami-vamp, ale ne v příběhu, kde vše ovlivňují média a z nich se dozvídáme informace.) Dospělý projekt, který ve své neokázalosti a vychytralé podvratnosti má nejblíže k Tarantinově Jackii Brownové... P.S. Chci osouložit Gimpa, jsem zvrhlý.(3.1.2008)

Mocným gangsterům by se měly stavět betonové pomníky a oni by měli tvořit jejich základ. Místo toho se o nich točí oslavné filmy a místo jejich ukamenování sní lidé o tom, že by chtěli být jako oni. Beru to jako daň materialistické době a jelikož tyto bossy neumím z dálky sejmout špuntovkou s gumovým zaměřovačem, tak se jim mohu pomstít pouze tím, že jim seberu hvězdičku, kterou by si tento snímek jinak rozhodně zasloužil.(14.5.2014)

rozpočet : $100 million otvárací víkend : $43,565,115 tržby celosvetovo : $265,490,759(11.5.2008)

Solidní koherentní Gangsterka. Sice na první pohled možná né příliš atraktivní kvůli dlouhé stopáži, ale trojice Ridley, Denzel a Russel šlape jak hodinky o zábavu bylo postaráno. Skvělý příběh, ostré hlášky, vraždění, brutalita, zajímavé vyústění. Jsem velmi spokojen 80%(12.6.2015)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 15. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Poprvé Frank propašoval do Ameriky 300 kilo heroinu. Postupně to posunul na 3000 kilo, protože poptávka stoupala, stejně jako jeho moc a teritorium. (Rodriguez)

• - Ve chvíli, kdy Richie Roberts (Russell Crowe) sedí v autě ve vedlejší uličce, přijíždí ulicí zprava auto. Jakmile je však pohled z vrchu na ulici, Richie vyjíždí s autem z druhé strany, tedy z levé. (Nevka)