Tahle zhusta prošlapávaná cesta je v americké kinematografii skutečně hodně dlouhá a Ridley Scott jí prošel obdivuhodně suverénně. Gangsterská volně biografická sága, rozsáhlé filmové vyprávění a vzestupu a pádu černošského drogového bosse a jeho rodiny. Demmeův Kokain zkřížený se Scorseseho Mafiány... Mravně relativní alter ego amerického snu. Obdivuhodně vyrovnaný a řemeslně dokonalý film! Podobné filmy: Mafiáni / Gangsteři, Kokain, Zjizvená tvář(31.5.2009)

Ridleymu na staré kolená nestačí, že si už natočil asi všetky žánre, on potrebuje aj gangsterku. Veď u Scorseseho to na Akadémiu zabralo, tak prečo by nemalo aj v jeho prípade. American Gangster je z môjho pohľadu ďalší z našich milých CSFD überhypov so zotrvačníkovým efektom . Totiž stavať ho po bok klenotov žánru ako Goodfellas či Casino je veľmi nadsadené. V prvom rade Ridley nikdy nebude zručným rozprávačom a jeho režisérske kvality vždy prebijú obsahovú zložku filmu, pokiaľ konečne nedostane do rúk nejaký kvalitný scenár. AG ho má smiešne jednoduchý a Scott hrá na príliš dlhú trať, aby to bol schopný svojou remeselnou réžiou zakryť. Mafiánske násilie vo filme nefunguje, nech si Denzel prestreľuje hlavy hoci v Senáte, na sugestívnosť a surovosť scén násilia v Scorseseho opusoch (či v nedávnom Zodiacovi) jednoducho nemá. Čo ale treba pochváliť sú herci – Denzel fajn, ale mne imponoval skôr Crowe svojím nesupermanským a netvrďáckym policajtom.Pri celkovom zhodnotení vyzdvihnem réžiu a hercov, inak mi ostáva len sa pousmiať nad tým povykom čo okolo filmu je. Nebyť dialógu v cele idem aj nižšie. 8/10 P.S. V kine som napočítal 19 scén kde je vidno - a veľmi zreteľne – mikrofón zvukára, raz aj rameno. Možno len zlý premietač, ale aj tak divné ...(4.1.2008)

"My man." Dva muži, kteří stojí proti sobě. Oba na jiném konci zákona. Jenže pouze zdánlivě... Ne, nejde o Mannův Nelítostný souboj, ale American Gangster k němu má velmi blízko. Zdánlivě. Navíc je zde evidentní i předobraz Tenkrát v Americe, Kmotra, Casina a Mafiánů. Ridley Scott se prostě na stará kolena rozhodl, že je čas získat také nějaké to režisérské ocenění a s tímto snímkem mu to konečně může vyjít. Můžeme pouze doufat, že nejde o Scottovu labutí píseň. Tohle totiž je dokonalá a bezchybná záležitost. Tedy takřka dokonalá. Je tu, sice jediný, ale nepřehlédnutelný háček - vše co tento film nabízí jste již viděli v některé z výše zmíněných klasik žánru. Nejde přímo o plagiát, jen to nemá čím překvapit. Na druhou stranu to Scott nabízí v tak perfektním technickém kabátu, tak atmosféricky a tak dokonale obsazené, že to tento fakt zcela zastíní... Americký gangster je skvostný žánrový snímek, ale nic více. Na to mu chybí jakákoli invence. Ovšem na skvělém diváckém zážitku to pranic neubírá.(5.11.2007)

Svůdná oslava monstra, které dodává špatné zprávy přímo do žíly. V abecedním pořadí – důkladné, geniální, oscarové.(7.11.2007)

Není to Scorseseho odysea na mafiánský život, není zde proklatě líbivý vzestup a strmý pád, ale spíše jemně prokreslený souboj dvou mužů na opačné straně zákona. Dlouho o sobě nevědí, film přeskakuje z jedné linie do druhé, věnuje se detailům, kultuře, americké společnosti na přelomu 60. a 70. let... Výsledkem je celistvý obraz komplexní gangsterky, která ani nepotřebuje akční scény k tomu, aby působila intenzivně. 9/10(4.3.2008)