Ridley Scott na stará kolena čím dál víc překvapuje. Jeho souputníci už se dávno vyhřívají na Riviéře a on točí filmy, které mají švih tvůrců o dvě generace mladších (nebo jeho bratra Tonyho:). Gangster je opravdu skvělý film: spletitý, atmosférický, autentický, se spoustou vynikajících hereckých výkonů (Josh Brolin rulez). Říká si o ceny - a určitě by je měl dostávat, ať už jde o malé festivaly nebo Oscary. Příběh Stevena Zailliana jako takový však neklouže úplně hladce. Kdyby si postavy šly vědomě po krku a Zaillian jejich osudy skřížil nejpozději za polovinou (a ne v posledních deseti minutách) mohlo z toho být mnohem větší drama. Reálný průběh událostí mě v podstatě nezajímá a Hollywood s "pravdivými příběhy" vždycky nakládal dost volně. Tak na co si to tu hrajeme? (85%)(14.12.2007)

Ďalší člen do rodiny špičkových mafiánskych pomníkov. V prvej polovici trochu zdĺhavé a nezáživné, druhá polovica to vykompenzuje. Washington si to kradne celé pre seba, Crowe má možnosť iba prihrávať. Nový Scorsese (The Departed) bol povrchnejší, ale silnejší v detailoch a mal ostrejšie hrany. Scott je pomalší a menej nápadný, ale tiež harmonickejší a prehľadnejší. Kráľmi pre mňa naďalej zostávajú De Palma (Scarface) a starý Scorsese (GoodFellas).(20.12.2007)

Tak tohle kurva jo, takle se na to musi. Pribehove sice film neprinasi nic noveho, klasika o vzestupu a padu mafiana a jedinym spravnym poldovi, co mu de po krku, nicmene aspon je tu par zajimavejch odlisnosti oproti jinejm filmum. Tak treba to, ze hlavni dva hrdinove se potkaj az po 140 minutach. Co se tyce hercu, tak jak Denzel tak Russell mi prisli, ze maj drobet nadvahu, ale oba byli naprosto perfektni, lepsi byl ale asi Denzel, ale to je tim, ze ma zajimavejsi postavu a vic prostoru. Navic je fajn, ze i kdyz je Denzel parchant, je do jisty miry sympatickej a i kdyz je Russell spravnej polda, je do jisty miry parchant. Taky me mile potesil Josh Brolin a Cuba Gooding. Film ma 160 minut, zadna poradna prestrelku to neni, mrtvol jen par a presto film po celou dobu naprosto perfektne zaujme, za coz patri Ridleymu dik. Jediny, co nechapu, je nominace na oskara pro Ruby Dee. Jen vic takovejhle filmu.(26.1.2008)

Jak popsat nepopsatelné? Americký gangster je filmem, který tu chyběl. Excelentní podívaná bez jediné chyby. Ridley Scott přivádí k životu příběh dvou mužů, dvou protikladů, které se prostě musí přitahovat. Denzel Washington jako drsný drogový král, který chce čistý Harlem a proti němu jeho nemesis, Russell Crowe, pravděpodobně poslední čestný policista v New Yorku. Vedlejší postavy jsou skvěle vybrané a potěší, ale na ústřední dvojici prostě nikdo nemá. Ridley na plné čáře kvalitou předbíhá Departed i Zodiaca (další vizuální retro) a tvoří pravděpodobně své největší dílo. Celá hvězdná trojce Scott-Washington-Crowe předvádí životní výkony a hodně nahlas si říkají o své Oscary. Budu se moc divit pokud je nedostanou (a taky budu pěkně naštvaný), protože zatím nikdo z nich nemá vážnější konkurenci. Vloni vyhrál Departed a pokud se z ničeho nic nezměnil vkus akademie, tak by o několika Oscarech mělo být rozhodnuto. Film nemá slabý okamžik. Dvě linie, drogového krále a policisty, se v závěru dokonale protnou. Divák sleduje s údivem film, který všechny důležité složky jako je režie, scénář, herce a hudbu spojuje dohromady do celku, který se zapisuje do historie. Čekání na podobný film bylo dlouhé, ale stálo za to. Za všechno může kožich. Neskutečné!(15.11.2007)

Solidní koherentní Gangsterka. Sice na první pohled možná né příliš atraktivní kvůli dlouhé stopáži, ale trojice Ridley, Denzel a Russel šlape jak hodinky o zábavu bylo postaráno. Skvělý příběh, ostré hlášky, vraždění, brutalita, zajímavé vyústění. Jsem velmi spokojen 80%(12.6.2015)

• - Režisér Ridley Scott získal pro projekt Russella Crowa během natáčení snímku Dobrý ročník (2006), kdy o něm spolu často debatovali. Druhý v pořadí, pokud by Crowe odmítnul, byl Brad Pitt. (don corleone)

• - Frankova spolupráce s Richiem vedla k obvinění dvou třetin členů protidrogové angentury v New Yorku. (Rodriguez)

• - Frankova matka se odstěhovala zpět do severní Karolíny, kde v roce 1984 zemřela. (Rodriguez)