Muž z oceli

• USA Man of Steel (více)
USA / Kanada / Velká Británie, 2013, 143 min

karlik4801

Russel Crow jako mlátička, ať mi nikdo neříká, že nový Superman nemá šťávu. Má jí, ale moc dlouho nevydrží. Proč se snaží udělat z toho "nejmocnějšího hrdiny" epický film. Na tom to parádně selhalo. Jediná zábavná věc byla monstrózní akce. Velkolepá akce, s parádním zvukem, který zpestřuje zážitek na nejvyšší úroveň. Obrovská škoda střihu, který v té akci kolikrát překáží, mluvím o souboji Supermana se sebrankou, vše je parádní a najednou střih na vojáky a zase na Supermana, přitom to mohla být krásná, dlouhá, akční scéna. Dobrá podívaná to je, ale když se dělá podle všech epika, tak to nemůže mít tak nezáživný konec a průměrný děj, musí to prostě bít do očí. Takže kdo má rád pořádnou akci, ať jde na Man of steel do kina. Při bitkách jsem se cítil napjatě, za to by měl mít nový Superman pět hvězdiček, jinak to selhalo. ()

markuc

Me se film velmi libil, osobne mam k nemu mensi vyhrady, ale tech 70% ma film jistych. Rozhodne se jedna o nejepictejsi dil ze vsech, mozna i nejepictejsi film vsech dob - rozhodne na drahych filmech kvituji, ze tam jsou ty penize i videt, takze nelze povazovat film za zbytecne drahy. Proste to k tematu patri a ja rozhodne doporucuji film videt v kine (videl jsem 2D verzi), ale 3D je pry nic moc, takze to lze ozelet. Cavill jako superman sice neni nic extra, rozhodne nema na Iron Mana a Roberta Downeyho - filmu chybela takova lehkost Iron Mana - nahlaskovanost a trosku vybrousenejsi dialogy. Zatim nejlepsi film teto sezony je tedy Iron Man 3, ale Muzi z oceli vazne nechybelo mnoho a mohl se stat nejlepsim komiksovym filmem vsech dob (jen trosku vybrousit ten scenar a mit trosku stastnejsi ruku pri castingu). ()

Haretix

Těžké to zklamání. Na filmu je znát, že ho dělal Snyder a téměř vůbec se nepodílel Nolan (on sám to nedávno potvrdil). Akce je tu velkolepá, epická a dokud se neukáže na plátně Pacific Rim tak i pro letošek nepřekonaná. Její tu strašně moc a hlavně finále drtí konkurenční Avengers s přehledem. Jenže o akci to nikdy nebylo a nikdy nebude, Superman má hrozně nedostatků, ona mytologie Muže z oceli je neuvěřitelně osekaná, flashbacky začnou postupem času lézt na nervy, film je dá se říct bez emocí a to mi zrovna u Supermana chybí, v Batmanovi to bylo opačné! Dalším problém jsou jednotlivé scény, kdo viděl upoutávky tak si mohl všimnout, že v upoutávce z některých scén šel mráz po zádech, ale ve filmu tomu tak není, suché a je to velká škoda. Milovníci Hanse Zimmera budou spokojeni, ale tady mam též jednu výtku, při pár momentech mi to připadalo, že Zimmer vykrádá sám sebe. Co se týče herců tak nikdo nezklamal, Henry Cavill se role zhostil velmi dobře, Russell Crowe nezklamal a drží si laťku stále nahoře a Michael Shannon je obstojný padouch. Man of Steel je dobře natočený film, ono to asi ani jinak nešlo natočit, ale problém je, že Snyder neumí pracovat moc s dějem, dat mu onu hloubku. Dvojku neodepisuji a budu ji vyhlížet určité více než pokračování Promethea! ()

Mr.Husts

Superman shodil červené slípky a s nimi i stupiditu, která ho po většinou doprovázela. Už žádné sledování upoceného krypla v saku, co si sundá brýle a nikdo ho nepozná. Žádné zachraňování chromých babiček před lupiči a podobné slabounké dějové prvky. V Man of Steel se jede na plno už od první minuty a nedostane se nám ničeho jiného než absolutně velkolepé výpravy odehrávající se ve dvou světech, epických bojů, kde sebou nezničitelné kryptonské svině házejí jako s hadrovými panáčky skrz budovy a zničí všechno co jim stojí v cestě, sexy Cavilla po vysokoproteinové dietě v konečně brutálním obleku a v neposlední řadě kurevsky brutálního soundtracku od Zimmera. Hvězdičku přidávám, protože v rámci Supermana 100% lepší a velkolepější, než všechny předchozí pokusy s frajerama ve slipech, co nevychytaly množství nanášeného gelu. ()

skrblik007

Velmi efektní a nabušený film, zkrátka akční komiksovka jak má být. Ačkoliv je Man of Steel o trochu vážnější, stále se jedná o film se superhrdinou v hlavní roli, což s sebou nese všechny výhody i nevýhody daného žánru. Hrdina si projde vývojem, aby mohl v samotném závěru zachránit Zemi před padouchem. A spolu s ním se vyvíjí i film - ze sci-fi (povedený prolog), přes drama (ano, emoce v tomhle filmu docela fungují) až po akční nářez (nejlepší destrukce od Transformers 3, lepší než v Avengers). Nově pojatý Superman je rozhodně nadprůměrná komiksovka - Snyder se povedeného scénáře chopil brilantně, stejně tak dobrou práci odvedl Zimmer a všichni tvůrci efektů. Závěrečný ultra-mega souboj je, pravda, možná trochu přeexponovaný, to se ale dá jinak skvěle natočenému výplachu odpustit. ()

LiborGondek

No, rozhodně nemůžu říct, že by byl akční film Muž z oceli málo akční. Naopak je tam toho tolik, že nebudete ani vědět, na co dřív upoutat svou pozornost. Možná bych dokonce řekl, že méně je kolikrát více. Producenti zřejmě tlačili hodně na pilu, aby DC Comics nezaostával za konkurenčním Marvelem. Práce producenta a scénáristy (v tomto případě nikoli režiséra, což je možná škoda) Christophera Nolana nebyla pouze pasivní. Je to vidět na první pohled a v mnohém si je nový Superman s Nolanovým Batmanem podobný. Bál jsem se také, že jde zase jen o další film o modročerveném létajícím muži se zaťatou pěstí, který nepřinese nic nového a nebude ničím zajímavý. Byl jsem ale překvapen, jak mohli tvůrci pojmout v podstatě stejný film úplně diametrálně odlišným způsobem. Ve finále to bylo vlastně úplně o něčem jiném a kromě jmen použitých pro hlavní osoby nebylo stejné zhola nic. Hodnotím jako velmi dobrý film, který rozhodně neuškodí shlédnout. Na Batmana ale nemá... 80% ()

Liznic

Tentokrát to není úplně komentář, jako spíš výčet aspektů, které bych chtěl z nějakého důvodu zmínit, ale pěkně po pořádku: úvod na Kriptonu s akčním Russellem byl parádní, člověk si sice vzpomněl na několik dalších filmů, ale s výbornou hudbou skvělá úvodní akční řež. Už tady mi ale vadila kamera. Ta se kolikrát natřásala dosti přehnaně a scénu jsem si nemohl užít naplno. Všechno okolo přitom vypadalo tak výborně, ale kvůli neposedné kameře jsem si nemohl nic dostatečně vychutnat. Akční scény - hlavně souboje Supermana s jeho kamarády z domovské planety jsou velmi nepřehledně natočeny. Často jsem přemýšlel, kdo praštil koho nebo kdo je teď na zemi, kde to jsme nebo který zloduch našeho hrdinu právě bacil. Co se týče herectví, jde zmínit jen Snannon, který je jako Zod výborý a bavil mě, Cavill je stejně mdlý, jako samotný Supermanovský charakter a dál nikdo dvakrát nezaujme (Crowe zase akční - hurá!). Efekty místy dost nevyvážené, hudba skvělá, vizuální pojetí krásně stylově epické, ale samotný děj... Dokud se Zod neohlásil pozemšťanům, film mne dost bavil, ale odtud to šlo od 8 k 5. Celý akční závěr šel pak zcela mimo mne, nejenom, že mě nebavil, ale bylo mi jedno co se děje a kdo vyhraje. Lois poměrně rychle odhalí Supermanovu identitu, kterou ve filmu nikdo moc netají: Superman přizná, z které části USA je, Lois se nechá dovést policejním autem před Kentovic farmu, kde S. tak mimochodem je, bylo toho víc, ale už si všechno nepamatuju. Ve filmu jsou pak asi 4 "vtipné" momenty, které mi přišli velmi rušivé. Jako film o zrodu superhrdiny je film poměrně originální, stylový, efektní a zajímavě obsazený, krom některých nedostatků zhruba od poloviny začne nudit, až se stane lhostejným, někdy mi film přišel přímo "blbej". ()

pytlák

Mohutný start série s velkým "S". Velice příjemné překvapení co se týče scénáře a příběhu. Opravdu jsem nečekal, že u nového zrodu superhrdiny, kterého znám ze stříbrného plátna budu překvapen příběhem. Samozřejmě, že se v Kal-Elově životě stane vše co má, ale stane se to jiným způsobem než jsem očekával a jako neznalec comicsů jsem byl přímo nadšen. To co přijde v druhé půlce už netřeba komentovat. Strhující akce, fungující emoce a skvělí herci. Snyder se po 4 letech vrací na trůn comicsového žánru vedle Nolana a jsem zvědav kam tak skvěle rozehranou partii dovede v pokračování. 9+/10. ()

Johnny.ARN

Áno. Presne takto som si predstavoval Supermana v roku 2013 pod Snyderovým vedením. Mohol by som vypichnúť pár chybyčiek, ale nie, obsadenie, kamera, výprava, Cavill a Costner ich zadupali hlboko pod sutiny Metropolisu. 5 z 5 ( videné v kine, CC, Eurovea, 3D ) ()

TwoAngle

THIS JESUS SMASHES IT HARD! Henry Cavill se hodí spíš do reklamy na značkové spoďáry, v čemž pro něj nepředstavuje role v Man of Steel výhodu, neboť Zack Snyder z nějakého důvodu ocelovému muži ikonické červené slipy odebral. Cavillovy nesmělé úsměvy v masité tváři si dokážu představit ve zcela jiných žánrech, jen ne v superhrdinských eposech. Ani jeho herectví v „rage modu“ poloze nepůsobí uvěřitelně, a tak se nechtěně mnohem charismatičtějšími postavami stává Generál Zod se svou rasovou policií. Mezi nejzajímavější roviny filmu patří snaha o sociální drama s postavou hlavního hrdiny (známe z Batmana a nově i Iron Mana), který se není schopen vyrovnat se svou identitou. To ještě Snyder znásobuje konceptem nebeského spasitele, AKA Jesus Christ. Potenciál hloubky supermanovského idolu ale režisér, jako všechno ostatní, obětuje na oltář tupé, ale efektní akce. Když pak Superman v souboji s generálem Zodem omylem vyvraždí půlku města a zničí většinu budov, nestává se Ježíš s červeným pršipláštěm pro obyvatele Metropolisu ochráncem, kterého by chtěli, a asi ani tím, kterého si zaslouží. Jako jeden z největších problémů současného přívalu komiksových adaptací vidím to, že jejich tvůrci (což platí především o Nolanovi) postrádají jakýkoli nadhled, který je původním komiksům tak vlastní. Ať už jde o Man of Steel nebo Dark Knight Rises, oba si hrají na smrtelně vážné thrillery, což ale moc nekoresponduje s původním vyzněním komiksů o superhrdinech. Dalším znakem nejen superhrdinských filmů, ale veškeré akční hollywoodské tvorby, která je letos v kinech, je smrtící tempo akce, která je roztažena na většinu filmu. Zkoksovaný přístup Snydera s Nolanem, kdy se snaží za pomocí destrukce dalších a dalších mrakodrapů zvyšovat chaotické tempo akčních scén, je protipólem klasické narace. Film s více než dvouhodinovou stopáží by potřeboval sem tam proložit nějakou klidnější scénou, která by ve výsledku posloužila jako kontrast. Akční scény ze Smallville a Metropolisu jsou nicméně výživné a bezpochyby efektní. Pokud bude ale platit pravidlo, že sequel musí být po všech stránkách nadupanější než jeho předchůdce, pokračování ocelového může být pro diváka spíš neúnosné… Škoda. 2,5 * (55%) za pěknou krátkovlasou záporačku, výborné CGI efekty a jakžtakž důstojný pokus o reboot série. (PS: Nejlepším Ocelovým mužem zůstává Josef Stalin) ()

kinghome

To takhle jednou dostal Snyder hromadu peněz a volnost v tom, jak bude vypadat Superman. A dopadlo to nejlíp, jak jen to dopadnout mohlo. Superman už není ten skautík se slipama přes sadomaso obleček, ale má luxusní propracovanej oblek, který nevypadá vůbec špatně. Začátek se odehrává na Kryptonu, který je sice krásný, ale až moc pohádkovej a celkově se mi začátek moc nelíbil. Divím se, že většinu z vás právě více bavil začátek. Obrovská chyba byla obsadit Michaela Shannona do hlavní role záporáka. Já nevím co na něm máte. Hraje příšerně a pokaždý, když měl být vážný, tak působil úplně debilně a já se mu spíš smál, než abych byl zaskočený nebo měl nějaký tísniví pocit. Celý film akorát shazuje. Jinak jsem s ostatním obsazením neměl problém. Snyder dostal vážně až moc velký rozpočet, protože to, co předvádí v druhý půli je brutální. Všude padající domy a výbuchy snad všeho co existuje. Ve filmu jsem čekal tak jeden dva epický momenty, kvůli kterým jsem na Man of Steel šel a dostal jsem jich asi 8. Prostě ty záběry byly nádherný. Teď mě mrzí, že jsem nešel do 3D, protože tady je využité úplně úžasně a musí to být skvělý zážitek. Abych to shrun, tak film je epickej a celý je dělaný tak. aby šlo vidět, kolik do toho dali peněz. Jediná chyba na filmu je nudnější informační první půlka, která tam ale musí být a pak obří chyba v obsazení hlavního záporáka. To je vážně strašný. Škoda, jinak by to mohlo mít i na víc. Jinak 82% je moc, ale ono se to ještě zmenší. 75% ()

ivan_drago

A zrodil se Clark Kent... Nejprve si uvědomme, že Superman má mezi superhrdiny vcelku výjimečné postavení, a to díky tomu, že ostatní suprhrdinové jsou, více méně, obyčejnými lidmi, maskující své super schopnosti nějakou tou škraboškou čí kápí… Na druhou stranu superman se maskuje jako obyčejný člověk… Aha… Film zhusta nastiňuje celou velkolepou historii Supermanova zrození a režisér si poměrně chytře k dovyprávění příběhu vybírá jeho dětství a dospívání, značně ovlivněné pocitem vyvrhele a jinakostí… Je až s podivem, jak se mi tvůrci trefili do nálady, ale tohle je prostě mistrovské dílo, nehledě na těch pár výtek, co bych mohl mít, ale nebudu… to kazit… Nejen, že se jedná o perfektní „špektákl“, se vším, co k tomu patří a na všechny akcí nabité scény budete koukat, jak Karel IV na „smartfoun“, ale i co do chytrosti scénáře, perfektní záporáky, v čele s dobrem konajícím generelem Zodem, film je navíc prostříhám spoustou detailů, přesně dokreslujících vynikající atmosféru… nehledě na to, že s přehledem servíruje pocity a emoce a nevyznívá tak, jen jako odpočinková letní zábava… Takhle bychom mohli pokračovat do nekonečna a zbytečně se pitvat v dokonalosti filmového umění všech zúčastněných… Prostě navýsost dobře vybalancované dílo a já tleskám za Vás… ()

Dado

Mierne sklamanie. Prvá polovica filmu je mimoriadnym zážitkom s ukážkovým štýlom rozprávania príbehu o tom, ako sa z mimozemského chlapca stáva napriek (a zároveň vďaka) mnohým neľahkým prekážkam bytosť, v ktorej silách je šanca zmeniť celý svet. Skvelý pocit z dovtedajšieho priebehu pritom nedokáže pokaziť ani neisté obsadenie postavy Lois Laneovej, keďže nech už je Amy Adams akokoľvek pôvabná (a to ona sakra je!) a dobrá herečka, na túto úlohu a v tomto filme by sa hodila slečna minimálne o desať rokov mladšia. Avšak s príchodom pozostatku obyvateľstva Kryptonu na čele s generálom Zodom sa zo snímku stáva akčná nálož, ktorej, ako to už býva vo filmových spracovaniach príbehov superhrdinov zvykom, neujde takmer žiadny mrakodrap v New Yorku. Muž z ocele je výstrahou pre podobné projekty chystané v budúcnosti, že menej je niekedy predsa len viac. Akcie je totiž až príliš veľa a kým v iných filmoch má práve akčná stránka nabudiť publikom a doslova ho zodvihnúť zo sedadiel, tu je výsledný efekt úplne opačný a nejeden divák si bude v niektorých okamihoch skôr želať už toľko očakávaný a neprekvapivý happyend. V konečnom súhrne sa však i napriek tomu jedná o kvalitný blockbuster s poriadne nabitým hereckým obsadením, z ktorého je len veľmi náročné vybrať niekoho, kto by svojim výkonom zatienil ostatných. Vizuálna stránka je úchvatná a vďaka Hansovi Zimmerovi a jeho, ako inak, vynikajúcemu soundtracku, sa to isté dá povedať aj o hudobnej časti filmu. Na záver by som si dovolil ešte malú a prakticky bezvýznamnú výčitku k inováciám a "modernizácií" najväčšieho superhrdinu, aký mal kedy možnosť devastovať hlavné mesto sveta. Keď už tvorcovia naučili Supermana nosiť jeho charakteristické, červené slipy v nohaviciach (prípadne ich nechávať v zásuvke so spodným prádlom), mohli sa taktiež v závere vyhnúť tomu nepodarenému a iritujúcemu kryciemu manévru s okuliarmi. (75%) ()

Mrkvič

Skvělý Henry Cavill a zajímavé osudy Kryptonu a Kal-Ela. Toť vše. Bohužel. Na 143 minut teda žádná sláva. Vztah supermana s oběma otci a odlišnosti oproti původnímu Supermanovi jsou jedinou zajímavou věcí. Dokonce i Hans Zimmer mě tu zklamal se svým soundtrackem. Superman byl vždy hravý, místy vtipný, ale tady po tom není ani památka. Vsazeno bylo na drsného superhrdinu ala restart Batmana, ale bohužel to nefunguje. Když se akce zvrhne už jen v lítání, házení sebou sem a tam a borcení budov, přestalo mě to bavit úplně. ()

Simpoch

Akce, akce a zase akce. Mylím, že jsem tenhle film dost urazil tím, že jsem čekal až na dvd a při jeho sledování si celou dobu říkal: "Kéž bych byl v kině a ne u svého laptopu s vypáleným repráčkem". Snad jedinou slabinou filmu je, že si v záplavě bouchání ani neuvědomíte, jak příběh plyne. Akce už zkrátka ke konci nemá kam gradovat, protože její volume je od první minuty vytočené úplně doprava. Tak to ale asi mělo být... palec nahoru. ()

PeterNet

Je to Thor, kde je místo Thora Superman. Takže musím porovnávat s Thorem - a ten byl daleko propracovanější. Slovo "Superman" ve filmu padlo cca 2x, což je obdivuhodné. Líbí se mi to prolínání mladého a staršího Supermana a také to, že jde o děj před tím, co už všechno známe. Pěkné utržení z profláknutého konceptu, ale těch akčních scén na mě bylo zbytečně moc. Nelíbilo se mi, že se zápletka rozřešila silou. Ach jo, kdy už přijde komix zpracovaný jako "Batman začíná"? ()

hajdano

Nudný a přeplácaný digitální sci-fi bez pořádnýho děje, kterej by diváka donutil to dokoukat ... starej dobrej Superman s Reevem nepřekonán ani nahodou ... Superman přece není drsňák ...zklamání roku. ()

viperDavid

Muže ze železa opravdu museli vyrobit. Takový chlapy se snad ani nerodí. Z oblíbeného super filmu vznikl zajímavý moderní snímek s hodně efektama. Předloha byla hodně nápomocná, ale to nevadí. 4* si to určitě zaslouží, ale na pět nemá ()

JimmyII

Kdybych chtěl katastrofický film o invazi emzáků, pustil bych si Den nezávislosti. Od Supermana mám opravdu jiná očekávání, takže Man of Steel v podání Zacka Snydera dost zklamal. Není totiž ničím jiným, než Dnem nezávislosti se Supermanem s vizáží Travolty v Pomádě místo Willa Smithe a lepšími triky. I když ty jsou MoS i na škodu, když je každá bitka šíleně počítačová, nepřirozená a nepříjemná na sledování. Scénář je špatný a příběh servíruje v otřesně pomalém tempu se zbytečnými flashbacky, takže roste do hrozné stopáže. Cavill není nic moc a Amy Adams se na tuhle roli typově nehodí. Shannon nedostane moc prostoru, respektive jej ruší jeho kostým, který z něj dělá něco jako robopostavu z Ocelové pěsti. Ta tam je Snyderova invence a hravost, tohle je zbytečný, nezáživný, hollywoodský doják. Zbytečný restart série, Singerova verze byla ve své přiznané jednoduchosti lepší. Kdo má zásadně rád Supermana jako takového a Den nezávislosti, ať si klidně hvězdičku přičte, ale víc ne. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce