Mise na Mars

Misia na Mars

Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

USA, 2000, 109 min

• Isherwood

Dosti křečovitý scénář, jenž se snaží kombinovat čistý sci-fi blockbuster s prvky filozoficky zaměřených otázek, je jednoznačně nejslabším článkem filmu. A ani takový režisér jako je Brian De Palma nedokáže tuto špatně načrtnutou mozaiku udržet pohromadě, protože režírovat čiré americké hrdinství, sledovat vývoj digitálních efektů, kočírovat herce, držet jednotné tempo vyprávění a v neposlední řadě připomenout svoje režijní „trademarky“, kterými jsou občasné dlouhé záběry beze střihu (škoda, že zde je jenom jeden a to hned na začátku) a taky nějaká ta tryskající krev – ani ve vesmíru si nedokázal nepřipomenout svoje „krvavé začátky“. Jenomže Mise na Mars taky občas selhává v banalitách jako je dosti laciná výprava (červený kamerový filtr je sice hezký, ale nestačí) a záběry z volného pohybu vesmírem jsou sice formálně stejně precizní jako u Apolla 13, ale skuteční astronauti se při pohledu na ně asi chytají za hlavu. Naštěstí herci dokáží mnohé a ač mají poněkud jednoduché charaktery s poněkud násilně naroubovanou minulostí (hlavně co se týče Garyho Sinise) dokáží svoje hrdiny (v obou významech) zahrát přesvědčivě. Jenomže nic z toho nedokáže zachránit Misi na Mars před nízkým hodnocením, hlavně z toho důvodu že se nedokázala strefit do jedné ze dvou škatulí mezi kterými se po celých 120 minut přemísťuje – buďto čirý popcorn a nebo hledání odpovědi na jednu důležitou filozofickou otázku. A co teprve ta odpověď(15.8.2005)

• kinej

Mise na Mars mohla dopadnout mnohem lépe. Bohužel je nasáknuta mnoha chybami. Zejména mi vadila přílišná sentimentalita příběhu, která kazí atmosféru. Dalším kiksem je scénář, který je chvílemi nechutně dovysvětlující a doslovný. Takové boty jako:,,Víš, nechtěl jsem aby to dopadlo takhle, ale po tom co tvá žena onemocněla a ty ses o ní staral…“ patří do telenovel a ne do ambiciózních kinofilmů. Někdy selhává i režie, například scéna, kdy se astronauti prochází po kosmické lodi, působí křečovitě a uměle. Nečekané je pro mě i absolutní selhání pana skladatele Ennia Morriconeho, který zde složil tuctové sentimentální melodie, které se, v lehce obměněných podobách linou ze všech filmů v nichž vlaje americká vlajka. Film zachraňuje od úplného propadu do bahna jen pár trikových scén.(18.2.2007)

Rozpočet $100miliónovTržby USA $60,883,407Tržby Celosvetovo $110,983,407 ║ Tak očakávania od daného projektu boli asi nemalé, najviac to zlyháva v réžii, v prostoduchom scenári ktorý chce v niektorých momentoch pôsobiť veľkolepo ale opak sa stáva pravdou, či dokonca ani tie triky občas neoslnia. /45%/(20.7.2005)

Tento film patri mezi ma oblibenejsi sci-fi, ikdyz o zadny majstrstyk se nejedna. Misty je diva kale opravdu napjaty a hltave ocekava veci pristi. A vizualni efekty na konci filmu byly v te dobe prekvapive a krasne. Pozitivni vzpominka pretrvava a i dnes se da u Mise na Mars stravit prijemne odpoledne.(8.9.2008)

Bohužel jenom průměr, přece jenom se z toho dalo dostat mnohem víc než co z toho dokázal dostat Brian De Palma a Gary Sinise s Timem Robinsem, ale ti podali docela obstojnej výkon, ale bohužel takový díry a stupidity ve scénáři nedokázali vynahradit, hlavně scéna, kdy se Tim Robbins zabije mi připadla hodně stupidní a kýčovitá, ale dál už se to odvíjelo celkem slušně a bylo to i zajímavý, chvilku napínavý a filmová veze stvoření života na zemi zajímavá a ne úplně stupidní, snad jenom konec se dal vyřešit trošku neamericky, ale jinak solidní sci-fi(21.8.2005)