V zemi krále Dobromila (J. Somr) si přestali vážit poctivé práce, čestnosti a úcty mezi lidmi. Do krajiny se místo toho postupně vkrádá moc pekla, a tak ti, ve kterých zůstal ještě zbytek slušnosti, raději prchají pryč. Trochu popletená bylinkářka Apolena (I. Janžurová) má sen, že krajinu zachrání „spasitel“, který přijede na oslu a vezme si královu dceru Aničku (T. Pauhofová) za ženu. Kdo by však věřil bylinkářce, která svými zázračnými lektvary vždy natropí víc škody než užitku? Když je v kraji nejhůř, král v bezmocnosti upíše svoji duši peklu a vládu převezme jeho podlý ministr (J. Lábus). Tehdy přichází do království nenápadný, veselý snílek Filip (Š. Kubišta). Když ho Apolena uvidí s oslem, je přesvědčena, že to je ten pravý zázračný zachránce. Nikdo netuší, že je to vlastně princ ze sousedního království… (Česká televize)

VojtaMarek00

Klasická pohádka na klíč s tím nejvyčerpanějším námětem, kterých se u nás natočil nespočet. Jediné, čím Čert ví proč vyniká, je zdejší lucifer. Nejlepší, jakého kdy kterákoliv česká pohádka měla. A ono to v tomto případě ke štěstí fakt bohatě stačí. ()

ostravak30

Jedna z pohádek, kde půjdu jasně proti proudu. Je to opravdu výborná výpravná pohádka navíc se skvělým hereckým obsazením. Například pan Lábus je skvělý a manžel B. Hrzánové - přičemž nevím kdo to je a jak se jmenuje, byl také skvělým zpestřením. A samozřejmě byl Pavel Liška neměl chybu. Povedly se kostýmy, ale především dekorace. Hlavně peklo bylo zobrazeno úchvatně. Originální je i to, jak se starý král ohání mečem. Pohádka Čert ví proč se povedla, dle mého názoru, ve všech ohledech. Závěrečná píseň je jen třešinkou na dortu. Škoda, že není použitá ve filmu. Pohádka mi něčím učarovala a asi jen čert ví proč. ()

MartinTerran

Docela komplexní a složitý (na pohádku) snímek, ale nějak tomu chybí drajf. Šílená bylinkářka v podání "Janžurky" byla skvělá. Lábus vždy hraje záporáky, ale hraje je vážně skvěle! Čerti dobří a Lucifer mazaný. Hodnocení: 63/100. ()

Hawaj

Docela to mělo našlápnuto narozdíl od jinejch pokusů, pár dobrejch postav, ale to je tak všechno. Ke kultovní pohádce to má ještě hodně daleko. ()

Jonatthan

Parádní exteriéry a masky. Výborné herecké výkony. Ale dohromady to moc nefunguje díky silně nedotaženému scénáři. Potenciál byl na pět ***** - výsledek je průměr*** ()

Squib

Mě už ten Liška, co hraje jenom a jenom idioty fakt nebaví. Opravdu ne. Zato ďábel Csongor Kassai byl úchylák jaksepatří. ()

Romadoor

Myslím, že hlavním problémem českých pohádek vznikajících v poslední době je zpatlaný, blivajzní a jako cedník děrovatý scénář v kombibaci s měnícím se poměrem dobrých a přinejmenším nedobrých herců. Celek potom působí dost nevěrohodně když vedle sebe vidíte skvělého Kolodějě (Koubka), ministra, Lucifera a jeho zástupce nebo zmaštěné čerty a podivně působícího hlavního hrdinu nebo krále....stačilo by (relativně) velmi málo, aby se mohla pohádka zařadit mezi české klasiky. V téhle podobě zůstává před branami. ()

Seuata

Co se týká novější produkce pohádek, nebyla jsem zrovna nadšená. Nevím kam se chceme s tou kvalitou až dostat, ale od úžasných pohádkových dějů, do kterých se člověk zažere, teďka produkujeme uspávací pohádky pro děti??? No..., naštěstí můžu říct, že co se týká pohádka ČERT VÍ PROČ, tak alespoň něco, co trošku zazářilo. 3 o malej chloupek lepší hvězdičky. ()