Twilight sága: Rozbřesk - 2. část

• USA The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2 (více)

Krissty

Tak jsem si letos jako dárek k narozeninám koupila lístek na poslední Twilight... A jsem opravdu ráda, že mě nezklamal. Jedná se o obstojné zakončení, které k celé sáze pasuje a pro mě ji určitě neposunul na nižší úroveň. Na druhou stranu mě ale trochu mrzí, že to není nejlepší díl série, jak jsem tajně doufala, i když pro většinu asi ano podle zdejšího (zatím) červeného hodnocení. Tentokrát víc než u předchozích dílů pro mě byla nepřehlédnutelná ta nevydařená grafika, především tedy digitální dítě se příliš nepovedlo. Ale to je asi tak všechno, co můžu vytknout a jinak jsem nadšená. Závěrečná bitva byla dokonalá a pointa ještě mnohem lepší. I když jsem dnes zjistila, že kino asi není tak docela pro mě, ty hihňající se fanynky (čtrnácti- i třicetileté) mě neskutečně rušily a chvílemi jsem z nich opravdu byla trochu na nervy! No, budu si to muset co nejdřív sehnat a kouknout v klidu, abych si film mohla pořádně vychutnat. I když ty nádherné vlky na velkém plátně mi to nenahradí :) ()

depony

Přiznám se a stydím se do morku kosti za to, že to napíšu. Na mou věru, byl jsem připraven na hodně špatný filmařský kumšt, kde mne hlavní postava točí víc než samotný Harry Potter. A netuším, jak se to Billu Condonovi povedlo, ale já nebyl zhnusen, znechucen ani otráven. Nebyl to film, na který bych šel ještě jednou, to ne. Ale dal se přežít, ačkoliv okolní osazenstvo v sále působilo jako mnohem větší problém (šílené pubertální a postpubertální slečny). A asi mi nevadí, že upír se na slunci třpytí, že plodí děti a mají dar. Když vypnete všechny mozkové buňky a necháte jenom pohotovostní režim, můžete se s klidným pocitem dodívat na konec tohoto příběhu a nebudete se muset za to stydět. Ale rozhodně se shlédnutím této ságy nechlubte. Není to obecně bráno jako dobrá vizitka filmového vkusu. Tak na 55 % jo. ()

baribal odpad!

Děj naprosto o ničem a konec ve stylu "live in peace forever" je pěkná hovadina. Upřímně jsem doufal, že všichni nový cucáci vychcípaj, protože mi sou uplně u p*dele a ti co svoje cool role "hrají" čtyři roky taky. Nevim kam jste všichni dali rozum, protože tohle je grandiózní nuda, i když jak se řiká.. na konci to bolí vždycky nejvíc. Konečně skončila ta největší romantická bublina ze všech.. ale mojí radost z tohoto konce ničí představa, že emo pubertaci se do kin budou v pristich letech valit dale a to na vyhladovele hry.. bill condom zničil vtip druhého a třetího dílu, děkuji pěkně. KONEC TVAJLAJTU - FOREVER. ()

maddy

Konečne mám za sebou posledný diel tejto bezduchej ságy plnej bezprizorných pohľadov a pootvorených úst. Nie, a to naozaj nie som zarytý odporca tejto série (veď ako sa hovorí proti vkusu žiaden dišputát) – videl som síce len prvé dve časti, ktoré som bez problémov prežil, ale ďalej som nepotreboval pokračovať, preto som ani k jej zavŕšeniu nepristupoval s odporom. Internetovým šumom sa dokonca nieslo, že tentokrát sa jedná o celkom znesiteľný počin ... v čom si teda dovolím oponovať, pretože mne prišiel ako jeden z najneznesiteľnejších v rámci série. Riedučký hlúpučký dej natiahnutý na 100 minút s tým najprostoduchejším scenárom, kde jednorozmerné postavy plácajú absolútne zbytočnosti, bezcieľne na seba pozerajú a po väčšinu stopáže nemajú evidentne čo na práci a tak len umelo naťahujú dĺžku do celovečerného filmu. Navyše tá chabá štylizácia do fantasy takmer typu Harry Potter, kde sa bez zjavného dôvodu odkrýva minulosť starého rádu Volturiových, postavy už prestávajú byť upírmi (o ktorých sa v tejto sérii zjavne nikdy nejednalo – viď blbosti typu metrosexuálny výzor, pobehovanie po slnku, plodenie detí a pod.), lebo doslovne všetci majú nejaké magické schopnosti (Bella vie vytvoriť akýsi „ochranný štít, druhá vie privodiť bolesť .. knižná predloha je knižná predloha, ale wtf?!). Keď s k tomu ešte prirátam toporné herecké výkony, na dnešnú dobu otrasné digitálne efekty (animované „umelohmotné“ dieťa je vrchol), kde je v každom druhom trikovom zábere do oči bijúce, že postavy stoja pred prázdnym zeleným pozadím, dokonca aj v takom obyčajnom lese, tak som sa nestihol čudovať, kde sa podel ten 120 miliónový rozpočet (asi jedine na platy hercov). A najtrápnejšie vyvrcholenie v histórii filmu, kde je dĺžka natiahnutá o 30 minút z dôvodu nezmyselného kvázi „epického“ (schválne tie úvodzoky, keďže na ploche o rozmere futbalového štadióna tam proti sebe stojí dovedna 10 postáv) súboja, ktorý SPOILER sa nakoniec ani nestal !!!! KONIEC SPOILERU taka celé zavŕšenie tejto 5. dielnej série skončí tak, že sa vlastne nič nestane a celý „dej“ sa mohol takto polopatisticky uzavrieť už v prvom Twilighte. Ak som sa doteraz nečudoval zástupu fanúšikov série, po tejto záverečnej epizóde mi už naozaj ostáva rozum stáť nad tým, že za toto niekto v dnešnej dobe vyhodí peniaze. Aby som len nehanil a obhájil si to udelené aspoň jednohviezdičkové hodnotenie, tak to som dal hlavne za to, že som tých 100 minút vôbec prežil bez väčšej ujmy, aj keď som sa rapídne nudil a za pár sekúnd záchvevu akej takej (uf, až sa to bojím napísať) „zábavy“ počas spomínanej „epickej“ bitky v závere, kde sa trhali hlavy jedným radom (aj keď kvôli prístupnosti všetko bez štipky krvi, čo sa však dá krkolomne obhájiť tým, že upírom v žilách neprúdi krv .. no každopádne to vyzerá dosť komicky). Suma sumárum: ak si odmyslím amatérsku, poloamatérsku, indie, experimentálnu a neviem ešte akú tvorbu, tak Twilight: Breaking Dawn Part 2 je čo sa týka „blockbusterovej“ konkurencie v roku 2012, tým najhorším filmom v ruke v ruke s Ghost Rider 2. (PS: a to ani nehovorím, že na TOTO má svojhočasu nežnejšie polovičky ľudstva lámali do kina, ešte šťastie, že mi ostali posledné kúsky zdravému rozumu, bohužiaľ už som sa tomu nevyhol pri vydaní BluRay a bol doslovne forced to watch it / PS2: zlaté maliny nepovažujem za nejaké objektívne ceny, ale tento rok s ich výberom toho najhoršieho súhlasím a udelených dohromady tuším 7. zlatých malín v tých najhorších kategóriách plne obhajujem) () (méně) (více)

JimWayne

Američania dobre vedia ako ošklbať diváka. Dvojka, veľké zakončenie ságy sa nekoná. Stačilo len päťnásť minút pridať k prvej časti a nemuseli sme to odkladať na ďalší rok. 115 minút prázdneho rozprávania, nekonečných pohľadov a tak ďalej. Absolútne sklamanie, keď som dal predošlej časti štyri tak tu dávam ledva dve. ()

market.

Podle mě nejlepší díl celé ságy. Bella se konečně nechovala jako usmrkaná hysterka, ale bojovala za sebe a za svou rodinu. Tentokrát to nebylo tak, že by všichni chránili Bellu. U Twilightu se mi líbili skoro všechny díly, nebylo to super, ale nebylo to ani tak hrozné. Ale tenhle díl mě nadchnul tak, že bych se na to klidně podívala znova. Konec se mi taky líbil, takže ode mě si to rozhodně 4* zaslouží. ()

nirvana91

Ak si odopriem to moje obľúbené zrovnávanie s knižnou predlohou do najmenších detailov, tak to vôbec nebolo tak zlé ako som čakala. ()

MartinezZ

Pár poznatků ke konečně ukončené sáze: * Digitální dítě a holčička byl naprosto hrůzný nápad a efekt * Obecně efekty byly naprosto neuvěřitelně úděsné, neodpovídající rozpočtu 120 milionů (zřejmě oba poslední díly). Kvalitativně je mnohokráte převyšují i efekty u filmové perly: studia Asylum. * Dokážete mi někdo vysvětlit, jak vůbec může (fyzicky) upír zplodit dítě? * Dokáže "věštkyně" Alice Cullen věštit bez toho, aby pokaždé něco nerozflákala? (Mimochodem, ona a Sheenův Aro asi jediné dvě postavy a herci, ze kterých mi nebylo trapno) * Přehršle nových a zcela nepodstatných a zbytečných postav. Slamění panáci by zastály stejné role jistě za podstatně menší peníze. * Příběh a zápletka nejsou nelogické, tohle je doslova zhmotnělá palogika, tvořící naprosto novou větev béčkově-céčkových filmů. * Přišlo mi to jako film na námět tématického letního tábora. X-Meni, podávaní za studena. ()

CBD

Kdyby nedošlo k jistému závěrečnému twistu, byla bych ochotná jít s hodnocením docela vysoko. Jenže víme jak to dopadlo. CGI kukuřice, ne-děj, voskové figuríny, homodlaci, sparklíři, osazenstvo dávající svými výrazy najevo těžké nesnášení cizích předmětů v jistých tělesných otvorech a úmyslně přehrávající Michael Sheen mi rozhodně chybět nebudou. ()

Lamiczka

Finále celé ságy se přiblížilo zdárnému konci. To jako fakt. Každé finále by se mělo oslavit a snad i proto jsem se i přes počáteční sebezapření rozhodla navštívit moderní sál táborského kina Svět. Za sebe mohu říct, že mi nakonec té stovky za vstupenku líto nebylo. Důvodů to má hned několik, i když o žádné grandiózní a nezapomenutelné zakončení série se rozhodně nejednalo. Herecké obsazení je už konstantně, vzhledem i ke knižní předloze, v průměru a žádným způsobem nevybočuje ze zajetého standardu. Dobrovolně přiznávám, že Robertův utrápený výraz raněné laně na mě fungoval pouze v prvním díle, kdy jsem byla z neokoukaného sympaťáka dost na větvi. Platonicky jsem ho milovala, navzdory silně překračujícímu věkovému průměru jeho fanynek. S přibývajícími díly a stopážemi stále stejně vypadajícího kolouška, se mi sen rychle rozplynul a tvrdá realita ublíženého ňoumy vystřídala mé poblázněné hormony. Stejnou hereckou nemocí byla zdá se nakažená i celá upíří rodina a Kristen se svou roztřepanou bradičkou přece nemůže zůstat pozadu. Více než vítanou změnou jsou nové upírské postavy, do popředí se dostávají leckdy hodně vtipné dialogy. K osazenstvu, nepěknému digitálnímu kojenci, hereckým výkonům a samotným hercům se není třeba dlouze rozepisovat. Fanoušci musí být spokojení, samotrýznitelé se konečně dostávají ke konci konců (nechápu, že se na to ještě někdo takový může dívat, ale asi to některým jedincům dělá dobře). Kromě zajímavých nových postav a trefných komentářů je dalším velmi významným plusem samotný závěr, který si poklidně jede podle knižní předlohy a najednou znalému divákovi (rozuměj - četl knihu) naservíruje „what the f*ck“ moment a vzápětí druhý, třetí a tak dál. Všechno je jinak a odvážnému (a o to víc kulervoucímu) nápadu scénáristů hlasitě tleskám. Tímhle počinem silně vyvažují misky vah, které v konečném součtu z finále série upírovské ságy napravují velmi špatnou reputaci předchozích dílů. ()

ArsenalEagle

Asi ten nejlepší díl z celé ságy, bohužel jsem se v něm trošku ztrácel. Před pár minutami mu utrhli hlavu a splálili ho, a on tu najednou stojí (jasně - po chvilce mi to došlo), ale bylo to trochu divný. A teď trochu subjektivního objektivismu... opravdu se asi jedná o ehm.. nejlepší film "ságy", ten sice jen tak tak drží hodně slabej průměr, ale našlo se pár i méně nudných momentů, dalo se na to koukat. Ta bitva... nevím jestli to bylo povedené, nebo jen výsměch, fakt to nedokážu zhodnotit ()

ivishka

Čekala jsem ledacos a dokonce i tu odpadovou možnost - všeliké drahoty, které s tím tvůrci nadělali a nakonec z toho zbylo poplematené cosi. Co mě šokovalo - Stephanie Meyer je producentka, zajímavá vize od Alice, dokonce hromada hrajících herců což se u tohoto prostě nestává denně, že ano. Začátek mě zaujal s tím jak Bella ostřeji vidí jako upírka, ale až do té chvíle, než se ukázal Pattinson(ale tomu se není co divit - mé osobní antipatie). Místo všudypřítomného karamelu(kterého zde nyní bylo také přehršel) se film přehoupl na všudypřítomné a velmi intenzivní fantasy - běhání v lese s podivnými pohledy do kamery a zdlouhavými lovícími epizodami. Kristen Stewart mám ráda, ale její snaha zahrát neskutečnou žízeň po krvi byla opravdu vtipná a nad míru komediální. Od dítěte co čekala Bella s Edwardem jsem toho moc nečekala, ale počítačové mimino? Really? Stačilo mi čtvrt hodiny a měla jsem neskutečně zmatené pocity co se týče původního smyslu z knihy a toho mého dojmu tehdy..To, že kvalita šla s výměnou režisérů mírně nahoru není ovšem privilegium pro mé hodnocení u této části. Jedná se o dobrodružnost(do jisté míry možná),drama(tak trošku),fantasy(definitely),romantiku(jako již tradičně u knih a vůbec této ságy speciálně - překaramelizováno a ten upíří sex...co to jako bylo?) i když vím, že více žánrů pravděpodobně ani přidat nejde přihodila bych ještě alespoň komedie, jelikož jsem se opravdu pobavila mnohdy i více než by se na takovou červenou knihovnu odhadovalo...Nejvtipnější kromě scény: "Bello, jsi teď silnější než já..." bylo drámo ohledně zvonícího telefonu. Musím konstatovat, že malinu, kterou si vysloužil tento film snad ve všech kategoriích nevyjímaje i hlavní herečku Kristen(ačkoliv ji mám ráda)tak k tomuto se přikláním. Spálit knihu od Shakespeara by mělo být trestné! Co bylo záchranou samotného snímku před odpadem je sentimentálnost jako p*ase, skvělá hudba, hromada mých oblíbených herců a taková trochu snaha no, ale uznávám, že slepit takovou literaturu dohromady musí být oříšek. ()

katasta

No tak opět jsem nemohla vystát ani Stewart ani Pattinsona... Což je docela škoda, vzhledem k tomu, že když si do jejich rolí dosadím skoro kohokoli jiného, je na tom ten film tak o 100% lépe... No což, holt s posledním dílem mohu říct, že filmy oproti knihám stojí za velké kulové :-)) ()

javak810i

Skalním fanouškům Twilightu se, jak to tak čtu, vyvrcholení ságy moc nelíbilo. U mě je to právě naopak a troufl bych si tvrdit, že druhá část rozbřesku je z celé pentalogie nejlepší. Proč? Protože prostě působí bad-ass a narozdíl od ostatních dílů jsem se u ní bavil (ať už to byl tvůrčí záměr, či nikoliv). Upírka Kristen je zkrátka sexy a závěrečná bitka působila celkem epicky, i když tam těch komparzistů bylo jen pár desítek. Dávám 3* ()

Riddick77

Jak předloha slábne, stává se čím dál tím obtížnějším zaujmout dokonce i diváka, který Twilight bere jako nezávadnou moderní fantasy limonádu pro dnešní teenagery - věřím, že oslovená generace je natolik inteligentní, že nebude v těchto filmových charakterech hledat vzory pro život [například Bella je skutečně prázdná nádoba už od počátku: bez ambicí + zájmů + preferencí + přesvědčení]. Bill Condon na to jde opětovně velmi pomalu, občas skrze naprosto otřesné repliky, otravné dialogy a nesmí chybět ani některé extrémně kýčovité scény, leč poslední část i přesto fungujně obstojně především v rovině elementárních symbolů a nekřečovitého přístupu k látce. Nenudil jsem se, dokonce jsem se i místy dosti bavil a umně natočený twist mě docela překvapil - vpravdě i malinko zklamal. Škoda, že Summit to zbytečně roztahal na tolik částí, tohle se dalo odvyprávět na mnohem menším prostoru, avšak o to zábavněji a hutněji. Fajn, mnohem lepší než part1! 5/10! [19.11.2012_Cinema City_Letňany] ()

Freemind

Rozplizlé a nudné završení atentátu na kulturu. Za všechny WTF okamžiky, nesmyslné prostředky a podivnosti si dovolím jen jeden dotaz - můžete mi říct, proč byla ta jejich dcerka do poloviny filmu digitální, ačkoli to nic nevnášelo a nemělo žádný konkrétní účel? ()

Macejko

Vyhŕňame si rukávy a vrážame ich až po lakte do žumpy, aby sme tú záplavu hován naposledy poriadne premiešali. Lenže rovnako ako pri minulom dieli platí, že ide o hovná čisto námetovo-scenáristické. Ja toho Condona proste obdivujem. Okolnosti stáli proti nemu doslova na každom kroku, jemu sa ale aj napriek tomu podarilo (opäť) pretaviť knižné peklo na v pohode pozerateľný film. Mnohí schopní režiséri (Weitz, Slade) jednoducho rezignovali, ale Condon sa nezľakol a z hovna uplietol bič, ktorý síce nenadchne (to by to nesmelo byť tým, čím to je), ale rozhodne neurazí a nenaštve. Čo ako ten film nefunguje po stránke scenára, tak po stránke réžie mu naozaj niet čo vytknúť. Billovi by som dal nejakú poriadnu, macatú fantasy s dobrým scenárom, na tej by sa určite vybláznil. ()

ABLABLABLA

Možné spoilery: Řekla bych, že nejvtipnější díl z těch všech pěti…dokonce…a to jako bacha..ale normálně Edward se tu usmíval, ba dokonce i smál..asi nějaký zázrak, že neměl výraz zácpy. Každopádně půlku filmu jsem se smála, buď to bylo zamýšleno vtipně anebo ne, ale přišlo mi to tak absurdní a trapné, že jsem se tomu musela smát. Herci tak jako opět no….Kristen fakt moc nemusím, o tom, že je strašná herečka, mě přesvědčila ve Sněhurce…v podstatě jen ona mi zkazila tento film. No ale musím říct, že závěrečná bitva, která se vlastně ani neodehrála, byla opravdu super. Nejdřív jsem na to hleděla, bo jsem si říkala, že když jsem to četla, tak Carlisle určitě neumřel, tak to bylo divné….no každopádně, když se to objevilo jako Alicina vize, tak celé kino udělalo ooooo…btw. to jim ale nepřijde divné, že když se vývoj jejich dcery zastaví v dospělosti čili 18 letech, že vlastně bude jejich dcera starší než oni? Pokud si pamatuju Edwarovi přece je už několikset let 17 a Bellu proměnili taky asi 3 dny před jejími 18. Narozeninami…weird. Trošku stejně divné jako tady. Ale celkově jsem z kina odcházela spokojená z tohoto konce..takže asi ty 4*. Sbohem Twilight ságo... ()

blackrain

Nejsem žádným zastáncem rozdělování posledních dílů u filmových sérií. Příjde mi to totiž naprosto zbytečné. Ovšem , hlavním důvodem jsou stejně peníze. Jde o to vytřískat, z toho peněz kolik se dá. Bylo to o něco lepší než první část. Shlédnout se to dá bez problémů. Hlavně jsem chtěla vidět, čím to všechno vyvrcholí. Bitva mohla být určitě lepší. Film neměl být rozdělen. Rozdělení tomu ublížilo. ()

Tony.cs

Bitka dobrá, atmosféra...no řekněme úsměvná. Ale inteligence chybí a to romantiku sráží. Ještě, že Aronofsky natočil Fontánu, abych si mohl užít pravou romantiku spojenou srdcem i mozkem. ()