Солярис

• slovenský

Drama / Sci-Fi

Sovětský svaz, 1972, 160 min

• Fr

„BERTONOVO VĚDOMÍ SAMIOZŘEJMĚ MOHLO BÝT OVLIVNĚNO BIOPROUDY OCEÁNU SOLARIS, KTERÝ JE, JAK UŽ VÍME, NEJEN GIGANTICKÝM MOZKEM, NÝBRŽ I SUBSTANCÍ, SCHOPNOU MYŠLENÍ…“ /// Tak z tohohle může normální osobě, která očekává normální film, jedině hrábnout. To říkám předem, páč patřím k těm, kterým toho Tarkovskyj dosud moc nenakecal. Auto projíždí 5 minut tunelama a městem, beze slov… ty vole, tohle mohlo mít klíďo 5 hodin! Nejsem kretén, nečekal jsem technicky precizní kousky, ale těšil se na hluboký myšlenky, který by rozšířili mý obzory a já pak mohl perlit jako Platón (nebo někdo jinej). Nakonec bych se mohl slušně živit jako Růža, co ji nutili chrápat. Nechtěla, furt sebou škubala a nakonec… já to vydržel. Čelo vomlácený, ale kde nic, tu nic. Čekám na ty myšlenky, na konci začnou rozjímat vo konci života a po 160 minutách se dočkávám zajímavý pointy. Na tohle jsem ještě moc mladej. (nebo úplně blbej!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennej román, kterej napsal v roce 1961 Stanisław Lem, číst nebudu. Neznám ani Soderberghův film. 2.) Páč u nás doma je Andrej Tarkovskij oceňován pro svoji svižnost a filozofickou stručnost. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(8.2.2015)

Tak jako jsem nikdy nijak zvlášť nepřišel na chuť Lemovi knižnímu, tak jsem zdá se ani moc nepřišel na chuť Lemovi zfilmovanému (což vlastně třeba díky Irarii XB1 není tak docela pravda, ale... Jedeme dál), v téhle podobě je totiž docela nudný, zbytečně dlouhý a s absencí jakýchkoliv emocí, přestože je na nich celý příběh postaven. Což je vážně docela škoda, protože Tarkovskyj je skvělý režisér (byť jsem od něj ještě neviděl tolik věcí, kolik by bylo záhodno) a z řemeslného hlediska je film perfektní, jenže co na tom, když hlavní postava působí jako bezcitný vrah nezletilých morčat a stopáž s víc jak dvěma a půl hodinama musí být zaplněna zbytečnou a nic neříkající bez-scifiální vatou. U bratrů Strugackých se to holt povedlo lépe (a jejich knížky mě taky baví o něco víc). /a jak nesnáším US remaky, taky se na něj díky střídmé stopáži a obsazení když už ne přímo těším, tak jsem minimálně zvědavej/ (22.11.2014)

Tarkovského filozofická fantasy, s ktorou sa mimoriadne pomazlil...tak mnohovýznamový a brut intelektuálny film som skutočne ešte nevidela. Dynamika na bode mrazu, avšak prehypermegalouchvacujúca vizuálna stránka a vskutku elegantná filmová lyrika. Svojou hĺbkou je veľmi ťažké Solaris vstrebať na jeden krát, no ja som to horko ťažko dolámaná s preležaninami na zadku nejako dopozerala...(29.12.2006)

• Snorlax

První hodinu mě Tarkovský trápil nepodařeným videoklipem, kterému povětšinou chyběla hudba. Pak následovala parafráze na Lema, která byla zakončena kázáním. Kázání patří na kůr, ne na filmové plátno.(25.12.2012)

(2x) - Příběh několika postav se odehrává na vesmírné stanici blízko planety Solaris, která je jakýmsi metafyzickým celkem, který dokáže zhmotňovat lidské představy velmi hmatatelným způsobem … (Místo krve a mozkomíšního moku chtivých emzáků se zde zhmotňuje vlastní fantazie a stává se noční můrou ... a co děláme s nořní můrou? Snažíme se jí zbavit ... a feministé jásají.) ... Já, zpátečník, jenž má v oblíbenosti rané Tarkovského filmy jako Ivanovo dětství nebo Andrej Rublev, nemůžu přijít na chuť jeho novějším dílům.. jednak jsou skrytějšího smyslu než prvotiny, většího stopážního rozsahu a daleko pomalejšího rozjezdu. Co v nich ale zůstává, je ona šetrnost s dialogy, kde každé slovo je samo o sobě filosofickým zamyšlením a ona tíživě snová stylizace (jak lehce a přitom hustě dmýchá povrch planety Solaris). Tvůrce je sice na současného diváka málo akční, ale k čertu s trendem dnešní sci-fi (odstartovanou starými Star Wars). Víc stojí za to se v klaustrofobickém prostředí zamýšlet nad sebou samým, vědomím svého já, smrtí a neznámem. Solaris je spíš dramatem zasazeným do budoucnosti. Nemá sice body gradace (nepotřebuje je), je však srozumitelnější než další Tarkovského film Zrcadlo.(4.9.2006)