Vraždy v kruhu

• angličtina The Zodiac Murders (festivalový název)
Z natáčení  - Ivan Pokorný, Ivan Trojan
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Česko, 2015, 15 h 16 min (Minutáž: 74–85 min)

Režie:

Ivan Pokorný

Scénář:

Iva Procházková

Kamera:

Lukáš Hyksa

Hudba:

Jiří Hájek

Ivan Trojan, Richard Krajčo, Marek Němec, Hana Vagnerová, Jiří Štrébl, Adéla Petřeková, Pavel Oubram, Martina Eliášová, Petr Panzenberger, Simona Stašová (více)

Epizody(12)

Vraždy v kruhu se chtějí přiřadit k detektivkám klasického společensko-psychologického charakteru. Nepřinesou divoké střílečky ani chladnou analytickou práci laboratoří, souhru širokého týmu neosobních kriminalistů, ale především silnou osobnost hlavní postavy – majora Holiny (Ivan Trojan). „Holina není drsňák, ale řídí se svou intuicí. Během své práce pochopil, že zločin vyrůstá stále ze stejného podhoubí, že je ve své rozmanitosti prostý," popisuje svého hrdinu spisovatelka a scenáristka Iva Procházková a dodává: „Úvahy o pohnutkách vraha ho v průběhu jeho profesní kariéry přivedly i k astrologii. Chápe ji jako psychologický rozbor osobnosti a to mu pomáhá úspěšně sledovat stopy zločinu." Diváci spolu s vyšetřovateli zabrousí do všech možných zákoutí společenského i politického života. Hlavními postavami jsou kromě majora Mariána Holiny také jeho nejbližší spolupracovníci – poručík Diviš Mrštík (Marek Němec) a kapitán Rosťa Bor (Richard Krajčo). Společně v každém z dílů řeší jeden případ násilné smrti. Záhadné vraždy jsou navíc volně propojeny se znameními zvěrokruhu, jejichž podstatu pomáhá objasňovat Rosťova manželka Sábina (Hana Vagnerová). „Na postavě Sábiny mě nejvíc bavila ta osobní rovina," říká její představitelka Hana Vagnerová a dodává: „Stála před složitým rozhodnutím ve vztahu s Rosťou, který nefungoval. On se však zranil natolik, že nebyl schopen normálního života. A to dilema, jestli má člověk být sobecký, nebo tam má být pro toho druhého a vykašlat se na to, co by sám chtěl, to se mi moc líbilo." Ivan Trojan o své postavě říká: „Holina je inteligentní chlapík, který si umí dávat věci do souvislostí a oplývá velkým talentem pro policejní profesi. Důležité pro něj je, že nerad prohrává a má vůli věci dotahovat do konce. Zároveň je v něm ale určitá svobodomyslnost a nadhled." (Česká televize)

johnajz

Je vskutku těžko pochopitelné, proč staví vyšetřování případů na horoskopech, jejichž tvůrkyně po několika dílech zemře, a aby toho nebylo málo, odejdou spolu s ní i všechny zbylé pozitivní postavy - zbude tak jen ponurý skelet obalený ubohými zápletkami s občasnou narážkou na zvěrokruh. 1*, a to snad jen kvůli závěrečné melodii... ! ()

Kozlowski8

Major Holina je kriminalista z mordparty, který pro vyšetřování vražd často využívá vlastní instikt a rovněž využívá služeb své kamarádky (milenky) astroložky k sestavování profilů možných pachatelů. Každý z dílů přináší jednu vraždu a její vyšetřování. To bývá velice spletité a divák většinou až před koncem epizody poznává vraha, mnohdy překvapivého a nečekaného. Vcelku dobrý scénář a dobře napsané a typově vybrané postavy. Seriál vůbec nevidím tak negativně, jako většina zdejších kritiků. 60%. ()

Winster

Ivan Trojan ztvárnil mnoho pěkných a zajímavých postav, ale opravdu si čím dál tím víc myslím, že se narodil pro roly detektiva nebo vyšetřovatele. Moc povedený seriál a nádechem tajemna. Během seriálu zabrosíte do různých zákouti v Praze, což jako obyvatel hlavního města velmi oceňuji. ()

morepower

Mám za sebou 4 díly, je to chvílema trochu natažený, ale není to špatný. Trojan se mi líbí a ta astrologie je fakt jen tak pro ozvláštnění, dokoukám a finálně ohvězdičkuju. ()

Fuksinka

Ani nevim, jestli je horsi urousany Krajco, v jehoz vousech neustale hledam breberky nebo nudle (a to mam vousy na chlapech fakt rada), neherecka Vagnerova, nezajimave vztahy, trapně nasroubovane horoskopy, nebo smesne nahody. Neco zachranuje Trojan a sem tam zajimavy pripad. Ovsem vse je tak spatne zpracovane, ze to vse zajimave okamzite zadusi. 30% po trech dilech a stacilo. ()

Scaevola

Kriminální případy České televize tentokrát bojují především s nevyváženým dramaturgickým přístupem. Seriál slibuje jakousi mystickou stopu snad i ve stylu "Ďáblovy lsti", ale hned v prvním příběhu se z šarády vyklube pouze nemístné ozvláštnění a strojená herecká příležitost pro H. Vagnerovou. Když jsem se ale přes tuto úlitbu líbivosti přenesl, užil jsem si spletenec zápletek místy okatých, jindy zločinně podmanivých a uvažoval jsem, zda nesympatičnost hrdinů je cílem scénáře ve snaze zpracovat mnohokrát vidění jinak nebo jen vedlejším efektem poněkud nucených konstelací. ()

gstudio odpad!

Scénáristicky bezkonkurenčně nejhloupější kriminální seriál, jaký kdy v produkci ČT vznikl. Krkolomné, naprosto nereálné a navíc i nezábavné. Dialogy šustí papírem až běda, herci se marně snaží deklamovat tak, aby zněly alespoň trochu přirozeně. Tudy prosím ne... Srovnám-li se sériemi Případy prvního oddělení, Rapl, Cirkus Bukovsky nebo Vzteklina, musím Vraždám v kruhu udělit disciplinární "odpad", protože jako zástupce krimi žánru selhává ve všech směrech. ()

Cinik

S tímto obsazením a občas i dobře promyšlenými případy by to mělo potenciál dosáhnout lepšího ohodnocení, kdyby si autoři odpustili to stupidní blbnutí  s horoskopy.  To je na pěst a bere dolů minimálně půldruhé hvězdy. ()

Chuckiecz

Bez té astrologie by to bylo celkem koukatelné a pokud to nemá smysl pro další děj, byla by z toho pěkná hodinová detektivka. Po prvním díle však těžko hodnotit. ()

DanielDall odpad!

Cituji ze stránek čt: Ředitel programu ČT Milan Fridrich o seriálech: "Díla by měla posunout daný žánr v českém prostředí k nové kvalitě. Clona i Vraždy v kruhu se vymykají běžnému pojetí detektivního seriálu jak scénářem, tak zvolenou filmovou řečí." ------------------------ Kde se tedy stala chyba ? Tuhle laťku hned tak něco nepodleze. Pokud by se ten festival trapnosti sestřihal z celovečeráku na polovinu.tak by se to i dalo skousnout jako klasickej českej prů(s)měr. ()

lusota

Nesnáším astrologické pindy a děsím se dílu, kde rozeberou násilnické sklony vodnáře, já si uvědomím, jaká vlastně jsem a budu muset jít někoho podříznout. Protože ... hvězdy se nikdy nemýlí ... Trojan tentokrát šlápl vedle a ani jeho hvězdná přítomnost a jako vždy hvězdný výkon nedokáží zachránit podprůměrné hraní ostatních zúčastněných. Dějově nuda, nuda, šeď. Takových seriálů už tu bylo a ještě bude... ()

Peabody

Hvězdička za Ivana Trojana, jinak je to hrůza, astrologická typologie vrahů, policista, který se bez kontaktu z policií místního státu vydá za hranice stíhat vraha (WTF?) a pak ho tam obratně v neznámém terénu, kde se jinak pohybuje jen s navigací najednou v noci autem zlikviduje (proboha, dnes v Evropě? Co by asi následovalo? ŽE by vyšetřoval dále? ), děj brzdící prostřihy na astrologické bláboly v nějakém placeném kursu. To se zase paní Procházkové něco povidlo, ale i režie pokud jde o první dva díly na mne působí dojmem : mám děj na 45 minut, ale určili mi 85 stopáž, no tak co, přidáme tohle a tohle, připíšeme postavu která nedělá vůbec nic, přidáme nějaké astrologické teorie a ono to naběhne. Zase po létech jsem se podíval jestli se to nezmenilo, nezmenilo, zase astrologické kecy na úrovni magazínu pro ženy, jinak tak zásadový Ivan Trojan zase pindá charakteristiky Berana a jejich vliv na případ - tenhle to nemůže být, protože je Lev. Hledáme Vodnáře, protože ten m,á svědomí. To je na blití. Natahování taky pokračuje, nemusím pokračovat. ()

Lukkyn

1. díl jsem viděl až po přečtení zdejších reakcí a mého okolí.Ukecal jsem se k tomu jen díky Trojanovi. A právě ten to u mě drží na hranici únosnosti. Tváří se to jako moderní kriminálka , ale samozřejmě to celé sráží všudypřítomná astrologie. Jenže co s tím??Ta Astrologie má být berná mince seriálu, takže kdo to nepřekousne nemá cenu sledovat dál. Je to něco jako Kobra 11, taky Vás to celkem bavilo , ale nevěřili jste tomu ani z 20%. Každopádně Trojan je výbornej , takže tomu ještě dám šanci. No a málem bych zapoměl konec prvního dílu = totální pí....na :-( nejen , že je ten vrah totální dement a nevšimne si, že jede do prázdna , ale tvůrci si řekli , že čím větší výbuch tím víc bude divák odvázanej. A výsledek? Smíchy jsme málem spadl z pohovky. Takže buď lépe zpracovat a nebo se na to proboha vykašlete!!!! ()

lu1

Po dvou dilech jedna hvezda za Trojana a druha za kameru, zbytek sleduji se zdvizenym obocim a nechapu ()

Hadush

Chápu, že kdo má astrologii u zadku a představuje si pod tim pojmem horoskop v nedělnim blesku toho to moc nezaujme... Líbí se mi obsazení proti zajetýmu stereotypu...Trojan neni vyjímečně roztomile roztržitej a invalidního policistu kupodivu nehraje Potměšil...to oceňuju...na druhou stranu Vágnerová na mě nepůsobí moc důvěryhodně... ()

maarr

Neuvěřitelná slátanina. Děj postaven na pocitech a zvěrokruhu. Kdyby to byl seriál komerční televize je mi to jedno, ale tohle jde z peněz daňových poplatníků... Jestli se chcete u televize zaručeně nasrat a být rozčarováni pak nelze než doporučit tuto hovadinu, která má být založena na psychologii, ale směs úplně všeho (psychologie, vyšetřování, osobní život vyšetřovatelů, astrologie), děj je rozkouskován na mnoho obrazů, ale dohromady je to neskutečně unylé, dlouhé, trapné a o ničem.... Autorka scénaře prokázala absolutní neznalost policejní práce ()

R.E.M.

Těšila jsem se na relaxaci u chytré detektivky, ale... Chytrost se nezjevila. "Inovace" s astrologií mě otrávila. Nesmyslná pavěda namontovaná do řešení vraždy. No nevím. Nic pro mě. Divný scénář nezachrání ani I. Trojan a H. Vagnerová. ()