Vraždy v kruhu

• angličtina The Zodiac Murders (festivalový název)
Z natáčení  - Ivan Pokorný, Ivan Trojan
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Česko, 2015, 15 h 16 min (Minutáž: 74–85 min)

Režie:

Ivan Pokorný

Scénář:

Iva Procházková

Kamera:

Lukáš Hyksa

Hudba:

Jiří Hájek

Ivan Trojan, Richard Krajčo, Marek Němec, Hana Vagnerová, Jiří Štrébl, Adéla Petřeková, Pavel Oubram, Martina Eliášová, Petr Panzenberger, Simona Stašová (více)

Epizody(12)

Vraždy v kruhu se chtějí přiřadit k detektivkám klasického společensko-psychologického charakteru. Nepřinesou divoké střílečky ani chladnou analytickou práci laboratoří, souhru širokého týmu neosobních kriminalistů, ale především silnou osobnost hlavní postavy – majora Holiny (Ivan Trojan). „Holina není drsňák, ale řídí se svou intuicí. Během své práce pochopil, že zločin vyrůstá stále ze stejného podhoubí, že je ve své rozmanitosti prostý," popisuje svého hrdinu spisovatelka a scenáristka Iva Procházková a dodává: „Úvahy o pohnutkách vraha ho v průběhu jeho profesní kariéry přivedly i k astrologii. Chápe ji jako psychologický rozbor osobnosti a to mu pomáhá úspěšně sledovat stopy zločinu." Diváci spolu s vyšetřovateli zabrousí do všech možných zákoutí společenského i politického života. Hlavními postavami jsou kromě majora Mariána Holiny také jeho nejbližší spolupracovníci – poručík Diviš Mrštík (Marek Němec) a kapitán Rosťa Bor (Richard Krajčo). Společně v každém z dílů řeší jeden případ násilné smrti. Záhadné vraždy jsou navíc volně propojeny se znameními zvěrokruhu, jejichž podstatu pomáhá objasňovat Rosťova manželka Sábina (Hana Vagnerová). „Na postavě Sábiny mě nejvíc bavila ta osobní rovina," říká její představitelka Hana Vagnerová a dodává: „Stála před složitým rozhodnutím ve vztahu s Rosťou, který nefungoval. On se však zranil natolik, že nebyl schopen normálního života. A to dilema, jestli má člověk být sobecký, nebo tam má být pro toho druhého a vykašlat se na to, co by sám chtěl, to se mi moc líbilo." Ivan Trojan o své postavě říká: „Holina je inteligentní chlapík, který si umí dávat věci do souvislostí a oplývá velkým talentem pro policejní profesi. Důležité pro něj je, že nerad prohrává a má vůli věci dotahovat do konce. Zároveň je v něm ale určitá svobodomyslnost a nadhled." (Česká televize)

Mr.Nigga

Škoda vložky se znamením zvěrokruhu. Hlavní postavy se sice tváří, že Vagnerovou poslouchají, ale to její pindání je zajímá asi stejně jako diváka. Na směr vyšetřování nemá nejmenší vliv a vyloženě otravuje. Postava Krajča (a jeho konfliktního manželství) je podobně připitomělá. Kriminální složka průměrná, ale ucházející. ()

RockChick

Zatímco všichni se v komentářích rozhořčují nad propojením s astrologií, já musím říct, že právě to je jediný důvod, proč u tohoto absolutně konvečního a po všech stránkách nudného detektivního seriálu nadále zůstávám :) ()

JamesSi

Karty říkají, že její manžel jí na vánoce ověsil ozdobami jako vánoční stromeček a hvězdy nám vypovídají o tom, že když auto narazí do zábran automaticky začne hořet. 10/10. Zasmál jsem se. PS: Festivalový název Zodiac Murders lolololololololol ()

Romario

Rozjezd byl slušný, ovšem hned druhá epizoda byla podprůměrná. Trojka rozhodne, zda má smysl seriál sledovat dál. 1. **** 2. ** 3. *** 4. **** 5. *** ()

Milan25

Divná kriminálka, o naprosto obyčejných případech, ve kterých Trojan z neznámého důvodu hledá symboly zvěrokruhu... Viděl jsem dva díly, netroufám si hodnotit. ()

Roman Albach

Po seriálu Případy 1. oddělení má každý další krimi seriál co dělat, aby se mu vyrovnal. A Vraždám v kruhu se to nedaří ani trochu. Dobré herecké obsazení v tomto případě vůbec nestačí. Pokud se dívám na detektivku a během sledování zjistím, že je mi vlastně jedno, kdo vraždí, tak něco není v pořádku... doplněno 17.3.2015 ... musím uznat, že jsem viděl pár dílů, které vynikly a docela mě bavily. Ikdyž mám stále řadu připomínek, zvedám hodnocení o jednu hvězdu. V průměru to tak špatné zase nebylo. ()

Perry-

Pro dvou dílech končím.. strašná kravina. Celé se to tváží hrozně vážně, ale dialogy jsou příšerně stupidní a nechtěné vtipné. Astrologie je tam asi jen aby to "lépe vypadalo" ale ve výsledku je směšná, absolutně k ničemu a wtf lol. Proti loňským případům prvního oddělení jasná sračka. 20% ()

ac3r

Zatím je to teda hrozná slabota, hvězdičku dávám v podstatě jen za Trojana, postava Vagnerové a vůbec tahání horoskopu do vyšetřování je hodně přes čáru únosnosti a nakonec postava Krajča, to je úplně no comment... Ještě tomu šanci dám, ale pomale přestávám věřit, že se to ještě zvedne... Edit: Tak po třetím díle mám pocit, že ještě jeden a změním to na definitivní odpad... ()

mira007

Jako kriminálka to jakž takž jde, ale nesnáším motání do krimi ty zvěrokruhy a podobný nesmysly. Ve srovnání s Bukowským, Clonou, Případy prvního oddělení ale i Kriminálka Staré město je to slabší ()

Garch

Takovou slátaninu ani Trojan nezachrání (jako dort pejska a kočičky od tvůrců - "a uvidí se, co se u diváků chytne"...). Další díly se trošku lepší. Dobrá hudba. Horoskopy, které měly seriál odlišit jsou otravné, vmontované na sílu a stejně jako příběh Kryštofa na vozíku jsou nadbytečné. Dialogy šustí papírem a nuceným humorem (konzumoval jak australskej papoušek) ()

Kucndo

No, tak teda první díl byl pěkně tupej. Plno zbytečných, nezajímavých postav, předvídatelný scénář a přehnaných 85 minut. Z herců bych rád vyzvedl Trojanův výkon, ale prostě nevim... Jeho postava je tak nemastná neslaná, že prostě ani to nemůžu. Sypu si popel na hlavu, že jsem si myslel, že to bude česká kopírka True Detective a to, že jsem se radši nedíval v tu dobu na Artu na Kamarazovi. Každopádně zatím nehodnotím, uvidím podle dalšího dílu, i když teda fakt neočekávám nic extra ()

Johny303

Po dvou dílech: Málo akční, málo napínavé a neskutečně mě tam deptá to ,,vyšetřování skrze horoskopy". Ale věřím tomu, že práce detektiva se tady alespoň částečně přibližuje realitě, spousta kriminálek má sice akci a napětí, ale jedná se spíš o pohádku a to dle mého názoru není tento případ - tedy, až na ty horoskopy a maličkosti typu, že detektiva by pravděpodobně nemohl dělat vozíčkář, ale to jsou jen detaily... Každopádně je to takové nemastné, neslané a ani Trojan to nezachrání. ()

Olaf7

Pokud byla oběť utopena, pachatel je s velkou pravděpodobností ve znamení Vodnáře. Pokud byla vykradena masna, je jasné, že zloděj byl ve znamení Lva. Hvězda navíc za Trojana. ()

Greg25

Už u toho námětu muselo být jasné, že zakomponovat astrologii, byť ve střízlivé verzi, jako regulérní vyšetřovací metodu, která všechno předtím potvrdí a zapadne do všeho zjištěného, je blbost. Děsná blbost. Tohle nemůže tvůrcům u diváka projít. 40% ()

Hepy13

Ivan Trojan je fantastickej herec. Ale tohle sám prostě utáhnout nemůže. Proč? Protože každý kriminální seriál (a hlavní vyšetřovatel) musí mít kolem sebe výbornej vyšetřovací tým. Sestavenej ze zajímavých postav, jejich charakterů, a v neposlední řadě dobrých herců. Krajčo, Vágnerová, Němec, Petřeková, oba patologové nestojí za nic. Po odvysílání Případů 1. Oddělení v minulém roce, (který se pro mě stali svou kvalitou bezkonkurenční českou kriminální jedničkou) budu teď každou krimi tvorbu srovnávat právě s 1.Oddělením. A právě tak i celý ten vyšetřovací tým. (Vetchý, Stach, Blažek, Polívka, Hanuš, Malý, Vladyka) to byla naprostá extratřída. Ale samozřejmě není to jen o pátracím týmu. Dobrá hudební stránka, napětí (ani nemusí být moc akce), hra s divákem o tom kdo je vrah, to vše dělá dobrou kriminálku. A to ani nemluvím o těch horoskopíčovinách co mě tak srali. Viděl dílů 12/12. ()

petikacka

Jelikož mě zajímá astrologie, tak mě tím pádem baví i tenhle seroš...Samozřejmě znám lepší krimošky, ale tento rozhodně nepatří mezi odpad...Za mě 70% ()

Košoun

Pilot: Na to, že to vzniklo u nás dobrý. Resp. lepší než většina naší seriálové produkce, ale nevím zda je to úplně pochvala. Klady: ústřední dvojice Ivan Trojan a Marek Němec; snaha o severskou atmosféru. Zápory: naprosto zbytečná astrologická složka a s ní i zbytečná postava (jinak dobré herečky) Hany Vagnerové; zbytečný "komerční" Krajčo; naprosto pitomý amatérský bez gradace. Závěr: Pilot se dal vidět, ale znovu už raději ne. ()

Brtniik

Detektivky, kromě těch s Pány detektivy Poirotem a Holmesem, moc nemusím (hlavně ne ty, ve kterých geniální ohledavačka mrtvol přímo na place vyšetřovateli sdělí i jaká čísla oběť vsadila do Lotynky), ale vše, co jsem dosud viděl (na díl 16.3.2015 se jen těším), mi připadá velice dobré! Dost často mne naprosto překvapí a vždy ukáží „zajímavý“ zločin. Někdo nadává na využívanou astrologii. No, kdyby se nafilmovala toliko mravenčí práce vyšetřovatelů, detektivka by byla zajímavá jako záznam bezpečnostní kamery v obchoďáku. Jinému vadí, že je jí málo... Nechtěl bych se po shlédnutí seriálu stát výkonným astrologem a jen málo kdo by se chtěl dívat na TV kurz. Pro ozvláštnění mi ty lehké doteky docela stačí a náznak, že vyšetřovatel může mít jiné myšlenkové pochody než James Bond, je velmi povznášející. Ostatně jestli vyšetřovatelům „hvězdný“ charakter pachatele mezi prsty vloží vlákýnko k rozmotání záhady – proč ne, díky! Ke zpracování: Velmi se mi líbí, že pořád nehrají stejní lidé, jako tomu bývá v nekonečných seriálech. Dokonce i vyšetřovatelé se lehce obměňují. Nelze si nevšimnout „české školy“. V tomto případě bych ji charakterisoval jako nedbalou eleganci ztvárnění, umírněnost, promakanost, neopomenutelný humor, trocha člověčiny a báječný obraz. Díky! Pan Trojan je boží! P.S.: Seriál se nepropracoval do druhého kola soutěže TýTý. Že by československý divák pořád lačnil po akčních pojetích? ()

noelcoward73

Hodnoceno po zhlédnutém 1. a 3. dílu... První dojmy: výborný námět, scénář, obsazení, herecké výkony, kamera, režie... Konečně český seriál, který má „šťávu“, gradaci, napětí, sem tam nějakou vtipnou hlášku či scénu, výborně vykreslené charaktery a psychologie postav - zkrátka seriál jak má být. Pro mě osobně se jedná zatím o nejlepší novější český seriál, který hravě strčí do kapsy své americké či německé protějšky (5* dává seriálu jasné 1. místo mezi kriminálkami; šlape mu na paty dřívější, loňský, krimiseriál Případy 1. oddělení). Trochu nechápu zdejší lehce nadprůměrné hodnocení. ()