Vraždy v kruhu

• angličtina The Zodiac Murders (festivalový název)
Z natáčení  - Ivan Pokorný, Ivan Trojan
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Česko, 2015, 15 h 16 min (Minutáž: 74–85 min)

Režie:

Ivan Pokorný

Scénář:

Iva Procházková

Kamera:

Lukáš Hyksa

Hudba:

Jiří Hájek

Ivan Trojan, Richard Krajčo, Marek Němec, Hana Vagnerová, Jiří Štrébl, Adéla Petřeková, Pavel Oubram, Martina Eliášová, Petr Panzenberger, Simona Stašová (více)

Epizody(12)

Vraždy v kruhu se chtějí přiřadit k detektivkám klasického společensko-psychologického charakteru. Nepřinesou divoké střílečky ani chladnou analytickou práci laboratoří, souhru širokého týmu neosobních kriminalistů, ale především silnou osobnost hlavní postavy – majora Holiny (Ivan Trojan). „Holina není drsňák, ale řídí se svou intuicí. Během své práce pochopil, že zločin vyrůstá stále ze stejného podhoubí, že je ve své rozmanitosti prostý," popisuje svého hrdinu spisovatelka a scenáristka Iva Procházková a dodává: „Úvahy o pohnutkách vraha ho v průběhu jeho profesní kariéry přivedly i k astrologii. Chápe ji jako psychologický rozbor osobnosti a to mu pomáhá úspěšně sledovat stopy zločinu." Diváci spolu s vyšetřovateli zabrousí do všech možných zákoutí společenského i politického života. Hlavními postavami jsou kromě majora Mariána Holiny také jeho nejbližší spolupracovníci – poručík Diviš Mrštík (Marek Němec) a kapitán Rosťa Bor (Richard Krajčo). Společně v každém z dílů řeší jeden případ násilné smrti. Záhadné vraždy jsou navíc volně propojeny se znameními zvěrokruhu, jejichž podstatu pomáhá objasňovat Rosťova manželka Sábina (Hana Vagnerová). „Na postavě Sábiny mě nejvíc bavila ta osobní rovina," říká její představitelka Hana Vagnerová a dodává: „Stála před složitým rozhodnutím ve vztahu s Rosťou, který nefungoval. On se však zranil natolik, že nebyl schopen normálního života. A to dilema, jestli má člověk být sobecký, nebo tam má být pro toho druhého a vykašlat se na to, co by sám chtěl, to se mi moc líbilo." Ivan Trojan o své postavě říká: „Holina je inteligentní chlapík, který si umí dávat věci do souvislostí a oplývá velkým talentem pro policejní profesi. Důležité pro něj je, že nerad prohrává a má vůli věci dotahovat do konce. Zároveň je v něm ale určitá svobodomyslnost a nadhled." (Česká televize)

mh.mail

50% - Seriál se již blíží do cílové rovinky, tak už snad můžu hodnotit. S českými detektivními seriály se v poslední době roztrhl pytel. Tento ničím zvláštním nepřekvapil, zařadí se bez problémů mezi ostatní podobné projekty. Jak už tady mnozí zmiňují, astrologický motiv je úplně okrajový, však taky postava Sábiny postupně ztrácí prostor a v posledních dílech už je tam jenom proto, aby pronesla povahovou charakteristiku dalšího znamení, případně aby se „dávala dohromady“ se svým mužem (mimochodem další zbytečný motiv). Na druhou stranu na to, aby člověk vypnul hlavu a trochu se odreagoval, to není až tak hrozné, rozhodně mě seriál ničím obzvlášť nepopuzuje ani neodpuzuje. Nicméně přirovnávat ho k Dalglieshovi (viz ditri) je hodně odvážné. ()

godycz

trojan je proste pan herec. je jedno v cem hraje, hraje charizmaticky. jeho poldu mu verim. model polda a jeho partak na voziku, tu uz bylo. eden se to jmenovalo ? ()

Ydrosten

Po prvním dílu, to vypadá na další z velkých ČT průserů. Takhle se přece policie nechová. Nebo snad ano ? Nebudu hodnotit po prvním dílu. Počkám na dalších pár ( prozatím by to bylo za 1 smutnou hvězdu ) ()

latent_light

Nevím, kdo to pohnojil hůře, zda režií Ivan Pokorný či snénářem Iva Procházková, ale ten seriál je soudě prvního dílu jedna velká katastrofa a hrůza. Na druhou stranu se tvůrcům nedá upřít odvaha, že s tímhle průserem jdou ven a chtěj se porovnávat s podobnými seriály v Evropě. ()

RedDuck

Fajn kriminální seriál, kterých však chodí třeba v Německu desítky a spíš překlenují odpoledne. Zkrouhnul bych stopáž nebo bych posílil výpravu a reálie. A ten zvuk sakra, jen o něco lepší než v Expozituře! Ano mám handicap, slyším špatně. Ale u dabovaných seriálů nebo filmů nebo starších českých nemám problém. ()

PDcz

Tak at se rozhodnou. Bud se to bude tocit kolem horoskopu nebo to bude dalsi kriminalka. Ale jednou tak a pak zas tak.... ()

hazaba

Není to špatné - kriminální seriál se sympatickými vyšetřovateli a zajímavými případy. Jen ty horoskopy jsou zbytečné - kdyby jich nebylo, vůbec nic by se nestalo a možná by měl seriál i větší grády. Pak by se ovšem musel změnit název... ()

rekkky

Dvanácti dílný seriál vyprodukovaný Českou televizí více či méně odráží to, co musí být i z nezainteresovaného pohledu na kvalitu jasné, protože nastavená úroveň v rámci televizní zábavy napříč všemi kanály na území ČR je tristní, respektive k vidění je hodně vyhozených peněz za málo muziky. Jednotlivé díly Vražd v kruhu oscilují mezi hranicemi totálního propadáku a průměrnou podívanou. Už samotný název je nanejvýš zavádějící, protože astrologie vstupuje do hlavního dění jen sporadicky a samotná postava Sabiny (Hana Vagnerová) nemá dostatek ambicí, aby dostatečně ztvárnila guru představující tento specifický obor, jenž má v konkrétních případech sloužit jako indicie k rozplétání vražd. Rafinovanost či zápletky vražd jsou při nejmenším plytké a do děje není většinou zakomponováno mnoho podnětů, pro které by stálo za to sledovat vyšetřování s výraznějším zájmem. Co se týče hlavních postav, které provázejí dějem vesměs ve všech dílech, tak bohužel nenabízejí chutnější návnady, které by zajistily hlubší empatii a nevzbuzují v člověku posun k větší pozornosti. Postava Majora Holiny (Ivan Trojan), který s nadsázkou působí jako šaman s nadpřirozenými schopnosti, jenž mají napomoct k vyjasnění způsobu vraždy, je postava s určitým potenciálem, ale naneštěstí malým prostorem pro hereckou invenci. Ostatní členové policejního sboru jsou nevýrazní a Rosťa Bor hraný Richardem Krajčem se svým nalepeným knírem je snad nejnevhodnější postava, která navíc vyčnívá svou nezáživností. Nejlepším dílem z celé řady by se dal označit Mrtvý v síti, a to pro svou zvlášť vyprofilovanou pointu. Nepochopitelné je to, že v seriálu je obsažena smrt jedné z hlavních postav, což už je svou neoriginalitou tak iritující a prázdné, že se není čemu divit, jaké seriál obdržel recenze. Pozastavit se dá také nad jinými věcmi, například: proč musejí být opakovaně použity pohyblivé záběry kamery zachycující postavy při konverzaci? Mají snad dodat akci, která seriálu chybí ve velké míře? Neustále se objevující se chyby ve střihu scén, nad kterými zůstává rozum stát. Nesmysly ve scénáři, nahrávají dojmu, že se jedná jen o projekt určený k vysávání prostředků pro veřejnoprávní televizi. V neposlední řadě je nasnadě, že zvolená délka dílů je zbytečně zdlouhavá. ()

anitae

Nevim, co mě na prvních dílech tak vadilo - jestli nekonečná délka, nebo snad to jak to strašně toporně a bezpohlavně všichni hrají - zatím velká nuda, která působí rušivě. Role vyšetrovatelky - Adéla Petřeková - je doufám myšlena jako vtip. Dokoukáno - ale dalo mi to zabrat, i když ke konci byly díly akčnější. 2* ()

Ygnor

Nějak omylem se na to dívám, když to večer hraje jako na "srandy v kruhu", abych se pobavil, kdy to takhle jistě tvůrci nezamýšleli... ()

DAPDO

Nebýt Trojana, asi bych tenhle seriál po pár dílech vypustil. Ale protože Ivan Trojan je pan herec, doufal jsem, že kvalita seriálu půjde postupně nahoru, protože jsem nevěřil, že by hrál v něčem vyloženě špatným. Už první díl byl úděsný, všechno na náhodu, indicie získaný díky neuvěřitelný intuici, to mě v kriminálkách fakt nebaví. Korunu všemu nasazuje celým seriálem táhnoucí se vyšetřování, kdy se hlavní hrdina chodí radit s astroložkou, která ho navede na správnou stopu, o roli Krajča, jako elitního detektiva na vozíku radši pomlčím, jen jsem rád, že třeba rejža nevymyslel, že na tom vozíku bude honit pachatele...Ale abych jenom nenadával, našly se asi tři díly, který mě chytily a snesly přísnější měřítko. To je ale bohužel málo, 30%. Potvrzuje se, že na jeden super krimi-seriál z naší tvorby připadají další tři špatný. ()

Torpid odpad!

Hana Vagnerová, Iva Procházková a Adéla Petřeková - tak tyto dámy nahnat někam na rekvalifikaci. Možná jsou to hodní lidé, ale tvoří zcela mimo své talenty. ()

stratocasta

Detektivka mezi nebem a zemí. Sama doma dostává na frak první epizodou mystické krimi Sama v osmém domu, které chyběly k dokonalosti jen dvě věci: 1) soundtrack od Vlastíka Plamínka k závěrečně honičce a 2) Hana Vagnerová doporučující Trojanovi čaj na překyselení. Velká Plutovina ve Štíru, tedy laicky řečeno "srač*a". ()

Lupes odpad!

Už chybí jen vědma, křišťálová koule a drobopravectví Bezúčelná nahota, mizerné herecké výkony (zoufalá je především S.Borová), absence napětí i překvapení, špatně natočená akce, uměle šroubovaná gradace závěru, nedovzdělané míchání multi-kulti rádoby mystiky. To vše už k českým detektivkám patří. Co přibylo je astrologie jako pomocná věda kriminalistiky, naprosto nevěrohodné motivy chování postav a hlavní hrdina, který je vlastně takový český blbý Honza. Přečte si horoskop, a vyřeší případ! Omluvit by se tvůrci měli především všem psychologům, z nichž dělají báby z pořadu "Vědmy radí". A také Slovákům, k nimž zařadili Trojanovu postavu původem. ()

Adiemus

Po prvním díle jsem si říkala "nic moc, ale uvidím." A viděla jsem: Smíchovská knihovna působila na obrazovce vážně zajímavě. Ale jestli to má být jediný kladný vjem (vedle standardně dobrého, leč tady poněkud zakřiknutého Ivana Trojana), pak je něco špatně. A při spatření toporné, nesympatické Vlaďky Ebrové (nebo jak se vlastně ta silikonová bytost jmenuje) na mě šly mrákoty; má vážně (údajně veřejnoprávní) ČT až tak zapotřebí obsazovat protekční pseudohvězdičky? Nestačí jí koncesionářké poplatky? A ke všemu místo napínavého detektivního seriálu čiší - aspoň z prvních dvou dílů - nuda a ospalost, připomínající některé neblaze proslulé filmy československé kinematografie normalizačního období. ()