Vraždy v kruhu

• angličtina The Zodiac Murders (festivalový název)
Z natáčení  - Ivan Pokorný, Ivan Trojan
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Česko, 2015, 15 h 16 min (Minutáž: 74–85 min)

Režie:

Ivan Pokorný

Scénář:

Iva Procházková

Kamera:

Lukáš Hyksa

Hudba:

Jiří Hájek

Ivan Trojan, Richard Krajčo, Marek Němec, Hana Vagnerová, Jiří Štrébl, Adéla Petřeková, Pavel Oubram, Martina Eliášová, Petr Panzenberger, Simona Stašová (více)

Epizody(12)

Vraždy v kruhu se chtějí přiřadit k detektivkám klasického společensko-psychologického charakteru. Nepřinesou divoké střílečky ani chladnou analytickou práci laboratoří, souhru širokého týmu neosobních kriminalistů, ale především silnou osobnost hlavní postavy – majora Holiny (Ivan Trojan). „Holina není drsňák, ale řídí se svou intuicí. Během své práce pochopil, že zločin vyrůstá stále ze stejného podhoubí, že je ve své rozmanitosti prostý," popisuje svého hrdinu spisovatelka a scenáristka Iva Procházková a dodává: „Úvahy o pohnutkách vraha ho v průběhu jeho profesní kariéry přivedly i k astrologii. Chápe ji jako psychologický rozbor osobnosti a to mu pomáhá úspěšně sledovat stopy zločinu." Diváci spolu s vyšetřovateli zabrousí do všech možných zákoutí společenského i politického života. Hlavními postavami jsou kromě majora Mariána Holiny také jeho nejbližší spolupracovníci – poručík Diviš Mrštík (Marek Němec) a kapitán Rosťa Bor (Richard Krajčo). Společně v každém z dílů řeší jeden případ násilné smrti. Záhadné vraždy jsou navíc volně propojeny se znameními zvěrokruhu, jejichž podstatu pomáhá objasňovat Rosťova manželka Sábina (Hana Vagnerová). „Na postavě Sábiny mě nejvíc bavila ta osobní rovina," říká její představitelka Hana Vagnerová a dodává: „Stála před složitým rozhodnutím ve vztahu s Rosťou, který nefungoval. On se však zranil natolik, že nebyl schopen normálního života. A to dilema, jestli má člověk být sobecký, nebo tam má být pro toho druhého a vykašlat se na to, co by sám chtěl, to se mi moc líbilo." Ivan Trojan o své postavě říká: „Holina je inteligentní chlapík, který si umí dávat věci do souvislostí a oplývá velkým talentem pro policejní profesi. Důležité pro něj je, že nerad prohrává a má vůli věci dotahovat do konce. Zároveň je v něm ale určitá svobodomyslnost a nadhled." (Česká televize)

Caa

Mám ráda detektivní příběhy, mám ráda Trojana (ten u mě seriálu vysloužil třetí hvězdu) a astrologický podkres mi nevadí, my raci prostě máme sklony k mysticismu ;). Nečekejte inteligentní zábavu, tohle je nenáročná oddychovka s krásnými pražskými lokacemi. EDIT po deseti dílech: s přibývajícími díly je astrologický balast do nich cpán se stále větším úsilím, jako by do nich ani tvůrcům nepasoval. To a snaha o náhlé zvraty celkem slušně kurví děj i logiku jednotlivých dílů. P.S. Co je to za módu vykrádat pro znělky nových českých seriálu slavnou hudbu odjinud? U Případů 1. oddělení to byl Sherlock Holmes, zde zase Requiem for a Dream... :( ()

Pulper

Mám rád astrologii. Myslím si, že na těchhle věcech něco je, ale blábolům každý týden v časopisech jaksi nevěřím. Na vraždy v kruhu jsem narazil před pár dny náhodou. Říkám si, že jde o klasickou krimi a najednou scéna, kde asi psycholožka Hana Vagnerová popisuje Ivanu Trojanovi osobnost vraha. Sexy psycholožka, napadá mě. A najednou začne chrlit informace o racích a jejich povahových rysech? Cože? Slyším dobře? Vyprsknul jsem v okamžiku, kdy se Trojan ptal obžalované, kdy se narodila. Rak! Tomu říkám rozuzlení. Samozřejmě mi to nedalo a dodatečně jsem zjišťoval informace o kozorohovi tj. sobě. Hodně se váže na rodinu, a když jí někdo ublíží, mstí se. Budiž, ale postavit na takhle pitomých předpokladech celý seriál, to může jen idiot nebo někdo s hlubokou tvůrčí krizí. Odpad nedávám proto, že to je řemeslně natočeno jakžtakž dobře. ()

stone

Nevím jestli je to nevědomost nebo drzost, ale použít v krimiseriálu zase policajta na vozíku svědčí minimálně o nedostatku invence. Navíc u Honzy Potměšila to mělo jakýsi vyšší smysl. A jestli se chce tenhle seriál "přiřadit k detektivkám klasického společensko-psychologického charakteru" tím, že se dvanáct dílů bude řešit jestli si Trojan a Vagnerová padnou do náruče, ta to dík...Nudím se raději jiným způsobem. ()

pmusic

Čekala jsem minimálně slušný nadprůměr, něco ve stylu Případů 1. oddělení. Očekávání ovšem byla zcela jiná než skutečnost, kromě Trojana tam byli všichni nějak "nedomrlí", zbyteční, dialogy mimo, ty astrologický řeči mi vyloženě lezly na nervy, k tomu ještě Krajčo a Vagnerová, celkově vážně slabota. Zkusím ještě jeden díl, ale pokud půjde o podobnou slátaninu, obávám se, že pondělky budu trávit jinak než díváním se na tento seriál.. ()

Vykuk odpad!

Bádal jsem nad tím, zač bych dal aspoň tu jednu hvězdu... snad za Trojana, ale ten tady nic moc, navíc mě děsně štve s tím dementním horoskopem, ano určitě detektiv bude hledat řešení vraždy u astroložky, ať to má zmáklé sebelíp, už v prvním díle sem si říkal wtf... a v druhém.. no to fakt né. Ale i tak, výkony ostatních (ne)herců dost bídné, role jim nevěřím, celé je to umělé, nemá to šťávu, zlatý Bukowsky nebo Expozitura. ()

subic

Po poněkud extrémní Čtvrté hvězdě hraje Ivan Trojan opět v seriálu ČT a docela dost slušně. Nutno dodat, že na něm to taky celé stojí a padá. ()

J.Cobra

Po prvním díle, respektive na konci prvního dílu po zjištění, že budeme vraha chytat podle horoskopu a ty úžasné esoterické scény nejsou jen nutným zlem prvního dílu, ale hlavní podstatou celého seriálu, to vzdávám. Možná se kvůli Ivanovi vrátím, ale spíše ne... vraždy v kruhu. Jak mě mohl NEnapadnout horoskop?! ()

Oxymoron5

Nic extra, hotový průměr. Myslím, že po polovině to už můžu zhodnotit. Trojan tentokrát nudnej, Krajčovi zase role sedí víc, než zpívání. A čekal jsem, už podle názvu i popisu, že se to bude více zabývat těmi znameními. Ne že se řekne, že je dřevěnej ohnivej lev, pro kterýho je příznačná tajuplnost a morální čistota. A hle je to vrah. Docela zklamání. ()

pekas

Rozporuplný seriál. Trojan rulez, jako další klady přidávám tu docela širokou škálu našich herců, která seriálem prošla. Některé díly lepší, jiné slabší. Celkově zatím lehký nadprůměr, ale sledujeme to pravidelně. Díl s roztroušenou sklerózou a uplácivými lékaři byl rozhodně nadprůměrný. 70% ()

Moiseiwitsch

Další pokus natočit zajímavou kriminálku dle mého nevyšel. Trojana mám celkem v oblibě, ale tady to prostě je bídný scénář bez napětí, gradace a jiných důležitých věcí. Asi by bylo lépe dávat v hlavním vysílacím čase zahraniční detektivky a necpat je do pozdějšího vysílání na čt2. To bych asi chtěl po české televizi moc.... Snaha tzv. veřejnoprávní televize napodobovat soukromé tv posíláním sraček v podobě bídných seriálků do hlavního vysílacího času mě utvrzuje jen v tom, že se do budoucna snadno bez tv obejdu. ()

Mamlas

Az na ty kraviny s nejakymi znamenimi, ktere se tam zcela zbytecne vsravaji, celkem divatelna detektivka. No a pokud uz tam musi byt policista na voziku, coz je v terenu technicky nemozne, tak pak by tam mel byt taky aspon jeden cernoch, jeden asiat a jeden buzerant, ale ne teply cernoch nebo asiat. Vot America! ()

Gord

Když Iva Procházková psala scénář k tomuto seriálu, tak si přečetla svůj horoskop a zřejmě usoudila, že by to mohl být dobrý námět pro kriminální seriál. Možná by i by byl, ale. Ale to by to nesmělo smrdět snad vším, co do nás padá ze všech stran. Milenecká zápletka dodá trochu toho,aby se na to mohly dívat zhrzené a podvedené ženy a Richard na invalidním vozíku zase rozvlní vlny tolik omílaného omezovaní ZP v některých profesí. Vyumělkovaná blondýna zase něco, nad čím budou slintat chlapi u piva. Guláš je hotov, šup s ním na talíř u pondělního večerního stolu. Upřimně, kdyby to bylo bez toho všeho, tak by se to možná stalo pro některé méně překousnutelné, ale alespoň by astrologie nedostávala tak na pr.el. Hrdinou je klasicky Ivan Trojan, ale ten kompletní eintopf nezachrání. ()

MyrnaAlec

Trojan dělá co může, ale je limitován scénářem. Některé díly jsou lepší než jiné, některé postavy jsou vyloženě otravné. ČT zřejmě zareagovala na rostoucí zájem o krimi seriály, ale raději podobné netočit. ()

Hrabovo

Přečetla jsem knihu, vcelku dobrou. Právě jsem se chystala zastat autorky, abych zjistila, že si to jako scénáristka zprznila sama. Takže žádná milost! Astrologii mám ráda, ale zde jí autorka udělala skutečně medvědí službu, zkrátka všechno špatně. ()

Kacer

Občas trochu popletené dialogy, vrah občas zřejmý už z názvu a nebo druhé scény s ním. Proslovy o znameních působí od jinak skvělého Trojana směšně. Občas přišly zajímavé zápletky. Simona Stašová se do své role absolutně nehodila. Nejlepší epizody: Smrt nad zlato, Duch zákona, Ve jménu otce (náhodou všechny po sobě jdoucí). Druhou hvězdu zachraňuje úvodní melodie. ()

freedom3112

Zlomená ruka má své nevýhody ale i své výhody.Člověk zkoukne kde co.Tak jsem se dostala i Vraždám.Nebýt hipstera Bora v podání Krajča a přidrzlé, a tak nějak nedobře hrající, policistky Petřekové,nebyly mi postavy nijak nesympatické.A kritizovaná astrologie Borovy partnerky mě bavila.Vždyť i v zahraničí využívají alternativní zdroje při vyšetřování.Dávám *** + za Trojana a za dobrou kameru a za, pro mě ne zas tak blbé, ( :) ) příběhy. ()

ostravak30

Herecké obsazení je naprosto skvělé. Úvodní znělka je doslova geniální včetně hudby. Ovšem trochu lascivní propojení s astrologií působí po pár dílech zvláštně. Hlavně když při některých případech major pomoc ani nepotřebuje přestože se tváří, že ano. Celkově jsou ale díly svým obsahem namixovány skvěle a mě to bavilo. Vrahům je třeba se dostat pod kůži a do hlavy. Uzpůsobení vyšetřování i průběh celých dílů, včetně vedlejších postav, je zajímavé a nápadité. Klidně bych se obul i do pokračování a osobně bych ho shlédl s chutí. Ale po smrti Sábiny chápu, že se tvůrci tak trochu vyčerpali. ()