American Horror Story

• USA American Horror Story (více)
USA, (2011–2024), 100 h 14 min (Minutáž: 34–74 min)

Předloha:

Ryan Murphy (kniha), Brad Falchuk (kniha), Danielle Vega (kniha)

Sarah Paulson, Evan Peters, Lily Rabe, Jessica Lange, Denis O'Hare, Kathy Bates, Angela Bassett, Frances Conroy, Taissa Farmiga, Emma Roberts, Adina Porter (více)

Série(12) / Epizody(132)

Recenze uživatele baron156 k tomuto seriálu (13)

American Horror Story (2011)

Murder House 100%, Asylum 85%, Coven 70%, Freak show 75%, Hotel 90%, Roanoke 65%, Cult 40%, Apokalypse 90%, 1984 95% Double Feature 60% NYC 35% Delicate 70% 13 série 0%. Co to vlastně AHS je? Je to nejúspěšnější hororová show plná hereckých hvězd, hororových žánrů na výběr, perverze a černého humoru. MURDER HOUSE je koncertem pro Jessicu Lange (Zlatý glóbus), kterou jsem si hodně díky Murder House oblíbil a Evana Peterse jako malého psychopata Tatea. Prakticky se hrálo jenom v jednom domě co hercům dodávalo hodně prostoru. Slet amerických krimi případů a nevyjasněních událostí v jednom z nejstrašidelnějších domů Ameriky. Zvraty...hudba...efekty a Rubber man. Moje nejoblíbenější série. ASYLUM je zase něco nového a dechberoucího. Má to zase jiný nádech a atmosféru. Příběh opět táhne Jessica Lange (nominace Emmy), Peters a Paulson. Mimozemšťani, exorcismus a zombie. Zase nádherné zakončení a hlavně písnička Jessici Lange, The name game. COVEN je zpracování čarodějnických sabatů. Nováček Kathy Bates (hororová legenda z filmu Misery nechce zemřít, Emmy awards) exceluje v roli vraždící hraběnky hned vedle Frances Conroy (nominace Emmy) a Jessici Lange (Emmy awards) jako nejvyšší čarodějky. Na návrat Taissy Farmigy jsem se těšil. Čarodějnická škola kde mizí služebnictvo, podřezávají se krky a pořádá se vyvolávání duchů, nemá chybu. FREAK SHOW je už trochu slabší, ale i tak dobrá série. Jessica Lange (nominace na Zlatý glóbus, Emmy) exceluje, ale i bere prostor jiným hercům, což byl asi záměr režiséra, ale i tak zůstává nejlepší herečkou AHS. Mezi další hvězdy Freak show patří Frances Conroy a Kathy Bates (Emmy awards). Hodně se mi líbilo i zpracování skutečného sériového vraha Twistyho. HOTEL je spíš nahrazovací série, ale i tak dobrá. Kathy Bates je z hotelu nejlepší postava s Denisem O'harou, který by měl dostat za Liz Taylor cenu. Lady Gaga (Zlatý glóbus) zahrála upírku s noblesou a vnesla do seriálu něco nového. Hotel si asi ze všech sérií drží tu nejděsivější atmosféru (démon závislosti). Druhá nej série. ROANOKE kraluje Kathy Bates se Sarah Paulson (nominace Emmy), ale jinak mě série moc nenadchla. Série je na téma zmizelé osady v Americe a temných silách domu. Slovem KROATOAN a prasohlavem se série propojuje s Murder Housem. Do sedmého dílu to bylo napínavé, ale ten konec mě absolutně zklamal. Proč museli autoři zkazit poslední díly tím stylem Záhada Blair witch nevím. Pro mě druhá nejslabší série AHS. CULT opustily dobří herci a všechno zůstalo na Sarah a Evanovi (nominace na Zlatý glóbus). Pokus o politický horor se zdál dobrý, ale nedopadlo to tak. Trochu mi to připomíná snímek Očista. Cult i přesáhl hranici násilí, ale i tak se na to dalo dívat. A hlavně velké plus u Cultu má český dabing. APOKALYPSE je plná nováčků, ze kterých září nejvíc Joan Collins (nesmrtelná mrcha z Dynastie) a Cody Fern (American Crime story Versace). Návrat čarodějnic jako Francise Conroy, krásné Emmy Roberts a Taisi Farmigi se mi moc líbil. Propojení mezi Murder House a Covenem není špatné. Návrat do vražedného domu byl nejlepší díl z celé série. Jessica Lange (nominace Emmy awards) vypadala jako by ji přinutily, ale i tak se vrátila do role Constance Langdon ve své nejlepší formě a dokázala, že i v sedmdesáti letech dokáže zahrát tu nejmrazivější postavu AHS ever. Osmý a devátý díl nám toho nic moc neřekly a byly nudné, ale poslední díl byl úžasný. A vše doprovázela píseň The spirits in the material Word. DEVATENÁCET OSMDESÁT ČTYŘI parta lidí odjíždí na letní tábor Redwood, kde před léty došlo k masakru. Starou gardu zastoupili nováčci, ale změna je život. Úžasný příběh, krutej sériový vrah Mr. Jingles a úžasný výběr hudby (hlavně Billy Idol). Vše se točilo kolem slasher hororů a odkazů na legendární horory z 80.let (Pátek 13, Stopař, Noční můra v Elm Street a Halloween). Vrátila se Lily Rabe jako dáma v bílém a Dylan McDermott jako vrah stopař. Nezdá se, ale nejvíce táhla sérii Emma Roberts. „Osmdesátky nikdy neumřou.“ DOUBLE FEATURE začala jako jedna z nejslibnějších sérií, plná podivností, krve, neočekávaného děje, jako ze světa Stephena Kinga, ale bohužel byla rozdělena na dva samostatné příběhy a první nám dokončili strašně rychle a uspěchaně, aby nám naservírovali oblast 51, která by, podle mě, si zasloužila samostatnou a lepší sérii. Celkový výsledek z DF nebyl tak dobrý. Na druhou stranu, ale musím zmínit velmi dobré obsazení, zejména Frances Conroy, která si pro sebe kradla nejednu scénu, a Macaulay Culkina. () (méně) (více)

Murder House (2011) (S01)

A tady začala má závislost na American Horror Story. Směska toho nejšílenějšího, nejbrutálnějšího, černohumorného a místy mrazivého, krvavého, perverzního a zvráceného, co může být. Kdo by to byl řekl, tématika strašidelného domu je už přecd dávno za zenitem. Omyl. Příběh je od začátku skvělý, neotřelý (Rubber man), nápaditý, plný skvělých herců a výborného scénáře. Herecky zde září a předvádí svůj um Jessica Lange (zasloužený Zlatý glóbus) a zdatně sekundují Frances Conroy, Evan Peters a mnoho dalších skvělých herců. Murder House považuji za základní pilíř celého AHS a mou nejoblíbenější sérii. ()

Asylum (2012) (S02)

Azyl je a stále bude asi nejpůsobivější sérií celého AHS vesmíru. Blázinec šmrncnutý se zombie, nacisty, vymítači ďábla, sériovými vrahy, pokusy na lidech, mimozemšťany... a mnoho dalšího, co tato série může nabídnout. Nejen scéna Sarah Paulson v autě, herecké koncerty Jessicy Lange, Jamese Cromwella a Zacharyho Quinta se staly nezapomenutelnými. ()

Coven (2013) (S03)

Čarodějnický coven předčil všechna má očekávání o moderních čarodějnicích. A i po pár letech mě překvapuje, jaké věci, díky bohu, v seriálu prošli - " Z cesty negerská otrokyně". Co víc říci? Černohumorný scénář, efekty na úrovni a skvělí herci, více herečky. "Poslední slova? Jen jediné: Balenciaga!". ()

Freak Show (2014) (S04)

A cirkusová opona padá. Docela dobrá série plná morbidností, klaunů a oblud. Jessica Lange zářila společně s Kathy Bates, Sarah Paulson, Evan Peters a další. ()

Hotel (2015) (S05)

Hotel je pro mě top. Z herců zde září nejvíc Kathy Bates a Denis O' hare. Jessica Lange byla nahrazena Lady Gagou, která hraje upírku a majitelku hotelu Cortez. Temná atmosféra a černý humor funguje. Moje druhá nejoblíbenější série. ()

Roanoke (2016) (S06)

Kdyby se držely napětí a akce, tak by Roanoke byla jedna z nejlepších sérií AHS. Kathy Bates zde předvádí herecký koncert. Ze začátku mi vadil řev Sarah Paulson, ale postupem času jsem si zvykl. Do sedmého dílu to bylo napínavé, ale proč museli poslední díly zasadit do stylu Záhada Blair witch opravdu nevím. Druhá nejslabší série. ()

Cult (2017) (S07)

Cult je pro mě asi nejslabší série. Pauzu si dala i Kathy Bates a všechno zůstalo na Sarah a Evanovi. Doufám že v nové řadě Apokalypse zase budou mí oblíbení herci, lepší děj a zase trochu hororu. ()

Apocalypse (2018) (S08)

Tak to byla teda apokalypsa. Série se vymyká všem ostatním. Jessica Lange, Kathy Bates, Sarah Paulson, Evan Peters a další dobří herci jsou zpět. Z nováčků tady vyzařovala Joan Collins a Cody Fern. Propojení mého oblíbeného Murder House a vtipného Covenu. Jessica Lange vypadala jako trochu donucena, ale zahrála Constance Langdon v nejlepší formě. A vše doprovázela píseň The spirits in the material Word. Po dvou neúspěšných sériích je to pecka. Vrátila se hororová atmosféra a známé tváře. Už se těším na další řadu. Moje čtvrtá nejoblíbenější série. ()

Návrat do vražedného domu (2018) (S08E06)

Díl co se vymyká celé sérii a jde vidět ten závan starého dobrého Murder House. Návrat Jessicy Lange, satanistický rituál s Kathy Bates a Tate s Violet spolu. ()

1984 (2019) (S09)

Tak i letos se AHS povedlo něco úžasného. 1984 je na téma slasher hororů, takže tu máme milion odkazů na kultovní horory jako např. Pátek 13, Halloween, Texaský masakr motorovou pilou nebo Noční můra v Elm Street. Do toho všeho je série vložena do retro osmdesátek a letního tábora Redwood, který zažil krvavý masakr. Chybí mi tam stálí herci (Lange, Bates, Peters, Paulson), ale co se dá dělat. Neuvěřitelným tahounem byla Emma Roberts jako final girl společně s Johnem Carrollem Lynchem jako Mr. Jinglesem a Lily Rabe, která se vrátila jako dáma v bílém. A nejlepší byl Bily Idol, který nám hrál do každěho masakru :) „Osmdesátky nikdy neumřou". Určitě jedna z lepších sérií AHS. ()

Tábor Redwood (2019) (S09E01)

Pěkný start do nové sezóny. Postavy jsou zahrané dobře, ale chybí mi tam stará garda (Lange, Bates, Peters...). Jinak je série našlápnutá dobrým příběhem, lekačkami a letní, táborovou atmosférou. ()

Double Feature (2021) (S10)

"Enough talking, mama is hungry." Po povedeném létě 1984 přichází dvojitý příběh. První jeho část říznutá Stephenem Kingem, měla krásný start plný podivností, krve a skvělých momentů, což se drželo velmi dlouho, ale konec první části se vymkl strašně rychle a příběh nám utli divným závěrem a hned poslali část s mimozemšťany, která za mě do kontextu nepasovala. Za zmínku ale stojí výkony Frances Conroy, Sarah Paulson a Finna Wittrocka. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis