Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

albytch

Tohle mě tak strašně moc zklamalo. Čekal sem Gangsterku jak se sluší a patří a ono se z toho vyklubala porno pohádka ()

kacer4

Geniálny scenár, bezchybná réžia, výborný herci, minimum chýb vo filme,... Kombinácia nemohla vyjsť inak ako na jednotku. Na môj vkus príliš dlhý film ale nenudil som sa pri žiadnej scéne. ()

petulik

4 hodiny nerozlučneho priateľstva medzi partiou amerických mladíkov ktorí zarábajú na prohibicii vďaka vydretemu monopolu v meste. K ženám sú drsní jednajú bez okolkov. Jediná vlastnosť vernosť v priateľstve je nakoniec tiez pošlapaná. Ostáva teda výborný štýl a skvelý žáner. ()

jojto

Perfektný strih. Naozaj skvelé skákanie z minulosti do prítomnosti. Krásny príbeh o priateľstve a zrade. Dlhé, výpravné, majstrovské. ()

LAminator

Samotný závěr mě celkem zklamal, konečné rozuzlení pusobí tak nějak neuvěřitelně až hloupě. Přesto i se svojí extrémně dlouhou stopáží ( 251min ) byl po celou dobu skvělý a nenudil. Je dobře že nedošlo k rozdělení na seriál jako třeba u kmotra který o vlas prohrává s Tenkrát v Americe . ()

Dosou

Jsou filmy dlouhé a DLO00óóóůůůUHÉééé. Ty první si samy mnohdy přejí skončit dřív, než si přáli jejich tvůrci. Ty druhé vás vyvezou na jízdu divokou, jako na tobogánu. Nahoru a dolů. Pomalu i rychle. Po takové jízdě si uvědomíte, že jste vnímali čas docela jinak, než ve skutečnosti, a že ty čtyři hodiny utekli jakoby nic. Ale teď abych rozklíčoval ten úvodní "anagram". Tak třeba: D - jako dřina, kterou musíte vynaložit, abyste takový projekt realizovali. D - jako duše, kterou musíte vdechnout všem, kteří se na plátně objeví. L - jako láska, kterou musíte k tématu cítit. L - jako love, které na to musíte sehnat. O - jako oběť, kterou musíte zaplatit, aby vše bylo tak, jak má být. Ú - jako úspěch, který se nemusí dostavit. Ú - únava, kterou musíte překonávat. H - jako herci, které musíte najít a vést. H - jako humor, který nesmí chybět. É - jako éthos, který chcete dílu vtisknout a nechcete se zesměšnit. Ale vážněji. Určitě nebylo snadné na začátku osmdesátých let v New Yorku najít veškeré lokace a exteriéry tak, jak je ve filmu můžeme spatři. Takže jednoznačně jednička pro architekta. Tady se ukazuje, že reál, je reál a sebedokonalejší digitální technika jej nenahradí. Totéž se týká interierů, kompozice obrazu a práce s barvou. Jasná jedna pro kameru. Skvělé kostýmy a práce s maskou. Když už jsem u masky, tak scéna odilčování Kleopatry v divadelní šatně je krásnou ukázkou práce s dramatickou metaforou. Také si myslím, že jsem dlouho nikde neviděl tak cudnou, humornou a drastickou erotiku. "Identifikace" obličejů podle ptáků jednotlivých pánů a pozdější drsné a zároveň smutně osamělé znásilnění v autě by se mělo vyučovat. Samotné fantasmagorické finále, smrt v obludném a monstrózním drtiči odpadků provázeném kostýmě historickou reminiscencí a následným opiovým raušem na mě působilo až Felliniovsko - Andersonovsy. A všechno to korunovala Morriconeho hudba s bezvadnými dobovými výpůjčkami. Skvělý De Niro, James Woods a ostatní kluci a holky, všichni dohromady, pro mě za pět hvězd. ()

tomas_j

Tento film je dokonalost sama. Scénář, hudba, herci... Ta extrémní délka vůbec nevadí, pokud jste na ni připraveni. Nudit se nebudete. ()

pold

Monumentální pomník Sergio Leoneho. Působivý, svým způsobem skoro dokonalý, ale ... kdyby to trvalo 2 - 2,5 hodiny bylo by to skoro dokonalé. Takhle to pro mne bylo přeci jen trochu otravně dlouhé a únavné. P.S. k té skoro dokonalosti - pro mne byla v příběhu jedna obří díra, která mne neuvěřitelně iritovala (POZN. NÁSLEDUJE SPOILER). DeNiro se vrátí z vězení, kde byl po zcela klíčovou dobu svého vývoje. Ovšem: nejen, že není nějak zdeformován, on se dokonale orientuje ve společenské realitě a není ani informačně ani komunikačně mimo, naopak se zdá být zcela v obraze a přebírá otěže. ()

hračka

Shlédnuto včera na ČT2 (10.12.2016). Dle hodnocení zde luxusní film. Pro mě bohužel zklamání. Film má téměř 4 hodiny. Na čt2 nejsou reklamy... . Pomalé, některé scény až zpomalené. Dle mého názoru by filmu slušelo max. 120 min. Některé scény jsou tak dlouhé, a předvídatelné, že si klidně odskočíte na WC, jako kdyby to byl film na Nově a byla reklama. Celkově má film zajímavý námět a nejde přehlédnout skvělá scéna a výprava. Nemluvě o skvělých hereckých výkonech. Dávám 60%. Být film o hodinu kratší, věřím, že by tam byla osmdesátka. ()

Pepe1783

Podrůměrné drama... 3 hod. nudy a ve zbytku očekávání něčeho, co stejně nepřijde... Je dobře, že v dnešní době už takové filmy nevznikají a pokud vznikají, tak se na ně nikdo nedívá... ()

xhaud02

Chtel bych dat vic. Snazim se presvedcit sam sebe, ale marne. Proste me tento film minul. Herci skveli, ale to nestaci. Nekdy to zkusim zopaknout, treba me to chyti v jinem rozpolozeni. ()

tyzmrde

Nevím, nejvíc mě dojala a bavila ta část kdy byl ještě Robert de Niro teenager, kdyby byl celý film v takové feelgood atmosféře dal bych jistě 4. Ale Scény se starým de Nirem a ještě starším de Nirem už nebyli podle mě tak dojemné a chtěl bych film určitě zkrátit aspoň o 20 minut. Pořád si ale filmaři zaslouží obdiv že natočili asi nejdelší film v historii. Delší jsem myslím neviděl. A taky mě někdy štvala ta dojemná hudba která chce asi násilně vyvolat dojemné emoce, proč film nechce aby ty emoce přišli přirozeně. ()

vandamator

Tenhle film je kolos a to nejenom co se stopáže týče. Špička svého žánru. Robert De Niro a nejenom on zde předvedli dokonalý herecký výkon. Po režijní stránce je jasně patrné že Leone dal filmu všechno co mohl a vyplatilo se. Nenechte se odradit délkou stopáže, jelikož film uteče tak rychle, že budete volat po nášupu. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration