Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Dreaker.24

Filmová poezie, něco málo jako Coppolův Kmotr a něco málo jako Scorsesseho Mafiáni. De Niro, Moricone a ikonický pohled na Manhattan bridge… čtyřhodinová slast. ()

brando

Jeden z nejlepších filmů vůbec, s geniální výpravou, která přesně zachucuje atmosféru všech tří dějových linií. Strhující výkon De Nira, který byl v roli Noodlese fantastický. Vysněné dílo mistra-režiséra, kvůli kterému odmítl režírovat kmotra, a vytvořil mafiánský epos, který svým příběhem pokrývá plochu více než čtyř desetiletí. Příběh nenaplněného snu, zmařeného přátelství, touhy po moci, lásce, to vše vtisknuté geniálním Leoneho rukopisem, dělá spolu se Zuřícím býkem nejlepší film 80.let. ()

Kubaso

Tento snímek bohužel často doplácí na svou přílišnou velkolepost. Leoneho geniální (a nikdy nepřekonaná) vizuální poetika zde vrcholí, nicméně mu chybí špína a cynismus, jež dodávaly sílu a svěžest jeho předchozím dílům. V podstatě stejně dopadl i Morricone. Pro De Nira se ovšem jedná o životní roli a právě on "táhne káru" přeš všechna úskalí dál, až do hořkého finále, jež však v působivosti citelně zaostává za zbytkem filmu. Nemůžu se ubránit dojmu, že Leoneho vysněný projekt je buď příliš dlouhý nebo příliš krátký. Tak či onak o pár hodin. ()

swe

Asi nerozumím filmu, ale v tomhle případě kromě hereckých výkonů, hudby a atmosféry nic moc nezaujme. Vlastně něco ještě: šíleně dlouhé záběry a ještě šílenější stopáž, která v žádném případě neodsýpá. Rozvleklé a nudné. Nebijte mě. ()

Millanium

Spolu s kmotrem jeden z nejlepších mafiánských filmů všech dob. Sergio Leone vytvořil geniální snímek, kde nás ani jediná minuta z necelých 4 hodin nenechá v klidu a vy si ke konci přejete, aby ještě neskončil. Podobně jako v Tenkrát na západě snímek provází výborná hudba Ennio Morricone. 95% ()

Nyck

Dvěstě dvacet devět minut jsem se nudil. Bezmála čtyřhodinový kolos z doby prohibice se rozjížděl děsivě pomalu. Několikaminutové scény, ve kterých se nic neděje, dlouhé záběry na herce ála westerny do gangsterky prostě nesedí. Leone právě tenhle faktor využil ve svých legendárních kovbojkách, ale někdy je méně více. Dále se mi nelíbilo nevkusné využití erotických scén, bylo jich hodně a byly nemístně využity, např. mladý "noodles" na toaletě uvidí Peggy dole bez a to má být co? V tomhle směru se mi tedy "Tenkrát v Americe" vůbec nelíbilo. Samozřejmě, něco se mi i zamlouvalo. Opět dokonalý hudební doprovod a mistrovsky perfektní Robert de Niro. Ale jak si někdo může dovolit srovnávat tohoto trpaslíka (film) s gigantickým a mnohem lepším Kmotrem? Hlava mi to nebere... 40 % ()

sochy.zirafka

Sakra, proč je ten film tak krátký?! Sotva jsem se nadechl, bylo po snu...Pokud to však byla skutečnost, musím říct, že pan Leone (věčná mu sláva) za svým celoživotním veledílem udělal skutečně pořádnou tečku. Děkuji. Děkuji za všechno. ()

Natabar

Film, na kterém se výrazně podepsal Leoneho geniální rukopis, Morriconeho nevtíravě nádherná hudba a excelentní výkon De Nira. Po hodně pomalém rozjezdu (a to až tak, že moc) se pokračuje dál v ležérním tempu, ovšem již za plného zaujetí příběhem. Až film najednou skončí a, ač má přes 3 hodiny, člověku je líto, že nepokračuje ještě další hodinku. Tenkrát v Americe není pecka typu Tenkrát na západě, ale určitě vám zůstane v hlavě a pocit z něj zraje jak dobré víno. Nesmírná škoda až moc širokého záběru tématu, který holt rozsah jednoho filmu značně přesahuje. Některé momenty, nedovysvětlení a nerozkreslení postav a jejich jednání až moc bijí do očí. Kvůli tomu jsem dlouho zvažoval pouhé 4*, ale to bych byl k jinak výtečnému snímku značně nespravedlivý. ()

Eleanor05

Svou rozvleklostí a ne přílišnou originalitou si snímek prostě víc, než 2* nezaslouží. Některé scény, zvlášť ty z dětství, jsou skutečně zábavné a poetické, ale po dospění hlavního hrdiny se z filmu stane víceméně mafiánská tuctovka bez jakéhokoli výraznějšího ponoření se do nitra postav a alespoň pokusu o vykreslení jejich vlastností. Nijak šokující, ani strhující závěr filmu na lesku nepřidají. A stopáž v délce 229 minut se po dvou hodinách začne stávat čím dál tím více nesnesitelnou. Nechápu zdejší přemrštěná hodnocení jen o jedno procento vzdálené staršímu a MNOHEM lepšímu Kmotrovi (a to ani nemluvím o Kmotrovi II). ()

sskrblik

Filmy Serža Leona jsem zatím neměl tu čest objevit, neboť valná většina jsou westerny, které nikterak zvlášť nevyhledávám. V podstatě práce autora z minulosti, je znát na této mafianské rozvleklé povídce. Scény se mu daří vytvořit úctyhodné a to zejmné díky obsazenosti, co do počtu účinkujících (město dýchá dobovou atmosférou a skutečně žije) nebo díky kulisám a předmětům. Ovšem na samotné ploše / plátně pro diváka se toho zase tolik neděje. Respektive neděje se toho tolik, aby mohl film trvat skoro 4 hodiny! Proto jsem si jej dávkoval postupně. Občasnou akci pak tedy střídají upřené pohledy na nic neříkající hrdiny, kteří rádoby westernově musí působit pochopitelně tvrdě, avšak vzájemná chemie mezi nimi příliš nefunguje. Možná v tehdejší době či x let zpátky by to vyznělo dramaticky, jen dnes už je to spíše kopírák filmů z Divokého Západu. Co však musím pochválit je zachycení doby měnícího se New Yorku - defakto celý život hlavního hrdiny Noodlese. Zase jeden z těch filmů, které už asi vícekrát neuvidím, ačkoliv není vyloženě špatný. Zároveň to však není film, který bych s chutí doporučil každému. ()

Jacob23

vcera sem ty 3 a 3/4h sfukl jednim rychlym tahem=mno proste uzasny netradicni zazitek..dokonaly De Niro i Woods,neprekonatelny Morricone,prvni pule je zajimavejsi a asi i lepci,ta druha je mnohem pomalejsi ale rovnez skvela..cekal jsem vic akce,na konci mi to ale vubec nevadilo.Skvely konec.Uzasna prace maskeru! ()

smolicek04

Film je naozaj skveli a myslím že som sa pri ňom naozaj nenudil.Robert De Niro je naozaj výborní herec a do takého filmu sa hodí.A preto ma tento film u mňa veľké miesto. Vždy keď si ho pustím tak mám zvláštny pocit ako keby sa to odohralo naozaj. Vôbec to nieje ťahavé ale naopak je to napínavé a melodramatické. Keď som vydeľ verziu ktorá sa po prvý krát objavila v kinách " Zostrýhaná " tak som ničomu nechápal.....ale potom keď sa na DVD objavila takmer 4 hodinová verzia bolo mi jedno koľko stojí musel som si ju zakúpiť a neoľutoval som......je to oveľa lepšie ako kino verzia tak vám radím zakúpte si ju aj vi. ()

ABCD Marta

Je tomu přes týden, co jsem viděl nesestříhanou verzi tohoto filmu. Moje první reakce na snímek byly sice pozitivní, ale ne zcela naplnily mé představy, protože druhá půle byla ohromně rozvleklá, což jsem jaksi nečekal. Nedělal jsem však žádné předčasné závěry a místo toho se začal zabývat tím, jak moc ve mně film Tenkrát v Americe zanechal. A ono ejhle! Zjistil jsem totiž, že nad tím Leoneho dílem přemýšlím už několik dní, poněvadž De Nirův výkon je nezapomenutelný, stejně jako Morriconeho hudba a Leoneho cit pro režii. A už mi vůbec nevadí ta rozvleklejší druhá část, neboť bez ní by nezvnikl takový epos! No není to nejlepší důkaz něčeho opravdu mistrovského? ()

ghatos

Čistá filmařina s pomalejším dějem, kde vyniknou herecké výkony. Film s vnitřním etosem a krásou, který se v dnešní rychlé době téměř neobjevuje - holt dnes se točí filmy jinak (což není kritika, jen konstatování). Klade se důraz na perfektní atmosféru doby, která umocňuje celkový zážitek. 92%. ()

svobik

Až se mi z té dokonalosti chce brečet. Leone tímhle překonal všechny své dosavadní snímky a zajistil si nesmrtelnost, i když Tenkrát v Americe postrádá např. mnohdy tolik potřebný drive Scorseseho nebo De Palmových gangsterek. Ta nepopsatelná krása a láska k filmu čišící z každého záběru však přebije úplně všechno. Po Shawshanku jsem si myslel, že už nic podobně nádherného neuvidím, díky Bohu, mýlil jsem se. Gangsterský epos mého života. ()

Taio

Skrátenú verziu sa vám ani neoplatí pozerať lebo je to takÝto veľký bulšit. Ale ak si najdete počas riadneho teplého dňa čas 4 hodiny bez cikania, kakania a pustíte si tú najdlhšiu verziu aká existuje, tak od štastia a rozkoše uvidíte, čo sa stane. Toto je ten pravý film s iskrou majstra Leoneho. Špageťáky sú špagetáky, ale navždy bude tento snímok jeho veldielo rozkošné! OST♫ 4/5 Príbeh 5/5 Výkony 5/5 Napätie 4/5 Humor nebol ... 90% ()

vyfuk

Ani jsem nevěřil, že film natočil Leone. To vůbec není jeho styl. Příběh je úžasný. Viděl jsem prodlouženou verzi a nevím co se na tom lidem nelíbilo. je sice fakt, že ve filmu je nadmíra sexuality, ale i přesto. Ten film musíte vidět!!!! Vrchol Leonovi kariéry završen perfektně. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration