Star Trek: Enterprise

USA, (2001–2005), 68 h 44 min (Minutáž: 42–92 min)

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Vaughn Armstrong, Gary Graham (více)

Série(4) / Epizody(97)

Píše se 22. století, což je skoro sto let před tím, než James T. Kirk zaujme své místo v pionýrských dobách prozkoumávání vesmíru. Lidé ještě nemají k dispozici štíty, Federace dosud neexistuje, mezihvězdné transportéry se používají pouze pro přepravu nákladu. Za těchto podmínek se do vesmíru vydává posádka první lodi, jíž velí kapitán Jonathan Archer, prototyp kapitánů hvězdné flotily, kteří teprve přijdou; je statečný, zvídavý, dychtivý a odváží se tam, kam člověk dosud nevkročil. Na rozdíl od ostřílených důstojníků 24. století, které hned tak něco nepřekvapí, posádka ENTERPRISE dává najevo údiv, vzrušení i obavy z podivných věcí, s nimiž se setkává. Hvězdné mapy jsou prozatím většinou prázdné a oni musí prokázat, že jsou připraveni na život v hlubinách vesmíru. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele noriaki k tomuto seriálu (98)

Kryostanice 12 (2004) (S04E05)

Brent Spiner by měl hrát jenom záporáky. V roli geniálního Arika Soonga se vyloženě našel a zanechal v ní snad ještě lepší dojem, než za své nesmrtelné ztvárnění Data. ()

Augmenti (2004) (S04E06)

Čekal jsem na konci ještě trochu víc vyhrocenou atmosféru, ale i tak jsem spokojený. Půlhvězdičku navíc přidávám za elegantní pozdrav do Nové generace. ()

Výheň (2004) (S04E07)

Čekal jsem ledacos, ale že bude ze Sovala sympaťák, tak to ani ve snu. Následující tři díly dávají odpověď na otázku, proč se Vulkanci tak moc liší od těch důvěrně známých z Nové generace, Voyageru a DS9. Spock byl jen jeden. A očividně i Tuvok byl jen jeden. To jen tak na okraj. ()

Probuzení (2004) (S04E08)

Druhý díl volné trilogie pokračuje ve velkém stylu. Vypadá to, že tahle krize je zamotanější než se zdálo. Škoda trochu prázdnějších pasážích v poušti. ()

Kir'Shara (2004) (S04E09)

Zrada, konspirace, vesmírné bitvy, mučící křeslo a luxusní historka o Nirakovi. Třetí díl je ještě našlapanější než dva předchozí. Závěrečný twist mě potěšil. ()

Daedalus (2005) (S04E10)

Prostě tomu těch pět hvězdiček nedám. Zklamání že se tam neukáže nová loď třídy Daedalus už jsem oplakal, jenže tahle veskrze výplňová epizoda neposouvající vůbec nic vůbec nikam se do čtvrté sezóny nehodí. Její místo měla vyplnit nějaká šťavnatější a zábavnější. ()

Zaujatí pozorovatelé (2005) (S04E11)

Když Archer ukecal Klingony, Andoriany, Vulkánce, Xindi a Ferengy, ukecá kohokoliv. Závěr mě tedy nepřekvapil. Předcházející děj už ano, i když by snesl ještě kapku zamotanější zápletku. ()

Babylon 1 (2005) (S04E12)

Po Vulkáncích dostali svou minisérii i Andoriané. Na začátku se museli vypořádat s nepříjemností v podobě Tellaritů, ale pravý nepřítel je mnohem nebezpečnější a mnohem záludnější. ()

Spojenci (2005) (S04E13)

To ty pravidla souboje psal Evropský parlament? Buď jak buď, tak je působivý a s překvapivým zakončením. Jakýkoliv jiný výsledek by byl strašná škoda. ()

Aenarové (2005) (S04E14)

Vysvětlení o telepatickém zraku bych si rád poslechl, ale budiž. Scenáristé Enterprise mají talent tvořit zajímavé společnosti. Tahle patří k těm exotičtějším, ale tu průpovídku "objevili jsme je teprve před 50 lety" jim nežeru. Takhle technicky vyspělá společnost musí mít větší přehled o své vlastní planetě. ()

Onemocnění (2005) (S04E15)

Klingonská minisérie na niž mnoho fanoušků čekalo, ale já jsem ji ke štěstí nepotřeboval. Klidně bych se spokolil s lakonickým "na pořádné masky jsme neměli peníze". Ovšem po epizodě Trials and Tribble-action to nějaké vysvětlení asi chtělo. ()

Postižení (2005) (S04E16)

Kritizovat postup přesunu mezi plavidly letícími warpem bych nechal do doby, než se začne létat warpem. Pokud vím, tak to zatím v seriálech ani filmech nikde nebylo, takže kánon se tvoří tady. Epizoda už trochu ztrácí dech. Většina potenciálu se vyčerpala v minulém díle a žádné překvapení se čekat nedá. ()

Pouto (2005) (S04E17)

Vždycky jsem si říkal, že Orionský syndikát je v seriálech zoufale nevyužitý. TNG ho ignorovala téměř úplně a DS9 mu věnovala jen několik málo epizod. Až ENT ho pořádně vytěžila. Výřečnému kapitánovi jeho přiznání nevěřím. Kdyby byl opravdu "otrok situace", tak by se z ní snažil vymanit. ()

V zemi za zrcadlem část 1. (2005) (S04E18)

Vždycky mi přišlo, že scenáristé Zrcadlový vesmír záměrně přehrocují. Terranské impérium by mohlo vypadat podobně jako to Romulanské. Militaristické, paranoidní, agresivní, ale do značné míry racionální a dlouhodobě stabilní. Jenže vztahy mezi posádkou mají do stability daleko. S takovým množstvím vražd a uprostřed neustálého boje o moc, se jednoduše nedá fungovat. Znělka je ovšem fantastická, mnohem lepší než originální. ()

V zemi za zrcadlem, část 2. (2005) (S04E19)

Třída Constitution vypadala nádherně už v TOSce, a v ENT je snad ještě krásnější. Ze všech Enteprise jsem si k ní vybudoval nejvřelejší vztah, i když posádku mám nejradši tu z Nové generace. Výtky ke druhé epizodě minisérie zůstávají stejné jako u té první. Jenže Zrcadlový vesmír je Zrcadlový vesmír. Pět hvězdiček. ()

Přízraky (2005) (S04E20)

Po Vulkáncích, Andorianech, Klingonech a Orioncích dostali svou minisérii i Lidé. A zrovna téma, které bych ve Star Treku nečekal. Američani měli izolacionismus vždycky v krvi. ()

Terra Jedna (2005) (S04E21)

Vulkánci a lidi mohou mít děti. Viděli jsme to v TOSce. A viděla to i posádka Enterprise v epizodě E2 a v epizodě Future Tense. Na to přece T'Pol nemohla zapomenout. Konec i tak vzal za srdce. ()

Toto jsou cesty... (2005) (S04E22)

První ukončení programu překvapilo asi všechny. Scenáristé pojali poslední epizodu seriálu přinejmenším odvážně, a navzdory několika výtkám si myslím, že odvedli slušnou práci. Propojení s jinými seriály se ve Star Treku stalo roztomilou tradicí. V první epizodě TNG hostoval McCoy, v poslední epizodě ENT Riker a Troi. V první epizodě DS9 Picard, v první epizodě VOY Quark. Vedlejší podzápletka se Shranem mi přišla zbytečná a celá zamýšleně drtivá pointa působila samoúčelně. Zbytek děje ji ani nerespektoval, což bylo nejlépe vidět na prakticky neexistující odezvě posádky na prožité trauma. Hvězdičku a půl navíc přidávám za poslední minutu. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell