Rodina Sopránů

• USA The Sopranos (více)
USA, (1999–2007), 78 h 30 min (Minutáž: 43–72 min)

Tvůrci:

David Chase

James Gandolfini, Lorraine Bracco, Edie Falco, Michael Imperioli, Dominic Chianese, Steven Van Zandt, Tony Sirico, Robert Iler, Jamie-Lynn Sigler (více)

Série(6) / Epizody(86)

Americký dramatický televizní seriál The Sopranos, který získal celou řadu prestižních cen, vzešel z tvůrčí dílny Davida Chase a byl natočen v původní produkci HBO. Vypráví o mafiánském bossovi z New Jersey Tonym Sopranovi, který musí čelit celé řadě těžkostí ve snaze vyvážit svůj často konfliktní soukromý život s prací pro zločineckou organizaci, jíž stojí v čele. Hvězdami seriálu jsou James Gandolfini (Tony Soprano), Lorraine Braccová (terapeutka dr. Jennifer Melfiová), Edie Falcová (Sopranova manželka Carmela), Michael Imperioli (Tonyho synovec Christopher), Dominic Chianese (strýc Junior) a další. Seriál se na HBO v USA vysílal od ledna 1999 do června 2007, měl šest sérií a 86 epizod. Byl také uveden v dalších zemích. Vanity Fair jej nazval „největším dílem popkultury naší doby“. Seriál díky brilantnímu uměleckému zpracování nastavil vysoko laťku svým následovníkům a prorazil cestu mnoha dalším úspěšným televizním seriálům. Získal celou řadu cen, včetně 21 ocenění Emmy a pěti Zlatých glóbů, a stal se předmětem mnoha analýz i parodií. (HBO Europe)

Paity

Nevím, čím si tento seriál získal tolik příznivců, ale já na něm nevidím nic zajímavého ani zásadního, kvůli čemu bych na něj koukal. ()

HonzysKISS

Mafiánský seriál v moderním období, který musí každý povinně vidět. Není to jako většina gangsterských filmů nebo seriálů. Přišlo mi, že tady nejsou byznys a války tou nejvíc nejzákladnější věcí. Nesmírně zajímavé jsou ty příběhy osobních problémů úplně všech postav. Často jsem se reálně cítil, jako kdybych byl opravdu u toho, jako kdybych byl součástí celé famílie. Anthonyho Soprana jako bosse si užijete s největší parádou. Pupkáč s doutníkem, humorista, nezná slitování a milovaný otec. Herec Gandolfini jeho roli zvládl tak dokonale, že když se pořádně naštval, tak i já jsem (beze srandy) měl z něho opravdu strach. Ty jeho hádky s rodinou nebo někdy dělat radost dětem je opravdu nádherná záležitost. Takový to, že v něm vidíte největší zrůdu, ale uvnitř udělá pro rodinu cokoliv. Ovšem není to jenom o něm. Všechny charaktery kolem něho jsou nesmírně sympatičtí. Lokace jsou taky parádní. Klub Bada Bing má tak nesmírně nádherný svlečny, že nebudete kolikrát věřit vlastním očím. Musím říct, že než se na to budete chtít podívat, rozhodně doporučuji zhlédnout co nejvíc mafiánských filmů. Protože snad v každém třetím díle je narážka na nějaký starší snímek. Černý humor si tady taky nespočetněkrát užijete. Jediné, co mě trochu mrzí, tak po skončení seriálu pár důležitých otázek zůstalo nezodpovězené. Sedmou řadu bych uvítal s otevřenou náručí. ()

TheDude

Zbožňuju gangsterky, takže při pohledu na 86x50 minut dobře hodnocené mafiánské televizní epopeje, řekl jsem si, to musím mít.Po prvních dílech se mi vytvořila závislost ohrožující můj už tak nezdravý život, jelikož jsem sledováním tohoto seriálu trávil dlouhé noční hodiny.Velké, rozsáhlé, propracované, skvěle natočené osudy jedné rodiny z New Jersey s narážkami na Kmotra, Godfellas atd.Třešničkou na dortu je výborná hudba a výkon Jamese Gandolfiniho. ()

jasiska

Sopranovci sú jedinečná záležitosť. Samozrejme, je to seriál o masovo obľúbenom mafiánskom prostredí a už tým má veľký predpoklad na úspech, ale to spracovanie... Každý diel je taký plný udalostí, myšlienok, dialógov a sem-tam aj fórkov, že mám často po skončení pocit, že som pozerala celovečerný film. Je to tiež maximálna sonda do duše nie len mafiánov a ich rodín, ale aj hocikoho, čo s nimi má čo do činenia. Okrem toho je to aj dôkladná štúdia ich prostredia, New Jersey - od prízvuku, cez etnickú diverzitu až po sociálne, kultúrne a rasové predsudky. Navyše, autori si múdro uvedomili, že danou tematikou sa držia istých taliansko-mafiánskych stereotypov a veľmi zručne ich vyvažujú pomocou vedľajších, nemafiánskych postáv. Seriál má aj zástup výborných hercov, vďaka ktorým je nielen dobre napísaný, ale aj zahraný. Sopranovci sú proste klenot. Paulie: "Amazing thing about snakes is that they reproduce spontaneously." Tony: "Whaddaya mean?" P: "They have both male and female sex organs. That's why somebody you don't trust, you call a snake. How can you trust a guy who can literally go fuck themselves?" T: "Don't you think that expression would come from the Adam and Eve story? When the snake tempted Eve to bite the apple?" P: "Hey, snakes were fuckin' themselves long before Adam and Eve showed up, T." ()

Mo.

Komplexní psychoanalytický rozbor života mafiánského bosse a jeho rodiny. Byl jsem s tímhle seriálem skoro rok, dával jsem si vždycky maxiálně tak jeden až dva díly týdně. Za tu dobu jsem na Soprány několikrát přehodnotil svůj názor. Zklamali mě zhruba tolikrát, kolikrát jsem smekal klobouk před reakcí různých postav na události v jejich životě. Zpočátku, než jsem pochopil, co je tenhle seriál zač, se mi často stávalo, že jsem čekal akci a dostal jsem vztahy a když jsem čekal, že se budou řešit vztahy, chytila nějaká důležitá postava buď kulku do čela nebo rakovinu do plic a vztahy se tak vyřešily úplně jiným způsobem, než by člověk čekal. Sopranovic rodina totiž jedním dechem představy o tom, jaká by mafiánská rodina měla být, naplňuje i boří. Když už si začínáte myslet, že se dostáváte scénáristům na kobylku, vždycky vás něčím příjemně překvapí. Málokdy jsou to zvraty zásadně dramatické, většinou se nejedná o obrat o sto osmdesát stupňů - spíše je to vždy jen další dílek do skládačky a pochopení některé z postav. A za těch šest sérií dostanou prostor skutečně všichni, od citlivého syna, sebevědomé dcery, milující manželky, přes pravou ruku i levou ruku bosse, až k jeho zmatenému synovcovi, stárnoucímu strýci, egoistické sestře a labilní matce (která je vedle hl. hrdiny zřejmě nejzajímavější postavou vůbec). Tony Soprano jako hlavní charakter je... jedním slovem "lidský". Nejen skrze psychoterapeutická sezení, kam téměř po celou dobu dochází, ho má divák možnost poznat a pochopit tak dokonale, jako snad žádnou jinou postavu, která se kdy na plátně objevila. Jeho chování a reakce dávají nakonec prakticky vždy smysl, ať zrovna seřvává svého syna, souloží s milenkou nebo ve stavu totální nepříčetnosti ukopává svého kamaráda k smrti; Tony je prostě člověk (a sociopat?), stejně jako většina ostatních postav. The Sopranos není úplně dokonalý a bezchybný seriál, má své mouchy, některé díly jsou zbytečné a plytké, a párkrát se na scénáristy možná i opravdu naštvete, ale celkově je to natolik originální a unikátní počin s tak přirozenými hereckými výkony, že nelze, než hodnotit maximálním počtem. ()

vander19

Keď išiel v TV tento seriál bol som ešte dosť mladý. Ráno som vstával do školy a tak som to poriadne nemohol sledovať. Po čase som naň úplne zabudol. Ale našťastie jedného krásneho dňa som si spomenul a teraz mám za sebou už takmer všetky časti. Postavy v ňom sú vyberané s neskutočným citom. Možno som trocha očakával taký ten tvrdší Il Maffioso štýl typu Goodfellas, ale rozhodne nie som sklamaný. Zasahuje do celého spektra problémov, ktoré má aj bežný pracujúci človek. Tony má problémi s depresiami, deťmi, v "práci". Rovnako aj jeho parťáci nie sú len tupé hlavy, vyťahujúce pištole pri každom probléme. Skôr by som to nazval rodinný seriál, kde je hlava rodiny náhodou jeden z bossov mafie v New Jersey. ()

pih-poh

Náhled do gangsterovi duše. Tenhle perfektní seriál dopodrobna vykresluje strukturu a hiearchiji jedné mafiánské rodiny z Jersey. Precizní vystavění charakterů postav, způsobu jejich smýšlení, činů a nevyhnutelných osudů nemá obdoby. Některé jednotlivé epizody jsou sami o sobě geniální díla na které nikdy nezapomenu (např. nahánění čečence v lese, nebo vypořádání se s práskačem na lodi). První díly mají pomalejší rozjezd, ale nakonec se vám Tony Soprano a jeho nohsledi vryjou pod kůži ()

geimz

Je pre mňa extrémne ťažké hodnotiť takýto seriál. Sčasti je to kvôli jeho pomalému tempu, veľmi odlišnému od modernej seriálovej produkcie, na ktorú sme zvyknutí - možno aj to je dôsledok vzniku pár hluchých miest, pre ktoré som nebol schopný sa do seriálu položiť rovnako, ako napr. do Breaking Bad. Nič to ale nemení na tom, že som si tento epos náramne užil. V Sopranovcoch nikdy nebol na prvom mieste dej, ale pôsobivá štúdia charakterov, ľudí na tých najvyšších kriminálnych postoch, ľudí morálne skazených, ktorí pre peniaze a moc urobia všetko. Nejedna postava skončí prekvapivo, nejeden zvrat dokáže zaskočiť a nejden čin sa môže zdať unáhlený. O to tu však ide. Autenticita - aj vďaka skvele sediacim hercom - sála z každého prostredia, dialógy sú dynamické a predovšetkým perfektne napísané. A Chriss mi bude naozaj chýbať. ()

Santino7

Čo k tomuto seriálu vlastne napísať... Premýšľal som o tom pomerne dlho, pozreté to mám skrz-naskrz, a stále nič. Je to celkom zvláštne, pretože Sopranovci sú záležitosťou presne podľa môjho gusta. Vždy som bol nadšencom, pokiaľ išlo o snímky z mafiánskeho prostredia, to bez váhania. Lenže seriál? Keď som sa k nemu pred rokmi dostal po prvýkrát, bolo to ešte iba také letmé zoznámenie, zopár striedmo videných častí. Následne som sa k nemu po nejakom čase vrátil, len tak zo zvedavosti, no a neľutujem ani trošku. Tentoraz si ma totižto táto milá italsko-americká rodinka poľahky doslova omotala okolo prsta. Majú možno trošku pomalší rozbeh, prvé časti môžu pripadať ako nemastné-neslané, uznávam, lenže po chvíľke to príde. Ani som nevedel ako, ubehlo pár častí a akonáhle som sa dostatočne zorientoval vo všetkých postavách (a že ich je tam dosť, a stále prichádzajú/odchádzajú - trebárs do "programu na ochranu svedkov"), bol som v tom ponorený až po uši. Tonyho a jeho famíliu si skrátka musíte zamilovať, a to jednú i druhú, prakticky bez výnimiek. Nuž a James Gandolfini svojim stvárnením postavu Tonyho doviedol takmer do dokonalosti, vážne. Pre túto rolu bol ako stvorený, klobúk dole.. Moja najväčšia seriálová srdcovka vôbec. Už teraz je viac než nad slnko jasné, že v pomerne blízkej dobe si to znova strihnem celé odznova, nuž a budem si to dozaista užívať opäť plnými dúškami. Dokonalosť. 100% ()

NaughtyKoopa

The Sopranos jde přirovnat ke klasické literatuře, kterou si musíte minimálně jednou za život přečíst, je ale to ten typ díla, který má několik stovek stran, navíc se špatně čte a zprvu se v něm nedá dobře vyznat, protože je psaný takovým "zvláštním" jazykem. Po přečtení několika prvních kapitol máte chuť to hodit do rohu a už to znovu neotvírat. Když ale vytrváte, postupně se začtete a uvidíte tu neskutečnou hodnotu, kterou toto dílo má. James Gandolfini v jeho životní roli Tonyho Soprána, nejkomplexnější postava co kdy byla napsána. Tento seriál spolu s The Wire stojí na počátku vzniku moderních seriálů, které nabízí ty nejlepší scénáře dnešní doby. Více psát nebudu, protože se ztotožňuji s komentáři od "Isherwood" a "Tom Riddle". 9/10 ()

petrskoc

Tento seriál mi dlouhou dobu unikal, věděl jsem o něm už od dob, kdy vycházel, ale nikdy jsem neměl dost času nebo chuti se k němu dostat, o to víc jsem si ho nyní užil, kdy jsem mohl vše zhlédnout relativně v zápřahu a nečekat na další a další díly, které vychází po týdnu. The Sopranos jsou bezpochyby jedno z nejlepších děl, co může televizní obrazovka nabídnout. I po letech jde o poctivou filmařinu, trvanlivou, skvěle napsané postavy, výběr hudby, casting a samotní herci - nemá smysl komentovat. Ke všemu perfektní kamera, z počátku krásný analog, dramaturgie, ale především režie (schopnost s řemeslnou jistotou přecházet z civilní roviny do rovin snů nebo různých "intermezz" vytržených z kontextu, to vše značí perfektní režijní nadhled - spousta známých jmen z řad televizních režisérů ale i herců, kteří režírovali (např. Steve Buscemi) ale i precizní střih. Vše sedí do posledního puntíku. Jednotlivé série svojí kvalitou sice občas pokulhávají, ale dostaneme i tak poctivý vhled do života jedné mafiánské rodiny a jejího okolí, ve které musí všichni řešit každodenní problémy běžného života stejně jako ostatní. Čistě subjektivně mi připadá, že by mohl být seriál o sérii kratší, nebo minimálně poslední série mít klasických 13 epizod. Je to trošku natahované. A co se týče zakončení seriálu, o kterém se tak vášnivě debatovalo a debatuje i dodnes - na jednu stranu mi tento "ending" připadá logický a vlastně i důstojný, na stranu druhou mi chybí určitá satisfakce, poctivé a řádné zakončení, vyvrcholení, větší "message", kterou by seriál dostal nějaký hlubší přesah a sdělení, rozřešení osudů postav a hlavních hrdinů, se kterými po 6 sérií desítky a desítky hodin prožíváte jejich osudy společně s nimi, fandíte jim, pak je zase nenávidíte nebo s nimi soucítíte atd. Tajně jsem doufal na podobně vyhrocené finále jako např. v Breaking Bad, čemuž dramaturgie seriálu poslední 1-2 série trošku nasvědčovala. V tomto ohledu byl pro mě konec seriálu lehce promarněný, protože nemuselo jít o nic pompézního nebo epického a přehnaného, jen to prostě uchopit za trošku jiný, možná víc osobnější "konec". Čekal jsem jinými slovy něco, z čeho si sednu na zadek, a celkový dojem ze seriálu bude ještě o level výše, což se ale bohužel nestalo. I tak ale budu navždy na tuhle rodinku vzpomínat s láskou a fandit jim v jejich každodenních strastech. 85 % ()

Oralfabet

Často strhující, leckdy až překvapivě vtipná, ale s postupem času hlavně čím dál tím depresivnější podívaná. Tonyho terapie byla pro mě od začátku jedním z nejzajímavějších aspektů seriálu, protože jsem usuzoval, že ukazuje Tonyho touhu po zlepšení sebe sama... Ale tohle není seriál o lidech, co chtějí být lepší. Popravdě si nemyslím, že bych kdy viděl seriál, kde by většina postav byla takhle bezvýchodně nenapravitelná. Každopádně je to ale mistrovský dílo a Gandolfinimu se vyrovná opravdu jen málokdo. ()

Yoss

The Sopranos sú pojem. Výborne napísané postavy, dialógy,  výnimoční herci, ktorí si sadli a dokonale previedli na plátno scenár Davida Chasea. A nejde "len" o to, že je to najlepšie napisaný i zahraný seriál o mafiánoch. Ide najmä o to, že postavy a hlášky sa stali kultovými. ()

Paul_cz

Představte si Kmotra zasazeného do současnosti, trvajícího nějakých 80 hodin, rozpínajícího se po dobu nějakých sedmi let.Máte Sopranos.Přidejte k tomu absolutně geniálního Gandolfiniho v roli Tonyho, jeho povedenou rodinku, často dost mrazivý scénář (ono být mafián prostě není jen tak), a máte geniální ztvárnění mafiánského tématu...Osobně mi Sopranost k srdci přirostli mnohem víc, než právě Kmotr (a to jsem knihu četl čtyřikrát), Goodfellas, nebo Casino..ona ta délka prostě dělá svoje, tady je to téma probrané skutečně do detailu. A ten konec ?! 5* ()

JM87

Výbornej, podle mě nedoceněnej serial. Zapomeň na mafianský filmy plný přestřelek, drsné akce a podobně. I té tu sice je, ale v rozumní míře. Tady máš soukromej život jednoho velkýho mafiana a plno charismatických lidí kolem něj. Serial nepostrádá, napětí, černej humor, realističnost... je to pecka. Kdo má mozek a podivá se na pár dílů už nepustí:) Paulie, Silvio, Christopher, Pussy a samozřejmě Tony... SPOILER PS:Jen bohužel poslední díly šesté sérky pro mě byly trochu zklámáním, čekal sem, že to bude lepší. ()

cinci

Tento seriál od HBO má všechno co má správný mafiánský seriál nebo film mít. Fanoušek žánru určitě nepřehlédne odkazy na Kmotra nebo Goodfellas. Opět se ukázalo že HBO umí vyrobit kvalitní seriál, narozdíl od českých přiblblostí z dílny Pr!ma nebo N@va. Sledoval jsem v originále a byl to opravdu zážitek. 95% ()

bidja

Kde sakra sebrali tolik poctivejch taliánů, vedou ti dva co zabili Pussyho ( Sil - Steve Van Zandt alias Little Steve, kruci vždyť ho znám hrál ve skupině Bruce Springsteena, Paulie- Tony Sirico), ti jsou buď skuteční nebo mistři herci. První sérií jsem uchvácen, druhá ubrala hvězdici. Dále to zatím upadá. Tak jsem to konečně dohlédl, nechám čtyři, ale ten konec je nějaký nedořešený. ()

maty39

One man show Jamese Gandolfiniho. Naprosto dokonale zahraná postava opovrženíhodného, cholerického šmejda který nadevše miluje svou rodinu (a zvířátka). Nechápejte mě špatně, ostatní herci jsou také excelentní, ale to co předvádí Gandolfini je dechberoucí. Tony Soprano je normální svině, která by vám kvůli dolaru zakroutila krkem kdyby věděl, že mu to projde. Psychicky narušená osoba nenávidící téměř vše co není pokrevně příbuzné (protože mu přijdou šťastní ve svých obyčejných životech). Ve svém jádru je Tony velice nešťastná osoba, která nemůže vystát štěstí jiných. Nezapomenutelná je scéna, kdy se Tonyho sestra (jinak taky velmi cholerická osoba) učí zvládat svůj vztek a začne s okolím jednat laskavě. Vypadá najednou šťastně a to Tonyho vytáčí k nepříčetnosti. Stačí pár dobře mířených poznámek u večeře a sestra ztrácí kontrolu nad svým vztekem. Podstatný je však ten moment před tím. Tony sleduje každý pohyb své sestry, každé její slovo pohledem, který by mohl vraždit. K tomu slyšíte jeho sípavý dech a všem je jasné, že bude "veselo". Takových momentů je tam víc. Tony pozoruje svou oběť a vy čekáte jen kdy vypukne peklo. Jediné výhrady k Sopránům vidím v tom, že v podstatě není komu fandit. Tony je opravdový šmejd. Jakožto postava fascinující, ale fascinace nelze být zaměněna za přízeň (u podobné postavy). Ostatní postavy jsou také víceméně banda asociálních osobností. Dějová linie také není nijak složitá. V jednotlivých sériích se toho až zas tak moc nestane. Chápu, že někomu mohou přijít Sopranovi nudní. Já osobně však musím říci, že Sopranovi jsou velmi zábavní. Výborně napsané dialogy plné velmi vtipných hlášek (nikdy jsem neslyšel dabing, takže nevím, jak zní v češtině). PS: Některé komentáře vyzdvihují geniálnost konce Spranos, ale mě přišel konec jako zbabělý. Scéna samotná je výborná (podkreslená mou oblíbenou písní od Journey - tvůrci mají vkus v hudbě, což je vidět prakticky na konci každé epizody), ale nicneřešící. Nostalgická, ale bez skutečné hodnoty. Já osobně bych preferoval zakončený příběh. Ale je jasné, že určité skupiny diváků by preferovaly rozdílné konce a proto tvůrci zvolili ono zabělé ukončení, které nikoho nenaštvalo. Vlk se nažral a koza zůstala celá. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young